MIDDELBURGSCHE COURANT. N- 169. Donderdag 1869. 16 September. Middelburg 15 September. Stormschade. Benoemingen en besluiten. Door de commissie tot het examineeren van varens lieden alhier, zijn gisteren geëxamineerd voor de groote vaart, en van diploma voorzien: de heeren W. Brandt, van Middelburg, als le stuurman; D. Buchel, van Vlis- singen, als 3e stuurman, en J. Smits, van Gouda, mede als 3« stuurman. De uitslag der gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Vlissingen, tengevolge van het niet aannemen der benoeming door den heer H.Engelsman Kleijnhens, is geweest datl49 biljetten inge leverd zijn, waaronder 3 van onwaarde. Daarvan waren uitgebracht op de heeren II. E. Kleijnhens 86, J. T. Dom misse 20, F. C Stewart Schnltz 18, P. H Maertens, 6, L. Minderhout 3 en F. Muller 3 stemmen, terwijl de overige op verschillende personen verdeeld waren. Eerstgenoemde is dus gekozen. Aan het Algemeen dagblad van Nederland wordt uit Leuven betreffende het jongste taal- en letterkundig congres onder anderen het volgende geschreven: „Ik wil u mededeeling doen van de oorzaak, waardoor het Nederlandsche gouvernement zich niet op dit con gres heeft kunnen doen vertegenwoordigen. De regelings-cotnmissie te Leuven, die zich zoo bij uitnemendheid van hare taak heeft gekweten, verzond den 10e» Augustus 11. aan het adres van Z. Exc. den minister van buitenlandsche zaken van België te Brussel een paket, inhoudende drie brieven, als „1°. Een gesloten brief aan Z. M. den koning der Nederlanden, waarin Z. M. werd verzocht, het XP Neder landsche taal- en letterkundig congres te Leuven onder zijne bescherming te nemen; „2». een gesloten brief aan 't adres van Z. Exc. den minister van binnenlaudsche zaken te 's-Gvavenhage, houdende verzoek aan het Nederlandsche gouvernement, zich op het congres te doen vertegenwoordigen en 3°. een brief aan Z. Exc. den minister van buitenland sche zaken te Brussel waarbij deze verzocht werd, de brieven aan Z. M. den koning der Nederlanden en aan Z. Exc. den minister Fock, door tusschenkomst der diplo matie, aan hun adres te doen bezorgen. „Wat is er nu gebeurd? Woensdag 3 September 11., den laatsten dag van 't congres, ontving de voorzitter der regelings commissie een brief van Z. Exc. den minis ter Fock, gedagteekend 's-Gravenhage 7 September, houdende kennisgeving, dat de brief der regelings com missie van den ÏO» Augustus hem eerst op den 6™ Sep tember is geworden en het hem leed doet, daardoor niet in de mogelijkheid te zijn, in tijds een voorstel aan Z. M. den koning te doen, tot het benoemen van een afgevaar digde, om de Nederlandsche regeering te doen vertegen woordigen. „De brief aan den minister van binnenlandsche zaken te 's-Gravenhage is derhalve 28 dagen onderweg geble ven, terwijl men aangaande 't lot van den brief aan Z. M. den koning nog in onzekerheid verkeert. „De loop, die deze zaak genomen heeft, is zeer te be jammeren; men moge er in België uit leeren, nimmer van den diplomatieken weg gebruik te maken, wanneer het zaken geldt van eenig belang." Naar men verneemt, zal er met het begin van het vol gende jaar eene groote mutatie plaats grijpen onder het personeel van de ambtenaren van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, en dat wel tengevolge van het te verleenen pensioen aan de ouden van dagen onder die ambtenaren. (W. Rolt. cour.) Bij het ministerie is het volgende bericht ontvangen: De commissarissen voor de Londensche tentoonstelling van 1851 maken bekend, dat de eerste van eene reeks van jaarlijksche internationale tentoonstellingen van uitgelezen voortbrengselen op het gebied van de schoone kunsten en van de kunst op de nijverheid toegepast, zal worden geopend te Londen, South Kensington, op Maatf? dag 1 Mei 1871 en gesloten op Zaterdag 30 