Cuitrnlariö. Gemengde berichten. Yerkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen overzicht. Cornelis de Graaf, oud 26 jaren, polderwerker alhier beklaagd dat hij in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus jl-, ten huize van Johanna Maria Putner op het Vlissingsche wagenplein met een of ander voorwerp (volgens sommigen een mes, volgens anderen een pook) B. de Maat ontvellingen toegebracht en aan den mond verwond heeft, terwijl die persoon op de stoep dier woning door een gebroken glasruit naar binnen keek is schuldig verklaard aan het moedwillig toe brengen van kwetsuren, waardoor geene ziekte of be letsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Anthonie Franciscus van Klodewijk, oud 51 jaren, boekdrukkersknecht, laatst wonende te Vlissingen en thans alhier gedetineerd beklaagd wegens landloo- perij, aangezien hij den 16™ Augustus en eenige vorige dagen zonder vaste woonplaats en zonder huisvesting of middel van bestaan heeft rondgezworven, hebbende hij vier nachten op eene bank op de vischmarkteneen nacht op een der bolwerken alhier doorgebracht is schuldig verklaard aan landlooperij en veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, alsmede in de kosten, met last dat hij na het einde dier straf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht. Barend Dijk, oud 30 jaren, polderwerker onder Veere beklaagd 1°. dat hij op den buitensingel tnsschen de Vlissingsche- en Lungevijle-barrière alhier Elizabeth Frederika Ertman, herhaaldelijk gescholden,geslagen,ge knepen en tegen den grond getrapt heeft; 2°. dat hij in de tapperij van Maria Melis deze gescholden, geslagen en geknepen, en vervolgens haar man Pieter Benis evenzeer gescholden en geslagen heeft is schuldig verklaard 1». aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en 2». aan het in 't openbaar jegens iemand uiten van smaad- en scheldwoorden en beleedi- gendc uitdrukkingen, en veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en vijf geldboeten, elk van 8, alsmede in de kosten. Bij gunstig weder zal morgen avond te half zeven uur op het Molenwater een muziekuitvoering door het muziekkorps der schutterij plaats hebben. Maandag avond heeft te Oosterland in Dttiveland een felle brand gewoed, welke den geheelen buitenstaan- den oogst van den landbouwer Wiesbrouwer vernielde, waarvan niets verzekerd was. De oorzaak wordt aan het broeien tengevolge eener te vroegtijdige inzameling toegeschreven. Gisteren is op het kerkhof te Oosterbeek het een voudig monumentonthuld,dat door eenige belangstellen den op het graf van wijlen m'. J. van Lennep is opgericht. Er is namelijk uitvoering gegeven aan den wensch, ten vorigen jare op het taal- en letterkundig congres geuit, dat de nagedachtenis van den grooten letterkundige ook op zijn graf met zichtbare teekene in eere zou worden gehouden. De cominisie, die zich te dien einde te Amsterdam had gevormd, heeft op uitdrukkelijk verlan gen der nagelaten betrekkingen geene oproepingen aan het publiek gedaan, geene sub-commissiën voor een monument gevormd, maar alleenlijk in stilte de fondsen bijeengebracht, die wezenlijke vereerders wensehteri af te zonderen om een eenvoudig huldeblijk te geven. Een blaauw marmeren zuil, 21 el hoogte in pyramidalen vorm, draagt aan de voorzijde de buste van den ontslapenene in wit marmer: onder de beeltenis breidt een wit marmeren zwaan hare vleugelen uit. Eenigen tijd geleden is te New-York de ontdekking gedaan om de haren der chignons door een plantaardig haar, soaproot genaamd, te vervangen. Deze plant verving sedert de valsche haren, en het is onmogelijk deze van de natuurlijke te onderscheiden. Alleen bij het verbran den ontdekt men verschil uit den reuk. Éene dame die gewoonlijk een plantaardige chignon droeg is daarvan het slachtoffer geworden. Gedurende twee weken ge voelde zij tegen den avond geregeld een vrij sterke jeukte aan het achterhoofd; hieraan hechtte zij echter geen groot gewicht en vergenoegde zich het achterhoofd met een plantaardig extract te wasschen. Dit deed voor het oogenblik de jeukte wel verminderen, doch niet ver dwijnen; integendeel werd zij zóo hevig dat de dame haren geneesheer daarover raadpleegde, die, na nauw lettend onderzoek, verklaarde dat de dame door een soort van luisziekte aangetast was; en waarlijk krioelden dui- zende kleine roode en witte wormpjes tusschen de haren. De oorsprong van het kwaad werd aan het soaproot toe geschreven. Genezing door gewone middelen werd onmogelijk verklaard; bij gevolg moest de geneesheer langs een anderen weg de genezing beproeven. Te