MIDDELBURGSCHE COURANT. tr- 162. Woensdag 1869, 8 September. *3mrtfnlanö. Middelburg 7 September. Benoemingen en besluiten. Gemengde bericliten. SE€R ETA RIE. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Herinneren bij deze do ingezetenen aan den inhoud Tan art. 5 der verordening op de nommering der huizen en het doen van aangifte van verhuizingen binnen deze gemeente, tot bevordering van het regelmatig bijhouden der bevolking-registers, van den 29™ April 1863; dat tot het doen der aangiften, bedoeld bij koninklijk besluit van den 3 November 1861 (Staatsblad n». 95), en bij bovengenoemde verordening, alsmede der werkzaamhe den voortvloeiende uit de naleving der bepalingen van de koninklijke besluiten van den 3en November 1861, (Staatsblad n». 94 en 95), dagelijks, (Zon- en feestdagen uitgezonderd) gelegenheid wordt gegeven van des mor geus 10 tot 12 uren, ter gemeente-secretarie. dat het bureau van den burgerlijken stand tot het doen van aangiften, lichten van stukken als anderszins dagelijks (mede Zon- en feestdagen uitgezonderd) ge opend is van des voormiddags 11 tot des namiddags 1 uur. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30™ Augustus 1869. De burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. De bevolking van de provincie Zeeland is (blijkens het Verslag van gedeputeerde staten) in 1868 vermeerderd met 297 personen, en bereikte alzoo op 31 December 1868 179,298. Het gemiddelde cijfer van de toeneming der bevolking was over de laatst verloopene vijf jaren 1359. De vermeerdering in de verschillende gemeenten be droeg: door geboorten 7107, door vestiging 10676, totaal 17783; de vermindering: door overlijden 4885, door ver trek 12601, totaal 17486. De vermeerdering der bevolking bedraagt in het voor malig vierde district 101; in het voormalig vijfde district 172; in Zuid-Beveland c. a. 97in Noord-Beveland 69; in Tholen c. a. 32; in Schouwen 227. Alleen in Walche ren is vermindering van bevolking; deze bedraagt 401. Deze vermindering betreft de gemeenten Middelburg voor 29 en Vlissingen voor 750, terwijl de bevolking op het zoogenaamde platteland van Walcheren met 349 is vermeerderd. Van de rangschikking en catoliseering van het o u d archief is ten einde gebracht de samenvoeging tot éen chronologisch geheel van de oorkonden over het tijdvak der grafelijke regeering. Omtrent het nieuw archief viel niets mede te deelen. Van de provinciale bibliotheek is meer ge bruik gemaakt dan vroeger. In 1867 werd zij 82, in 1868 118 malen door verschillende personen bezocht. Uit het hoofdstuk Medische politie verneemt men dat de algemeene sterfte iets gunstiger is geweest dan in 1867- Op bet zoogenaamde platteland was de sterfte aanzienlijker dan in de voormalige steden, waar de sterfte beneden het gemiddelde bleef. Slechts éen gemeente is aan te wijzen waar de invloed van ziekten op het sterftecijfer duidelijk in het oog springt; het is Driebergen, waarvan nagenoeg de helft der overledenen aan angina diphtheritica bezweken is. Bij het einde des jaars bestonden in de provincie 176 scholen, zijnde twee meer dan in 1867. Zij worden aldus verdeeld: openbare voor gewoon lager onderwijs 107 v n meer uitgebreid lager onderwijs 40; gesub. bijzondere voor gewoon lager onderwijs 3; r meer uitgebr. lageronderwijs 1 niet gesub. bijzondere voor gewoon lager onderwijs 12; niet gesub. bijz. voor meer uitgebr. lager onderwijs 13. Het getal der dagscholieren op de gezamenlijke scho len bedroeg op 15 Januari 22746, op 12 April 19876, op 15 Juli 18169, op 15 October 17968. Deze cijfers leveren in vergelijking met die van een vorig jaar eenig gunstig verschil op. De verhouding van het getal leerlingen tot de bevol king was op 15 Juli 1 op de 10,0 in het voormalig vierde district; op de 11,7 in het voormalig vijfde district; op 10,2 in Zuid-Beveland e. a.; op 9,2 in Walcheren; op 9,6 in Noord-Beveland; op 10,2 in Tholen c. a.op 8,3 in Schouwen en Duiveland. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne heden gehouden zitting den heer J. G. Hector herbenoemd tot wethouder, tevens ambtenaar van den burgerlijken stand. Tengevolge van het bedanken van den beer H. Engels man Kleynhens voor het lidmaatschap van den raad is de verkiezing bepaald op Dinsdag 14 September. Tot lid van den gemeenteraad te Bath is met 9 van de 11 uitgebrachte stemmen gekozen de heer Jan van Koeveringen. Tot wethouders te Tholen zijn heden benoemd de hee- ren A. van der Burght en dr. J. j. Bijbau. Het Zevende internationaal statistisch congres is gis teren morgen te 's Hage in de Ridderzaal op het binnen hof geopend. De eerste zetels der zaal waren ingenomen door de buitenlandsche afgevaardigden en geleerden; daarachter de vaderlandscho geleerden, afgevaardigden en genoodigden, en verder een aantal leden van't con gres en dames. De minister van binnenlandsche zaken ving zijne openingsrede, welke hij in het Fransch hield, aan met het betuigen van zijn leedwezen dat Z. IC. H. de prins van Oranje door afwezigheid verhinderd was tegenwoor dig te zijn. Hij ging vervolgens in het kort den loop der vorige congressen na, en gaf daarop een korte schets van het aandeel dat Nederland ten allen tijde aan onder zoekingen en werkzaamheden van statistischen aard ge nomen heeft. Vervolgens werd voorlezing gedaan van de regeling der werkzaamheden. De sectiën zijn daarbij verdeeld als volgt: 1». Sectie. Theorie van de statistiek en toepassing van de statistieke gegevens. 2». Sectie. Statistiek van burgerlijk- en handelsrecht. 3». Sectie. Financiën. 4». Sectie. Visscherij en koophandel. 5". Sectie. Statistiek der overzeesche bezittingen van Europa. Elke sectie benoemt haar bureau en wijst een of meer rapporteurs aan, belast met het uitbrengen van hunne schriftelijke verslagen in eene der zittingen van de alge meene vergadering. Het verhandelde in de sectiën wordt eiken dag gere sumeerd door de secretarissen der sectiën. Een zakelijk proces-verbaal daarvan wordt door hen opgemaakt en des anderen daags vóór de zitting in druk rondgezonden aan de leden van het congres. Op de algemeene vergadering mag geenerlei voorstel, dat niet behoort tot de punten van het programma, en geenerlei voorlezing van memoriën of nota's geschie den zonder goedkeuring van het bureau. Nadat de audientiën der officieel gedelegeerden bij Z. M. den koning en H. M. de koningin waren afgeloopen hebben de afdeelingen te 3 uren hunne werkzaamheden aangevangen met de samenstelling harer bureaux en de regeling harer werkzaamheden. Zondag middag is te Leuven het elfde taal- en letter kundig congres op eene plechtige wijze geopend. Bij de aankomst van den Antwerpschen trein, te 6 uren, stond een menigte belangstellende Leuvenaren en de reeds in de stad aangekomen congresleden aan het station ge schaard om de met dien trein uit Nederland en andere gedeelten van Belgie te wachten leden het welkom toe te roepen. Nauwelijks hadden dezen dan ook do trein verlaten of een daar geplaatst muziekkorps der jagers te paard hief het „wien Neerlaudsch bloed" aan, gevolgd door de Brabangonne. Lnide toejuichingen weergalmden alom en begroetten de vreemdelingen. De heer I. W. van der Anwera, voorzitter der regelingscoramissie, vatte^ toen de stilte eenigszins hersteld was, het woord op en