M1DDELBURGSCHE COURANT. N°' 155. Dinsdag 18G9. 31 Augustus. Middelburg 30 Augustus. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. Wij vernemen dat de heer C. Krijger heden met acht leerlingen der burger-avondschool alhier en twee leer lingen van de school te Goes naar de tentoonstelling te Amsterdam is vertrokken. Dinsdag begeven zich dertien handwerkslieden uit Zierikzee en de volgende week zeventien uit Goes insgelijks derwaarts. Voor het bezoek van die allen is eene bijdrage uit de provinciale subsidie verleend. Uit 's Hage wordt ons gemeld dat de waarborgsom, ten bedrage van f 300,000, voor den spoorweg Boxtel Wezel den i™ September zal gestort worden. Uit Rotterdam wordt ons van 27 Augustus, g schreven „Heden avond hadden wij hier weder oploopen en op sommige plaatsen der stad groote opeenhoopingen van menschen. Drie compagniën der schutterij waren onder de wapens geroepen en hebben patrouilles geformeerd, die de stad doorkruisten. Die patrouilles werden op hunnen tocht door honderde jongens onder groote luid ruchtigheid gevolgd. Ook de mariniers hebben gepa trouilleerd, terwijl de politie sterk op de straten ver tegenwoordigd was. Ilier en daar heeft men de menigte uiteen moeten drijven, zonder dat dit echter toteenigerlei botsing heeft aanleiding gegeven. „De straatjeugd, die do schutters-patrouilles volgde en daarna voor de beurs zich verzamelde, waar de schut ters hun kwartier hadden, zong op nieuw het schimplied op de politie en hief de welbekende kreten aan. Doch daarbij is het gebleven. Feitelijkheden zijn niet gepleegd. „Dat er overigens een toeleg bestaat om de politie te provoceeren, blijkt daaruit, dat er sedert eenige dagen weder door jongens en volwassenen uit de lagere volks klasse op publieke plaatsen gebaad wordt, zooals ten tijde der eerste ruziemakerij tegen de politie. Dit baden geschiedt thans, niettegenstaande in dit seizoen door het stedelijk bestuur afgesloten openbare zweminrichtingen zijn gemaakt." Zaterda0, avond zijn enkele personen, die de patrouilles der schutterij uitjouwden, in bewaring gebracht. Bepaald verzet tegen de openbare macht schijnt niet te hebben plaats gehad. Er was weder eene groote menigte men schen op de been. - i E De onlangs benoemde gezant van Zweden en Noorwe gen bij het Nederlandsche hof, de heer Stenerson, is jl. Zaterdagmiddag met het gebruikelijk ceremonieel bij Z M. den koning ten gehoore ontvangen, tot het over handigen zijner geloofsbrieven. Tevens hoeft de koning den zich te 's Hage bevindende mayor van Londen, den heer Lawrence, ten gehoore toegelaten. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn, met 1 September e. k., bij den aanleg der staatsspoorwegen bevorderd: tot bouw- en werktuigkundige 2" klasse de bouw- en werktuigkundige 3« klasse H. H. Herbothtot bouw- en werktuigkundige 3« klasse de opzichter le klasse P. J. Neijt en de opzichter 2e klasse Th. M. M. van Grieken; tot opzichter le klasse de opzichters 2e klasse J. E. C. van der Bijl en A. P. M. Kapteijn; tot opzichter 2e klasse de opzichter 3e klasse A. O. Haccou; tot opzichter 3e klasse de opzichter 4e klasse J. A. H. Crollaer. Voorts is eervol ontslag verleend aan den ad junct-ingenieur J. L. Cluijsenaer. Na vergelijkend examen, den 24cn en 25«" dezer aan het hoofdbureau te 's Hage gehouden, zijn tot surnume rair bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen toegelaten de navolgende heeren (alpbabetisch vermeld)A» Brocx, te Ter Heide; H. Goert, te Ido- Ambacht; A. P. A. van Deinse, te Goes; J. Fabius, te Amsterdam; W. F. Kraeutler, te 's Hage; D. Kleijn van Willigen, te Delft; en is hun als standplaats aangewezen respectievelijk Enschedé, 's-Hertogenbosch, 's-Graven- hage, Breda, Heerenveen en Meppel. De Staats courant van Zondag en Maandag 29 en 30 dezer bevat het verslag omtrent de aanwinsten van het Koninklijk penningkabinet gedurende het jaar 1868. makine. Benoemd tot intendant der quarantaineplaats op de Tien Gemeten de heer J. H. Padtberg, referendaris op wachtgeld bij het departement van marine. Bevorderd met 1 September a. tot luitenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2c klasse J. W. Visser; en tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst le klasse N. W. van Ammers. belastingen. Benoemd tot commies ter inspectie der di recte belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Rotterdam, de heer H. E. Hulsebos, thans commies jer i.u- tie derzelfde middelen aldaar; te Amsterdam, de heer F. H. P. Ligtenberg, thans commies ter directie derzelfde middelen aldaar; te Groningen, de heer C. M. Bremer, thans commies ter directie derzelfde middelen aldaar; te Maastricht, de heer J, H Schuylenburg, thans commies ter directie derzelfde, middelen te Eindhoven; te Zutfen, de heer D. A. Kobus, thans commies ter direc tie derzelfde middelen aldaar; te Zwolle, de heer G. C. Antink, thans commies ter directie derzelfde middelen te Zutfen; te Eindhoven, de heer C. J. Houwing, thans commies ter directie derzelfde middelen te Groningen te Middelburg, de heer A. Bruist, thans adjunct-com mies ter directie derzelfde middelen te Amsterdam; te Leeuwarden, de heer C. van Dillen, thans adjunct-com mies ter directie derzelfde middelen te Groningen. Benoemd tot ontvanger van het buitengewoon zegel te Amsterdam, de heer W. A. Sandt van booten, thans ontvanger der registratie voor de gerechtelijke en admi nistratieve akten en der domeinen te Leeuwarden. