öuitfnlcmö. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermonietersland. Algemeen overzicht. «elfde straat een polderwerker, die zich na bezetten tijd in eene tapperij bevond en door de politie werd aange maand tot vertrek, zulks geweigerd en zich krachtig ver zet toen de agenten meenden hem met geweld te moeten verwijderen. Zondag-morgen is in eene keet op den singel tusschen de Vlissingsche- en voormalige St.-Geer- truids-barrière weder eene vechtpartij tusschen eenige polderwerkers voorgevallen, waarbij een hunner vrij erg mishandeld schijnt tezijn. Een en ander wordt nader door de politie onderzocht. Gisteren middag te 1 uur is te Vlissingen de stoomboot Telegraaf n». 4 aangekomen met ongeveer 250 passagiers, die een pleizierreisje maakten van Ant werpen naar Vlissingen. Een deel hunner bracht ook een bezoek aan Middelburg. Des namiddags te 5 uren is de boot van Vlissingen naar Antwerpen teruggestoomd. Het Vaderland verneemt, dat een Engelsche maat schappij zich vormt, tot het leggen eener onderzeesche telegraaflijn tusschen Kangoon,Singapore,China en Java. Reeds zouden de oprichters zich tot onze regeering heb ben gewend om concessie te vragen voor de lijn Singa poreBatavia. Jl. Zaterdag morgen is tusschen Limmen en Alk maar een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een boeren-kap- wagen is door den eersten spoortrein overreden; de man en de vrouw, die zich in den wagen bevonden, zijn ver pletterd. De sluitboom van het pad was, naar men ons meldt, niet gesloten. (Handelsbl.) H. K. H. prinses Marie, tweede dochter van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, is verloofd met Z. K. H, prins Willem Adolf Maximiliaan Karei von Wied, ge boren den 22en Augustus 1845, zoon van wijlen Z. K. H. prins Willem Herman Karei en prinses Maria Wilhelmina Frederica Elizabeth, dochter van wijlen hertog Willem van Nassau. Prins Willem bekleedt den rang van luite nant bij het 4e regiment grenadiers van de Pruisische garde. Door 24 gezagvoerders van vreemde schepen, die van de haven van Gent gebruik maken, is aan den Bel gischen minister van financiën een bezwaarschrift ge richt tegen de verplaatsing van het douanenkantoor te Zelzaete. Zij beweren daarin dat zij door de verplaatsing veel tijdverlies ondervinden en ook op andere wijze nadeel lijden. Zij verzoeken daarom dat het kantoor weder op de oude plaats gevestigd worde. De gemeente raad en de kocphandelskamer te Gent hebben zich reeds vroeger ongunstig over de verplaatsing uitgelaten. Gazelle v. Eecloo.) Onder het opschrift: „De wieg der weerbaarheid" wordt in het „pluksel" van den Nederlandsche spectator het volgende gezegd: „Op liet diner, 22 Augustus door de provinciale staten van Utrecht den koning aangeboden, heeft de prins van Oranje een toast ingesteld op de weerbaarheid. Z. K. H. wilde Utrecht niet verlaten zonder dit gedaan te hebben, vooral omdat de weerbaarheid „in Utrecht geboren is en daar haren hoofdzetel heeft." „Men heeft beweerd dat Z. K. H. zich vergiste toen zij Utrecht noemde als geboorteplaats van de weerbaarheid, daar het toch bekend is dat de eerste vereeniging tot bevordering der nationale weerbaarheid niet te Utrecht maar te Deventer is opgericht, waar de wakkere van Vloten er zijne medeburgers toe had opgewekt. „Deze aanmerking op 's prinsen tafelrede is ten eene- male ongegrond. De weerbaarheid toch, die Z. K. H. bedoelde is heel iets