heette de congresleden welkom op hartelijke wijze. Zijn toespraak werd beantwoord door prof. Groshans uit Rotterdam. Beide toespraken werden herhaaldelijk afge broken door bijvalsbetuigingen en toejuichingen en besloten met uitvoeringen van het muziekkorps. Hierop begaven zich de congresleden, voorafgegaan en gevolgd door een onafzienbare schare en begeleid door militairen onder het spelen van het carillon en de toonen deï" muziek in plechtigen optocht naar het stadhuis, waar de stedelijke regeering hen wachtte om hen te ontvangen. De fungeerende burgemeester hield een sierlijke toe spraak, om de aanwezigen welkom te heeten in Leuven. Na hem voerde namens de regeering des lands, de heer Deleroix, referendaris bij het departement van binnen landsche zaken, het woord om de Noord Nederlanders op Belgisch grondgebied welkom te heeten. Hunne toespra ken werden beantwoord namens de Noord-Nederlandera door dr. A. de Jager, van Rotterdam, en namens de Zui delijken door Ilenri Conscience. Vooral de woorden van den laatsten werden herhaaldelijk door uitbundige toe juichingen afgebroken, toen hij verklaarde dat de geest van het Vlaamsche volk, die zich bij de ontvangst der congres-leden niet verloochend had, hem de waarborg was dat de Vlaamsche zaak een goede toekomst had. „De eerewijn werd hierop aangeboden en de leden begaven zich naar de zaal Tafelrond, waar door de ko ninklijke Maatschappij der academie van toonkunde een luisterrijk bal gegeven werd. Tot laat in den nacht bleven velen daar bijeen en knoopten nieuwe vriend schapsbetrekkingen aan of hernieuwden vroeger aange knoopte. Aan het hoofdbureau der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te 's Gravenhage zal aan heeren adspiranten naar de betrekking van onbezoldigd surnu merair op Dinsdag 5 October a. op nieuw gelegenheid worden gegeven zich te onderwerpen aan een vergelij kend examen. De candidaten die den leeftijd van 17 jaren bereikt en dien van 30 jaren niet overschreden hebben, zullen zich vóór 15 September bij gewonen brief moeten wenden tot den secretaris der maatschappij (adres hoofdbureau), met overlegging van de gewone bescheiden. De candidaten, die aan het examen zullen hebben vol daan, ontvangen binnen 8 dagen daarna eene voorloopige akte van toelating als surnumerair bij de maatschappij, houdende aanwijzing van hunne standplaats, alwaar zij onmiddellijk zullen worden in dienst gesteld. De surnu merairs zullen na 6 maanden dienst een tweede examen afleggen, loopende over de verschillende vakken van deü spoorwegdienst. Wanneer zij aan dit examen voldoen zullen zij eene definitieve akte van aanstelling als 3e klerk bij de maatschappij ontvangen en aanspraak hebben op bezoldiging; zoo zij evenwel blijken geven de gevorderde kennis niet te bezitten, zal de voorloopig verleende akté van toelating worden ingetrokken. KoLosiës. Benoemd voorden dienst der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea: tot boekhouder en officier van justitie enz., de resident W. P. A. Ie Jeune; tot resident, de adsistent J. G. Schnerr; tot adsistent, de ambtenaren ter beschikking van den gouverneur aldaar W. C. Verwey en C. H. W. Boers; en tot ambte naar ter beschikking van den gouverneur, de adjudant- onderofficier bij de vaste bezetting J. Bramley en de sergeant van bet leger in Nederlandsch Indië, gedeta cheerd bij het Afrikaansck werfdepot te St. George d'Elmina, J. A. C. Hiel. Gisteren namiddag omstreeks kwart vóór twee uren viel te Zierikzee het tienjarig zoontje van K. Bogers voor de woning van den boekhandelaar van Dishoeck in

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1