öuitmlanïr. i)antïclsbcricl)tm. Burgerlijke stand. Yerkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen overzicht. Graanmarkten enz. De mannen maakten zich ntt meester van een korfje, 't welk de vrouw aan de hand had hangen en waarin zich een linnen zakje met de ƒ59 bevond. Bij 't afhandig maken daarvan ontstond eene worsteling. Er zou, naar men verneemt, bij die gelegenheid door een der daders, zekere Buurman, een mes zijn getrokken, waarmede hij de vrouw een stuk van een der vingers afsneed en een snede over het lijf toebracht. Door de aangifte, welke de vrouw dadelijk van 't gebeurde deed, waren politie en justitie spoedig op de been en in staat gesteld, de daders op het spoor te komen. Vooral het signalement van den ergsten beschuldigde, dat door de vrouw gege ven werd, deed het vermoeden ontstaan op zekeren Buurman, waartoe vooral zijn rood haar bijdroeg. Buur man, die zich vroeger in dienst zeer slecht gedroeg, bij gebrek aan discipline uit den dienst werd ontslagen, meermalen met de justitie had kennis gemaakt en daar om niet gunstig staat aangeteekend, werd in het oog gehouden en bij 't bekend worden van het nu plaats ge had hebbende dadelijk gearresteerd Op zijne bekentenis en de mededeeling van zijn medeplichtige, werd ook zijn makker, een poldergast, gevangen genomen. Buurman moet nog geen 25 jaren oud wezen, doch stond reeds sedert vele jaren als een gevaarlijk sujet bekend. Adeline Patti heeft op ff September 11.,te Homburg zijnde, eene overeenkomst gesloten met den heer Stra- kosch om in verschillende Amerikaanscho steden zich te doen hooren van 1 September 1871 tot 1 September 1872, en wel honderdmaal gedurende dat tijdvak. Haar zal daarvoor worden uitgekeerd tien duizend franken voor elke dier honderd uitvoeringen, te zarneii dus een millioen franken. Hiervan is als waarborg vijfhonderd duizend franken gedeponeerd bij het bankiershuis Rothschild te Frankfort. Tien dnizend franken op éen avond! De keizer van Rusland riep, toen hij vernam hoeveel eene beroemde zangeres verlangde om op een zijner hoffeesten te zingen: „dat is meer dan mijne generaals in een ge heel jaar verdienen!" Welnu was bet antwoord, laat uwe majesteit dan een hater generaals doen zingen! De bekende Zweedsche zangeres, mejufvrouw Nilsson, be vindt zich thans in Engeland krachtens haar contract om zich van 15 September tot 15 December in verschil lende steden te doen hooren. Voor de opvoeringen gedu rende deze drie maanden, drie malen 's weeks, ontvangt zij te zamen tweehonderd duizend franken. Tijdens Venetië onder de Oostenrijksche heer schappij gebukt ging, en daar dus het tabaks monopolie van den staat in werking was, schaften de patriottische Venetianen het rooken af, om de schatkist hunner vijan den niet te stijven. Men liet het rooken; althans van sigaren, om niet verdacht te zijn van Oosten rij kscli- gezindheid. Dit gaf in de opbrengst van het monopolie eene aanzienlijke vermindering, daar de Venetianen over 't algemeen sterke rookers zijn. Later rookte men daar entegen zeer druk en bijna aanhoudend door, met geen ander doel dan om de Oostenrijksche schatkist direct te benadeelen. Het papierengeld namelijk was sterk gede- precieerd, zoodat een Oostenrijksche 10-kreuzerschein er hoogstens 7 in de winkels gold, die ze ook niet anders dan tegen dergelijken koers