anders dan wat door van Vloten werd in 't leven geroepen." Als een Engelsche speculatie van de vorige week wordt het volgende gemeld: Er wordt een wedstrijd tusschen Amerikaansche en Engelsche schepen aange legd. Een stoombootmaatschappij verkoopt plaatsen tegen hoogen prijs en belooft de snelzeilers bij te zullen houden, wat ondoenlijk is; doch, blijft de stoomboot in gebreke, dan zal het geld teruggegeven worden. De plaatsen worden genomen, en de stoomboot vaart een eind op, doch blijft al dadelijk ver achter en keert huis waarts. Zij geeft het geld niet terug. Nu wordt de direc tie aangeklaagd, en dc wet toegepast, die op stoombooten welke haar aankondigingen niet nakomen,een boete legt. De boete wordt betaald, en daar die niet berekend is op de buitensporige prijzen, die voor zulk een gelegenheid betaald worden, houdt de stoomboot-directie nog een fraai loon voor haar moeite over. Dezer dagen ontstond twist tusschen eenige onder officieren van het te Geertruidenberg in garnizoen lig gend 4' bataljon, 5i regiment infanterie, waarbij aan den sergeant M., een oppassend jongeling, eenige voor hem beleedigende uitdrukkingen werden toegevoegd. Men zegt dat de sergeant M. daarvan rapport heeft gemaakt, althans toen des avonds de sergeant-majoor R. dronken in de kazerne kwam, schold hij M. uit voor een verra der enz., mishandelde hem en riep: „Wie heeft er dob- belsteenen, dan zullen wij zien wie er het eerste aan moet, jij of ik." De sergeant M. weigerde, waarna de sergeant majoor door eenige onderofficieren naar zijn kamer en te bed werd gebracht. In den vroegen morgen is de sergeant M. met twee geladen geweren naar bene den gegaan en heeft die, men weet niet met welk doel, nabij de kamer van den sergeant-majoor R. afgeschoten. Onmiddellijk daarop is hij in arrest gesteld en, naar men thans verneemt, is ook na onderzoek aan den sergeant majoor straf opgelegd. Jl. Donderdag morgen omstreeks vijf uren wilde de vrouw van den landbouwer Berend Mussche te Staphorst hare dochter wekken, doch kreeg geen gehoor. Vermoedende dat het meisje achter het huis in den hof zonde zijn, ging zij haar aldaar zoeken en haar niet vin dende, opende zij de schuur en met schrik en ontsteltenis zag zij hare dochter op den grond liggen met het hoofd in een strik hangende. Bij nader onderzoek bleek dat het lijk met de knieën op den grond lag, rustende met de ellebogen op een op den grond staande voerkist en met het hoofd tegen hetachterhek van een boerenwagen; om den hals zat een strop of touw, waarvan het uiteinde bevestigd was aan een tegen het hooi rechtopstaande egge. Het voorhoofd was gekneusd, en op de egge, het voerkistje en het wagenhek waren bloedvlekken zicht baar. Het meisje was den vorigen avond om negen uur te bed gegaan en was den geheelen dag opgeruimd geweest; deze omstandigheden gevoegd bij die, dat geen der huisgenooten haar had hooren opstaan en ook geen hunner het touw kent waarmede zij verworgd is, sprei den over de zaak een geheimzinnig waas. Jl. Vrijdag heeft te Scheveningen de openbare verkoop plaats gehad van de lading battens en platen, geborgen uit de op 12 dezer gestrande brik Alfred van Frederiks- hall. De lading, die in haar geheel gekocht is door den heer Van Zanten, heeft opgebracht, met inbegrip van het rantsoengeld, de belangrijke som van 5500,20. Aan een diner, datjl. Vrijdag door Z. M. den koning werd gegeven, ter herinnering aan den onlangs nabij Utrecht gehouden wedstrijd, namen deel Z. K. H.de prins van Oranje, HH. KK. HH. prins Frederik en Alexander, de ministers van oorlog en marine. Aan een vijftigtal couverts waren vertegenwoordigd de hoofd- en verdere officieren der verschillende wapens van het leger, der schutterij en der weerbaarheid, voor zoover die aan den wedstrijd hebben deelgenomen. Te Parijs zullen voortaan alle voorstellingen met wilde dieren verboden worden. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging van den 29en dezer: M. J. Ketting,jm. 32 j. met M. J. Holster, jd- 27 j. 1. Dhont, jm. 30 j. met II. M. J. van der Harst, jd 24 j. J. de Graaf, weduwn. 60 j. met J. M. Ludikhuijze jd. 44 j. W. Kosten, jm. 21 j. met E. Fret, jd. 16 j. G. van de Putte, weduwn. 60 j. met J. Schrier, jd. 64 j. J. E. Boone, jm. 40 j. met P. A. Wondergem, jd. 33 j. J. de Baare, weduwn. 55 j. met J. C. de Munck, wede. 54 j. (Van 21 tot 28 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: J. F. Beniest, jm. 26 j. met R. I. C. Nassel, jd. 23 j. E. Bertijn, jm. 27 j. met N. H. Bakker, jd 24 j. (J. J. Smith, jm. 23 j. met A. A. Baan, jd. 19 j. J. B. van Engelen, jm. 25 j, met M. J. Stecher, jd- 27 j. BevallenT. H. F. Moeth, geb. Werneke, z. F. J. van Zutphen, geb. Elderviel, z. M. Sebus, geb. van der Star, d. J. Maas, geb. Notebaart, d. M. Geertse, geb. Wouterse z. (doodgeb.) Overleden: J. F. Kolp, man van P. C. Elderfield, 44 j. J. Harmse, wede. van J. Piekars, 66 j. J. F. Herreman, man van M. J. Blij, 55 j. D. J. Hendrikse, jd. 35 j. Goes. Bevallen P. Okké, geb. Beuns, d. P. van Ettin- ger, geb. Outekamer, d. M. Remijn, geb. Remijnse, z. P. Minnaar, geb. Zwartepoorte, d. K. M. Dentz, geb. Mol hoek, z. J. Janse, geb. den Nooijer, d. S. P. Laboyrie, geb. Loobeek, z. T. van der Mei, geb. van Zweden, d. OverledenJ. Labeur, z. 2J j. K. C. J. van Ettinger, d. 4 j. Zierikzee. Gehuwd P. Kooyman, jm. 34 j. met C. El- seet, jd. 27 j. F. Maijs, jm. 22 j, met N. Cappelle, jd. 20j. M. Jongmars, jm. 33 j. met G. J. van Haaften, jd. 18 j. Bevallen: J. H. Dalebout, geb. van Rethi, d. P. A. Plaum, geb. de Crolij, z. J. J. Feijen, geb. Leunis, z. J. Muste, geb. Fonse, d. E. Willemse, geb. Berrevoets d- M. Gilden, geb. Verseput, d. II. W. van Gastel, geb. Bou- man, z. J. Tabernée, geb. Tuijtel, z. II. van der Valk, geb. Brandenburg, d. J. van Schelven, geb. van Setten, d. J. Vermeule, geb. Zorge, z. C. van der Ploeg, geb. West- straate, z. en d. (tweel.) OverledenH. Ribbe, vrouw van A. Berg, 43 j. E. J. Blom, d. 9 m. W. C. Enters, z. 2 j. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden namiddag in het openbaar bij enkele inschrijving de volgende gemeentewerken aanbesteed: u. Het dempen van een gedeelte van het Molenwater met uit de grachten te graven slijken. Hiervoor zijn 6 biljetten ingekomen, van de heeren A. Rinders, te Breskens, 6,189; J. Filis, te Vlissingen, 4,987; J. M. van Ditmars en L. J. van Pagé, alhier, 4,878D. Tholens, te Hoek, 4,560; W. A. Visser, te Kattendijke, 3,980; P. Sandee, te Yerseke 3,570. b. Het verven van eenige gemeente-gebouwen en bruggen. De 7 ingekomen biljetten zijn van de alhier wonende heeren: A. N. Dikkenberg, ƒ327; K. Sloover, ƒ319; J. J. Lievense, ƒ289; P. J. Franchimont, /287; J. A. van Puffelen, ƒ261; J. de Broekert, ƒ260; J. N. Heeröldt 224. c. Het éénmaal teren van eenige beschoeiingen, palen hekken, rasterwerken, de