MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 172. Dinsdag 18G9. 21 September. Middelburg 20 September. Stormschade. De vergadering der staten-generaal ia heden op de gewone wijze geopend. In de troonrede, door den koning uitgesproken, wordt in de eerste plaats gezegd, dat de betrekkingen van Nederland met de andere mogendheden op den roeeSf vriendsehappelijken voet staan, en voorts dat deaandacht der regeering gevestigd blijft op de vrije ontwikkeling van handel en nijverheid, terwijl het volksonderwijs een voorwei p van levendige belangstelling uitmaakt. Van de vroeger reeds aan de tweede kamer toegezon den wetsontwerpen zullen op nieuw worden ingediend: dat tot regeling van het hooger onderwijs, dat tot rege ling van het onderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten, de agrarische wet enz. Voorts worden voorbereid eene regeling der bewaar scholen, een herziening van het patentrecht en aftdexe^ financieele wetten. Wetsontwerpen tot wijziging der armenwet, tot her ziening van de kiestabel, betrekkelijk het vestingstelsel, de schutterijen, de invoering der rechterlijke inrichting, die tot verbetering van het handels- en strafrecht zullen eerlang worden ingediend, terwijl de qnaestie der aan voer van vrije arbeiders in Suriname bij de behandeling der Inaische begrooting zal kunnen geregeld worden. Tot voltooiing der spoorweglijnen en andere groote werken worden buitengewone hulpmiddelen gevorderd, waardoor een verhooging van den rentelast noodzakelijk zal worden. Daarentegen is de staatsbegrooting tot lager Cijfer teruggebracht. Bij de tweede kamer is heden ingekomen het verslag betrekkelijk den toestand der koloniën, waarin, naar men ons meldt, zeer veel bevredigends voorkomt. In eene a. Woensdag namiddag, te half twee uren, te houden zitting van den gemeenteraad van Middelburg zullen behandeld worden: missives gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; Provinciaal blad n». 79 in zake onderwijs; benoeming hulponderwijzeressen school A; aangehouden stukken. De kamer van koophandel en fabrieken te Vlissin- gen heeft besloten zich door een harer leden te doen vertegenwoordigen op de vergadering, door den heer M. H. Jansen tegen 7, 8 en 9 October te Utrecht bijeen geroepen ter bevordering der stoomvaart op Amerika. Uit Breda schrijft men ons van 18 September „De correspondent van het Utrechtsch dagblad, die vermoedde dat van het gansche schandaal, onlangs op de Militaire academie alhier voorgevallen, niets waar was, is bepaald slecht ingelicht. Werkelijk hebben er van de zijde van oudere cadets tegen een pas aangekomen ka- meiaad hoogst laakbare handelingen plaats gehad. Wel is de voorstelling van het gebeurde in Het Vaderland, gelijk mij uit een goede bron is verzekerd, zeer overdreven; doch het feit der mishandeling bestaat. Een der schuldigen is ontdekt en zal zijn straf wel niet ontgaan. De anderen, ook die als toeschouwers er bij tegenwoordig geweest zijn en krachtens de deswege be staande verordeningen, indien zij zich niet tegen de mis handeling verzet hebben, dezelfde straf kunnen beloopen als de hoofddader, heeft men nog niet uitgevonden. De minister van oorlog zal nu de straf opleggen en het vonnis uitspreken, naar aanleiding van het rapport om trent deze zaak, ingediend door den raad van toezicht.