aannamen. De staat evenwel moest ze voor vol accepteeren. Men kocht alzoo hij het staats-monopolie éene sigaar van 3 kr. en betaalde met eene 10 kr schein, van welke men 7 kr. koper terug ont ving, welke men in alle winkels weder tegen een 10 kr. schein kon inwisselen. Men rookte derhalve gratis, ten koste van den staat. Later heeft de Oostenrijksche regee ring daar een einde aan gemaakt door een schein van minder dan 10 kr te fabriceeren, en toen het rooken dientengevolge weder ophield', te bepalen, dat men, daar men gemiddeld te zamen zooveel gerookt had, en het nu niet deed, het ontbrekende er gezamenlijk hij moest pas sen. Men ïookte eerst gratis van staatswege en werd later genoodzaakt, het voor eigen rekening te doen van ambtswege. Gelijk reeds meermalen geschied is heeft de jury in het departement der Bouches du Uhöne dezer dagen we der een algemeen geachf jong meisje, dat getracht had haar verleider die weigerde zijne huwelijksbeloften na te komen, door een pistoolschot te dooden, doch slechts zwaar verwondde, niet schuldig verklaard, zoodat het hof van assises haar vrijsprak en haar onmiddellijke in vrijheidstelling beval. MuiDELtiURG. Eerste huwelijks-afkondiging van den 19co dezer: A Kalle, weduwn, 51 j. met J. Louwertse, jd. 29 j. P. J. de Boeck, jm. 39 j. met P. Hinten, wed». 32 j. S. Hemerijk Tak, weduwn. 69 j. met C. J. van Poeljen, jd. 40 j. C. Stroo, weduwn. 47 j. met J. Mesu, jd. 44 j. (Van 11 tot 18 September.) Vlissingen. Gehuwd: A. Geijsen. weduwn. van G.Bel ief roij, 56 j. met M. J.Buhler, wed. van C. Eestermans, 59 Bevallen: F. H. van Beusichem, geb. van Mourik, d. M. Vader, geb. Kamermans, d. E. Florusse, geb. Back, z. A. Bleiienberg, geb. Meuldijk, d. M. J. Smits, geb. van IJzerloo, d. Overleden: J. P. Moijen, jm. 36 j. C. E. Smit, d. 11 m. J. Braam, z. 7 m. C. den Herder, vrouw van P. de Kam, 41 j. J. Botesz, man van E. G. Stalknegt, 52 j. W. C. Bloeme, z. 4 j. D. van den Bergh, jm. 27 j. Goes. Gehuwd: P. Dirkse, weduwn. van C. van Dalen, 38 j. met J O Jacobs, wede. L Verbeeme, 35 j. M.. de Jonge, jm. 26 j met J. van de Weert, jd. 20 j. Bevallen C. P. Kuijper, geb. Koole, z. A Romijn, geb. Reijerse, z. G. Loggers, geb van der Maten, z. A. Min naar, geb. Pagé, z. J. Mange, geb. Otte, z. M. Vleugel, z. (doodgeb.) Overleden: S. W. M. Visser, bijna 4 m. P. Schipper, z. 12 w. Zierikzee. Bevallen: B. de Bie, geb. Bax, d. J. Pad mos, geb. de Vrieze, d. A. E. Schoenmaker, geb Huekes- hoven,z. L. van Weezei, geb. Lindhout, d. C. J. van Driel, geb. Gloude, d. J. C Schell, geb. Glonde, z. A. van Woerkens, geb. Rikman, d. M. van den Bout, geb. van Wou we, d. (doodgeb.) P. Morijn, geb. Versteeg, z. In de maand Angustus 1869 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelburg: Huwelijken 12; geboorten 48 (zoons 21, dochters 27); sterfgevallen 35 (van het mannelijk geslacht 21, van het vrouwelijk 14)levenloos geboorten 5. Elders overleden 3. te vlissingen: Huwelijken 6; geboorten 28 (zoons 18, dochters 10); sterfgevallen 17 (van het mannelijk geslacht 12, van het vrouwelijk 5)levenloos geboorten 2. te zierikzee: Huwelijken 8; geboorten 28 (zoons 13, dochters 15): sterfgevallen 15 (van het mannelijk geslacht 9, van het vrouwelijk 6)levenloos geboorten 1. Jl. Vrijdag heeft te Arnemuiden de aanbesteding plaats gehad van het verbouwen der onderwijzerswoning te Kleverskerke. Hiervoor waren 10 inschrijvingsbiljetten ingekomen, waarvan het laagste was van A. van Eenen- naam, te Arnemuiden, voor 985, terwijl het hoogste biljet 1999 bedroeg. 