Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtzaken. Gemengde berichten. Volgens 1'Indépendance beige, zouden de conferenties, die in de vorige maand door gemachtigden van Frankrijk, Pruisen, Nederland, Hessen, Beieren en Baden te Man- heim gehouden zijn, tot het maken van een reglement voor de vischvangst op den Rijn en de rivieren die daarin uitloopen, tot niets geleid hebben, omdat de Ncderlandsche regeering hare toestemming niet wilde geven tot het opnemen van een verbod tegen het vis- schen in den tijd dat de kuitschieting plaats heeft, en juist was het maken van bepalingen daaromtrent het hoofddoel der conferenties. Jl. Vrijdag avond heeft te 's-Hage de plechtige ont vangst der officieele gedelegeerden tot het internationaal statistisch congres door de regelings-commissie plaats gehad. Zij geschiedde in de zalen der sociëteit de Yer- eeniging. Zijne excellentie de minister van binnenland- sche zaken, als voorzitter der regelings-commissie, heeft de gasten uit den vreemde toegesproken en hen hartelijk welkom in Nederland geheeten, waarna zij ook door den burgemeester der residentie begroet werden. Door de heer Wolowski, uit Frankrijk, en lord Houghton, uit Engeland, werd op deze toespraken geantwoord. Zaterdag morgen is door de leden van het congres, eene voorbereidende bijeenkomst tot regeling der werk zaamheden gehouden. Volgens de Arnhemsche courant is de heer Philipse, die vóór eenigen tijd besloten had zijne betrekking als president van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Hol land neder te leggen, op dat besluit teruggekomenhij zal althans tot 1 Januari a. beproeven of zijne krachten hem toelaten die betrekking te blijven vervullen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met wij ziging zijner beschikking van den25en Augustus jl., opge nomen in de Staats-courant van den 21"' daaraanvolgende, bepaald, dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bevoegdheid als hnlp-apotheker wenschen te verkrijgen, voor de tweede maal in het loopende jaar zitting zal houden op Maandag den 13en September eerstkomende en volgende dagen te Utrecht. t burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jonkheer G. A.Cliffordals burgemeester der gemeente Enschedé. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsente Etten en Leur, de heer J. W. Hoefnagels, thans in dezelfde betrekking te Loon op Zand; te Loon op Zand c. a., de heer A. T. M. van Thiel, thans commies ter directie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Eindhoven. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Augustus jl. bedraagt het aantal vacante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 24, dito voor gewoon en meer uitgebreid 3 en voor meer uitgebreid onderwijs 1, gesubsidieerde bijzon dere voor gewoon lager 1, dito voor gewoon en meer uit gebreid 3 en voor meer uitgebreid onderwijs 2. Vacante hulponderwijzers-betrekkingen 14. Voor Amsterdam wordt het aantal vacante openbare armenscholen niet Opgegeven. Het examen van sollicitanten, dingende naar de betrekking van hoofd onderwijzer inNederlandschlndië, is Zaterdag voortgezet en ten einde gebracht. De com- misie van onderzoek heeft onverwijld haar verslag aan z. exc den minister van koloniën uitgebracht, die uit de zes sollicitanten eene voordracht aan Z. M. den koning zal doen voor de twee bestaande vacaturen. Het te Breda gehouden na-examen der 20 adspirant- cadetten van de militaire academie is afgeloopen en Zater dag avond is het proces-verbaal naar 's-Hage gezonden. Door den minister van oorlog was aan de commissie het streng verbod opgelegd om aangaande den uitslag iets mede te deelen. Zijne excellentie wil voortaan de eerste Zijn om aan de familie de al of niet reussite mede te deelen. Morgen eerst zal de uitslag publiek worden ge maakt. Omtrent het her-examen, waaraan een aantal cadetten fot overgang in een hooger studiejaar zich moesten onderwerpen, verneemt men dat het zoodanig is uitge vallen dat thans het grootste gedeelte der geëxamineerden zal overgaan. Ter bevordering van het aannemen van tamboers en hoornblazers bij de infanterie heeft de minister van oorlog bepaald, dat jongelieden van minstens vijftien jaren oud en niet kleiner dan 1.5 meter als zoodanig kunnen aangenomen worden voor het regiment hunner keuze. De plaatsing met den 16™ dezer van den scheepsklerk A. A. Pronk op Zr. M». wachtschip te Willemsoord wordt ingetrokken. Jl. Donderdag stond voor de rechtbank te 's-Hertogen bosch terecht de drukker en uitgever van de Maasbode, Boxmeersch