MIDDELBURGSCHE COURANT. Pi* 178. Dinsdag 28 September. 1809. Middelburg 28 September. Benoemingen en Besluiten. In de heden gehouden zitting der tweede kamer is het adres van antwoord óp de troonrede zooals het door de coiumisie voorgesteld is, na eene korte discusie met algemeene stemmen onveranderd aangenomen. Vrijdag namiddag is bij den koning ontvangen «omnïfsre van de eerste kamer der staten-generaal, be- ftfet met de aanbieding van het adres van antwoord op dé trooniede. Na voorlezing van dat adres heelt Z. M. daarop geantwoordi „Mijne heeren! „Ofschoon ik nimmer getwijfeld heb aan de bereidvaar digheid van de eerste kamer dér staten-geraal om mede tó' werken tot alles wat tot heil van ons dierbaar vader land kan strekken, is het mij aangenaam daarvan op nieuw de betuiging te ontvangen, en het is mijn vurige wensch, dat Gods zegen op dien arbeid rusten moge." On s wordt uit de residentie verzekerd dat het be paalde voornemen bestaat om aan de tweede kamer een jfoorstel te doen tot wijziging van deu tot lieden aange nomen tijd voor het houden der openbaré vergaderingen, en wel om de gewone zittingen in plaats van te 11 uren een t ten 1 ure te doen aanvangen, doch die daarentegen een uur langer en dus tot 5 uren voort té zetten. Eene schorsing der zitting zou daardoor vanzelf vervallen. Q,p die wijze zonde er gelegenheid zijn om vóór elke openbare zitting nog sectievergaderingen te houden. Op de staatsbegrooting voor 1870 is hoofdstnk I (huis des koitings) voor dezelfde som uitgetrokken als voor het voi ige jaar. Hoofdstuk II. (Hooge collegiën van staat en kabinet des konings) is uitgetrokken voor 605,442 of 13,938 hooger dan 186910,000 is meer geraamd voor schade- loo-stelling der leden van de tweede kamer tengevolge Van vermeerderd aantal. Hoofdstuk III (Buitenlandsche zaken) ƒ522,541 of ƒ53 minder dan 1869. Voor onze betrekkingen met China is het doelmatig geacht om daar evenals in Japan door een diplomatiek ambtenaar vertegenwoordigd te zijn, vooral met het oog óp eene aanstaande herziening van het verdrag van Fientsin, waaraan Nederland bevoegd is deel te nemen; voor kosten der missie in China is uitgetrokken ƒ21,000 waartegen die van het consulaat aldaar op ƒ21,053 ver vallen is. Hoofdstuk IV«. (Justitie) 3,326,528 of 220,069 hooger dan 1869. Het verschil vloeit hoofdzakelijk voort uit de kosten van het gevangeniswezen. In Overijsel en Friesland zijn de opengelaten betrek kingen van advocaat-generaal weder aangevuld. Voor verbetering van verschillende gevangenissen zijn hoogere posten uitgetrokken, voor den aankoop van terrein tot stichting eener cellulaire gevangenis te Arnhem wordt gevraagd 85,000 en ƒ59 790 als eerste termijn der inrichting van de voormalige marine-gebouwen te Medemblik tot eene strafgevangenis van crimineel ver oordeelde mannen. De toestand der strafgevangenis te Leeuwarden maakt de verplaatsing dier inrichting, waarin zich 600 gedetineerden bevinden, noodzakelijk. In het geheel zullen voor deze zaak ongeveer twee a twee en een halve tonnen gouds gevorderd worden. Op het terrein van de op te heffen strafgevangenis te Leeuwarden zal eene cellulaire gevangenis worden gebouwd. IV. Roomsch catholieke eeredienst ƒ690,776.73 of ƒ1418 99 hooger dan voor 1869. 