OURANT. N° 163. Donderdag 6mitenlan&. 1869. 9 September. Middelburg 8 September. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Landbouw. Gemengde berichten. KElVÏÏISGEVISfG. OPENING DER JAGT OP KLEIN WILD. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, Gezien het besluit van heeren gedeputeerde staten, de dato 3 September 1869 n». 67 Gelet op art. 1L der wet van den 13cn Junij 1857 (Staatsblad n° 87) maakt bekend, dat de opening der jagt op klein wild in deze provincie is bepaald op Maandag den 13c<> Sep tember aanstaande: voorts, dat de korte jagt dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jagt op den Maandag, Woensdag en Zaturdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jagt zal geoorloofd zijn. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 4™ September 1869. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Te Neuzen zijn in de raadsvergadering op 7 dezer herbenoemdtot wethouder de heer J C. Steenkamp Pvvz., en tot ambtenaren van den burgerlijken stand de heeren J. C. Steenkamp Pwz., en J. Donze Az. De sectiën van het te 's-IIage vergaderde Internatio nale statistische congres zijn gisteren morgen op den bepaalden tijd bijeengekomen. Te 1 uur wérden de werk zaamheden geschorst, daar toen de officieele afgevaar digden bij Z. K. H. den prins van Oranje ter audiëntie zijn ontvangen. Des namiddags hebben de sectiën hare zittingen echter weder hervat. Des middags vereenigden de officieele afgevaardigden zich aan een diner, hun door den minister van binnen- landsche zaken aangeboden. Des avonds woonden zij de eerste wekelijksche receptie van den minister van buitenlandsche zaken bij. In de Staatscourant van Woensdag 8 September zijn opgenomen de verslagen der commissiën, in 1869 belast met het afnemen der examens ter verkrijging eener akte van bevoegdheid als leerling-apotheker, volgens art. 7 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n» 59). Door de commissie te Breda zijn 3 candidaten afge wezen en aan 9 de verlangde akte uitgereikt, t. w. mejufvrouw P. Landman, geboren te Helooirt; mejuf- vrouw E. Op den Oordt, geb. te Venlo; mejufvrouw L Konings, geb. te Rosendaalde heeren J. Duysens, geb. te Eysden; B. C. Langen, geb. te Zalt-Bommel; P. Hendrickx, geb. te BroekhuijsenH. Schaffers, geb. te Maastricht; W. de Loos, geb. te Rotterdam, en G. Vriens, geb. te Rotterdam. De commissie te Arnhem heeft aan slechts 10 van de 26 candiditen de akte uitgereikt, zijnde de heeren: H. Swart, geboren te Zaandijk; C. Koeter, geb. te Zaan dijk; L Q. Robaard, geb. te Hoogeveen; A. Spruyt, geb. te Vlaardingen; D. E. J. de Ligny, geb. te Amsterdam; J. Iderna, gebl*te Opperdoes; J. F. Eykman, geb. te Nij- kerkA. H. Téljef, geb. te Loenenmejufvrouw H. C. ter Hogt, geb. te Batavia; en de heer K. W. Vetter, geb. te Zutfen. Van de 17 door de commissie te Leeuwarden geëxami neerde ontvingen 14 de gevraagde akte, zijnde de heeren J. Diephuis, geboren te Augustinusga; II. G. J. Buijs, geb. te Groningen; L. T. Starke, geb. te Blijham; II. J. de Grient Dreux, geb. te Witmarsum; H. van Bringh, geb. te-Sneek; II. Thissen, geb. te EchtenD. Brandsma, geb. •te BolswardJ. T. Lantinga, geb te Sneek; T. E. van Dijk, geb. te Dinxperloo; M. J. van Neck, geb. te 's-Gra- venhage; J. G. van Llom Pzn., geb. te Gorredijk; J. Wij- brands, geb. te LeeuwardenJ. Damen, geb. te Harlin- gen, en M. J, van der Plaats, geb. te Goënga. Het is niet wel mogelijk zoo schrijft men ons uit Leuven van 7 dezer een getrouw verslag te geven van al wat gisteren in de drie verschillende afdeelingen, waaruit het Elfde taal en letterkundig congres is samen gesteld, behandeld is. Men zou hiertoe drie lichamen moeten hebben of het voorreedt bezitten zich te ver driedubbelen, daar de afdeelingen op hetzelfde uur, s morgen van 9j 12j, vergaderen en de algeraeene zit ting te 2 uren plaats heeft. Ook zou een dor verslag van wat gisteren besproken werd en heden en morgen be sproken zal worden wellicht minder de belangstelling wekken van uwe lezers. Ik wil mij dus liever bepalen tot een en ander, betreffende de physionoinie van het congres. Dat de congres-leden schitterend ontvangen zijn in het ciericale Leuven, meldde ik gisteren. Het was dan ook voor hen een alleraangenaamste verrassing al de straten, die zij doortrokken, feestelijk getooid te zien en uit bijna elk huis de Nederlandsche driekleur nevens de Belgische vlag te zien wapperen, terwijl voor de ramen en op de balkons der woningen, die zij voorbij gingen, een aantal schoonen hun toewuifden. De zaal, bestemd voor de vergaderingen van het congres en van de eerste afdeeling (Nederlandsche taal- en letterkunde), is schoon versierd met llollantlsche en Belgische vlaggen, en prijkt met de borstbeelden der beide kouingen Wil lem 111 en Leopold II en de wapenschilden der verschil lende steden van Zuid- en Noord-Nederland waar de congressen tot dusver bijeenkwamen. Een 200tal leden, waaronder een dertigtal dames, wonen de algemeene vergaderingen bij. Ouder deze laatsten is mevrouw Storm v. cl. Chijs, die ook het woord gevoerd heeft in de derde aldeeling (Nederlandsche tooneel-, Nederlandsche toon- en zangkunst en Nederlandsche boekhandel). Ik voeg hierbij dat de tweede afdeeling