Öuitmlanö. Thermometerstand. Gemeenteraad van Tlissingen. Gemeenteraad van Goes. Algemeen overzicht. willende ontvangst in Brussel en het enthousiasme dat de bevolking voor de Hollanders had betoond. In de Nederl. Industrieel komen klachten voorover de onbruikbaarheid van het Nederlandsch gezegeld pa pier, dat èn om zijn bestemming, ón om den prijs, dien het publiek er voor betaalt, het non plus ultra van volko menheid wezen moest. In La voix du Luxembourg komt een merkwaardige mededeeling voor van iemand, die, zonder gedeerd te worden, zich te midden der vlammen begeeft. De heer Buvert, van Sedan, had namelijk te Luxemburg proeven afgelegd van zijn uitvinding om bij brand menschenlevens te redden. Men had ten dien einde des avonds een veer tigtal takkebossen in twee rijeu naast elkander opgesta peld; toen de hitte zoo hoog gestegen was, dat de toeschouwers zich tot op een afstand van tien meters van het vuur moesten verwijderen, begaf de heer Buvert zich te midden van den gloed, waarin hij gedurende vijf mi nuten verbleef. Daara nam hij de brandendeoverblijfselen in zijne armen, wierp ze bij elkander op een hoop en vlijde zich op het gloeiend kolenbed neder. Ten laatste werd hij door twee spuitgasten omhangen met een linnen kleed, dat voorat in petroleum was gedoopt. In een oogwenk was die ontstoken en lekten de vlammetongen zijn man tel, zonder dien te schroeien. De toerusting, welke de uitvinder aan had, is wel zeer de aandacht van het pu bliek waard; maar zal die in de practijk bruikbaar wor den, dan dient ze nog te worden geperfectioneerd. De bewegingen zijn namelijk te zeer belemmerd, en de tijd, gedurenden welken de redder in de vlammen kan vertoe ven, is te kort. Le Monitcur verhaalt het volgende incident der reis van keizerin Eugénie en den kroonprins. Terwijl de trein met eene vaart van zestig mijlen in het uur, naar la Ciotat stoomde, ffeld hij plotseling midden op den weg op, terwijl eene groote ontsteltenis op het gelaat van de spoorwegbeambten te lezen was. Men ijlde naar den wa gon, waarin de vorstelijke personen zich bevonden ziehier wat er gebeurd was: de jeugdige prins had in een oogenblik van kinderachtige onbezonnenheid op den knop gedrukt, waardoor het alarmseim werd gegeven. Zie, zegt een ander Parijsch blad, men laat het knaapje wapenschouwingen houden, in de departementen de hulde van prefecten en bisschoppen ontvangen om daarbij al lerlei redevoeringen aan te hooren; men laat hem voor keizer of voor generaal spelen, terwijl hij thans toont dat hij bij zulke gelegenheden liever tol of hoepel in de hand had en dat hij een kind is als een ander kind. In 't ver volg moest men hem echter geen alarmseinen laten ge ven terwijl een trein in volle vaart is. Uit Brass, het middelpunt van een Engelschen zendingspost aan deu Niger (Afrika), heeft de bisschop Crowier aan een zijner vrienden te Londen een brief geschreven, waarin hij zich beklaagt over den buiten gewonen overvloed van col/ras, eene soort van boa- constructor, die door den inboorling als een heilige wordt behandeld. Geen enkele wordt door hem gedood, zelfs 'niet in geval van zelfverdediging, zoodat deze diersoort op onrustbarende wijze toeneemt en groote verwoestingen aanricht onder het vee en het gevo gelte. Vooral de binnenhoven hebben veel te lijden van dit dier. Op de hoeve van den heer Lyons hadden zich onlangs twee dier monsters genesteld en namen bij honderden de kippen, schapen en varkens weg, terwijl de ongelukkige eigenaar ze niet durfde dooden uit vrees voor de wraak der inboorlingen, die er na lang over- wegens eindelijk toe gebracht konden worden die scha delijke gasten door een lokaas te verwijderen. Luidens de artt. 12 en 13 van het in 1856 door de Engelsche re geering met de inboorlingen gesloten tractaat, mag geen Britsch onderdaan dit kruipend dier dooden en mocht dit door een ongeluk gebeuren, zoo moet hij als schade loosstelling een vat palmolie geven. 7 Sept. 'sav. 11 u. 61 gr. 8 's morg. 7 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 73gr. 