O U R A N T. N0 156. Woensdag 1869. 1 September. Middelburg 31 Augustus. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Koloniën. Gisteren heett te Vlissingen de herstemming plaats gehad tusschen de heeren J. T. Dommisse en H. Engels man Kleijnhens voor de verkiezing van een lid voorden gemeenteraad. Aan deze herstemming is door 151 kie zers deel genomen. Bij de heden gedane opening der biljetten is gebleken dat 9 van onwaarde waren en dat zijn uitgebracht 74 stemmen op den heer Kleijnhens en 69 op den heer Dommisse, zoodat eerstgenoemde is gekozen. *Men schrijft ons uit Botterdam: „Iets over het hier verschijnend Volksblad. Het Haag- sche Dagblad heeft het bestaan van dat blaadje aange voerd als een grond van beschuldiging tegen den wet gever, die het zegelrecht op de dagbladen bee'ft Afgeschaft. De Tijd heeft het blaadje genoemd eene vrucht der be ginselen van de liberalen. Maar waarop die bladen niet schijnen gelet te hebben, is, dat er eene zekere connexi- teit bestaat tusschen dat blaadje en eene fractie der eonfessioneele of anti-revolutionaire partij. „Gij herinnert u dat onlangs te Amsterdam eene ver gadering gehouden is van belijders der rechtzinnig gereformeerde leer tot viering van het 250jarig bestaan der gereformeerde leer zooals zij volgens de uitspraken der Dordtsche synode op 2 Juli 1619 werd vastgesteld. President van die vergadering was de heer J. W. Steen bergen, voorzitter der Haagsche anti-revolutionaire kie- zersvereeniging Christen- en Burgerplicht. Secretaris was de heer Ph. von Roesgen von Floss, gewezen klerk bij het kabinet des konings, en deze was ook de steller van het request aan den koning, op die vergadering on derteekend, „tot handhaving der wet van 2 Juli 1619 en handhaving der gereformeerde kerk in hare rechten." „Welnu, deze heer von Roesgen is een ijverig mede werker van het Rotterdamsch Volksblad, zelfs onder zijn naam, en de taal die hij voert is opruiend in hooge mate, met eene anti-monarchale tendenz. Zijne betrekking tot het blaadje is zoo innig, dat zijne biografie er in ge leverd wordt. „Vroeger heeft deze zelfde heer von Roesgen in een Amsterdamsch blaadje, voor de lagere klasse bestemd (als ik mij niet vergis óok onder den titel van Volksblad verschenen), zijne denkbeelden verkondigd, en hij is tevens medewerker van de Nieuwe Kamper courant, een blad in het genre van de Nieuwe Goessche courant onder hare vroegere redactie. De heer von Roesgen noemt zich anti-revolutionair, maar predikt dapper de sociale revo lutie en verkondigt de vorstgedreven demagogische be ginselen. Het algemeen stemrecht is zijn stokpaard. En in het Rotterdamsch Volksblad èn in de Nieuwe Kamper courant wordt het algemeen stemrecht gepropageerd en de heer Roesgen tracht nu een petitionnement van werk lieden te organiseeren om door den koning de invoering van het algemeen stemrecht te verkrijgen. In zijn Kam per orgaan wordt tegelijkertijd aangedrongen op de omverwerping onzer geheele staatsinrichtingen degrond- vesting van een demagogischen staat met het droit dunn tot grondslag. „Men weet, dat hier ter stede ook eene vereeniging bestaat onder den naam van „het Algemeen Stem- Ttcht", die met zekere overgangen tot het mjfrage uni- •versel wil komen. Deze vereeniging had vroeger tot orgaan de Rotterdamsehe Lantaren, een geschrift, dat eene navolging moest verbeelden van Rochefort's tijdschrift, maar er in niets op geleek. De president en de secretaris dier vereeniging worden hier door het publiek gerucht genoemd als de redacteuren van het Volksblad. „Wat daarvan zij, ik haal deze vereeniging,. die reeds sinds eenigen tijd bestaat, hier aan, om te doen uitkomen dat de heer von Roesgen von Floss met zijne propaganda voor het algemeen stemrecht hier een reeds bewerkt terrein gevonden