Yerkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. mannen na afloop van den dienst weder in de kazematten leven, waren zij na een uur geheel verstompt; zij rook ten, gingen te bed liggen en waren onverschillig omtrent alles. De zwaksten werden de slachtoffers van den typhus en gingen naar het hospitaal. De zusters van St.-Vincen- tius di Paula waren zoover overtuigd van den invloed der tabak, die meer slachtoffers maakte dan het vijande lijk geschut, dat zij in de hospitalen de tabak verboden De opgeruimdheid onder de zieken nam nu spoedig toe, noodzakelijk gevolg van de zuivere en versterkende lucht, die zij inademden, want geneesheeren en genees middelen waren er niet. Een kruidenier te Londen, wiens winkel in High- street gevestigd is, is veroordeeld tot betaling eener boete van 400 p. st., omdat hij gemalen koffie verkocht die njet gebrand meel vermengd was. Prof. Böhm van Berlijn, die met waar stoïcisme den dood verbeidde, is aan de gevolgen van de wonde, die hij zich met zijn ontleedmes aan de hand had toege bracht, na vele smarten overleden. De heer Plankensteiner, te Liebenau, afgevaardigde van den rijksraad in Oostenrijk, werd bij gelegenheid van den laatsten jaardag van den keizer gedecoreerd met de Franz-Joseph orde; hij heeft evenwel beleefd voor die eer bedankt in een brief aan den minister van binnenlandsche zaken, merkwaardig genoeg om hem in zijn geheel mede te deelen: „Door de dagbladen werd mij het eerst het bericht medegedeeld, dat mij de onderscheiding te beurt was ge vallen om gedecoreerd te worden. Op gevaar af u te beleedigen, zie ik mij genoodzaakt te verklaren, dat ik de mij toegedachte ridderorde moet weigeren, omdat deze wijze van erkenning van de mogelijke verdienste van een volksvertegenwoordiger strijdt met mijne opinie. Een volksvertegenwoordiger moet, mijns inziens, alleen gedreven worden door gevoel van plicht; nooit mag de hoop op onderscheiding de drijfveer zijn, die hem be stuurt. Zal de regeering deze betrekking eeren, de onaf hankelijkheid van den volksvertegenwoordiger eerbie digen, dan moet zij van haar kant alles vermijden, wat aan de zuiverheid zijner bedoelingen zou kunuen doen twijfelen. „Er is maar éene belooning voor deze betrekking denkbaar, namelijk het bewustzijn, dat men naar zijn vermogen zijn plicht heeft betracht. De man, die het mandaat als volksvertegenwoordiger aanneemt, moet geen andere eerzucht kennen, dan zich de goedkeuring te verwerven van zijne medeburgers, en zelfs deze moet hem onverschillig zijn, wanneer zijn overtuiging hem voorschrijft tegen den stroom des tijds op te treden. Mijne democratische gevoelens verhinderen mij door het aannemen en dragen van een ridderorde den schijn op mij te laden, alsof ik mij zeiven voor verdienstelijker houd dan anderen, en als ik denk aan diegenen mijner medeburgers, aan wie het vaderland meer verplicht is dan aan mij, en aan wie geen onderscheiding te beurt geval len is, dan kan het niet anders, of dit moet een onaange- namen indruk op mij maken. Daar ik voor mij overtuigd ben, dat de belangeloosheid van den volksvertegenwoor diger door hef. toekennen van een ridderorde wordt twij felachtig gemaakt, zal, hoop ik, uwe excellentie mij ten goede houden, dat ik voor de mij toegedachte eer bedank." Op het Amerikaansch fregat Sabine, dat zich te Cherbourg in de haven bevond, is een complot ontdekt. Twee en twintig matrozen, die zich op den gezagvoerder wilden wreken, hadden het voornemen om de kruitka mer in de lucht te doen springen. De lont, welke met de kruitkamer in