Gemengde berichten. Yerkoopingen en aanbestedingen. gegeven met bijvoeging dat op het adres het woord „beestenvoer "moest gezet worden. De eerste beklaagde heeft het meel verkocht als kunstmeel, zonder met dien naam te kennen te willen geven dat het geschikt is tot bakken, evenmin als verschillende andere meelsoorten de geschiktheid tot bakken hebben. De tweede beklaagde gaf op dat hij van den eersten kunstmeel, bij hem bekend onder den naam van linzen- wit, ten verkoop ontvangen heeft. Later is hij in aanra king gekomen met de Jong, die naar Zeeland ging, en zich geneigd verklaarde een monster van dat meel mede te nemen. Volgens Dammer is er in gansch Rotterdam niet éen bakker die dat meel koopen zal, en hij heeft dan ook aan de Jong volstrekt niet gezegd dat hij met het monster bij bakkers moest gaan. Het requisitoir van den officier van justitie strekte tot vrijspraak der beklaagden, op grond dat het ten laste gelegde niet valt onder het bereik van art. 423 van het wetboek van strafrecht. Er heeft zijns inziens geen bedrog plaats gehad dans la nature de la marchandise. Iedere bakker heeft als des kundige kunnen zien dat hot vertoonde monster geen meel was, dat het zelfs niet geschikt was voor paarden- voeder. Geen hunner kan alzoo zeggen dat hij bedrogen is. Dat zij het bestelde niet hebben aanvaard inoet alleen hieraan worden toegeschreven dat zij niet tot betaling van belasting wilden verplicht worden. Heden heeft de rechtbank uitspraak gedaan en noch wettig, noch overtuigend bewezen verklaard, dat de drie beklaagden te zamen en in gemeen overleg bloem van meel, linzenmeel of linzenwitaan verschillende bakkers verkocht en in plaats daarvan bedriegelijk gips geleverd zouden hebben. De beklaagden zijn alzoo niet schuldig verklaard en vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. De in bovengenoemde zaak gedagvaarde, doch niet verschenen getuige J. de Brnijn, gezagvoerder op de schroefstoomboot de Eendracht, is, op requisitoir van het openbaar ministerie, ter zake zijner niet-verschijning veroordeeld tot eene geldboete van 3. Den 20" December 1862 strandde op het bankje nabij Zoutelande de Pruisische brik Conrad, gezagvoerder J. F. IIanke. Vijf mannen der equipage, waaronder de kapitein, werden gered doch dezes overigen vonden hun dood in de golven. Tijdens den onlangs gewoed heb benden storm op 13 dezer, is op het strand te Zoute lande eene flesch aangespoeld, waarin zich een couvert bevond waarop het volgende geschreven is: „Der Conrad, Gapt". J. F. Hanke, von Sunderland nach Paler- mo, ist in der Nacht am 20l«n Decbr. 62 nnweit Schoven verunglueckt. Adde lhr lieben meinigen. Ach was ist die Todesstunde schrecklich." Omtrent het gebeurde op den spoorweg tusschen Leeuwarden en Harlingen verneemt men nog de volgen de bijzonderheden: Een der goederenwagens van den trein, die te 9 uren van Leeuwarden vertrok, is in de nabijheid van Franeker in brand geraakt, zoodat, toen men daar aankwam, alles in lichtelaaie vlam stond. Aan blusschen viel niet te denken. De hitte was zoo hevig, dat zelfs een bordje aan den weg mede in brand sloeg. Slechts weinig heeft men kunnen redden, en dat nog ge heel en al beschadigd. De schade is vooralsnog niet te berekenen, maar is zeker nog al aanzienlijk. Gesmolten zilver heeft men op den weg onder de waggons gevon den, zonder dat men kan nagaan, waarvan dit afkomstig is. Onder andere goederen is gevonden een zakje met 25 bijna zwartgebrande rijksdaalders, benevens 3 half verbrande bankbiljetten, ieder van 25 gulden. Een jacht hond is bij 't onheil omgekomen. Van den waggon is alleen het onderstel overgebleven. De oorzaak van dit ongeval is nog onbekend. Het Vaderland meent met zekerheid eenig nader bericht te kunnen geven aangaande de festiviteiten van 17 November a. Woensdag namelijk zijn van wege de hoofdcommissie voor het monument voor 1813 de uitnoodigingen rondgezonden aan heeren en dames dilettanten, ter deelneming aan het zangkoor. Een voor deze feestelijke gelegenheid opzettelijk vervaardigde cantate (woorden van N. Beels, in muziek gebracht door W. F. G. Nicolai) zal aan den avond van dien dag voor een uitgebreiden kling van afgevaardigden der plaat selijke commissiën en verdere genoodigden in de zaal van de koninklijke schouwburg worden uitgevoerd. De spoorwegwachter Splinter, bij het bekende spoorwegongeluk nabij Alkmaar in hechtenis genomen, bevindt zich weder op vrije voeten. (Artih. cl.) Op Zondag 26 September a. zal te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen de5C bijzondere vergadering worden gehouden van het Nederlandsch rederijkersverbond, waartoe thans 17 kamers behooren. Op die bijzondere