öuitnüanïr. 3crtijMnant. ÉjanDrlsbcrirljtfii. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Gemengde berichten. Thermometerslaml. Algemeen overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. Dat zich die plicht zoo duidelijk manifesteerde, moet zeker voor eeu groot deel worden toegeschreven aan sympathie. Sympathie zoowel voor het doel van het congres, als voor den geest die het, niet het minst in de laatste jaren, heeft bezield. Verre zij het van ons om aan het congres die verborgen politieke neiging te wil len toeschrijven, waarvan sommigen het beticht hebben, maar zeker is 't dat het door een zeer geprononceerde richting gekenmerkt wordt. Een liberale, ietwat democratische, eene verbroede rende strekking heeft niemanddieeen der bijeenkomsten van het taal- en letterkundig congres heeft bijgewoond, daaraan kunnen ontzeggen. Was er dns grond om te verwachten dat in Middelburg op een goede, op een hartelijke ontvangst der congres leden te rekenen valt, dan was er zeker ook grond tot het onderstellen van sympathie. Zonder deze toch zou de ontvangst slechts koel, de gastvrijheid slechts ge dwongen kunnen zijn, en Middelburg zou dan, wat wij niet hopen en ook niet mogen verwachten, een zeer ongunstigen indruk maken. Mocht men hiervan wel doordrongen zijn, dan zal zeker het eerstvolgende congres in onze gemeente te houden voor haar eene groote beteekenis hebben. Bij beschikking van den 9e» dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken twintig jongelingen tot klerk bij de rijks telegraaf benoemd, waaronder S. E. Beukers, te Vlissiugeu. vissen e rij en. Benoemd tot opziener der visseherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen Johannes van Nispen Jzn. veerschipper te Vlissingen. Op het tweetal van predikanten, opgemaakt ter vervul ling eener vacature bij de christelijk gereformeerde ge meente te Goes, zijn geplaatst de hoeren Wierdsma te Amersfoort, en van der Valk, te Botterdam. De 15 bij het herexamen voorde Koninklijke militaire academie toegelaten adspiranten zijn: Vriesenkolk, van Stein Callenfels, Roest van Limburg, Timmerman, van Hoek, Buhlman, Queysen en van der Mersch, infanterie hier te lande; van Boetselaer, Braams, Balbian van Doorn en Erzey, cavalerie hiér te lande; Soeters en Kuipers, infanterie, en Oxenaer, cavalerie Oost-Indië. De volgende offieieien enz. worden geplaatst, als: met 26 September a. opZ'\ M». transportschip met stoora- vermogen Java, de luiten, ter zee le kl. M O. de Kanter; op Zr. M». wachtschip te Hellevoetsluis, de luiten, ter zee 1<= kl. W. F. H. Cramer, als 1<= officier; en met 6 October daaraanvolgende: op Zr. Mt transportschip met stoom- vermogen Java, de luitenants ter zee 1« kl. C. A. W Halverhout, J. Spanjaard, G. Kruys en W. van Oorschot; de luitenants ter zee 2« kl. J. J. Stooker, R. Wijmans, E. Simon van der Aa, C. J. Marinkelle, P. Holtzapffel en B. T. W. van Hasselt, de adelborsten lc kl. W. H. van Braam, M. J. P. Westveer, L. C. Koster en H. van der Sande; de officieren van administratie 3° kl. H. Kits van lleyningen, F. D. Clarkson en F. IJ. A. Pool; de adjunct-administrateur D. J. van Oosterzeede schoeps klerken W. A. van Onwerkerk, K. J. van den Bussche en F. Lensing; op 7j. M». wachtschip te Hellevoetsluis, de luitenants ter zee 1» kl. G. Doorman en D. J. A. D. van den Steen; op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de luitenant ter zee 2» kl. J. Schouw Santvoort; op Zr. Ms. inouitor Heiligerlee, de luitenants ter zee 2e kl. P. M. W. T. Krayenhoff van de Leur en C. Hoffmanop Zr. Ms. monitor de Tijger, de luitenant ter zee 2C kl. J. Harema ker en op Zr. Ms- ramschip de Buffel, de luitenant ter zee 2e kl. F. J. Beekman. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de jl. Zaterdag behandelde en in n°. 