verbinding stond, was reeds aangestoken, toen een kajuitsjongen haar ontdekte. De gezagvoerder deed de 22 samenzweerders in hechtenis nemen en wilde 7 hunner, die door den krijgsraad ter dood waren ver oordeeld, onmiddellijk op de reede zelve aan de ra's van zijn schip doen ophangen. De Fransche autoriteiten lieten dit echter niet toe, waarop de gezagvoerder het anker lichtte en naar de open zee voer. Nauwelijks echter had het fregat de reede verlaten, of men zag de 7 matrozen aan de ra's hangen. De zoogenaamde Smyrnasche tapijten worden hoofdzakelijk vervaardigd te Ouchak in Anatolië, eene stad met 28000 inwoners. Deze tak van nijverheid wordt uitgeoefend door 35000 vrouwen, die het gansche jaar doorwerken met uitzondering van des Vrijdags. De wijze van bewerking en de patronen veranderen nooit en zijn nog wat zij voor 330 jaren geleden waren. Nieuwe pa tronen stuiten op den volstrekten weerzin van de arbei ders. Eene poging om te Ouchak een stoommachine te brengen ter vervaardiging van den draad, voor de tapijten noodig, heeft bijna een oproer doen uitbarsten. Men heeft bovendien opgemerkt dat, daar een stoomwerktuig aan de draden te groote gelijkheid gaf, de tapijten die dikte en dat wollig voorkomen verloren, dat er de schoon heid van uitmaakt. De kleurstoffen, waarvan men zich bij voorkeur bedient, zijn meekrap, Persisch geel, indigo, cochenille, geel hout en als bijtend middel aluin of wijn steen. Anilin-kleuren, waarmede men in den laatsten tijd de proef genomen heeft, bleken in korten tijd te ver schieten. Te Ouchak worden jaarlijks 70000 vierkante ellen tapijt gemaakt. Het grootste gedeelte wordt naar Engeland gezonden, waar men er aanzienlijke depóts van heeft, Frankrijk, Turkije en Egypte nemen de ove rigen. Ook te Ghiardes, eene stad met 13000 inwoners, worden tapijten gemaakt en deze_worden gehouden voor de fraaiste uit geheel Turkije. Terwijl men in Pruisen nog altijd over de vestiging van monniken en nonnen verontwaardigd is, zijn er som migen, die naar aanleiding der jongste gebeurtenissen op dat gebied ook eens een onderzoekenden blik werpen op soortgelijke protestantsche instituten. Het Berlijnsch zendelinggenootschap, dat vooral op het zielenheil der Zuid-Amerikaansche heidenen bedacht is, onderhoudt een zendelinginstituut, dat, wat de inrichting aangaat, voor geen klooster behoeft onder te doen, en besteedt daaraan jaarlijks eene som van 50 thalers, over welker gebruik nooit eenige verantwoording of rekening aan de gevers wordt gedaan. De manier van geldverzamelen is zoo meesterlijk ingericht, dat de best georganiseerde catholieke bedelorde daaraan een voorbeeld zou kunnen nemen. Zij is vooral op de beurs der armen berekend. In een verslag van den directeur Wangemann, waarin ever een tekort van 13,000 thalers en de overhand toe nemende concurrentie geklaagd wordt, ziet men als model-christenen voorgesteld: 1°. Een schaapherder, die tegelijk met zijne kudde een zendingschaap opvoedt; 2». een blinde liereman, die van elke groschcn, die hij inzamelt, een penning voor de zending ter zijde legt; en 3°. een kind, dat iederen morgen ter wille van arme kin deren een boterham minder eet. Toch heeft dat genoot schap na eene werkzaamheid van 45 jaren, en met eene jaarlij ksche uitgave omstreeks tot 00,000 thalers nog geene drie duizend Amerikanen kunnen bekeeren. De grootste notabiliteiten der aristocratische orthodoxie maken het bestuur uit, dat evenals alle besturen, die door den geest Gods zijn gezalfd, er nooit aan denkt rekening te doen, of af te treden, of iets dergelijks