's av. 7 u. 71 gr. Zitting van Dinsdag 7 September. Installatie nieuwe leden; aanvulling commissiën; benoeming wethouder; benoeming secretaris-penningmeester zeemans- en vis- schersbenrsafgifte gemeentegrondkennisgeving van den lieer Kleijnhens, niet-aanneming benoeming lid; bepaling dag verkiezing en benoeming stembureau; missive commis sie trans-atlantisehe stoomvaartkasopneming; verlenging renteloos gebruik Pesthuis. Afwezig de heeren van Uije Pieterse eu Verkuyl Quakkelaar. De nieuw benoemde leden de heeren W. A. de Gelder, W. van der Os, A. Schraver en C. J. van der Hijden worden binnengeleid en leggen de voorschre ven eeden af. De voorzitter wenscht hen daarna geluk met hunne benoeming, waarop door hen zitting wordt genomen. De notulen der zitting van 28 Augustus worden ge lezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt overgegaan tot aanvulling van die commissiën waarin door de periodieke aftredingen der raadsleden vacatures ontstaan zijn, en worden gekozen Tot lid der commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, de heer van der Os met 9 stemmende heer Callenfels verkreeg 3 stemmen. Tot leden van de commissie voor het belastingstelsel, de heeren van der Ilijden met 8 en de Gelder met 7 stem men. De heeren Callenfels en Laernoes verkregen 3, de heer de Groofï 2 en de heer van der Os 1 stem. Tot leden der commissie van fabricage de heeren Schraver en van der Os met 11, en van der Hijden met 7 stemmen. De heeren de Gelder en Laernoes verkregen 2, de Kruyft' en de Groofï 1 stem. Tot lid der commissie voor de gasfabriek, de heer van der Os met 8 stemmen. De heeren Callenfels, de Grooff, Laernoes en de Gelder verkregen ieder 1 stem. Tot lid van de commissie voor den Middelburg Vlissingschen rijweg, de heer van der Os met 7 stemmen, De heeren Laernoes, Callenfels en Schraver verkregen 1 stem, terwijl 2 biljetten oningevuld waren. Tot lid der commissie voor den KoudekerkeVlissing schen rijweg de heer van der Os met 9 stemmen. De heer Laernoes verkreeg 2, de heer Schraver 1 stem. Daarna was aan de orde de benoeming van een wet houder ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer Hector. Herkozen werd de heer Hector met 6 stemmen. Van de overige stemmen bekwamen de heeren Schraver, de Kruyff, de Gelder en Callenfels ieder 1 stem, terwijl 1 briefje on ingevuld was. De heer Hector verklaarde, onder dankbetuiging aan den raad voor de eervolle en hem aangename onderschei ding, dat hij bereid was de benoeming te aanvaarden. Van de commissie voor de zeemans- en visschersbeurs was ingekomen een missive waarbij zij den raad voor stelde om voor de benoeming van een secretaris-penning meester van dat fonds van een door haar op te maken tweetal voor ditmaal af te zien en den heer P. Jansen, die jarenlang provisioneel die betrekking bekleedde; thans daarmede effectief te belasten. De raad kon zich hiermede vereenigen, zoodat de heer Jansen met 10 stemmen benoemd werd tot definitieven secretaris-penningmeester; 2 biljetten waren oningevuld. Na de benoeming weid, eveneens op voorstel der com missie, het daaraan verbonden traktement op 125 be paald. Verder was ingekomen een adres van mejufvrouw Plantson ter verkrijging in eigendom van een stukje ge meentegrond, gelegen op het plein der voormalige mari niers-kazerne. Op voorstel van burgemeester en wet houders is besloten de adressante bedoeld stukje grond voor den tijd van 25 achtereenvolgende jaren in erfpacht af te staan tegen betaling van f3 'sjaars. De voorzitter deelde mede dat een brief van den heer H. Engelsman Kleijnhens ingekomen is, waarbij deze verklaart dat de loop der verkiezing van dien aard ge weest is dat hij voor ditmaal geen vrijheid vond de be noeming aan te nemen. De voorzitter bepaalt alsnu den dag der nieuwe ver kiezing op Dinsdag 14 September. De heeren Pot, lid van het stembureau, en Callenfels, plaatsvervangend lid, verklaren dien dag niet aanwezig te kunnen zijn. Hierop stelt de voorzitter voor over te gaan tot het benoemen van een nieuw stembureau. Daartoe overgegaan zijnde worden gekozen: tot leden de heeren de Kruyff en Mestdagh, beiden met 5 stemmen- De heeren van der Hijden 4, Schraver, de Gelder, van der Os en Laernoes 2, en Hector en de Grooff 1 stem. De stemming voor plaatsvervangende leden geeft den vol genden uitslag: de heeren Laernoes 4, van der Hijden, de Gelder en de Grooff 3, Hector en Schraver 2, Ockers; van der Os en de Kruyff 1, alsmede 1 biljet in blanco. Er moet dus overgestemd worden tusschen do heeren van der Hijden, de Gelder en de Grooff. Van deze bekwam de heer de Gelder bij de tweede stemming 6, de hoeren van der Hijden en de Grooff 3 stemmen Tot plaatsver vangende leden zijn dus gekozen de heeren Laernoes en de Gelder. Van het comité voor de transatlantische stoomvaart was eene missive ingekomen waarin aan den raad ge vraagd werd of deze, in geval bedoelde stoomvaartdienst tot stand mocht komen, een