160 dezer courant medegedeelde zaak van Januis Caspcr Laverté, oud 39 jaren, van beroep polderwerker, beschuldigd van 1» het moedwillig en met voorbedachten rade toebrengen van slagen waardoor geene ziekte of beletsel van te werken is ontstaan2° het moedwillig verbreken van afsluiting en 3» diefstal met geweldple ging, alles na reeds te voren tot gevangenisstraf van langer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest. Het hof heeft den beschuldigde aan al de hem ten laste gelegde en hiervoren gequalificeerde feiten schuldig verklaard. Ten aanzien van de bewering des beschuldigden, dat hij het voornemen had de door hem uit een keet onder Ar- nemuiden ontvreemde kleedingstukken onder de armen te verdeelen, werd in het arrest aangevoerd dat zoodanig voornemen het arglistig ontvreemden van eens anders goed niet wettigt. Evenwel zijn de opgewonden toestand van den beklaagde en de geringe waarde aan het ont vreemde als verzachtende omstandigheden aangenomen. Met inachtneming hiervan is Laferté, op grond van ver schillende in het arrest aangehaalde wetsartikelen, ver ooi deeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van vier jaren, twee geldboeten van f25 ieder, en inde kosten der procedure. Heden middag is te Vlissingen een machinist van een voorbij gestoomde Fransche stoomboot aan den wal gebracht, die aan boord tusschen de machine geraakt en erg verwond was. Bij het in de kaai komen stierf hij reeds. Zijn lijk is naar het gasthuis vervoerd. Jl. Dinsdag avond, toen de kastelein uit het loge ment te Ellewontsdijk, die met zijn gezin de Goesche kermis bezocht had, naar huis reed, gingen de paarden onder Nisse op hol. Zijne vrouw viel of sprong van den wagen, hetgeen ten gevolge had dat zij bewustloos van den weg werd opgenomen. De aangewende geneeskundige hulp vermocht niets meer uit te werken tot opwekking der levensgeesten. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft twee schepen bevracht: voor Amsterdam: Anna Digna, gez. A. II. Zwaneveld, 498 last, f 74.99 vracht; voor Schiedam: Cornelis YVernard Eduard, gez. K. J. Swart, 470 last, f 74,90 vracht. Keizer Napoleon is gisteren niet te Parijs geweest, maar heeft een rijtoertje gemaakt in het park van Ville- neuve-Etang. Het bekend lid van den senaat te Washington Fessende is eergisteren overleden. 9 Sept. 's av. 11 u. 66 gr. 10 'smorg. 7u.67 gr.'smidd. lu. 72gr.'sav. 7u. 67 gr. De toestand van keizer Napoleon en daarop is de aandacht van geheel Europa gevestigd schijnt voor het oogenblik iets gunstiger te wezen. Dit is echter uit een meer politiek oogpunt minder belangrijk dan de vraag of de kwaal vau Napoleon III van dien aard is dat binnen korteren of langeren tijd het overlijden van den zieke te verwachten zou zijn. Hieromtrent nu lezen wij in een brief uit Parijs, afkomstig van iemand die in het gegeven geval uit zeer goede brounen kan hebben ge put, het volgende: „Sedert den coup détat van 1851 is de toestand niet zoo gespannen, zoo onrustbarend, zoo vol gevaar en on zekerheid geweest als op dit oogenblik. Alles is in verwarring bij het gouvernement of' liever, om eene uitdrukking te bezigen van een ambtenaar aan het de partement van binnenlandsche zaken, er is geen gou vernement in Frankrijk meer; er is slechts een kranke, rondom wiens ziekbed intriges worden gespannen en paniek heerscht. „Alles is in verwarring. Men zegt niet meer als Lode- wijkXV: „„het einde der wereld zal wel eerst na mij komen,"" maar men zegt „„wanneer zullen wij sprin gen?'" en ieder maakt zich min of meef openlijk gereed om daarop voorbereid te wezen. Men realiseert, men capitaliseert en zendt een deel van zijn fortuin naar den vreemde. - De toestand is dan ook zeer ernstig en gij zult dit toestemmen wanneer ik u zeg dat de genecs- heeren des keizers hebben te kennen gegeven dat geheel herstel onmogelijk is en men van het eene oogenblik tot het andere belangrijke gebeurtenissen verwachten kan. De keizer, dien men zoo dikwijls in allerlei omstandig heden en soms bij eene ernstige morele crisis voor alle emotie als onvatbaar heeft gezien, is zonder energie bij zijne lichaamssmarten, welke dan ook zeer hevig zijn. Voor het geval eener catastrophe is o\erigens alles ge desorganiseerd; de socialistische partij is intusschen ijverig aan het werk en zendt agenten naar alle groote steden." Ziedaar al een zeer sombere schets van Frankrijk's toestand. Of zij juist is of niet knnnen wij niet beslissen; wij herhalen echter dat aan deze voorstelling, als aan onpartijdige bron ontleend, meer waarde moet worden toegekend dan aan de berichten der regeeringsorganen die niet alles willen zeggen, of der Parijsche dagbladen, die niet alles durven zeggen. Gisteren namen wij eene niet zeer vleiende beschou wing over uit the Times over