te verrichten, zoo als in de gewone wereldsche vereenigingen pleegt te te geschieden. Hare zendelingen vindt de missie vooral onder den arbeidenden stand. Een der eerste voorwaar den van de toelating is grondige kennis der tale Kanaans; kennis van geschiedenis en natuurwetenschappen is onnoodig, zij worden ook niet op het instituut onderwe zen. Ontslagene gevangenen worden niet dan bij gebrek aan andere sollicitanten opgenomen, en eerst na grondig onderzoek hunner bekeering. De meeste leerlingen lijden, volgens de verklaring van inspector Fabri van Barmen, aan het euvel van „geheime zonden", doch moet die zonde gedurende den tweejarigen proeftijd worden overwonnen. Alleen omtrent de veelwijverij staat het genootschap vrijzinnige denkbeelden voor, daar die gewoonte niet uitdrukkelijk in den bijbel verboden is. Het Noorden.) De koning der schoen- en kleermakers is zekere Alexis Gudillot te Parijs. Zijne fabriek in de rue Roche- chouart is zeer belangwekkend en kan een geheel leger in weinige dagen van schoenen en uniformen voorzien. Enkele bijzonderheden daarvan deelen wij hier mede. De zolen en hielen worden niet uitgesneden, maar door schroefpersen uit het leer gestooten en door eene machine geklopt. Eene andere machine geeft met een enkelen druk de gevraagde kromming er aan. De geprepareerde zool wordt met het bovenleer vereenigd door kleine koperen schroefjes. Een groot aantal kleine machines, ieder door éen man bediend, zijn daartoe werkzaam. Zij bestaan in hoofdzaak uit een ijzeren leest, waaraan de zool en de daarbij behoorende stukken bovenleer vast gemaakt zijn, terwijl een ander deel van de machine uit koperdraad schroefjes snijdt en die in het leer vastzet Eindelijk worden nog alle uitstekende kanten en punten door eene soort van ronddraaiende schaaf weggenomen en de schoen is, wat den vorm betreft, gereed. In de uniformfabriek is het snijden der stukken het meest be langwekkend. Dit gebeurt met eene lintzaag. Lintzagen dienen gewoonlijk tot het zagen van allerlei figuren vol gens kromme lijnen uit hout en bestaan hoofdzakelijk uit een smal lintvormig stuk getand staal, dat evenals een drijfriem over twee snel ronddraaiende rollen ge spannen is. Eene tafel, met een spleet er in, waardoor de zaag loopt, dient om er het hout of hetgeen gezaagd moet worden, op te leggen. In de fabriek van Gudillot dient nu zulk een lintzaag tot bet snijden van laken, met dit onderscheid dat hier de zaag niet getand maar glad geslepen is, dus eigenlijk een lintvormig mes. Nu wordt echter niet stuk voor stuk gesneden, maar men legt een geheelen stapel laken van ongeveer 50 lagen, op do snij tafel. Het van karton gesneden patroon komt boven op dien stapel te liggen, de omtrek daarvan wordt met krijt op de bovenste laag nagetrokken, en nn wordt de stapel met de hand tegen de lintzaag gedrukt en zoo bewogen, dat het laken juist volgens de krijtstrepen wordt inge sneden. Zoodoende zijn in weinige oogenblikken eenige honderde mouwen, achterpanden enz. gereed voor ver dere bewerking. Deze bestaat daarin, dat de stukken eerst uit de hand los aan elkaar gehecht en door naai- machinen (waarvan er eenige honderden, allen door stoom gedreven, in de fabriek werkzaam zijn) voor goed genaaid worden. Het strijken der kleedingstukken heeft ook op eene eigenaardige wijze plaats. Gewoonlijk wordt het heete ijzer over het op tafel liggende laken heen be wogen. Hier is echter bet iizer vast en de tafel met het laken beweeglijk. ITet ijzer wordt van boven met gas verhit en de strijktafel met het laken wordt