i)ani5fl$bmd]tfn Brieven uit België. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. roeien welke gedurende eeuwen zoo diepe wortels heb ben geschoten in het gemoed der bevolkingen. De voor uitgang doet zich echter reeds gevoelenhet voorbeeld der groote Amerikaansche republiek en van Zwitserland, de talrijk vermeerderende oorzaken van de impopulari teit der vorsten doet de wereld het oog ontsluiten voor het licht." Omtrent den toestand van keizer Napoleon blijven verschillende berichten in omloop waarvan de meeste zeer ongunstig,doch waarschijnlijk overdreven zijn. Dit laatste ligt eenigszins in den aard der zaak. Hoewel toch thans het officieel orgaan niet langer geheel en al het stilzwijgen over's keizers toestand bewaart, blijkt toch dat deze berichten niet geheel juist zijn, daar zij boven dien Napoleon's kwaal geheel en al ignoreeren en slechts van rheumatisme spreken. Terwijl men bij andere zieke vorstelijke personen eenvoudig de bulletins der genees- heeren in de officieele organen opneemt, heeft men daar toe te Parijs, naar het schijnt, niet willen overgaan omdat deze te ongunstig zouden luiden en de heeren Fauvel en Nelaton weigeren om gunstiger bulletins te onderteekenen en het mentir comme un bulletin van mili tair gebied ook op genees- en heelkundig gebied over te brengen. Zaterdag middag is keizerin Eugénie en de kroonprins te Bastia aangekomen en aldaar met do gebruikelijke plechtigheden en officieele huldebetuigingen ontvangen. Nog denzelfden avond heeft zij hare reis voortgezet. Volgens sommige Fransche dagbladen zijn alle ver wikkelingen tusschen Turkije en Egypte thans wel op gelost, maar zou er bij Ismaïl-pacha nog zeker wantrou wen bestaan ten aanzien der eventueele handelingen van zijn suzerein, indien hij aan zijn plan om Constan- tinopel te bezoeken gevolg gaf. Om daartegen gewaar borgd te zijn zou de onderkoning zich gewend hebben tot de regeeringen te Parijs en te Londen om zekerheid te erlangen dat deze, indien hij te Constantiuopel mis schien op last van den sultan mocht worden gearresteerd, hem in vrijheid zouden doen stellen. Hierover zouden nog gedachtewisselingen worden gevoerd. Van den an deren kant zou de Turksche regeering zich bij Frankrijk en Engeland hebben beklaagd over de weinige onder steuning, welke zij in het Turksch-Egyptisch geschil heeft ondervonden. De Turksche ambassadeur te Parijs zou zelfs zoover gegaan zijn van te zinspelen op eene toenadering tot Rusland, indien de Turksche belangen door de Westerscbe mogendheden niet voldoende wer den beschermd. De Deensche partij in het zuidelijk deel van Sleeswijk heeft op nieuw eene poging gedaan om pressie uit te oefenen op de regeering te Berlijn teneinde haar tot de vervulling harer uit het tractaat van Praag voortvloeiende verplichtingen te bewegen. De hoofden der Deensche partij hebben een manifest gericht aan de Deensche be volking om zelve eene volksstemming en een volksbe- sluit. in het leven te roepen, waarbij de grenslijn tusschen het Deensch en Pruisisch grondgebied zou worden be paald Indien nu echter deze poging door de Pruisische autoriteiten wordt tegengewerkt, hetgeen wel ondersteld mag worden, zal de Duitsche bevolking zich daarbij on zijdig houden en is niet uit te maken op welke punten de meerderheid Duitseh of Deensch is. Volgens brieven uit Madrid zouden eenige politieke vrienden van den regent des koninklijks, Serrano, weder hebben opgeworpen om hem tot erfelijk koning te proclameeren. De maarschalk heeft echter wijselijk dit denkbeeld zeer bepaald verwoipen. Het daardoor te stellen antecedent zou dan ook vooral in de Spaansche politiek-sociale toestanden allergevaarlijkst zijn voor elk gevestigd bestuur. Terwij', toeh elk gouvernement reeds nu zoo dikwijls met militaire oproerigheden en kazerne-samenzweeringen te worstelen heeft, zouden deze zekerlijk nog toenemen indien elk Spaansch soldaat niet slechts met eeuigen grond van een maarschalksstaf maar zelfs van een vorstenscepter kon droomen. P§. Een heden avond uit Parijs ontvangen telegram meldt ons dat de keizer zich eenigszins beter ge voelt, hoewel thans erkend wordt dat hij door eene ingewandskwaal is aangetast. Hij ligt het grootste deel van den dag op eene chaise longue en zal, ook indien