den tegenwoordigen Fran- schen senaat. Vermeiden wij nog een enkel blijk van den weinigen invloed, welke dit staatslichaam kan uit oefenen onder zekere omstandigheden, en van de recht matigheid zijner impopulariteit bij de Fransche natie» Onder de vurigste bewonderaars van het Napoleontische regeeringssyteem in zijne meestbehouden nuances telt men den senator Segurd'Aguesseau, die ook bij de laatste debatten tegen alle vrijheid te velde trok. En wat schreef diezelfde heer d'Aguesseau even na 1848? Wij vertalen het volgende: „Niet een vorst, niet slechts eene dynastie is door de bewonderenswaardige revolutie van 1848 ten val ge bracht, het koningschap zelf is vernietigd! De monar chale regeeringsvorm heeft zijn val beleefd. Hij is erkend als voortaan krachteloos om aan de sociale be hoeften der zegevierende republiek te voldoen. De leus, welke alle burgers vereenigt, moet dan ook die van het voorloopig bestuur wezen, hetwelk reeds bij zijn eerste manifest uitriep: geen bonapartisme, ligitimisme of re gentschap meer! Leve de republien! „Die leus is ge hoord en aangenomen tot in do meest afgelegen gewesten des lands en de nationale vergadering, welke door de algeweene volksstemming zal worden samengesteld, heett slechts tot roeping oin bij acclamuiatie aan te nemen en te organiseeren: het republikeinsch gouver nement, reeds door den algemeenen volksweusch gepro clameerd. „Vertrouw op mijne toewijding aan de belangen des vaderlands en op mijne onwrikbare gehechtheid aan de republiek." Zoo schreef de beer Ségur d'Aguesseau toen thans verklaarde hij een coup détat, te wenschen om voor goed af te rekenen met de onverzoenlijke vijanden van het keizerrijk. Nu is het toch niet te verwonderen dat personen als de heer d Aguesseau en zoo zijn er velen in den senaat bij de partij der eerlijke lieden een gevoel van walging opwekken en de natie hen slechts als door den keizer aangestelde ambtenaren er kennen wil zoolang zij door liet keizerlijk prestige in hunne positie worden gehandhaafd. De Russische minister van buitenlandsche zaken Gort- schakoff bevindt zich sedert eenige dagen te Parijs en aan zijne komst aldaar worden verschillende politieke bedoelingen toegeschreven. Een feit is het echter dat de vertegenwoordigers van Engeland, Pruisen, Italië, België eu Griekenland, welke zich niet te Paiijs bevonden, onmiddellijk na bet ontvangen der tijding van vorst Gortseliakoff's komst in de Fransche hootdstad, daarheen zijn teruggekeerd. Onder al de oueenigheden tusschen de Turksche re geering eu hare naburen behoorde ook, gelijk men zich herinneren zal, eene verwikkeling met de Persische regeering over de juiste afbakening der grenzen tus schen beide rijken. Dit verschil is thans echter op vredelievende wijze opgelost en bij tractaat, waarvan de ratificatie spoedig verwacht wordt, zal de grensregeling plaats hebben. PS. Wij ontvangen heden avond nog de volgende be richten: Keizer Napoleon heeft heden St. Cloud niet verlaten tengevolge van het onguustige weder. Er is te Parijs nog altijd sprake van het instellen van een regentschap. Een vrij algemeen verspreid gerucht dat de span ning tusschen Caïro en Gonstantinopel weder zou zijn toegenomen en de onderkoning bevel zou heb ben gegeven om zijne troepen samen te trekken en de vestingwerken van Alexaudrië te wapenen, wordt tegengesproken. Den 5 dezer is van Skjeclleftea te Ilelsingör gearri veerd het barkschip Zeepaard, gezagv. B. II. Andreassen, bestemd naar Londen. Alles wel aan boord. Amsterdam 10 September. Raapolie op 6 weken f 43. Lijnolie op 6 weken f 35 j. Vlissingen 10 September. Boter f 1.45 per kilogram. Gent 10 September Jarige tarwe fr. 25.00 a 26.25, nieuwe dito a 23.00 was gezocht; jarige rogge 18 50 a 19,00, nieuwe dito 17.50; gerst 16.00, haver 10.00, boek- nieit 17,1 >0, paardenboonen 19,00, koolzaad 46 00, lijnzaad 37 00, koolzaadolie br. gl. 53.00, lijnoliebr.gl. 45.00,alles per hektoliter; boter fr. 2.50 per kilogram, eieren 1.95 per 26 stuks. Amsterdam 10 September 1869. Nederland. *Lertific. Werkelijke schuld 2j pet. 53J *Jito dito dito 3 „624 *dito dito dito 4 844 *Aand. Handelmaatschappij 4j dito exploitatie Ned. staatssp. 661 België. *Certificaten bij Rothschild 21 58 fa

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3