gebouw tot tijdelijke huis vesting van landverhuizers zou willen aanwijzen. De voorzitter lichtte deze missive nog nader toe door te verklaren dat men hoofdzakelijk verzekering van medewerking wenschte te verkrijgen. De heer Pot meende dat ieder zoo doordrongen za! zijn van de belangrijkheid van dien dienst voor de stad, dat men bereid zou zijn desnoods offers te brengen om, indien het gewenschte gebouw niet bestond, er een te stichten. Zonder hoofdelijke omvraag heeft de gemeenteraad zich bereid verklaard tot hetgeen in de missive wordt verlangd. De voorzitter deelt verder mede dat burgemeester en wethouders de kas van den gemeente-ontvanger opge nomen en in orde bevonden hebben. Nadat besloten was het aan Klaassen tot R Juli zon der huur afgestane zoogenaamde Pesthuis waarin deze eene weverij uitoefent op diens verzoek op de zelfde voorwaarden nog tot 1 Januari a. af te staan, is de vergadering gesloten. Zifting van Dinsdag 7 September. Installatie raads leden mededeeling afwezige ledenbenoeming wethou der, ambtenaar burgerlijken stand eu lid tiuaueieele commissie. Voorzitter de heer Blaanbecn. Uithoofde geen genoegzaam getal leden tegenwoordig is wordt de resumtie der notulen aangehouden. De voorzitter gaat over tot de beëediging en installatie der heeren mr. de Knokke van der Meulen, dr. van lten- terghem en jonkheer mr. Potnpe van Meerdervoort als leden van den raad. Daarna legt de voorzitter in banden van den oudsten wethouder mede de eeden af als lid van den raad en neemt als zoodanig zitting. De voorzitter deelt alsnu mede dat de boeren Nortier, Verhagen, Fransen van de Putte en van Voorst Vader kennis hebben gegeven verhinderd te zijn do vergade ring bij te wonen. Daarna woidt overgegaan tot benoeming van een wet houder in plaats van den aftredenden heer I. A. A.Fran sen van de Putte, waarbij de heeren van den Bosch en Pompe van Meerdervoort tot stemopneuiers zijn benoemd. Bij de stemming erlangt de heer 1 A. A. Fransen van de Putte 6 stemmen en mr. J. 11. de Laat de Kantor 1 stem, zoodat de heer Fransen van de Putte herbenoemd is. De voorzitter zegt dat tengevolge zijner aftreding als raadslid ook zijn mandaat als ambtenaar van den burger lijken stand vervalt, waarom bij voorstelt tot benoeming daarvan over te gaan. Bij de stemming verkrijgt de heer Blaaubeen 6 stemmen, terwijl een biljet oningevuld is gelaten, zoodat bij herbenoemd is. De voorzitter ver klaart die benoeming te aanvaarden. Nog zegt de voorzitter dat ten gevolge der aftreding van deu heer de Knokke van der Meulen als raadslid ook zijn mandaat als lid der finaticieele commissie ver valt, waarom bij voorstelt tot benoeming daarvan over te gaan. Bij de stemming verkrijgt die beer 6 stemmen terwijl 1 stem op den beer de Laat de Kanter was uitge bracht, zoodat de beer de Knokke van der Meulen her benoemd is en, daartoe uitgenoodigd, zich bereid verk aart die benoeming aan te nemen. Daarna is de vergadering gesloten. Aan de senaatsdebatten ontleenen deParijsche organen steeds Ion mots en geestige woordspelingen, welke te midden der ernstige otiieieele redevoeringen onder de leden circuleerden. Zoo zeide prins Napoleon: „men kan met bajonnetten alles doen, men kan er alleen niet op gaan zitten." „Dat is waar, repliceerde een meer be houdend senator, maar men kan anderen daarop laten zitten en dit is voldoende." Deze en dergelijke uitingen, gevoegd bij den gebleken weerzin der meerderheid om eene enkele schrede verder te gaan dan de van regee- ringswege voorgeschreven hervormingen in het staats bestuur, hebben de populariteit van dit staatslichaam weder zeer verminderd. In de crisis welke Frankrijk thans doorleeft en bij Napoleon's wankelenden gezond heidstoestand geeft dergelijke impopulariteit onder zekere omstandigheden nog minder waarborg voor het behoud der inwendige rust dan anders wellicht nog eenigszins het geval zou zijn. Het reeds gisteren per telegraaf ontvangen bericht dat de gencesheeren van keizer Napoleon hem zouden heb ben aangeraden om deu aanstaanden winter in liet zuiden van Frankrijk door te brengen of zich naar Algiers of Egypte te begeven, heeft te Parijs weder een vrij ongun- stigen indruk teweeggebracht. Indien toch geneesheeren op eene reis naar het zuiden van Frankrijk beginnen aan te dringen meent men dit gewoonlijk als een vrij ongunstig blijk van den toestand des lijders te mogen beschouwen. Een verblijf van Napoleon III in een der

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2