MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 160. Maandag 1869. 6 September. Middelburg i September. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Rechtzaken. In de op Dinsdag 7 dezer, des namiddags te halt twee nur, te houden zitting van den gemeenteraad alhier zal de beëediging der nieuw benoemde raadsleden, alsmede de benoeming van een wethouder en van de leden der vaste commissiën plaats hebben. Voorts zullen, behalve aangehouden stukken, adressen worden behandeld, een van P. Willemse, om grond in erfpacht op het Noord- bolwèrk, en een van J. de Kanter, betrekkelijk den aan koop van gemeentegrond. Bij gelegenheid van den 29e" jaardag van Z. K. H. den prins van Oranje werd heden middag door de hier garnizoen houdende infanterie, in vereeniging met het detachement huzaren, parade gehouden. Het muziek korps der schutterij voerde middelerwijl eenige muziek stukken uit. De Staatscourant van Zaterdag 4 September bevat de goedkeurende koninklijke beschikking op een ingediend verzoekschrift van Dirk Hendrik Teljer en vier anderen, allen wonende te Oostburg, uitmakende het bestuur der vereeniging tot oprichting en instandhouding eescr christelijke bewaarschool aldaar, onder overlegging der statuten der voornoemde voor minder dan dertig jaren aangegane vereeniging, met verzoek om erkenning dier vereeniging als rechtspersoon. Men meldt ons uit 's-Hage, dat de opening van het kanaal van Suez vermoedelijk door Z. K. H. prins Hendrik zal worden bijgewoond. Van eeue andere zijde wordt ons verzekerd, dat de opening van het kanaal niet in November, maar eerst in het voorjaar des volgenden jaars zal plaats hebben. Uit Amsterdam schrijft men ons „Ik verneem dat de tentoonstelling van bloemen, die in de maand October in het paleis voor volksvlijt zou plaats hebben, uithoofde dat alsdan de voorwerpen, thans daar aanwezig, nog niet geheel opgeruimd kunnen zijn, niet aldaar, maar in Linnaeuszelt zal worden gehou den. Aangezien deze botanische instelling in de Meer bui ten de Muiderpoort gevestigd is, zullen goedkoope omni bussen het bezoek vergemakkelijken." In de jl. Woensdag gehouden zitting van den Amster- damschen gemeenteraad is onder anderen goedgekeurd een post voor f 3000 wegens uitgaven ten behoeve van het physiologisch laboratorium. Sommige leden hadden bezwaar tegen dien post, op grond dat reeds zooveel geld aan die inrichting besteed was, en men meende dat de hoogleeraar in dat vak te luxueus was in zijne eischen uit een wetenschappelijk oogpunt. Indien men intus- schen eene stedelijke instelling voor hooger onderwijs begeert, moet men niet tegen de kosten opzien, die het gevolg'zijn als men de( zaken goed, d. i. overeenkomstig de eischen der wetenschap hebben wil. De burgemeester deelde verder mede dat in de publieke veiling een kapi taal dubbel heerenhuis op de Keizersgracht naast het huis met de hoofden voor /"37.000 was gekocht. Hij stelde voor die koop met de kosten, mede tot een bedrag van ƒ42,000 voor de gemeente te aecepteeren, hetgeen zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd met het oog op de omstandigheid, dat het huis naast de openbare school voor handel en nijverheid gelegen was en dus gedeelte lijk tot woning van den directeur, gedeeltelijk voor het op die school gegeven middelbaar onderwijs kon dienen. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heeren d'. J. F. Vellez, belast met den geneeskundigen dienst in de haven te Rio de Janeiro, en G. Brinkmann, ie officier-machinist der kei zerlijke Braziliaansche marine aldaar. leger. Eervol ontslag uit Z'. Ms. militairen dienst ver leend, met toekenning van pensioen, aan den voor den dienst in Nederlandsch-Indië bestemden 2e» luitenant der artillerie H. G. Droste, met ingang van den Dn Sep tember jl., wegens ongeschiktheid voor den krijgsdienst ten gevolge van lichaamsgebreken. Jl. Donderdag werd te Utrecht in 't gebouw voor kun sten en wetenschappen een bijeenkomst van leeraren in de staats-wetenschappen bij het middelbaar onderwijs gehouden. De vereeniging heelt zich gecoustitueeid en het honorair lidmaatschap aangeboden aan heeren in specteurs van het middelbaar onderwijs en de academi sche hoogleeraren in staathuishoudkunde; de hoogleeraar aan de polytechnische school, als behoorende tot het middelbaar onderwijs, was reeds vroeger uitgenoodigd. De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden Dinsdag na Paschen, te Utrecht, terwijl m'. E. van Lier te Amsterdam, tot voorzitter, uw. E. J. Kiehl te Middel burg, tot secretaris is gekozen. Tot de onderwerpen aan de orde behoorde eene vraag naar de uitkomsten, tot nog toe, van het onderwijs in staathuishoudkunde aan de burger-dag-en avondscholen. Leeraren aan die inrichtingen zullen in de maand De cember worden verzocht hunne ondervinding dienaan gaande, ter behandeling op de volgende bijeenkomst, aan het bestuur mede te deelen, voor zoover zij daartoe ge negen zijn. Verder kwam achtereenvolgens in behande ling de wenschelijke inrichting van het middelbaar onderwijs in statistiek, de vraag naar het verband, vooral bij driejarige hoogere burgerscholen en burger-dag- en avondscholen, tusschen het onderwijs in staatsinstel lingen en dat in staathuishoudkunde, en de wensche'.ijk- lieid eener wijziging in de kieswet, teneinde ook de directe gemeentebelastingen bij den census, althans voor gemeenteverkiezingen, mede in rekening te brengen. Het eerste en het laatste der genoemde punten en ver schillende andere werden wegens tijdsgebrek ter verdere behandeling tot de vergadering van Paschen 1870 aan gehouden. (A. Rolterd. cour.) De heer W. A. van Beusekom, predikant bij de Neder- duitscke hervormde gemeente te Vinkeveen, heeft voor het beroep naar die gemeente te Grijpskerke bedankt. De luitenant ter zee 2= klasse H. R. J. J. Thorbecke, laatst behoort hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 30el> Augustus jl. van daar in Nederland terug gekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Mocht men kortelings het voorrecht hebben van eenige warme dagen, welke den wasdom van enkele laat gezaaide granen en andere vruchten bevorderen, al spoedig kwam daarin verandering en werden zij gevolgd door eene koude die ons aan den volgenden winter doet denken en de bearbeiding van den grond voor de zaaiing doet verhaasten. Die plotselinge verandering der weersge steldheid is zeer nadeelig voor menschen en vee, en moet het tal der thans heerschende epedimiën, als longziekte, typhus, koortsen en verschillende ziekten der kinderen doen toenemen, wanneer niet gestrenge maatregelen van afzondering zulks voorkomen. Terwijl de oogst lang zamerhand van het veld verdwijnt zij de aandacht geves tigd op de beste bearbeiding van den grond en wat er in het algemeen gedaan kan worden om het meeste voor deel van het land te verkrijgen. Wat een aantal verbete ringen kunnen nog op den landbouw toegepast worden bij onvoldoende afwatering, bewerking, en bemesting van het land! Wel is waar is in tal van geschriften hierop gewezen en heeft men enkele voorbeelden van gunstige uitkomsten, door verbetering verkregen, open baar gemaakt, maar in het algemeen heeft men nog te weinig in toepassing gebracht wat de wetenschappelijke landbouw als de beste wijze van bebouwing aangeeft. Eigen onderzoek heeft te weiuig plaats en het ont breekt dikwijls aan voorbeelden hoe de landbouw meer produktief gemaakt kan worden, om navolging te vinden. Daarom rijst de vraag of niet maatschappijen den land bouw nog meer bevorderlijk konden zijn dan door het uitloven van belooningen voorde beste werktuigen, door de landbouwers aan te moedigen bepaalde verbeterin gen in de bewerking van den