dien einde werd de verwijdering van het aangetaste deel van het haar met het daaronderliggend vel noodig geoor deeld, en werd de dame werkelijk half gescalpeerd. De operatie is gelukt en de dame bevindt zich thans zeer wel. In de Nieuwe Utréchtsche courant lezen wij het volgende ingezonden stuk„Sedert eenigen tijd komen er in onderscheiden dagbladen advertentiën voor van zekeie firma Rothschild en O. te Weenen. De toevallige en schijnbare overeenkomst van dezen naam met dien der bekende bankiers is misschien wel bevorderlijk aan het doel, dat Rothschild en O. trachten te bereiken. Dat doel is niets anders dan om lieden, die zich spoedig door groote cijfers en groote woorden laten verblinden, voor ƒ7 iets te verkoopen, dat nauwelijks ƒ2 waarde heeft. Het is daarom wel wenschelijk aan uwe lezers onder het oog te brengendat men voor 7 niet koopt een aandeel in de Oostenrijksche loterij-leening van 1864, hetwelk ongeveer 120 kost, maar enkel eri alleen Óen kans in éen der volgende trekkingen, welke kans ongeveer 2 waarde heeft; dat men niet te doen heeft met het Oos tenrijksche gouvernement, maar met Rothschild en O., niet met Rothschildt Söhne; en dat eindelijk de manoeuvres van gezegde firma geheel overeenkomen met die van de bekende Cahn en C». te Mainz, tegen welke nog onlangs door onze regeering is gewaarschuwd." Yoor den rechter over politie zaken te Londen, zoo leest men in een bericht uit de Engelsche hoofdstad, legden twee politie agenten omtrent eene plaats gehad hebbende mishandeling eene, gelijk van elders bleek, zeer overdreven getuigenverklaring af. De rechter zeide hun daarop dat hij van hunne verklaring kennis zou geven en aan het hoofd der politie zon mededeelen dat in het vervolg op hen zou worden gelet. Een dier politie agenten, die eenigszins met de Fransche toestanden be kend was, zeide, terwijl hij wegging, tot den bericht gever: „Als ik maar politie-agent in Frankrijk was, zou iets dergelijks niet gebeuren Op 6 September is de Amerikaansche minister van oorlog sir John Rawlins in acht en dertigjarigen ouder dom overleden. Na de aanneming van het senaatsbesluit te Parijs, waarbij de publiciteit der senaatsdobatten is ingevoerd, zijn de voorbereidende werkzaamheden aangevangen om acht tribunes in de vergaderzaal te maken: eene keizer lijke tribune, een voor den president, een voor den groot- referendaris, een voor het corps diplomatique, een voor den staatsraad, een voor de vertegenwoordigers, een voor de verslaggevers der dagbladen en een voor het publiek. Te midden van al de laffe huldebetuigingen en on- beteekenende opschriften van eerebogen, welke men in de verslagen der reis van keizerin Eugénie naar Corsica aantreft, lezen wij een opschrift, dat op den meest hoffe- lijken toon eene les voor den keizerlijken prins bevatte en te Chambéry op eene eerepoort prijkte. Het luidde: A 1'ccole du siècle, il grandit, il s'éclaire, Et de la France un jour partageant la fierte', A l'esprit de i époque il saura satisfairo, Espoir de la patrie et de la liberté. Jl. Woensdag is te Neuzen ten verkoop aangeboden het Nederlandsch barkschip Jcannette Cornelia; op gehouden voor 8550. 8 Sept. 's av. 11 u. 65 gr. 9 'smorg.7 u. 67 gr.'smidd.lu. 74 gr.'sav. 7u.69gr Hoewel de officieele berichten omtrent den toestand van keizer Napoleon dagelijks gunstiger luiden en gis teren de Moniteur zelfs meende te kunnen verzekeren dat de keizer heden zich op de boulevards te Parijs zou vertoonen, is de ongerustheid, voornamelijk in de daling op alle beurzen van Europa te bespeuren, nog verre van geweken en blijven verschillende onheilspellende geruch ten in omloop. Officieele berichten van dien aard plegen dan ook zoo weinig vertrouwen te verdienen dat men zich over de weinige waafde, welke het publiek daaraan toekent, niet verwonderen kan. Met het oog op alle eventualiteiten wat de ziekte van keizer Napoleon betreft, treedt te Parijs de quaestie der bijeenroeping van het wetgevend lichaam weder op den voorgrond. Bij eventueel overlijden des keizers of zelfs bij eene abdicatie ten behoeve van den kroonprins onder een regentschap, zou men zich thans toch tegenover een nog niet eens behoorlijk geconstitueerde vertegenwoor diging bevinden, hetgeen den toestand nog meer zou verwikkelen. Men verzekert dat de quaestie der bijeenroeping van het wetgevend lichaam eerstdaags in den ministerraad zal worden behandeld en beslist. Men vermoedt intus- schen dat de vertegenwoordigers in geen geval vóór 15 October zullen bijeenkomen. De bekende bewondering van the Times voor Napo leon III is in den laatsten tijd