September 1871. De tentoonstellingen zullen worden gehouden in blijvende gebouwen, welke eerlang zullen worden opge richt in verbinding met de Galerijen van de Royal Hor- ticultural Gardens De voortbrengselen van alie volken zullen worden toegelaten, mits voorzien zijnde van certi ficaten van bevoegde beoordeelaars, dat zij uitstekend genoeg zijn om te kunnen worden tentoongesteld. De voor de eerste tentoonstelling bestemde voorwerpen zullen behooren tot de volgende klassen, voor ieder van welke een rapporteur en eene afzonderlijke commissie zal worden aangewezen I. Schoone kunsten. 1°. Schilderwerk van allerlei aard, in olie, waterverf, email, porselein, enz. 2». Beeldhouw werk in marmer, hout, steen, gebakken aarde, metaal, ivoor en andere stoffen. 3». Gegraveerde platen, steen drukwerk, photographie, enz. 4o. Bouwkundige teeke- ningen en modellen. 5». Tapijtwerken, borduurwerk, kantwerk, enz., als kunstwerk en niet als handenarbeid beschouwd. 6». Ontwerpen voor allerlei soort van deco ratieve voortbrengselen. 7°. Kopieën van oud schilder werk, email, reprodnctiën in pleister, electrotypen van schoone oude kunstwerken, enz. II. Wetenschappelijke uitvindingen en nieuwe ont dekkingen van allerlei aard. III. Nij verheids-voortbrengselena. Aardewerk van allerlei aard, met inbegrip van datgene wat voor het bouwen wordt gebezigd, bijv. gebakken aarde, steen, porselein, enz. met werktuigen en behandel ingwij zen voor het maken van zulke voortbrengselen, b. Bewerking van wol, zoowel van de grondstof .:ls van de fabriekma tige behandeling, c. Tot de opvoeding betrekkelijk: 1. Schoolgebouwen, schoolmeubelen, enz. 2. Boeken, kaarten, globes, enz. 3. Inrichtingen voor de physieke ontwikkeling, met inbegrip van spelen en speelgoed. 4. Voorbeelden, aantoonende de verschillende leerwijzen in de schoone kunsten, de natuurlijke geschiedenis en de natuurkundige wetenschappen, met de noodige af beeldingen. IV. Tuinbouw: Internationale tentoonstelling van nieuwe en zeldzame planten en vruchten, gewassen, bloemen en planten, die eene bijzondere soort van kwee king behoeven, zal door de Koyal Horticultural society in verband met de bovenbedoelde tentoonstellingen wor den gehouden. Omtrent iedere klasse van voorwerpen zullen, onmid dellijk na de opening, rapporten worden opgemaakt en vóór den Ie» Juli 1871 in het licht worden gegeven. Er zullen geene prijzen worden toegekend, maar een certi ficaat, dat men de onderscheiding heeft genoten van tot de tentoonstelling te worden toegelaten, zal aan eiken exposant worden uitgereikt. Het bureau is gevestigd Upper Kensington Gore, n°.5, London, W. Uit Goes meldt men ons dat tengevolge van den storm de Hiddelburgsehe post, die gewoonlijk 's namid dags half zes te Goes is, Zondag eerst te half zeven en Maandag te ruim acht uren daar is aangekomen, zoodat de voor Holland bestemde brieven tot den volgenden morgen moesten blijven liggen. De Belgische poststoomboot Louise Marie, gezagvoer der Michel, met de mail en acht passagiers Maandag van Douvre naar Ostende vertrokken, is des avonds, na voor Vlissingen met veel moeite van een loods voorzien te zijn, behouden te Neuzen in de haven gekomen. Door het hevige stormweder was het niet mogelijk te Ostende binnen te loopen en moest men, na alvorens tegen het paalhoofd aldaar de verschansingen verloren en andere schade bekomen te hebben, wederom zeewaarts stevenen en naar Vlissingen afhouden. Per eerste spoorgelegen- heid zijn Dinsdag morgen de Engelsche postpaketten van Neuzen naar Gent vervoerd en is de boot ook weder om naar Ostende teruggekeerd. Volgens het zeggen der bemanning had men tusschen Blankenberg en Helst een barkschip in nood gezien, zoomede vóór het Zeegat een Engelsche vischsloep in reddeloozen toestand. Aan de veld- en