18 Sept. 's av. 11 u. 68 gr. 19 'smorg.7u.59gr.'smidd.lu.64gr.'s av.7u.58gr. 's av. 11 u. 57 gr. 20 'smorg.7u.59gr. 'smidd.ln.61gr.'sav.7 u.58gr. Het is een hekend verschijnsel dat de behoudende partij voor zich het monopolie vraagt van gehechtheid aan het regeerend vorstenhuis en van waarachtige vader landsliefde. Om daarvan een blijk te zien, behoeft men niet eens het oog te richten naiir gene zijde der Neder- landsche grenzen. Nog nooit is men echter in de laatste jaren zoo ver gegaan als thans, nu een enkel orgaan der behoudende partij aan zijne tegenstanders, zelfs der ge matigd liberale partij, de beschuldiging naar het hoofd werpt van niet alleen de republiek te willen invoeren dit argument begint te verouderen maar van aan Pruisen verkocht te zijn. Die beide zaken zijn nu wel moeilijk met elkander te rijmen, maar ttisschen die twee beschuldigingen ligt dan ook een tijdvak van minstens acht volle dagen en in onzen tijd van spoorwegen en telegrafen het is juist heden reeds dertig jaren ge leden dat op 20 September 1839 de allereerste spoorweg in Nederland, van Amsterdam naar Haarlem, geopend werd leeft men sneller dan voorheen. Zeker is het intusschen dat indien dergelijke elementen op het gebied der Nederlandsche dagblad-polemiek worden overge bracht en men elkander gaat beschuldigen van aan Pruisen verkocht te zijn, men zonder twijfel niet pour le roi de Prusse werkt, maar kiemen van tweedracht zaait, waar men den schijn aanneemt van eendracht te willen bevorderen. Hoe dwaas de beschuldiging ook zijn moge, tot een der Nederlandsche staatspartijen gericht, van eene inlij ving bij eene andere mogendheid te beoogen, zij zou niet geuit worden indien men niet de overtuiging bezat dat zij hier en daar bij een enkele ingang kan vinden en bij sommige lichtgeloovigen een van hun standpunt te eer biedigen verbittering in het leven zal roepen. En juist dit zouden wij hoogst verderfelijk achten. Waar in het naburig Frankrijk binnen korteren of langeren tijd ern stige gebeur!enissen kunnen voorvallen, welke Euro- peesche verwikkelingen in het leven kunnen roepen, daar moet ieder de onwrikbare overtuiging bezitten dat ten aanzien der handhaving van Nederland's onafhanke lijkheid geen partijen bestaan, en behooren zulke laag hartige insinnatiën als wij hierboven bedoelden dan ook door de algemeen e verachting geëcraseerd te worden. Dergelijke insinnatiën van een partij-orgaan worden zelfs niet vergoelijkt door een langzamerhand krachtig wor dend bewustzijn dat de voorraad argumenten tegenover de politieke tegenstanders uitgeput begint te geraken. Wij zullen overigens wel niet behoeven te betoogen welk een verkeerden indruk bovendien dergelijke diabo lische beschuldigingen met de richting der polemiek, welke hiervan het gevolg is in het buitenland maken moet. De buitenlandsche dagbladpers, welke zich toch al zulke verkeerde voorstellingen van de Nederlandsche politiek sociale toestanden vormt, zou daardoor nog ver der op een dwaalspoor worden gebracht en .,og onzinni ger denkbeelden omtrent Nederland erlangen dan thans reeds bij vele organen het geval is. Te Parijs begint