weekblad, op aanklacht van den heer Haff- mans, lid van de tweede kamer, vervolgd en beklaagd wegens laster, althans hoon, door in zijn nommer van 5 Juni jl. ter gelegenheid der verkiezing in het district Boxmeer op te nemen een artikel, waarin dat lid als can- didaat voor het lidmaatschap der tweede kamer bestre den werd, door eenige feiten aan te wijzen, waardoor de redactie tot de conclusie kwam, dat de heer Haffmans onder eene catholieke schaapsvacht zijne gevoelens ver bergt en den schijn van degelijk catholiek aanneemt om zijn eigenbelang te bevorderen. Het openbaar ministerie hield de aanklacht vol en requireerde veroordeeling tot twee geldboeten, elke van 50 gulden. Als advocaat trad op m'. A. H. Sassen; deze betoogde op verschillende gronden: 1». dat het ten laste leggen van dusdanige feiten niet valt in de termen van lasier of hoon, omdat zj niet prijsgeven aan den haat of'de verachting der medeburgers, 't geen algemeen wordt ver- eischt; 2». dat ook dan wanneer die tenlastelegging in de termen der strafwet viel, in deze de uitzondering zou gelden van art. 367 O. P. alinea 2, waardoor de strafwet Liet toepasselijk wordt verklaard, als de tenlastelegger uithoofde van de op hem liggende plichten par la nature de ses dceotrs gehouden was die daden te ontdekken, waaronder men de redactie van eene courant in den ver kiezingstijd kon rangschikken; 3». dat in elk geval de waarheid der feiten, zoo die bleek, tegen de straf vrij waart en het getuigenbewijs rechtens ontvankelijk is, omdat het ten laste gelegde geene misdrijven inhoudt. Op gronden van beide laatste middelen verzocht de ver dediger een uitstel vuor het getuigenbewijs der feiten on legde een lijst van een twaalftal achtenswaardige ge tuigen aan de rechtbank over. De uitspraak is bepaald over acht dagen. In de algemeene vergadering der Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland, de vorige week to Arnhem gehouden, is op voorstel van het hoofdbestuur onder anderen besloten tot het uitgeven van een week blad voor het notaris-ambt, ook als middel van mededee- ling van gerechtelijke beslissingen en van gedachten- wisseling over onderwerpen van den dag betrekkelijk het notariaat. De groothertog van Luxemburg heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer P. M. Jon- geneel, oudste lid van den gemeenteraad, en tot ridder dier orde jonkheer m'. VT. H. de Watteville, gemeente secretaris, beiden te Utrecht. Door den heer F. P. L. Pollen zijn dezer dagen weder eenige St.-Jakobszalmen losgelaten; deze zijn echter niet, zooals vroeger, van een merkteeken aan den staart voozien; zij hebben dit nu aan den smeervin. De visschers worden beleefd verzocht, zoo zij van deze zalmen mochten vangen, die, evenals de vroeger losge- latene, onmiddellijk na het nommer gezien te hebben in vrijheid te stellen en den heer Pollen te Scheveningen daarvan bericht te zenden. Dezer dagen zijn 22 gevangenen uit de gevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden op den Kruis berg te Doetinchem wegens wangedrag, tot strengere gevangenisstraf, naarandere gevangenissen overgebracht, t, w. 20 naar Hoorn en 2 naar 's-Hertogenbosch. De hoogleeraar de Vries is teruggekomen van zijn denkbeeld om het rijden met een vélocipède wielen te noemen, daar het werkwoord wielen reeds in een anderen zin gebruikt wordt. Hij wil het frequentativum wiele ren aannemen; het voertuig zelf wieier enden berij der w i e 1 e n aa r noemen, gelijk het Handelsblad aangaf. Op 18 Augustus jl. is aan het departement van buitenlandsche zaken het telegram ontvangen van den consul-geneiaal te Tripoli, waarin deze officieel kennis geeft van den moord op freule Tinne gepleegd. De 'Weser Zeiting van Bremen deelt omtrent den dood van freule Tinne een bericht mede, hetwelk aldaar bij den heerG. Rohlfs, onder dagteekening van 20 Augus tus, uit Bengazi, door tuschenkomst van het Britsch consulaat was ontvangen. Volgens dat bericht heeft de zaak zich aldus toegedragenDes morgens op weg naar Ghat, begonnen de kameeldrijvers bij het opladen onder elkander te twisten. De beide Hollandsche bedienden van freule Tinne kwamen daarop uit de tent om de twistenden van elkander te scheiden, zonder dat zij erop bedacht waren om hunne wapens mede te nemen. Op het zelfde oogenblik stond freule Tinne aan den ingang der tent, met den chef der Touaregs (hoogstwaarschijnlijk Hadj Cnochen). Onmiddellijk trad zij vooruit, om naar de oorzaak van den twistte vragen, doch op hetzelfde oogen blik werd zij van achteren door een zwaardslag neder- gesabeld. Op