MIDDELBURGSCHE COURANT. N* 158 1869. Vrij da 3 September. ötttrtcnlanö. O Middelburg 2 September. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Of Burgemeester en Wethouders van Arnemuiden zijn voornemens Vrijdag den 17 September e. k., op het raad huis te Arnemuiden, aan te besteden het verbouwen van de onderwijners- woning te Kleverskerke. Bestek eu teekening liggen ter lezing op het raadhuis te Arnemuiden. Aanwijzing Vrijdag den 10 September e. k., des namid dags tusschen 2 en 3 uren, te Kleverskerke. Arnemuiden, 2 September 1869. Burgemeester en wethouders voorn., SCHORER. De Secretaris, C. J. CRUCQ. Het dezer dagen versohenen Verslag van den toestand der provincie Zeeland over 1868 hetwelk wij hier niet op den voet zullen volgen, maar waaraan wij enkele mededeelingen zullen ontleenen werd door ons open geslagen met eenige nieuwsgierigheid naar hetgeen zou vermeld zijn omtrent twee aangelegenheden welke ge acht kunnen worden voor een groot deel onzer provincie van het meeste belang te zijn: de toestand der duinen en het strand van Walcheren, en bijzonderheden, voor zoover die onze provincie betreffen, aangaande de door het rijk uitgevoerd wordende spoorweg- en kanaal werken. Omtrent het eerste punt meldt het verslag, bij de op gaven van eenige stormschaden, dat bij den storm van 36 November het Zuiderstrand van de Noordwatering tusschen de scraudpalen 18 en 33 van 0,25 tot 1 meter is afgenomen; aan de Westwatering bedroeg het duinver- lies op het Zuiderstrand,"wederzijds strandpaal 38, van 2 tot 3 meters. In de begrooting van den polder Walcheren werd voor het onderhoud der duinen uitgetrokken f 1969.34, terwijl buitendien nog aan buitengewone werken werd besteed: aan de Noordwateringvoor de verzekering van den duin voet vóór Domburg, door bekleeding met eene Door- niksche steenglooiing over 905 vierk. meters f 4900; en voor het beglooien van het rijsbeslag met Doornik- schen bloksteen, ter oppervlakte van ongeveer 1000 vierk. meters te Zoutelande f 2350; aan de Oostwatering: voor het verbreeden van het duin ten westen van het fort den Haak met 25 meters, en het over eene lengte van 80 meters aanvullen van de paalrij langs den duinvoet bij den hoek aldaar met voor handen steen f 1700; en voor het maken langs den duinvoet, tengevolge van den stormvloed van 2 December 1867, tusschen de strandpalen 3 en 5 en 9 en 13, over eene lengte van 720 meters van 2860 vierkante meters van paalrij en voor ziene steenglooiing, benevens het binnenwaarts over halen van het duin, tusschen de strandpalen 3 en 5, over 45 meters lengte, en het vlakken en bepooten van het buitenbeloop, tusschen de strandpalen 3 en 5 en 9 en 11, over 4500 vierkante meters f 7800, te zamen 16750. Aangaande den spoorweg Rozendaal, langs Bergen op Zoom, Goes en Middelburg tot Vlissingen wordt in het verslag overgenomen hetgeen in de halfjarige regee- rings-verslagen, welke in de Staats-courant zijn voorge komen, wordt medegedeeld. Hierna volgen eenige bijzonderheden omtrent den spoorweg NeuzenGent, welke sedert den tijd waarover het verslag loopt, voltooid is. „Nog lezen wij verder in het verslag meenen wij te dezer plaatse melding te moeten maken van een twee tal adressen om concessie tot het leggen en exploiteeren tan een paardenspoor tusschen Middelburg en Vlissin gen, waaromtrent door den minister van binnenlandsche zaken ons gevoelen werd gevraagd. „Na daaromtrent de betrokken gemeentebesturen te hebben gehoord, deelden wij den minister mede, dat, naar 't ons voorkwam, de tijd nog niet daar was om met kennis van zaken d&jgïgrschreven aanvragen te beoor- deelen. Eerst dan wanneer de spoorweg- en kanaalwerï ken zoover zouden zijn gevorderd, dat met voldoende zekerheid kon worden aangenomen, welken weg, zoowel