zijne beterschap toeneemt, nog zoo spoedig niet weder te paard kunnen stijgen of per spoor trein reizen. Brussel 29 Augustus. De belangrijkste gebeurtenis der afgeloopen week moet men niet op politiek gebied zoekenhet is de dood van Henri Leys. De moderne Belgische school verliest in hem haren beroemd sten vertegenwoordiger. Leys overtrof verre alle andere schilders, zelfs Louis Gallait, de schilder van de Abdicatie van Karei V, niet uitge zonderd. Zijne persoonlijkheid was van zoodanigen aard en zijn talent zoo vruchtbaar, zoo oorspronkelijk, zoo aangrijpend dat, zonder juist een opleidingsschool te hebben, de geheele Antwerpsche school zijn invloed on dervonden heeft. Dat maakte de roem van Leys uit, doch men kan noch de school, noch hen, die zich in die richting van het archaïsme als in een kring bewogen, daarmede gelnkwensclien. Henri Leys was een meester in de volle beteekenis van het woord, vooral in zijn tweede schilderstijdvak, doch hij behoorde tot hen die men niet kan navolgen. In zijn eerste tijdvak verkeerde Henri Leys onder den invloed van het romantisme dat destijds zijn toppunt bereikt had, en onder den indruk van de wedergeboorte der nationale schilderkunst in België. Leys zocht toen zijne inspiratiën bij voorkeur bij Hembrandt en andere Nederlandsche meesters, als Jan Steen, Terburg enz. Zijne beste stukken uit dat tijdvak zijn: Het inwendige van een schildersatelier; een Fa miliefeest in Bretagne; een Bruiloft in de 17e eeuw; Burgemeester Six bij Rembrandt; de Schutterkoning; Faust en Wagner (in de schilderijen-verzameling van Leopold II)Frans Floris zich naar het feest der con frérie van Saint-Luc begevende; een Preek (in het Museum van Brussel); Faust en Margaretha. Al zijne doeken bezaten iets tooverachtigs van kleur, maar er was ook veel parti-pris in. Ten slotte werd zijn toon zoo donker en zoo warm van kleur, dat dit schoon talent zich dreigde te verliezen in een onhoudbare methode. Leys behoorde echter niet tot hen die halsstarrig een verkeerden weg blijven volgen. Eens deed de bestudee ring van Holbein, Albert Durer en van do gothische meesters hem de oogen opengaan. Hij werd getroffen door die bewonderenswaardige waarheid in het weergeven op het boek,door dien verheven eenvoud, en nu verandert hij van toon, van methode en van onderwerpen. Slechts van dat oogenblik werd hij werkelijk historieschilder. Geen jacht naar kleur ging nu meer bij hem boven alles; Leys beoogde slechts als doel om de natuur zoo getrouw mogelijk weer te geven in hare uitdrukking en vooral in hare locale waarheid. Voorzeker overdreef hij dit, toen hij, om de middeleeuwen beter weder te kunnen geven, de karakteristieke, doch zwakke eigenaardighe den der gothische meesters nabootste, maar hoezeer worden die gebreken niet overschaduwd door uitstekende hoedanigheden! Wat zijn al zijne stukken, die elkander daarna onophoudelijk opvolgden, ware meesterwerken Ziehier een niet geheel volledige lijst zijner schilderijen Adriaan van Haemstede, in het geheim de hervorming predikende te Antwerpen omstreeks 1552; Erasinus, zijne redevoering getiteld: Over de opvoeding van den vorst, aan Margaretha van Oostenrijk en den jeug digen Karei V voorlezende; de geheime bijeenkomst in de Pelicaan-baan(episode uit de geschiedenis der hervorming)afkondiging van het edict van Karei V van 1550, waarbij de inquisitie in de Nederlan den ingevoerd wordt (te vinden in de galerij van den graaf A. de Liedekerke-Beanfort)Margaretha van Oos tenrijk den eed der boogschutters van Antwerpen ont vangende (galerij van de keizerin van Rusland); de jeug dige Luther lofzangen zingende in de straten van Eise- nach catholieke Romeinsche vrouwenkopie van de fresco's in de eetzaal van den schilder te Antwerpen instelling der orde van het gulden vlies (galerij van Leopold II), enz. enz. Zijn laatste werk, dat, naar men zegt, alleen reeds vol doende is om zijn naam onsterfelijk te maken, ik bedoel zijne muurschilderingen in het stadhuis te Antwerpen, heb ik nog niet gezien. Ik zal er u ter gelegener tijd wel eens iets over melden, want een mijner vrienden, een zeer aanzienlijk kunst-criticus, de heer Jean Rousseau, zeide mij, eenige weken geleden, dat de moderne Belgi sche schilderschool nog nooit iets zoo volledigs