boomvruchten in de omstreken van Utrecht is belangrijke schade toegebracht; de boekweit ligt in de Zandstreek bijna overal tegen den grond; de nog aan den stam zijnde snij- en suikerboonen zijn omver gerukt en de pere- en appelboomen voor het grootste gedeelte omver gewaaid of althans van hun voorraad beroofd. Dit laatste was echter niet uitsluitend het lot van de Utrechtsche vruebtboomen, want van de meeste plaatsen verneemt men gelijksoortige berichten. Uit Dordrecht meldt men, dat door het opgestuwde water vele polders ingeloopen zijn en het op hoopen staande hooi weggedreven is. Ook aan de werken, van de spoorwegbrug aan den Moerdijk is groote schade be rokkend. De heiwerken van de laatst geheide pijlers zijn uit elkander geslagen en twee stoom baggermachines zijn gezonken. Onder Delfshaven zijn eenige weilanden overstroomd, zoodat men het daarin loopende vee heeft moeten stallen. Te Leiden is een meisje door een omwaaienden boom zóo gewond, dat zij dientengevolge is overleden. Het schip van den beurtschipper van Meppel op Am sterdam J, Kopven Otten, Zondag wegens den storm nabij Schokland voor anker liggende,sloegdaarvan weg; vervolgens raakte het 't roer kwijt en bekwam twee groote lekken, zoodat het schip spoedig in zinkenden staat verkeerde. Twee knechts en een passagier hebben hun leven gered door in den mast de wijk te nemen, de schipper in een boterkist met levensmiddelen. Vani 's avonds 11 uren brachten zij in dien toestand door tot den volgenden morgen ruim 6 uren. Toen werden zij door den Steenwijker beurtschipper verlost. Op de hoogte van den Hoek van Holland schijnt een schip vergaan te zijn. Op het Scheveningsche strand zijn althans eenige ledige suikerkisten. gemerkt Arratta, en drie balen bedorven tabak aangespoeld. Ook elders zijn verschillende kisten van hétzelfde meik voorzien, aan gespoeld. Maandag nacht strandde bij Beverwijk de Engelsche brik Appe'.line, gezagv. Youll, van Saigon, laatst van Falmouth, met rijst naar Schiedam bestemd. De equipage^ bestaande uit den gezagvoerder en 9 man, is gered en te Wijk aan Zee aangebracht met de Zandvoortsche boot der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij,' die het schip sedert 5 uren langs het strand tot bij de strandingsplaats bij Wijk aan Zee was gevolgd. Ook de Wijk aan Zeesche boot stond gereed. Uit Zwolle wordt aan het Handelsblad het volgende gemeld: Maandag zijn door den storm op de Zuiderzee vergaan een der Meppeler beurtschepen en een groot turfschip, van welke schepen, zijn wij goed onderricht, de opvarenden gered werden. De stoomboot Stad Zwolle, Zondag op den gewonen tijd van Arasterdam vertrokken, verloor bij Marken de groote mast, en is 's avonds onge veer 8 uren voor Hasselt gekomen. Wegens den hevigen wind is zij tegen de brug geloopen, waardoor deze be langrijk beschadigd werd; vervolgens is het vaartuig op den wal vastgeraakt, waar het nog zit. ministeriéele depautementen. Benoemd tot commies bij het departement van financiën de heer J. J. Doffeg- nies, thans directeur van het postkantoor te Zevenaar, tijdelijk werkzaam in de bureaux van gemeld departe ment. leger. Benoemd tot 2™ luitenant bij het leger in Oost Indiëbij het wapen der infanterie de cadetten M. W. P. C. de Jonker en H. Bendienbij het korps der genie en sapeurs, de cadet J. G. Kerlen, allen herkomstig van de Koninklijke militaire academiebij het wapen der artillerie van de landmacht in West-Indië: tot 2™ luite nant de cadet J. R. de Wolff, herkomstig van de Konink lijke militaire academie. Benoemd bij het wapen der artilleriebij den staf van het wapen, tot onder directeur van het wapendepot te Dordrecht, de kapitein 1» klasse G. N. Ninaber, van het korps pontonniers bj hul'i i •"•■ït'-ail

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1