voor de gewone middelen van gemeenschap tusschen Middelburg en Vlissingen, als voor een paardenspoor, de verkiesljkste zou zijn, kon naar onze meening worden beslist, of de aanleg van zoodanig spoor uitvoerlijk ware. Eerst dan zou ook kunnen blijken ofxlk de^r beide plaatsen een daarvoor geschikten uit- en toeging zou erlangen. Wellicht zou ook dan eerst zijn na te gaan of eene onderneming als de onderwerpelijke met uitzicht op welslagen zou tot stand te brengen zijn. Na daarbij nog de opmerking te hebben gevoegd dat, voor het geval de aanvragers van den tegenwoordigen straatweg zouden willen gebruik maken, alsdan twee malen, éénmaal nabij elk der b ide plaatsen, de spoorweg en het kanaal zou moeten worden overgetrokken,hetgeen niet zonder bezwaar scheen, zoowel uithoofde van het zeer drukke verkeer dat zich over de bruggen laat ver wachten, als uithoofde der noodzakelij kheid welke daaruit zou voortvloeien om de bruggen van spoorregels te voor zien, stelden wij zijne excellentie voor aan de adressanten te kennen te geven, dat vooralsnog de gevraagde ver gunning niet kon worden verleend, doch dat zij later zich nader konden aanmelden, wanneer zij bepaaldelijk den weg konden opgeven dien zij wenschten te volgen, en daarbij vermelden op welke wijze door hen zou wor den voorzien in de veiligheid en zekerheid van het ge wone verkeer over dien weg." Gisteren morgen te tien uren werd te 's-Gravenhage de eerste algemeene vergadering der Nederlandsche ver- eeniging tot hulp van zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog door den voorzitter van het hoofdcomité, den heer J. Bosscha sr., geopend. De vergadering werd bijgewoond door de meeste leden van het hoofdcomité, door afgevaardigden van de beide comités te 's-Gravenbage, waarvan een uitsluitend vrou welijke leden telt, van het comité te Amsterdam, en van die te Groningen, Utrecht, IJselraonde en Voorburg, be nevens een aantal dames en heeren, leden van onder scheiden comités. De voorzitter hield eene rede, waarin hij het doel en den werkkring dezer vereeniging uiteenzette en tot algemeene deelneming opwekte. Uit het vervolgens door den secretaris uitgebracht verslag van het hoofdcomité bleek onder anderen, dat de ontvangsten ongeveer /6,800 en de uitgaven van het hoofdcomité nog geen f 100 hadden bedragen. Voorts werd een overzicht gegeven van de werkzaamheden der veertien in Nederland opgerichte comité's, gevestigd in Nijmegen met 14, Bergen op Zoom met niet minder dan 144, Schiedam met 20, Amsterdam met 124 leden en 12 donateurs, Haarlem met 30, Voorburg met 16, Sittard met 42, Almelo met 15, Middelburg met 14, Groningen met 10 en IJselmonde met 132 leden, waaronder 12 dames. Na dit verslag werden de werkzaamheden tot den vol genden dag verdaagd. De tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verple ging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden door de zorg der Nederlandsche vereeniging tot het verleeuen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog tot stand gebracht, is gisteren namiddag plechtig geopend. Hunne majesteiten de koning en de koningin, Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden en Z. K. H. prinsFrederik der Nederlanden vereerden deze plechtig heid met hunne tegenwoordigheid. Staats-courant De Staats-courant bevat een koninklijk besluit van 18 Augustus, houdende vernietiging van art. 10 der ver ordening van den gemeenteraad van stad Almelo op de brandweer van 13 April 1869, gewijzigd bij raadsbesluit van 26 April 1869. De vernietiging is gegrond op de overweging, dat volgens die bepaling tot den dienst bij de brandweer verplicht zijn de ingezetenen, die hun 23e jaar zijn ingetreden en hun 57« jaar niet hebben volbracht; dat die verplichting algemeen is en niet