— De gouverneur is dezer dagen wederom per telegraaf naar 's Hage ontboden. Zijn vertrek wordt in verband gebracht met deze qnaestie. Zal nu de minister, gelijk wel meer gcbeuid is, aan eventueelen aandrang en ge smeek van hooggeplaatste beschermers of van betrek kingen of ouders, gehoor geven en den schuldige zijn straf kwijtschelden of die verminderen? Dit zal de tijd leerer.. Wat zeker is, is dat de werking der discipline en het prestige van het bestuur aan de academie soins vei- lamd wordt door lioogere tussehenkomst, die de handen j bindt. Dit is een groot kwaad en mag wel in rekening ge bracht worden bij de beoordeeling van wat er zoo al op de academie voorvalt. Ook vergete men niet dat in den -btatslen tijd, om te bezuinigen, op last^les-winisters bet gersbnèql, belast met het houden van tosziebt, aanmer kelijk is verminderd, en dat bij v.bij gebrek van voldoend personeel in het gansche uitgestrekte gebouw met zijne vele zalen door slechts éen onderofficier en vier oppassers dienst wordt gedaan." „PS. Zooeven verneem ik dat de cadet, die aan het mishandelen van een jongeren kameraad schuldig is ver- k'- 'rden die het aanstaande jaar zijne studiën volbracht zou hebben, op last des ministers van de academie ver wijderd is Hij is heden middag reeds vertrokken naar zijn ouderlijk huis. Zijn vader zal nu dus (de schuldige was bestemd voor den dienst in Oost Indiëjde gedurende drie jaar door het ministerie van koloniën gestorte bij dragen moeten terugbetalen Uit Rotterdam wordt ons geschreven: „Op eenige plaatsen hier ter stede liggen adressenaan den koning ter teekening om te vragen eene algeheele herziening der grondwet en invoering van het algemeen stemrecht. Die adressen gaan uit van den heer Ph. von Roesgen von Floss, zich noemende „geheimraad, ridder des heiligen Roraeinschen rijks en groot-kommandeur der mi litaire Herrman orde", laatstelijk klerk bij het kabinet des konings en nog laatstelijker klerk bij de telegraphie. Door het Rotterdamsch Volksblad wordt dit petitionnement ijverig ondersteund. Naar men er van hoort, vindt het, vooral onder den handwerksstand, vele onderteekenaars, en is het plan om ook in andere plaatsen van het land een dergelijk petitionnement op touw te zetten. In den Haag ligt reeds een afdruk ter teekening, en wel in een bierhuis, wat, dunkt me, de illusie wel wat weg neemt. „Dat door zekere volksmenners alles zal worden aange wend om aan hunne beweging kracht bij te zetten, blijkt uit het volgend bericht, aan het hoofd van des Vulks- blads laatste noinmer gedrukt. „Zoo er ware vrienden vau vooruitgang te Rotterdam en elders zijn, die verbetering van hunne maatschappe lijke positie wenschen en ter bereiking van hetalgemeen stemrecht fiksehe vergaderingen of meeliny.i zouden willen beleggen, is de redactie van het Volksblad be reid, hun de behulpzame hand -te bieden, als zijude in staat voor kundige sprekers te zorgen." „Aardig is, dat men zich juist tot die „ware vrienden van vooruitgang" wendt, die verbetering van hunne maatschappelijke positie wenschen. Jammer alleen, dat men zoodoende niet weten zal of het om de verbetering der maatschappelijke positie van de ware vrienden te doen is, dan wel om den vooruitgang! En wat zegt men van dit aanbod tot leverantie van „kundige sprekers"? Het komt mij voor dat de illusie er veel door lijden zal, als de verdediging der zaak moet uitgaan van ora- teurs, die door een commissionair in „kundige sprekers" op hestelling geleverd zijn. „Doch dit daargelaten, ziet men dat het aan actie niet ontbreekt. Hoe moet de heer Heemskerk Az. zich onder dit alles wel gevoelen, hij die door zijn voorstel tot uitbreiding van het kiesrecht eigenlijk den eersten stoot gegeven heeft tot eene beweging, die inderdaad een ernstig karakter aanneemt? Het moet voor hem een streelende satisfactie zijn, te zien hoe zijn denkbeeld, om de massa toe te laten tot de stembevoegdheid, weerklank vindt bij eene nieuw gevormde partij, die door huren leider verbonden is aan de „oprechte" belijders der ge reformeerde leer. Misschien hebben wij eene fusie te wachten tusschen de conservatieven en democraten van het Volksblad. De eersten toch, eenmaal bet beginsel loslatende dat intellectueele ontwikkeling grondslag be hoort te zij l van het stemrecht, kunnen moeilijk het sujfrage universel bestrijden. „Hoe dit zij, het feit dat er eene uitgebreide beweging