en zoo schoons had voortgebracht. Verwonder u dus niet dat geheel Antwerpen in rouw is en dat aanstaanden Dins dag alles wat in eenige betrekking tot kunst cn lette ren staat, zich naar Antwerpen zal begeven om een laatste hulde te brengen aan de stoffelijke overblijfselen van Henri Leys. Wat zijne werken betreft, het grootste deel daarvan zal blijven leven! Wellicht vind ik gele genheid u Dinsdag eenige woorden te schrijven over de begrafenis-plechtigheid, want de stad Antwerpen zal aan Henri Leys een koninklijke begrafenis schenken. Ik heb u niets over zijn leven gezegd. Al onze bladen zullen u daaromtrent voldoende kunnen inlichten. Ik heb slechts van den kunstenaar willen spreken. Sedert 6 maanden had Leys een voorgevoel van zijn dood, en vooral in den vreemde bracht hij nooit den nacht alleen door. Hij stierf aan eene hartkwaal, hypertrophie. Het barkschip Riga, gezagv. P. Tobiassen, den 21" dezer van het Nieuwediep vertrokken, arriveerde heden te Riga. Alles wel aan boord. Heden is ter reede van Vlissingen gearriveerd het barkschip Noordster, gezagv. C. Tobiassen, komende van Sundsval. Gisteren middag is te Vlissingen in de haven gekomen de Engelsclie brik Harvest, gezagv. H. Walker geladen met gaskolen voor de gasfabriek te Vlissingen. Axel 28 Augustus. Tarwe 11.20 a f 11,45; rogge 7.35 a 7.95wiutergerst 6.55 a ƒ6.80; paardenboo- nen 7.45 a 7.95. Amsterdam 30 Augustus. Raapolie op 6 weken 43. Lijnolie op 6 weken 36. Rotterdam 30 Augustus. Zeeuwsche, Vlaamsche, Flakkeesche en Overmnasche tarwe, met ruimen aanvoer, 40 cent lager, de nieuwe, met middelmatigen aanvoer, was 1 cent lager. Jarige puike 10 30 a 11 40, goede en mindere ƒ9.80 a 10.30, blauwe 8.80 a ƒ9 80. Nieuwe fik f 9.50. Nieuwe rogge, met ruimen aanvoer, 50 cent lager, oude 40 cent lager; jarige Zeeuwsche en Vlaamsche ƒ9 25 a 10, Noord-Brabantsche ƒ8.75 a 9.65, nieuwe dooreen ƒ6 75 a ƒ8.25. Nieuwe Zeeuwsche,Vlaam sche en Flakkeesche gerst 30 cent lagerwinter 5.90 a 6.40, zomer ƒ4.40 a 5.80 Haver lange 3 80 a ƒ4.70, korte ƒ4.70 a ƒ5.70. Nieuwe blauwe erwten 30 cent hooger, ƒ8.75 a 9.75. KoolzaadOvermaasch zakmaat 76$ pd. Vl. Overige producten bedongen vorige prijzen. Amsterdam 30 Augustus 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2) pet. 551, dito dito dito 3 63J dito dito dito 4 S6J Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 68 België. Certificaten bij Iiothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. adm. Hamburg 5 70$ dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 78 dito ƒ1000 1864 5 9 IJ dito 1000 1866 5 91$ Loten 1866 5 ,261 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ 83 Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 67 Obligatiën 1867 4 67 dito 1869 4 66$ Certificaten6 44$ Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 239$ Oblig. dito 4 170$ dito dito 4$ dito spoorweg Poti-Tiflis 5 84$ dito dito Jelez Orel 5 83$ dito dito Charkow Azow 5 81$ Polen. Schatkistobligatiën 4 65$ Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk. Oblig.metall.in zilver Jan./Juli 5 56$ dito dito April/Oct. 5 56$ dito in papier Mei/Nov. 5 48|| dito dito Febr./Aug. 5 49 Italië. Leening 18615 51$ Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. Obligatiën2J thans 3 29 dito 1867 28$ dito Binnenlandsche3 24$ Portugal, dito 18561863 3 34§ dito 1867 3 34$ Turkije. dito (binnenl.) 5 42$ Griekenl. dito (blauwe) 5 Egypte. dito 1868 7 75$j$ Amerika, dito Vereenigde Staten (1874) 5 dito dito dito (1904) 5 dito dito dito (1882) 6 881 dito dito dito (1885) 6 87$$ dito Illinois7 dito dito Redemtion 6 71J dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec. (p) 7 dito dito geconsolideerde .7 ,25 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. 1" sec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 71$ dito dito dito 1869 7 „71$ Brazilië. dito 1863 4$ p 69$ dito 1865 5 81$ Mexico. dito 1851 3 p Grenada, dito afgestempeld Venezuela, dito3 Ecuador. dito Prijzen van coupons. Amsterdam 28 Augustus. Metall. 20.22$Dito nati onale ƒ24.40; Dito Eng. per 11.90; Eng. Russen per 11.90; Eng. Portugal per Fransche 56$; Belg. 56 j; Pruis, 34$Russen in Z. R. 29 j$; Spaans. Amerik. Dollars ƒ2.41; Piaster

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3