'Tengevolge van voortgezette vereenvoudiging der werkzaamheden door de meer en meer beperkte betrek king tusschen kerk en staat is het personeel ambtenaren verminderd kunnen worden. Er is tevens een begin gemaakt met inkrimping van het subsidiestelsel betref fende bouw en verbouw van kerken en pastorijen. Hoofdstuk V. (Binnenlandsche zaken) ƒ20,033,401.73 of (waaronder 10,000,000 voor staatsspoorwegen) 86,834 mindet daii voor 1869. 1 Dé telegiaphie is met 1 Janna.i 1870 overgebracht bij het departement van financiën waardoor ƒ948,300 van dit hoofdstuk zijn afgevoerd en die nu op hoofdstuk VII B rooi komen. e rui in dering is verkregen door mindere raming: asten van bestuur en provinciën. 46,685 onderwijs- 110.288 armwezen- 7,000 Staats-courant enz- 650 onvoorziene uitgaven - 1,000 ƒ165,623 Daartegen zijn verhoogd kosten binnenlandsch bestuur. ƒ36 000 waterstaat- 1,729 kunsten en wetenschappen-11 400 nijverheid- 9,055 pensioenen enz- 20,605 - 78,789 Alzoo minder 86,834 50,000 ishespaard wegens het wegvallen van uitgaven voor nieuwe lokalen in Groningen en Overijsel; 90,000 voor rijks hoogere burgerscholen en 70,000 voor het academisch gasthuis te Leiden minder in uitgaaf ge bracht Daarentegen zijn ƒ20,000 meer geraamd voor snbsidiën aan het middelbaar onderwijs. Bijdrage voor Ommerschans en Veen huizen is verminderd met 10,000; wegens de vijfde tienjarige volkstelling is 67 000 uit getrokken, waartegen vervallen 11,000 voor drukwerk ten behoeve dier telling en ƒ20,000 subsidie aan het statistisch congres in 1869 is toegestaan. De waterstaat is in het geheel 1671 mindervoor buitengewoon werk tenbehoeve van het nitwaterings- kanaal in het voormalig 4e distriet van Zeeland is uit getrokken 200,000 en uitkeering Amsterd. kanaalmaatschappij.- 573,250 773,250 waartegen minder voor de doorgraving van Holland- 792,000 Voor de Koninklijke academie van beeldende kunsten is 12,800 meer aangevraagd. D t ijk kost door de reor ganisatie 27,105 meer, waaronder 10,000 voor stan daard gashouders, waartegen 15,000 subsidie aan de Amsterdamsche tentoonstelling is vervallen. Vermindering van het personeel is voortgezet, gepaard met verbetering van het lot der overblijvenden. Dat zelfde is aan de provinciale besturen voor hunne ambte naren aangeraden; terwijl de minister eene verhooging der tractemcnten van die ambtenaren niet heeft kunnen toestaan, evenmin als hij de noodzakelijkheid inzag van de door sommige provinciën verlangde verhoogjng der bezoldigingen van commissarissen des konings, gedepu teerde staten en griffiers. Omtrent den aanbouw van nieuwe lokalen in de resi dentie is nog geen beslissing kunnen genomen worden. Nieuwe plannen zijn in overweging. Aan een ontwerp voor een palcis der staten-generaal, in 1867 ingeleverd, is geen goedkeuring verleend, omdat volgens dat plan het geheele Binnenhof daarvoor zou bestemd zijn ge worden. Het verslag der commissie, belast met het onderzoek der bezwaren tegen de werken voor de nieuwe Merwede, is nog niet uitgebracht. Voor die werken is 70,000 meer uitgetrokken. Voor de verbetering van den waterweg van Zwolle naar zee is 150,000 toegestaan (alzoo 50,000 minder dan het vorig jaar), alsmede als restant voorden Rotter- damschen waterweg 340,000. Voor de calamitense polders in Zeeland is eene gelijke som als in de laatste jaren uitgetrokken. De regeering hoopt na het advies van de staatscommissie, die het ge voelen omtrent deze zaak van het gewestelijk bestuur overweegt, in deze zitting eene wettelijke regeling daar van voor te dragen. Breedvoerig worden door den minister uiteengezet de redenen, die hebben geleid om het uitwatèringskanaal in het voormalig 4e district van