georganiseerd wordt tegen de grondwet en voor het algemeen stemrecht en dat die beweging uitgaat van eene partij, welke een sterk geprononceerd socialistisch karakter draagt met overhelling naar communisme, dit feit is zeker niet zonder politiek gewicht. Jl. Vrijdag en Zaterdag is te Rotterdam het eeuwfeest van het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte gevierd. Vrijdag werd eene algemeene ver gadering der leden gehouden, waarin de heer Joost van Vollenhoven, praeses magnificus, onder anderen mede deelde dat het bestuur besloten had te dezer gelegenheid een gedenkpenning te doen slaan, waarvan aan de leden een exemplaar werd uitgereikt. Deze gedenkpenning, bestemd voor de voorstanders en leden van het genoot schap en voor de academiën en maatschappijen, zoo bin nen- als buitenlandsche, met welke het genootschap be trekkingen onderhoudt, is op een opzettelijk daartoe vervaardigden stempel aan 's rijks munt geslagen. Zij vertoont aan de eene zijde een vrouwenbeeld, voorstel lende „de Ondervinding", omgeven met zinnebeelden der wetenschap en de wapens van Holland en van Rotter dam, met het bijschrift: Rerum MagUlra en een omschrift? Cerios feret exgerienlia frudus. Op de keerzijde staatSo- cietas Philosophine cxperimcntalit. liataoa Roterodami cenUsimum natalem celebrant, omgeven door eene slang, het zinnebeeld van den tijd, en het omschrift: In memo riaal Ste/ihani lloogtndijk fandaloris en de jaartallen van het eeuwgetijde. In den namiddag van dien dag vereenigden de leden zich aan een eenvoudigen maaltijd, waarna zij des avonds met de verder genoodi. den en hnnne dames eene door de officieren-sociëteit in het Park aangeboden muziek uitvoering bijwoonden. Zaterdag, de eigenlijke dag der feestviering, hield dr. K. M. Giltaij in het kerkgebouw der Waalsche ge meente eene feestrede, welke werd bijgewoond door den minister van binnenlandsche zaken, gedeputeerde staten van Zuid Holland, den burgemeester en den gemeente raad van Rotterdam, curatoren der Leidsrhe hoogeschool en vele andere autoriteiteu, maatschappijen en vereeni- gingen. De spreker wijdde vooral eene hulde aan de na gedachtenis van den stichter van het genootschap, Ste ven Hogendijk, een hoogst eenvoudig uurwerkmaker, die zijn aanzienlijk vermogen dienstbaar maakte aan de door hem hoog gewaardeerde wetenschap, vooral aan de proefondervindelijke wijsbegeerte. De feestdag werd besloten met een diner van ruim honderd couverts, waaraan onder anderen ook de minis ters van binnenlandsche zaken en financiën aanzaten. Heden morgen is te Vlissingen met lekkage in de haven gekomen de Noord-Duitsche bark Fanny Saalleld, gezagvoerder Mohr,geladen inet stukgoederen. Dit schip is den September, komende van Antwerpen, Vlissin gen gepasseerd, met bestemming naar Constantinopel, doch is wegens het stormweder van de Engelsche kust moeten vluchten. Zaterdag nacht zijn te Scheveningen weder zes haring schuiten aangekomen. Aangezien twee schuiten, welke eenige dagen geleden de visscherij hebben verlaten, om met hare vangsten huiswaarts te keeren,en anderen, die later van de Engelsche kust vertrokken zijn, reeds zijn aan geweest, zoo bestaat er gegronde bezorgdheid over die pinken. Schier uit alle oorden van Belgte ontvangt men de treurigste tijdingen omtrent de laatstelijk gewoed heb bende 01 kanen en daardoor veroorzaakte schade. De weg van St. Nicolaas tot Antwerpen levert een bedroevend schouwspel op; honderde hoornen zijn door den feilen stormwind terneergeslagen en verspreiden hunne takken tot op den spoorweg. Het land van Waes, dat boschrijke landschap, is zwaar geteisterd en er zn'len jaren noodig zijn vóórdat de bekoorlijke velden aldaar hun vroeger aanzien hebben herkregen. Onder de geleden verliezen telt men mede dat van een twaalftal schuiten, behoorende

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1