vrij gesteld worden zij, die door lichamelijke gesteldheid of om andere redenen voor den dienst ongeschikt zijn, noch ook zoodanige rijksambtenaren, die door hunne betrek king juist bij het ontstaan van brand andere plichten in het algemeen belang te vervullen hebben, hetzij tot handhaving der openbare orde, hetzij tot beveiliging van /goederen en waarden, hun van 's rijkswege toevertrouwd; 1 dat art. 192 der gemeentewet, aan den raad de bevoegd heid gevende om van de ingezetenen in het openbaar belang persoonlijke diensten te vorderen, niet kan bedoeld hebben, dat zoodanige diensten ook geëischt knnen worden van hen, die door lichamelijke gesteldheid of om andere redenen ongeschikt, of wegens eene reeds op hen rustende verplichting tot andoren openbaren dienst in de onmogelijkheid zijn den door den raad gevorderden dienst in persoon te verrichten; dat art. 193 der ge meentewet wel spreekt van afkoop van den dienst of van het stellen van een plaatsvervanger, hetgeen ook de verordening van den gemeenteraad van stad Almelo heeft vrijgelaten, doch dat af koop en plaatsvervanging uit den aard der zaak niet te pas kunnen komen dan waar wer kelijk verplichting bestaat; dat toch van afkoop en plaatsvervanging in de wet melding is gemaakt alleen" om den dienstplichtigen het vervullen hunner verplich ting gemakkelijker te maken, doch niet om aan hen, die den dienst zeiven kunnen waarnemen, eene andere ver plichting op te leggen; dat derhalve de bovenvermelde bepaling strijdig is met de wet. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den heer G. Schilthuis, laatstelijk ambtenaar bij het bosehwezen in de residentie Samarang, thans met verlof hier te lande. Zaterdag had te Arnemuiden het vergelijkend examen plaats voor de betrekking van onderwijzer op de openbare school te Kleverskerke. Uit de tien hulponderwijzers, die aan het examen deel namen werd eene voordracht opge maakt van drie personen, zijnde de heeren Buisonjé te Middelburg, Buys te Axel en Kosten, waarnemend onder wijzer te Kleverskerke. De gemeenteraad van Arnemuiden beeft in zijne zitting van Dinsdag jl. daaruit tot onder wijzer benoemd den heer Jacobus Buys, hulponderwijzer te Axel. De commissie, welke zich thans te s' Hage bezig houdt met het afnemen van het examen van de candida- ten naar de betrekking van hoofd onderwijzer in Indië, bestaat uit de heeren: d'. Lindo, inspecteur van 'tlager onderwijs in Zuidholland; A. Moens, lid van de tweede kamer der staten-generaal en schoolopziener Humme, assistent-resident met verlof; van der Thoorn, school opziener in Noordholland, en dr. Dumortier, dirigeerend officier van gezondheid in West-Indië, thans met verlof. In de jongste vergadering van inspecteurs van het lager onderwijs zijn, behalve de in een onzer vorige nom- mers medegedeelde, onder anderen nog de volgende punten behandeld. De inspecteurs deelen elkander mede de ingekomen antwoorden op de door hen aan onderwijzers van bijzon dere scholen gedane vragen, betreffende de toepassing der wet op het lager onderwijs door het schooltoezicht. De inhoud der ingekomen antwoorden wordt geresu meerd, en men besluit daarvan mededeeling aan den minister te doen in de volgende bewoordingen: a. Talrijke antwoorden zijn ingekomen, waarbij te kennen wordt gegeven dat men geen grieven hoegenaamd tegen het schooltoezicht in te brengen heeft. b. Velen gewagen bovendien met erkentelijkheid van de ondervondene behandeling tijdens het schooltoezicht. c. Met groote bevreemding is door de inspecteurs op gemerkt, dat vele onderwijzers aan de christelijke natio nale scholen schijnen in den waan te hebben verkeerd 1°. Dat de vragen alleen tot hen gericht waren of voornamelijk hen golden;

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1