Zeeland voor rijksreke ning te doèn uitvoeren. Voor do doorgraving van Holland op zijn smalst is wegens rentegarantie en voorschot aangevraagd 1.106,500. Voor het materieel der rijks hoogere burgerscholen wordt in 187Ö nog eene vrij aanzienlijke som veréischt die evenwel in 1871, wanneer de 16 bedoelde scholen in normalen toestand zijn, verminderen zal onder de inrich tingen waaraan van rijkswege subsidie wordt verleend, komt thans ook voor de hoogere burgerschool te Zierik- zeé ad ƒ7000 terwijl het subsidie voor die te Goes met 1500 is vermeerderd en alzoo gebracht op 8500. Als proefneming zal eene rijks landbouwschool te Warffnm opgericht worden in verband met de rijks hoogere burgerschool aldaar. De tegenwoordige wijze van opleiding van hulponder wijzers tot hoofdonderwijzers aan de rijks kweekscho len te Haarlem en 's Bosch zal verlaten worden als gebleken ondoelmatig te zijn. De daarvoor bestemde gelden zullen verhoogd en aangewend worden om in die opleiding op een andere wijze te voorzien. In 1869 zullen reeds de voorbereidende werkzaamhe den voor den ijk der gasmeters worden aangevangen. Te Leiden zal naast het natuurkundig laboratorium een gebouw gemaakt worden waarin men de standaard- gashouders onder toezicht van professor Rijke zal stellen' Met 1 November a. worden de staatsspoorwegen ver deeld in vijf districtena. Noordernet Eerste district, omvattende de sectiënNienwe-Schans—Harlingen Gro ningen—Meppel en LeeuwardenMeppel (Meppel hierin begrepen). Tweede district. ArnhemGlanerbeek, AlmeloSalzbergen en Zntfcn—Meppel. b. Zuidernet. Derde district, omvattende de sectiën: Vlissingen Rosendaal, RotterdamEindhoven en Utrecht—Bustel. Vierde district. Eindhoven—Venlo, Venlo—Maastricht (Eindhoven hierin begrepen). Vijfde district. Eind hoven—Luik en LiersFlémalle met zijtakken. In eene op 9 Augustus jl. gehouden buitengewone vergadering van de afdeeling Middelburg der Zeenwsche maatschappij van landbouw en veeteelt werd, op voorstel van een der leden, met algemeene stemmen besloten, het hoofdbestuur uit te noodigen tot het aanwenden van zoodanige pogingen tot intrekking der jachtwet als het zal dienstig achten in het belang van den landbouw, en desnoods door het in 't leven roepen eener algemeene vereeniging ter bereiking van dat doei mede te werken. Naar wij vernemen heeft de afdeeling Oostburg der genoemde Maatschappij de vorige week het besluit ge nomen om aan het hoofdbestuur hare instemming met het evengemelde besluit der afdeeling Middelburg te kennen te geven. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Goes mr. J. P. H. La Grappe Dominicus, advocaat te 's Hage. munten en penningbn. Benoemd tot directeur der verzameling van munten en penningen aan de hooger school te Leiden de heer J. E. H. Hooft van lddekinge, te Paterswolde. leger. Op pensioen gesteld de volgende allen op non- activiteit zijnde hoofdofficieren, de luitenant-kolonels E. G. Rube en H. A. Hamming, van het wapen der infan terie, ten bedrage van ƒ1500, en de majoor W. F. G. L, Driessen, van den plaatselijken staf, tot een bedrag van ƒ1080 'sjaars. Benoemd bij het 7« regiment infanterie tot kapitein 3« klasse (naar ouderdom van rang) de 1« luitenant M. J Mos, van het instructie-bataljon. Op nonactiviteit gesteld de kapitein H. M. F. Landolt van het 7e regiment infanterie. marine. Benoemd tot klerk bij de directie der marine te Willemsoord de heer A. H. Bruch.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1