langzamerhand verdwenen. Thans gevoelt dit orgaan meer sympathie voor prins Napoleon. In een hoofdartikel over den tegenwoordigen toestand van het tweede keizerrijk stort het overigens zijne minst vleiende qualificatiën uit over de hoofden der leden van den senaat. „De senaat zegtthe Times heeft zich slechts laten leiden door de stem der uitge diende staatslieden, voor wien geen anderen weg open staat dan zich vast te klemmen aan het bestaand regee- ringssysteem of daarmede te vallen. Eenige senatoren hebben de noodzakelijkheid betoogd om aan bet krachte loos staatslichaam, waarvan zij deel uitmaken, een over wicht op de door volksstemmingen in het leven geroepen kamer van vertegenwoordigers te geven. Terwijl thans de keizer zelf zijne machteloosheid schijnt te erkennen om zijn wil tegenover het votum der natie te handhaven, zijn een twintigtal ambtenaren, die betaald worden of geen betrekking meer uitoefenen, in den waan dat zij in staat zouden wezen om voor zich-zelf eene macht te be houden, welke aan de handen huns meesters ontglipt is." Koning Wilhelm van Pruisen heeft zich gedurende de laatste weken in verschillende steden van den Noord- Duitschen bond bezig gehouden met wapenschouwingen en inspectiën. Thans bevindt hij zich te Stettin, alwaar insgelijks groote manoeuvres zullen plaats hebben. De heer von Bismarck, die met den koning deze legeroefe- ningen in Pommeren zou bijwonen, heeft, volgens de Kreuzzeitung, „tengevolge eener ongesteldheid" van dit plan moeten afzien. Het bericht dat de Pruisische regeering het uitleve- ringstractaat met Rusland weigert te hernieuwen, wordt thans ten stelligste bevestigd door het dagblad van St.-Petersburg. Men weet, dat krachtens deze op 8 Augus tus 1857 gesloten overeenkomst, de deserteurs door beide gouvernementen aan elkander werden uitgeleverd. Uit deze weigering der regeering te Berlijn wordt afgeleid dat 'de betrekkingen tusschen beide mogendheden het karakter van intimiteit hebben verloren, waarover men zich te Parijs vroeger eenigszins ongerust maakte. De Iersehe aartsbisschop Cullcn heeft een triduum uit geschreven tot viering van den val der staatskerk in Ierland. Daargelaten of dergelijke uitingen, in de gegeven omstandigheden en bij de als gevolg der bil! steeds be staande spanning, wel van veel overleg en humaniteit getuigen, heeft het wel den schijn alsof men de zegepraal der catholieke kerk wil vieren. Die opvatting zou echter vrij zonderling zijn. Immers, niet de catholieke kerk heeft in Ierland gezegevierd, maar het beginsel der scheiding van kerk en staat, een beginsel waartegen Rome steeds zoo heftig te velde trok. Waar nu de catho- lieke geestelijkheid, in Oostenrijk dat beginsel bestrij dende, in Ierland de zegepraal van datzelfde beginsel door het uitschrijven van kerkelijke plechtigheden viert, mag men vragen of zij daardoor niet blijk geeft van eene inconsequentie, welke haar prestige slechts kan vermin deren. The Daily Telegraph verzet zich tegen de opvatting als zou in de opheffing der Iersehe staatskerk eene zege praal voor de catholieke kerk liggen. „De staat zegt dit orgaan heeft daardoor slechts verklaard dat hij voortaan de Ieren niet meer als protestanten of catho- lieken zou beschouwen, maar slechts als Iersehe burgers! dat hij voortaan aan gene zijde van het St.-George-kanaal geen kerkgenootschap middellijk of onmiddellijk meer zal ondersteunen; dat hij in het vervolg geen protes- tantsch of catholiek onderwijs kent, maar slechts een nationaal onderwijs. Willen de protestanten of catho- lieken hiervoor ten eigen behoeve een ander systeem van schoolonderwijs in de plaats stellen, dan kunnen zij dit doen, doch de staat organiseert een nationaal school onderwijs voor elk kind, tot welk kerkgenootschap het ook behoort." Mag men geloof hechten aan een telegram uit Caïro, door den Franschen Moniteur Universel opeenomen, dan zou de onderkoning van Egypte bereid zijn om de in nu laatstelijk door de Turksche regeering aan hem ge stelde eischen te bewilligen en alzoo de aangekochte achterlaadgeweren en gepantserde schepen aan den sultan tegen schadevergoeding uit te leveren, alsmede jaarlijks een rapportjomtrent den toestand des lands, bij wijze van mededeeling,naar Constantinopel op te zenden. Volgens ditzelfde bericht zou dan ook nu het veelbespro ken bezoek van Ismaïl-paeha aan zijn suzerein plaats hebben. Een telegram uit New-York bevestigt den inhoud van den gisteren opgenomen brief dat de regeering te Was hington het voornemen heeft om nog voor de bijeenroe»

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3