heeft. „Welk verband er nu bestaat tusschen het,voorgeno men petitioneraent ten behoeve van een algemeen stem recht en het request om „handhaving der wet van 2 Juli 1619," weet ik niet; ook niet of het behoort tot het wezen der „rechtzinnig gereformeerde" leer om soci ale revoluties te helpen in het leven roepen. Maar het komt mij voor, dat het publiek er opmerkzaam op ge maakt moet worden, dat de secretaris der te Amsterdam gehouden vergadering van rechtzinnig gereformeerden, waarvan de president een der invloedrijksten onder de Haagsche anti-revolutionairen is, een steun en medewer ker van het beruchte Rotterdamsehe Volksblad is, en daarin den volksmenner speelt. „Het zou hoogst onbillijk zijn om de orthodoxe partij aansprakelijk te stellen voor hetgeen de heer von Roesgen von Floss bedrijft, maar dat onder haar eene factie schuilt, die radicale omverwerping van staat en maatschappij predikt en zich daartoe zelfs van het Volksblad bedient, is buiten twijfel. «-» Het vervolg van het verslag omtrent de aanwinsten van het koninklijk penningkabinet gedurende het jaar 1868, is in de Staats-courant van Dinsdag 31 Augustus opgenomen. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer W. J. Verkuyl, directeur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Groningen; en de heer A. E. Reuther, kapi tein bij hot 2« regiment vesting-artillerie. Vergunning verleend aan den heer m>'. W. A. P. Ver kerk Pistorius, referendaris bij het departement van financiën, tot het aannemen en dragen der onderschei dingsteekenen van officier der orde van het Legioen van eer, hem door Z. M. den keizer der Franschen geschonken. consulaten. Benoemd' tot Nederlandseh consul te Du blin de heer Molière Tabuteau jr. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den lieer A. A. de Salengre uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen voor de eerste ufdee- ling te Rotterdam, behoudens aanspraak op pensioen, en als zoodanig benoemd de heer C. M. van der Heijden, thans directeur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Eindhoven. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Boskoop c. a. de heer G. W. F. G. Callenfels, thans ontvanger derzelfde middelen te Borne. De heer P. van den lloofakkcr Houtzagers, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Oudewater, is beroepen bij die gemeente te Arnemuiden De kerkeraad der christelijk afgescheidene ge meente te Zierikzee beeft tot predikant beroepen den heer J. H. Wiersma, predikant te Amersfoort. Met 16 September a. worden de navolgende scheeps klerken geplaatst op de onderstaande schepen: op Zf. Ms. drijvende batterij Neptunus: F. II. Verheggen; opZtMs. wachtschip te Willemsoord: G. A. Zeegers, A. A. Pronk en J. E. de Visser op Z1'. M\ wachtschip te Hellevoet- sluis: J. D. Ising en G. Mareella. Om de aanstaande oproeping van de miliciens der lichting van 1865 zooveel mogelijk aan het beoogde doel te doen beantwoorden, zullen in alle garnizoenen, waar dit mogelijk is, in de maand September aanstaande uit gebreide practische oefeningen worden gehouden. Daartoe zal, zoodra de miliciens van 1865 onder de wapenen zullen zijn gekomen, aanvankelijk de compag nieschool worden beoefend, met compagniëu op oorlogs sterkte, waartoe twee ot meer compagniën van eik bataljon bij elkander zullen moeten worden gevoegd. Vervolgens zal eveneens, de bataljousschool moeten worden beoefend, waartoe in de groote garnizoenen twee of meer bataljons tot éeu zullen moeten worden ver- eenigd en, in de garnizoenen waar de sterkte der infan terie dit niet toelaat, enkele compagniën van het ba taljon door lijnen moeten worden aangeduid,, terwijl alsdan de overige compagniën tot; op oorlogssterkte moeten worden gebracht. Voorts zullen daar waar het mogelyk is manoeuvres met de