haren kreet kwamen hare beide bedienden toeschieten, om naar de wapens te grijpen, doch ook zij werden op de plaats gedood. De Touaregs wierpen zich vervolgens op de ijzeren waterkisten, meenende dat daarin schatten te vinden waren. Volgens het bericht moet daarin dan ook de aanleiding tot den moord gezocht worden. De Touaregs, in hunne verwachting teleurge steld, wilden daarop naar Mourzouk gaan om aldaar eene razzia te houden. Volgens het bericht was het evenwel zeer twijfelachtig of zij dien rooftocht ook hadden on dernomen, daar er te Mourzouk Turksche infanterie en artillerie in garnizoen ligt. Ali Riza-Pacha,gouverneur- generaal van Tripoli, heeft een gezant naar Ghat ge zonden, om de uitlevering der moordenaars te eischen, onder bedreiging dat, wanneer hieraan niet werd voldaan, de chef van Gbat onder beschuldiging van medeplichtig heid zou worden gesteld. De heer Rohlfs voegt bij deze mededeelingdeopmerking,dat Ghat een onafhankelijk ge bied is en dat de Turken wellicht van deze gelegenheid gebruik zullen maken om dat gebied te overmeesteren, om zoo doende de aldaar aanwezige roovers en moor denaars te kunnen tuchtigen. Uit Tilburg schrijft men van 3 September. De gemeen teraad alhier heeft besloten deel te nemen aan den ge- concessioneerden spoorweg TilburgNijmegen voor 80 aandeelen en 80obligatiën; de gemeente Nijmegen heeft ingeschieven voor 600 aandeelen en 1200 obligatiën; de gemeente Oss voor 80 aandeelen en 20 obligatiën; de ge meente Udenhoud voor 20 aand. en20oblig. De beslis sing van den gemeenteraad te 's Bosch wordt eerstdaags te gemoed gezien; door vele particulieren in de belang hebbende gemeenten is reeds voor een aanzienlijk bedrag ingeschreven, zoodat het tot stand komen van dezen spoorweg reeds zoo goed als verzekerd is. Het Vaderland, herinnerende dat inden loop van dit jaar bij den Franschen senaat verzoekschriften zijn in gediend, om maatregelen te nemen tegen het overhaast begraven, haalt onderscheidene gevallen van schijndood aan, o. a. van een grijsaard, die nog 12 uren leefde na het tijdstip voor zijne teraardebestelling bepaald: van een meisje, thans de gelukkige moeder van een paar ge zonde kinderen, 't welk door den kardinaal Donnet, aarts bisschop van Bordeaux, gered werd, op 'toogenblik dat de pleegzuster het gelaat van het als overleden be schouwde kind wilde bedekken. De heer Donnet was zelf, toen hij nog kapelaan was, bijna levend begraven geworden. In 1826, onder het houden eener preek, be ving hem eene duizeling, die in eene bezwijming over ging. Men droeg hem uit de kerk naar huis. trachtte te vergeefs hem bij te brengen en hield hem voor dood. De kardinaal verzekert, dat bij dien geheelen tijd vol komen bewust was van al wat geschiedde: alleen was hij tijdelijk geheel blind. Hij hoorde de verze kering van den arts dat hij overleden was, het lui den van de doodsklok en de bepalingen, welke men, naast zijn bed staande, maakte voor de begrafenis op den volgenden dag. De bisschop, onder wien hij stond, verscheeu ook in de sterfkamer, waar het plechtige de profundisgezongen werd. Des avonds nam men de maat voor de doodkist. De nacht naderde, en hij was nog buiten staat om de geringste beweging te maken of eenig teeken te geven. Eindelijk hoorde hij onderde menschen in de kamer de stem van iemand, die hem sedert zijne kindsheid gekend had, en deze werkte zoo sterk en aan doenlijk op den schijndoode, dat het hem gelukte na eene krampachtige inspanning eenige beweging to maken of geluid te geven, die de omstanders op de hoogte van zijnen toestand bracht. De kardinaal voegt hierbij, dat hij zich reeds den volgenden dag vol komen hersteld gevoelde. Op zekeren dag, in de maand Juli, zegt dr. Londe te Parijs, werd tegen den mid dag, in de nabijheid van den Pont des arts het lijk opgevischt van een jongeling van twintigjarigen leeftijd. Het lijk was verkleurd en koud. Het aangezicht was gezwollen en men kon noch hartklopping noch ademhaling waarnemen, liet lijk was een tijdlang onder water geweest. In het bijzijn van d>'. Bourgeois was men langer dan twintig minuten bezig geweest met het te zoeken. Het gelukte echter den waardigen medicus, na eenige uren inspanning, den schijndoode in het leven terug te roepen, tot beschaming der omstanders, die hem al lang bespot hadden wegens hetgeen zij zijne dwaze koppigheid genoemd hadden. Dr. Bourgeois zelf ver klaart in de Annales de médicine, dat het meer dan eens gebeurd is, dat menschen die niet minder dan zes uren

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2