vergadering zullen verschillende huis houdelijke zaken behandeld worden, en zal tevens wor den beraadslaagd over eenige in het belang van de rede rijkerskamers in het algemeen, en van den bond in het bijzonder gedane voorstellen. Vooraf zal op Zaterdag 25 September, in hetzelfde lokaal, des morgens te elf uren, een wedstrijd plaats hebben tusschen leden van het Nederlandsch rederijkersverbond. Zij, die naar de 4 eerste en 4 tweede prijzen, daarvoor uitgeloofd, zullen willen mededingen, moeten daarvoor een van de volgende voordrachten houden1. In verhalende of beschrijvende poëzieHet onweder, van Bellamy2. in lyrische poëzie Een der reien uit Vondel's Lucifer; 3. in dramatische poëzie: De bode uit Vondel's Gijsbrecht van Amstel; 4. in luimige poëzie: Een vers, dat als een nachtkaars uitgaat, van Laurillard. Voor ieder dezer vakken is een eerste en een tweede prijs uitgeloofd, waarvoor van ver schillende kamers en voorstanders van de kunst medailles en andere prijzen zijn ontvangen. Zij, die in deze 4 vakken de eerste prijzen behalen, zullen gezamenlijk nog weder dingen naar een prijs van uitmuntendheid, waarvoor zal moeten worden voorgedragen een fragment uit den tweeden zang van Ten Kate's Schepping: De wolken. Des Zondags-avonds, na de bijzondere vergade ring, zal een algemeene vergadering gehouden worden, die aan het houden van verschillende voordrachten zal gewijd zijn, waarvan het programma nader wordt bekend gemaakt. Nu is echter daarvoor reeds bepaald, dat van de 4 heeren, die de eerste prijzen en den prijs van uit muntendheid behaald hebben, elk het stuk zal voordra gen, waarmede hij den prijsgewonnen heeft. Utr.dagbl De koning van Pruisen houdt zich steeds bezig met wapenschouwingen en groote manoeuvres in Pom- meren. Daarbij zijn ook de kroonprins en zijne vrouw, de dochter van koningin Victoria, tegenwoordig. De kroonprinses maakt daarbij furore; zij woont te paard alle manoeuvres bij in de uniform van haar regiment. Zij is luitenant-kolonel van het 2« regiment huzaren. Jl. Zaterdag is te Broket-Hall lady Palmerston overleden, in den ouderdom van 83 jaren. Uit San Francisco wordt gemeld dat te San Buena- venturo documenten omtrent de expeditie van Franklin zijn gevonden. Hij heeft met zijne bemanning in 1846 en 1847 op Beechy-eiland overwinterd en is, volgens deze gevonden aanteekeningeu, op 11 Juni 1847 over leden. The Times komt in een artikel <9p tegen de be handeling die 't vee op zeereizen wordt aangedaan. De meer dan onmenschelijke behandeling, die het vee op een der booten van de „General Steam Navigation Company" op zijn overtocht van Rotterdam naar Londen en bij de ontscheping te Blackwall heeft ondervonden,strekt voor namelijk het Londensche blad tot stof voor de behande ling van het onderwerp uit een humaan en sanitair oog punt. The Times toch is van oordeel dat de behandeling die het vee te beurt valt, of liever de ergerlijke mishan delingaanleiding kan geven tot besmettelijke veeziekten. Voor deze onmeuschelijkheden stelt the Times niet slechts de matrozen en de veedrij vers, maar ook de hoogere be ambten der boot en de maatschappij verantwoordelijk. Hoe zal 't op een veeboot toegaan als men zoo op een passagiersboot handelt'? Het blad acht 't noodig dat de wet tusschenbeide trede, daar de Privy Council de macht in handen heeft om 't vee op zijn overtocht beter te doen behandelen en van voldoend water en voer te doen voorzien. Een bende boosdoeners is in Noord Carolina aan gehouden, van welke sommige hebben bekend, deelge nomen te hebben aan 40 moorden, na den oorlog uit politieleen haat, in de Zuidelijke Staten op uit het Noorden overgekomen personen gepleegd. Gisteren is te Ostende het eerste detachement riflemen per stoomboot uit Engeland aangekomen. Nadat zij door den burgemeester waren ontvangen, terwijl het muziekkorps der burgerwacht zich daarbij liethooren.eu hun de eerewijn was aangeboden, zetten zij hunne reis naar Luik voort, alwaar, gelijk men weet, een scherp schutters-wedstrijd zal plaats hebben. Zaterdag zullen negenhonderd leden der Fransche nationale garde uit het departement der Seine insgelijks naar Luik ver trekken. Als bijzondere gunst mogen zij hunne geweren medenemen. Men weet dat na de exercitiën der nationale garde telkens de geweren weder moeten worden afgege ven. De regeering vertrouwt het niet dat ieder lid der nationale garde oen geweer bij zich te huis heeft, waar mede hij zou kunnen schieten. De te Hamburg voorgevallen ongeregeldheden heb ben zich weder herhaald. Jl. Donderdag trok een bende werklieden op nieuw onder fluiten en schreeuwen op de Lauensteinsche fabriek af. De aanmaningen van de poli tie