gewijd is aan Nederlandsche geschiedenis en oudheid kunde, opvoeding en onderwijs. Nagenoeg alle Zuid- Nederlandsche letterkundigen van eeuigen naam zijn tegenwoordig. Het getal Noord-Nederlanders is niet zoo groot als anders. Met leedwezen mist inen verscheidene sominiteiten als Beets, Jouckbloet, ten Kate, Mees, prof. de Vries, enz. enz., om andereu niet tg noemen. Een aantal eereleuen, waaronder de drie ministers van binnenlandsche zaken te 's Ilage, Brussel en Berlijn en onze gezant te Brussel, zijn er benoemd. Tot voorzitter van het congres is onder stormachtige toejuichingen be noemd Henri Conscience. Overbodig acht ik het de namen te noemen der vier ondervoorzitters en zes secre tarissen, benevens die van de drie voorzitters, zes onder voorzitters en negen secretarissen der drie afdeelingen. De geest is flink. Wel geeft soms een ondoordachte uitdrukking aanleiding tot protest vau andersdenkenden, b. v. toen gisteren in een gedicht professor Smiets van Roermond den paus een balling in zijn eigen land noemde, en Julius Vuylsteke van Gent dit gezegde releveerde om er tegen te protesteeren, doch dat zijn slechts inci denten. die spoedig voorbijgaan. Welwillendheid, eerbied voor elkanders overtuiging zitten vóór bij de beraadslagingen, en blijft dit zoo, dan zal dit congres niet minder dan vroeger schoone vruchten dragen voor de beoefening der vaderlandsche taal- en lederkunde en de vriendschappelijke samenkomsten menige genoe- gelijke herinnering opleveren. ridderorden. Vergunning verleend aan A. n. Wijking, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Z. II. Pius IX geschonken. ministerieele departbMenten. Pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 1956 'sjaars, aan den eervol ontslagen relerendaris bij het departement van marine J. Z. Burnet. Benoemd tot adjunct-commies bij bet departement van financiën de heeren: D. J. Simnenberg, thans commies ter directie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te AmsterdamJ. Oorthuys, thans adjunct-commies ter directie der directe belastingen, in en uitgaande rechten en accijnsen te Groningen; en J. L. van Verre, thans adjunct-commies ter directie dei- directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn sen te Zntfen. belastingen. Op verzoek ingetrokken de benoeming van den heer F. H Tliorbecke, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Bergeijk c. a., tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Bath c. a., en benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn sen te Bath c. a., de heer J. Sytsma Gz., thans ontvanger derzelfde middelen te Milingen: te Milingen, de heer R. WK. M. Dierkens, tlians adjunct-commies ter directie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Rotterdam. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 990 'sjaars, de paardenarts 1° klasse A. F. van Ghert, van het 4'' regiment huzaren. De lessen aan de rijks hoogere burgerschool alhier heb ben heden weder een aanvang genomen. Tot de 1« klasse behooren 19 leerlingen die het volledig onderwijs vol gen tot de 2e klasse 21 die a 11 e en 2 die enkele lessen volgen; 3^ klasse 12 alle en 2 en kele 4« klasse 9 alle en 2 enkele; 6" klasse 5 a 11 e en 4 e n ke 1 e. In het ge heel dus 66 die alle en 10 die' enkele lessen volgen. Het vorig jaar bedroegen die getallen 53 en 23. De aandeelhouders der landhuishoudkundige school te Groningen hebben besloten het aanbod aan te nemen der provinciale staten van f 6000 als jaarlijksche bijdrage voor een hoogere landbouwschool, ingericht volgens het staatsbesluit van November 1865. Heden is de uitslag van het te Breda gehouden her examen van de adspiranten naar eene plaatsing als cadet op de koninklijke militaire academie bekend geworden. Van de 22 zijn 15 toegelaten. De luitenant ter zee 2« klasse H. H. Bowles en de officier van gezondheid 2« klasse W. F. Meijboom laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en re spectievelijk den 3len Augustus en den 2e» September jl. in Nederland teruggekeerd, zijn met die datums op non activiteit gesteld. In het artikel over de landbouwbelangen, zaaigranen enz., in n° 160 dezer courant opgenomen, is verkeerdelijk de naam genoemd van aen lieer C. C. van den Bosch; dit moet zijn E. van den Bosch. Geheel Dordrecht was Zondag middag op de been, een onafzienbare massa menschen bedekte de straten en spoedde zich naar het Groot hoofd, terwijl uit tal van huizen de Nederlandsche driekleur wapperde. Te half zes en uren arriveerde het korps muzikanten der Dordtsche schutterij uit Brussel, waar het, bij het daar gehouden festival een gouden en twee vergulde medailles had gewonnen. liet korps der weerbaarheid, de hoofd- en onderofficieren der schutterij en de Dordtsche liedertafel, die bij de aankomst een lied aanhief, verwel komden do overwinnaars. Daarop begaf men zich in op tocht naur de woning des burgemeesters, waar de kom- mandant der schutterij en de burgemeester korte maar kiachtige aanspraken hielden. Vervolgeus ging men naar de sociëteit Kunstmin, waar na verschillende toe spraken, de avond verder genoegelijk werd doorgebracht. De thuisgekeerden roemden allen ten zeerste de wel-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1