dok- en kleine sassen enz. De inzenders van de 2 ingekomen biljetten zijn de heeren C. Pelle, alhier, ƒ245.91, en A. Geldof, mede alhier, 229. d. Het verrichten van eenige herstellingen aan de gebouwen in de stadsschuur. Hiervoor zijn 5 biljetten ingezonden, van de allen alhier wonende heeren: J. F. M. van der Ilell, 385- A. Geldof, ƒ309, P. Krijger, ƒ276; C. Pelle, ƒ209; J. Snel', ƒ169. De uitvoering der bovengenoemde werken is, onder nadere goedkeuring van burgemeester en wethouders voorloopig aan de laagste inschrijvers toegewezen. 28 Aug. 's av. 11 u. 69 gr. 29 'sinorg. 7 u. 65gr.'smidd. lu. 80 gr. 'sav.llu.61gr 30 'smorg.7u.60gr.'smidd.lu.64gr.'sav.7 u.GOgr De zaak van den pauselijken nuntius en twee onder officieren van het Belgische leger is geschikt of liever gelijk onze Belgische correspondent terecht in een zijner laatste brieven schreef gesmoord. Merkwaardig is te dien opzichte hoe deze tijding door het officieus orgaan der regeering te Brussel den volke wordt mede gedeeld, natuurlijk uit eene goede bron,zoodat de redac tie voor de juistheid der mededeeling instaat. Wij verzoeken overigens onzen lezers vooral do redactie behendigheden in dit bericht op te merken. Er zou dan volgens 1'Ecko du parlement, „bereidwillig erkend zijn dat de diplomatieke prerogatieven, ten deze ingeroepen onbetwistbaar zijn. Er zou niet minder beieidwillig zijn toegegeven dat de uitoefening dezer prerogatieven beperkt is door de eischen der openbare veiligheid. Eindelijk zouden alle de gewelddadigheden, welke zou den mogen begaan wezen, hoogclijk afgekeurd zijn." En ziedaar weder hoe op internationaal gebied door kleine staten tegenover machtige of invloedrijke mogend heden bet recht wordt gehandhaafd. Bij gelegenheid der aanstaande September feesten te Brussel zal door koning Leopold eene wapenschouwing worden gehouden over zestig duizend man, welke daar toe expresselijk in de Belgische hoofdstad zullen worden vereenigd. De kosten dezer militaire plechtigheid zullen meer dan honderd duizend franken bedragen, hetgeen sommige liberale organen aan gene zijde der Schelde doet vragen of dergelijke uitgave wel te rechtvaardigen is in de gegeven omstandigheden. Vooral het weekblad La Flandre slaat naar aanleiding dezer wapenschouwing een zeer scherpen toon aan. „Wij betreuren het, zegt dit blad, dat de koning zich wil amuseeren met dergelijke belachelijke ontwikkeling van militaire macht en wij meenen dat zulk een amusement voor den opperbevel hebber des legers toch te duur betaald wordt. Nu kan de koning, in de verheven positie, waarin het toeval zijner geboorte hem plaatste, onbekend zijn met de offers) welke het land voor die dwaze verkwistingen brengen moet. Het grootste gedeelte onzer ministers echter, die niet op de kniëen eener hertogin zijn opgevoed, moeten weten dat dikwijls de kinderen van den behoeftige honger lijden opdat hun vader zijne belasting kan beta len." „Jaren zijn er reeds verloopen sedert Béranger Zijn: le Roi s'amuse! schreef. Vele misbruiken zijn na dien tijd afgeschaft, vele nuttige hervormingen ingevoerd het onderwijs is meer verspreid geworden en heeft eene heilzamen invloed uitgeoefend; maar de natiën zijn nog altijd in staat om door eene treurige ondervinding te ontwaren hoeveel haar de luxe van een vorst kost. Het kost tijd om die groote menigte vooroordeeleu uit te

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2