er onder langs geschoven, waarbij de werkman, door met den voet te drukken, de tafel hooger of lager kan stellen en dus de drukking tegen het ijzer naar welgevallen kan regelen. Van zulke strijktafels zijn er 20 in de fabriek werkzaam. Den 14cn October a., des middags te 12 uren, zal te 's Hage ten behoeve der staatsspoorwegen worden aan besteed: het leveren en inhangen van geslagen ijzeren deuren, het leveren en plaatsen van windwerken en schuiven voor de schutsluizen aan de monden van het kanaal door Walcheren, te Vlissingen en te Yeere. 31 Aug. 's av. 11 u. 54 gr. 1 Sept. 's morg. 7 u. 56 gr. 'smidd.1 u. 63gr.'sav.7 u. 59 gr. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van Maandag 30 Augustus. Vaststelling ge meente-rekening; gemeente-begrooting enzbenoeming boekhouder burgerlijk armbestuur ver/.ekering gemeente- gebouwen; remissie lioofdelijken omslag; rekeningen. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren van Dongen, Nauta, van der Grijp en Mulock Houwer, wegens beroepsbezigheden, van der Vliet, wegens ongesteldheid, en Isebree Moens, wegens uitlandigheid. De notulen der vorige vergadering zijn na lezing goed gekeurd. De heer Moolenburgh brengt namens de commissie ad hoe rapport uit op de gemeente-rekening over 1868( welks conclusie strekt tot goedkeuring. Dienovereen komstig wordt besloten en mitsdien die rekening voor- loopig vastgesteld in ontvang op 93,902 26, in uitgaaf op 88,855.69, alzoo goed slot f 5046.57. Burgemeester en wethouders hebben zich hierbij van medestemming onthouden. De rekening zal met de noodige bescheidèn aan gedeputeerde staten ter goedkeuring worden opge zonden. Burgemeester en wethouders bieden aan den raad de gemeente-begrooting over 1870 aan, welke tot onderzoek en rapport wordt gesteld in handen eener commissie, van welke als leden worden benoemd de heeren Moolenburghj Koole en Zuurdeeg. De begrootingen van het burgerlijk-, evangelisch- luthersch en roomsch-catholiek armbestuur voor 1870 worden mede in handen van voornoemde commissie ge steld, om te gelijk met de gemeente-begrooting te wor den behandeld. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1868 wordt tot onderzoek en rapport gesteld in handen van dezelfde commissie. Wordt overgegaan tot de benoeming van een boek houder voor het burgerlijk armbestuur. Door burge meester en wethouders was overeenkomstig het regle ment voor gemeld armbestuur een tweetal aanbevolen, te weten: de heeren F. W. Loewer en C. J. Kijn. Is benoemd de heer F. W. Loewer met 7 stemmende heer C. J. Kijn bekwam 1 stem. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethou ders voor, de nieuwgebouwde schoollokalen tegen brand schade te doen verzekeren en wel de hoogere burgerschool tot een bedrag van /27,000 a /28,000 en de meisjesschool tot een bedrag vau f 6,000. Wordt besloten het dage- lijksch bestuur daartoe te machtigen bij zoodanige maat schappij als gemeld bestuui zal goedvinden. Op daartoe gedaan verzoek wordt aan K. A. van der Hucht, wegens vertrek naar elders, remissie van hoofde- lijken omslag verleend voor den tijd van 4 maanden tot eene som van f 2.53 j. Bij monde van den heer de Jonge, wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebracht op de rekening van den straatweg naar Brouwershaven over 1868, waarop de beslissing wordt aangehouden en welke voor de leden ter inzage wordt gelegd ter gemeente-secretarie. Nog wordt door den heer de Jonge namens de com missie ad hoe rapport uitgebracht op de rekening der

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2