grond toe te passen en de uitkomst daarvan bekend te maken? Belooningen voor de beste bouwwijzen, voor de beste graansooiten of wor telgewassen van verschillende gronden verkregen met bepaalde mestsoorten, uitgeloofd, zouden voorzeker onder zoek uitlokken en op tal van vragen, die zich bij den landbouwer opdoen, een meer afdoend antwoord geven. Reeds heeft men op de laatstelijk hier gehouden ten toonstelling iets gezien dat deze zaak bevorderlijk kan zijn in de doelmatige verzameling van granen en andere gewassen en mestspeciën van den heer C. C. van den Bosch, die ons bekend maakte met het beste zaaigoed en de wijze waarop dit verkregen wordt. Moge hierop de aandacht van hen gevestigd worden, die den vooruitgang van den landbouw bevorderlijk willen zijn in daartoe strekkende vereenigingen of, als zelf dit bedrijf uitoefe nende, door hun onderzoek de opbrengst der landen 25 voudig vermeerderd worden. Voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland werd heden weder eene procedure behandeld naar aanleiding van de in April dezes jaars onder de polderwerkers op Walcheren gepleegde ongeregeldheden. Ditmaal was het de 39jarige polderwerker Jaunis Casper Laferte, die ter verantwoording geroepen werd ter zake van de volgende feiten. Te vijf uren in den morgen van 26 April jl. kwam eene bende polderwerkers van den kant van Middelburg nabij Arnemuiden, jacht makende op de Belgische arbeiders onder het geroep: „weg met de Belgen uit ons Nederland!" Die Belgische lieden stonden aan allerlei mishandelingen bloot. Onder andereu werd een man met stokken en put haken zoodanig geslagen dat zijn hoofd lievig bloedde enhij bijna in elkander zakte. Vervolgens heeft die bende zich begeven naar het eind der Arnemuidsche haven op de hofstede vau den landbouwer van 't Westende, waar een paar Belgen zich in het varkenshok verscholen had den: deze werden er uitgehaald en evenzeer met stokken en puthaken hevig geslagen. Ook de beschuldigde maakte deel der bende uit; hij zwaaide heftig met een puthaak, dien hij vervolgens bezigde om een man zoo hard mogelijk te mishandelen totdat de puthaak op hem was stuk geslagen; en alsof dit een heldenfeit ware, gaf hij op eene gemaakteopmerking dat het zonde en schande was dat die menschen zoo geslagen werden, ten antwoord „Maak je daar schande van? Ik heb mijn puthaak op een Belg kapot geslagen en zoo heb ik hem door het gat (de haven) gejaagd." Bovendien heeft hij, dienzelfden dag te Veere met eene bende polderwerkers rondloopende, zich er op beroemd „dat aan den gebroken puthaak dien hij in de hand had bloed van de Belgen kleetde en hij daarmede zeven Belgen verslagen en weggejaagd had.'» Evenzeer nam Laferte, volgens getuigeD, een werkzaam aandeel aan het stukslaan van glasruiten en verbreking van afsluiting in het arsenaal te Veere. In den namiddag van dien dag heeft hij zich tot twee malen vertoond in eene keet onder Arnemuiden, waar hij de afgifte vorderde van een pak kleedingstukken, daar gebracht door F. J. Schouwvlieger en ve.moe- delijk afkomstig van een verjaagden polderwerker. De tweede maal werd hem dit pak afgegeven, omdat hij met een mes dreigde en de bewoners, die aan zijne gewelddadigheden blootstonden, bevreesd werden. De kleederen bleven echter niet lang in zijn bezit, want toen hij de keet verlaten had ontmoette hij den door Schouw vlieger ontboden veldwachter Glerutn, die er hem, niet tegenstaande zijn verzet, spoedig van ontlastte. Volgens de bewering van den beschuldigde was dit jammer voor de armen, want hij had het voornemen die kleedingstuk ken onder heu te verdeelenDe beschuldigde schijnt vroeger mede tot de categorie van armen behoord te hebben, althans te oordeelen naar twee vonnisseneen van de rechtbank te Assen van 5 October 1860 en een

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1