werden met steenworpen beantwoord, zoodat de hoofd man Matthaeus genoodzaakt was, met ongeveer 80 poli- tie-agenten, een gewapenden aanval op den hoop te doen. Eerst nadat 8 der rustverstoorders meer of min ernstig gewond waren, trokken de overige onder het plegen van allerlei balddadigheden terug, en versterkten zich op eene verhevenheid nabij de Kloosterpoort, vanwaar zij de politie met een hagelbui van steenen begroetten. Na een vinnig gevecht, gelukte het der gewapende macht, de oproermakers uiteen te jagen, en ongeveer 27 hunner te arresteeren; eerst tegeu twee uren na middernacht was de rust hersteld. Er zijn maatregelen genomen ter voor- komiug van een herhalen der wanordelijkheden. In het geheel bevinden zich 80 arbeiders in verzekerde bewa ring, en zijn er 15 a 18 gewond. De smid L H. Wunzel is in het ziekenhuis aan zijne wonden overleden. Wij vernemen dat langs de Union Pacific Railway een groot steenkolen-veld gevonden is, dat zich over meer dan 300 mijlen uitstrekt. Zoowel voor de te Far West als voor bovengenoemde lijn is deze ontdekking van het grootste gewicht. Zes mijnen zijn reedsgeopend, en men zegt, dat éen dezer in drie weken 4000 ton kolen opleverde. De „Internationale Vredes-Bond" heeft eene prijs vraag van 5000 franken uitgeloofd voor den schrijver van de best gekeurde populaire „verhandeling tegen den oorlog. De inzendingen behooren te geschieden vóór 31 Januari 1870 aan het algemeen secretariaat van den Bond, te Parijs. Hongarije herademt: Macsvansky, het beruchte bandietenhoofd is dood. Den 2<™ September werd hij te Paraga ontdekt, en in het huis, waarin hij zich met een zijner kameraden bevond door de uhlanen, die onmiddel lijk uit de naburige stad waren ontboden, van alle zijden ingesloten. Alle kans op ontkomen zich afgesneden ziende, verschanste hij zich echter zoodanig, dat hij het nog vijf uren tegen de politie en de militairen uithield. Vijf uhlanen en de commissaris van politie waren reeds zeer ernstig gewond, toen Macsvansky, geene proppen meer hebbende om zijn geweer te laden, zich van bank biljetten van 100 florijnen bediende, die hij eerst op tergende wijze den soldaten voorhield. Eindelijk be sloot men het huis in brand te steken; deroover, de toebereidselen daartoe ziende, haalde een groot paket banknoten te voorschijn en verbrandde die, als om het zijne tot den brand bij te dragen. Vervolgens sprong hij eensklaps uit het venster, in iedere hand eene revolver houdende; alle boeren stoven van onsteltenis in alle richtingen uiteen, maar nauwelijks had Macsvansky twintig schreden afgelegd, of eene algemeene losbran ding van de militairen velde hem neer. Zijn makker gaf zich over. Naar het oordeel van the Times behoeft Engeland niet alleen ruimen toevoer van ruwe katoen maar bovenal goedkoope katoen, zoo het in staat zal zijn om zijne katoenfabrieken weder te brengen op dezelfde hoogte als vroeger, toen het door de goede hoedanigheid en den lagen prijs van zijn product meester op al de markten was. Doch de prijs der katoen blijft in Engeland hoog, omstreeks twee malen zoo hoog als in vroegere dagen. De oorzaak hiervan, zegt the Times, ligt niet in afne ming der productie (immers deze is in de Vereenigde staten sedert den burgeroorlog in aanmerkelijke mate herleefd en intusschen in andere landen uitgebreid), maar in toeneming van het aantal verbruikers; want de Vereenigde staten, Indië en andere landen die vroeger hunne ruwe katoen meestal verkochten, zoeken ze nu zooveel mogelijk zelve te verwerken, en ook op het vaste land van Europa wordt meer katoen verwerkt. Op de vraag water nu voor de Engelsche katoenfabrieken te doen zou zijn, geeft the Times een voorwaar delijk antwoord: zijn andere landen zonder bescher mende rechten of kunstmiddelen in staat om de ka toen even goed te verwerken als Engeland, dan is er niets anders te doen, dan door inspanning van alle krachten weder meester te wordenzoeken andere landen zich kunstmatig in staat te stellen om de mededinging met Engeland in de bewerking der katoen vol te houden, dan is er niets ander te doen dan gedul dig wachten tot die landen liun eigen belang beter leeren begrijpen en van het gebruik van kunstmiddelen afzien. Dat het eerste van die twee onderstelde gevallen thans werkelijk bestaat, kan the Times bezwaarlijk gelooven zoolang Engeland rijk in kapitaal, steenkolen, ijzer en ondernemingsgeest blijft. Gisteren avond zijn alhier ten verkoop aangeboden lo. Een huis en erve op den Wal, wijk B n°. 44; hoogste bod 2475, niet verkocht. 2». Een huis en erve in de Korte Noordstraat, wijk L n». 86 en 87 verkocht voor f 6375.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2