men de zoogenaamde liberaliteit van het ministerie, welke zich tot dusverre uog slechts heeft uitgesproken in de phrases van het senaatsbesluit, eenigszins moede te worden, en verlangt zelfs de gema tigde partij in het wetgevend lichaam naar vrijzinnige regeeringsdaden. net uitstellen der bijeenroeping van dit staatslichaam maakt dan ook een zeer ongunstigen indruk en dezer dagen heeft er, blijkens een brief van den heer Keratry, eene bijeenkomst van afgevaardigden plaats gehad, waarin werkelijk het door sommige liberale organen aangegeven denkbeeld is besproken om op 26 October bijeen te komen en zich desnoods slechts door de gewapende macht uiteen te doen jagen. Deze bijeenkomst heeft intusschen nog tot geen definitief be sluit geleid. Het schijnt thans beslist te zijn dat keizerin Eugénie aan haar voornemen om Constantinopel te bezoeken ge volg zal geven. De toebereidselen tot hare ontvangst in de Turksche hoofdstad worden dan ook met den meesten ijver voortgezet. De ambassadeur van Turkije hij het Fransche liof zal overmorgen zich naar Constantinopel begeven om bij de ontvangst der keizerin aldaar tegen woordig te zijn. Indien 's keizers toestand even gunstig blijft als thans zal zij op 30 September Frankrijk verlaten. Mededeelingeii uit Madrid beweren dat de regeering te Washington besloten zou hebben om de erkenning der opstandelingen op Cuba nog eenigen tijd uit te stel len en wel omdat haar voornemen in geheel Spanje zulk eene groote sensatie heeft gemaakt. Nadere berichten zullen echter daaromtrent moeten worden afgewacht. Inmiddels komt het ons zeer onwaarschijnlijk voor dat de Vereenigde staten zich zouden laten intimideeren door eene agitatie in Spanje, indien zij volgens de inter nationale rechtsbeginselen zich bevoegd achtten om de opstandelingen op Cuba als oorlogvoerende partij te erkennen. De candidatnur van den Italiaanschen prins, denh er- tog van Genua, voor de Spaansche kroon wordt vooral door de Epoca voorgestaan en verdedigd. Dit orgaan betoogt dat die vijftienjarige prins dan gedurende twee jaren nog onder een regentschap kan staan om zich inmiddels met het leeren der Spaansche taal en gebrui ken bezig te houden en vervolgens in het huwelijk te treden met de dochter van den hertog van Montpensier. Een eerste vereischte voor den aanstaanden koning van Spanje zou dan ook wel zijn dat hij de Spanjaarden kon verstaan en door hen verstaan worden. Men zou dan ten minste niet bloot staan aan de dikwijls curieuse bezwa ren, welke op dat gebied het bestuur van koning Lode- wijk over Nederland opleverde. De Oostenrijksche regcering gaat steeds voort met blijk te geven van hare geneigdheid om eene liberale politiek te blijven volgen. Zoo is thans eene nieuwe kieswet in bewerking bij het ministerie van binnenland- sche zaken te Weenen, waarbij de leden van den rijks raad door directe verkiezingen zullen worden gekozen. Omtrent \erschi!lende daarin voorts op te nemen begin selen is bii circulaire aan de gouverneurs der provinciën het gevoelen der landdagen geviaagd. Axet, 18 September. Tarwe 11.20 a 11,90; rogge 7.—a/7.65; wintergerst ƒ6.70 a ƒ7.10; zomer dito 6.25 a ƒ6.50; haver 3.75 a ƒ4.40; paardenboonen ƒ7.45 a 7.95; groene erwten 8.40 8.85; gele dito ƒ8.40 a 8.65; boekweit ƒ8.60 a 9.05.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3