drie, wapens moeten worden uitgevoerd. Tot dergelijke troepenvereenigingen zullen in de eer ste plaats in aanmerking komen 1». de garnizoenen uit de residentie, Delft en Leiden, die te Waalsdorp vereenigd kunnen worden 2°. de garnizoenen uit Utrecht en Amersfoort, op het terrein te Zeist, waarbij de infanterie uit Utrecht als dekking der veldartillerie kan worden aangewend 3°. de garnizoenen te Haarlem en Amsterdam, die nabij Haarlem bijeen kunnen komen 4». de garnizoenen uit Bergen op Zoom, Breda,'sBosch en Geertruidenbergen 5». de garnizoenen uit Arnhem, Nijmegen en Does- borgh, die zich nabij Arnhem zullen kunnen vereenigen. De heden per Fransche mail aangebrachte brieven en dagbladen uit Nederlandseh Oost Iadië loopen tot 19 Juli. De berichten behelzen weder weinig belangrijk nieuws. Volgens een telegram van Bandjermassin van den 3cn Juli, was de politieke toestand van dit gewest gunstig en waren handel en scheepvaart levendig. Uit Samarang schrijft men dd. 13 JuliHeden mor gen ontvingen wij de welkome mededeeling, dat de groote ijzeren brugoverdeToentang-rivierbij Teinpoeran (zijtak Willem II) gisteren met het meeste succes op hare plaats is gerold op twee brugwagens; zoodat mennu met kracht zal kunnen voortgaan met het leggen der rails tot Briengin. Omtrent den dood van den heer de Neve, adsistent- resident van Montrado, schrijft men aan het W. B. H. van Pontianak „Den 17 Februari 11. werd de adsistent-resident van Montrado E. K. A. de Neve, het slachtoffer van een gru wt lij ken en verraderlijken aanslag. Den 22™ Mei daar aanvolgende verscheen in het Bataviaasch-Handelsblad een artikel, geteekend door zekeren H., 'twelk bij het vreeselijk physiek ljden van den gekwetste een nog grie- vender moreele smart moest voegen. In het laatst van Juni kwam bet bestaan van dat stuk ter oore van den heer de Neve, die niet rustte, voordat hem de inhoud werd medegedeeld eu bij het booren voorlezen bewusteloos nederzonk. Van dat oogeabtik verergerde de toestand van den heer de Neve van dag tot dag en weldra moest alle hoop worden vaarwel gezegd. Den ÏO» Juli was de heer de Neve overleden; was zijne echtgenoote weduwe, en zijne kinderen, waarvan twee in Europa hunne op voeding genieten, weezen." Door den gouverneur-generaal zijn de volgende beschikkingen genomen civiel departement. Verleend: Een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den eersten com mies bij het departement van financiën H. Le Congé; een tweejarig verlof naar Nederland wegens ziekte, aan den letterzetter tevens machinedrijver bij 's lands druk kerij W. Grashuis. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, uit 'slands dienst met behoud van rechtop pensioen, de administrateur van het kleinzegel te Batavia P. G. Westenberg; op verzoek, eervol, als buitengewoon substituut-griffier bij den raad van justitie te Padang J. Bogaert; op verzoek,eervol, uit 's lands dienst, de klerk bij het departement der burger lijke openbare werken W. F. D. Benjamins; eervol uit 's lands dienst, wegens ziekte, met behoud van rechtop pensioen, de ambtenaar J. W. A. Abbink, laatstelijk be noemd administrateur der finmij nen op Ban ka (district Djeboes), onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Bij den raad van justitie te Padang: Op verzoek, eer vol, wegens vertrek, het lid jonkheer, W11. ïeding van Berkhout, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Ingetrokken: Op verzoek, de aan G. A. Magnin verleende admissie tot uitoefening der genees- en heel kundig praktijke in de residentie Madioen, en de aan W. H. von Waesberge verleende admissie tot uitoefening der genees- en,heelkundige praktijk in deafdeejing Indjra- mayoe (Cheribon.) Ontheven: Op verzoek, eervol, van de waarneming

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1