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Purmerend c. a., de heer A. H. Jansen, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Epe c. a.; der directe belastingen en accijnsen te Epe c. a. (Gelderland), de heer J. P. van Dugteren, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Oostburg; tot controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Goevorden, de heer H. A. Toe Water, thans adjunct-controleur derzelfde middelen te Dordrecht; te Oostburg, de heer A, 0. J. Schindler, thans adjunct-controleur derzelfde middelen te Amsterdam (voor den dienst in het entrepot aldaar) Verplaatst de navolgende adjunct-controleurs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn sen: de heer J. H. de Bruyn, van Schiedam naar Rotter dam (om werkzaam te zijn in de controle der in- en uit gaande rechten en accijnsen aldaar)de heer A.Merens, van Zutfen naar Schiedam de heer W.F. J. Passtoors, van Eindhoven naar Nijmegen (om werkzaam te zijn in de controle der 1« afdeeling aldaar)de heer B. H. J. F. Endtz, van Amsterdam naar Leiden; de heer F. W.Thor- becke, van Nijmegen naar Amsterdam (om werkzaam te zijn in de contröle der in- en uitgaande rechten en ac cijnsen aldaar), en de heer S. N. Hoek, van Rotterdam naar Dordrecht. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten enz. te Monnikendam c. a. de heer J. W. van der Noordaa, thans controleur der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Mid- delharnis; tot ontvanger der directe belastingen, in-en uitgaande rechten en accijnsen te Ilardinxveld c. a. de heer J. Hempelman, thans adjunct-commies ter directie van de directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Rotterdamtot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Brakel c. a., de heer G. J. Middelbergh, thans adjunct- commies ter directie der directe belastingen, in en uit gaande rechten en accijnsen te Zutfen. Eervol ontslag verleend aan den heer A. F. W. van der Hegge Spies uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Delft c. a., behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de door hem den lande bewezen diensten,, gedurende een tijdvak van ruim een en zestig jarenen benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Delft c. a. de heer J. J. Olivier, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rech ten en accijnsen in de eerste afdeeling te Leiden. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Veenendaal c. a. (Utrecht), de heer K. J. Gey van Pittius, thans ontvanger derzelfde middelen te Oude water c a.te Oudewater c. a., de heer A. Voerman Czn,, thans commies ter directie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Amsterdam. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken, en tevens tot entreposeur te Arnhem, de heer G. W. van der Gronden, thans ontvan ger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Zutfen; der directe belastingen, in- en uit gaande rechten en accijnsen te Zutfen, de heer J. Plugge, thans controleur der in- en uitgaande rechten en accijn sen te Rotterdam (4® afdeeling). Uit Sas van Gent meldt men ons, dat het getal school gaande kinderen gedurende dezen zomer gemiddeld bijna het drievoud bedraagt van dat der laatste jaren. Om zoo min mogelijk voedsel te geven aan hot schoolverzuim, waardoor het onderwijsjaren lang inwendig leed, besloot het gemeentebestuur tot het houden eener prijsuitdce- ling, welae jl. Donde.dag plaats had na afloop van een examen, den kinderen, in tegenwoordigheid van burge meester en wethouders en den secretaris, afgenomen. In een volgend jaar zal aan belangstellenden de gelegen heid tot het bijwonen dezer plechtigheid verschaft worden De heer L. Kan de Beer, predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Vrouwepolder, heeft voor het beroep naar Uitwijk en Waardhuizen bedankt. Gisteren avond heeft de heer E. H. van Leeuwen beroepen predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Vlaardingen, van zijne gemeente te Vlissingen afscheid genomen. Tot grondslag zijner rede had hij genomen Galaten 1:11. De officier van gezondheid 2e klasse L. F. Praeger, gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den 1«> September a. belast met de waarne ming van den geneeskundigen dienst op Zr. Ms. rader stoomschip de Valk. De officieren van gezondheid 2C klasse A. Peters en II. L. Reeder en de officieren van gezondheid 3" klasse J. J. van Effen, D. Dronkers en J. van Lith Harrebomée worden met den 16co September a. gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, terwijl de officie» van gezondheid 2« klasse C. J. A. de Groot met den i™ October a. geplaatst wordt op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De luitenant ter zee 2« klasse A. J. Dmnont, laatst behoord hebbende tot het eskader in Nederlandsch Indië, en den 21™ dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Dc adjunct-administrateur P. Gallas wordt met den 11™ September a. geplaatst op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus. Jl. Zaterdag-morgen is van 7 tot 9 uren weder een ge deelte van den kanaaldijk onder Middelburg, achter de buitenplaats „De parel" aan den Vlissiugschen weg, af geschoven, ten bedrage van 3000 kub. meters grond. Ook van den op hoogte gebraebten spoorweg aldaar hebben aanmerkelijkeats^huivingen plaats gehad. Zaterdag-avond is men begonnen het op diepte gegraven kanaalvak te laten ondcrloopen. In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag heeft ia de 'g-Gravenstraat alhier op de straat eene vechtpartij- tusschen eenige polderwerkers plaats gehad, welke voor een hunner zoo erg is afgeloopen, dat hij met eene hoögst belangrijke beenbreuk en bloedige kneuzingen naaf het gasthuis is vervoerd. Dienzeliden nacht heelt in de-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1