fêuithüanft. Gemengde berichten. Gemeenteraad van Vlissingen. Thermometerstand. Algemeen overzicht. proces-verbaal is opgemaakt, niet toepasselijk is op de stoomboot tusschen Vlissingen en Breskens, zoodat in casu geen overtreding van het reglement heeft plaats gehadalsmede dat, wat het niet betalen der schade betreft tijdens het afvaren van Breskens, noch uit hot op den len Maart jl. opgemaakt proces-verbaal, noch van elders wettig en overtuigend is gebleken dat do beklaagde op den 16e" Februari reeds met het bedrag der veroorzaakte schade is bekend geweest. Het ten laste gelegde is alzoo verklaard noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding te zijn, en de beklaagde van alle rechtsvervolging ontslagen de kosten te dragen door den staat. Volgens de Antwerpsche bladen is tegen morgen wederom een pleiziertrein van Antwerpen naar Vlissin gen en Middelburg georganiseerd. Des morgens te half negen uit Antwerpen vertrekkende zal men daar des avond te half acht teruggekeerd zijn. In een der laatste nommers vanhetRotterdamsche Volksblad werd geklaagd over het ontoereikende der bezoldiging van de werklieden op de suikerfabriek te Delfshaven, over onredelijke behandeling, die deze werk lieden te verduren zouden hebben, enz. Onder de werk lieden dezer fabriek was men het voor het meerendeel met die klacht niet eens, maar vooral vond de wijze waarop zij geuit was, onder hen in hooge mate afkeuring, ja, wekte de levendigste verontwaardiging. Er was geen twijfel aan, of de klacht moest afkomstig zijn van een of meer hunner makkers. Nu ontstond er onder de werk lieden een soort van complot om de schuldigen uit te vinden en de eer der fabriek en van het korps werklie den te wreken. Men ontdekte weldra een der schuldigen en deze wees twee makkers aan als zijne medeplichtigen. Zij hadden de stof geleverd en die stof was door de re dactie van het Volksblad bewerkt tot een vuilaardigen aanval op de directie der fabriek. In hunne verontwaar diging en verbolgenheid werd door de overige werklie den de afspraak gemaakt om hunne schuldige makkers te i straffen en vervolgens en corps naar Rotterdam te trekken en bij den uitgever van het blad de glazen in te slaan. In tijds echter kreeg de politie te Rotterdam en te Delfshaven kennis van het complot, en aan de tusschen- komst van den burgemeester van Delfshaven is het te danken, dat het voornemen der fabriekwerkers is ver ijdeld geworden. De directie der fabriek is overigens genoodzaakt geweest de drie schuldigen uit haren dienst te ontslaan, om aan de verontwaardiging harer overige werklieden eenige voldoening te verschaffen. Men verneemt, dat de zilveren bokaal met schotel, waaruit Z. M. de koning jl. Zaterdag bij de uitdeeling der prijzen aan de schutters op het Vreeburg te Utrecht gedronken heeft, bestemd zal worden als eerste prijs voor het derde nationaal concours, in het volgend jaar nabij Apeldoorn te houden De onlangs te 's Hage gehouden fancy fair ten be hoeve van het fonds voor de nagelaten betrekkingen van Scheveningsche visschers, heeft f 8270 opgebracht. In de nabijheid van het dorp Nispen bij Rozendaal heeft dezer dagen niet verre van den spoorweg een duel plaats gehad tusschen twee hoofdofficieren van de Brus- selsche burgergarde. Een hunner werd licht gewond. Partijen en getuigen zijn daarop per spoortrein naar België teruggekeerd. Als een bewijs van voorbeeldigen vrouwenmoed deelt men het volgende mede. Jl. Dinsdag raakte op den Fluweelen Burgwal te 's Hage een span paarden, in volle tuig, op den hol. Door den feestelijken intocht der scherpschutters enz. waren de straten drukker dan ge woonlijk bevolkt en was er dus meer gevaar voor onhei len te vreezen. Een jonge dame, zeer deftig van uiterlijk, het gevaar beseffende, ijlde op de hollende rossen toe, wierp zich tusschen beiden in en smaakte het genoegen ze staande te houden, tot groote verbazing van de toe schouwers, die haar hun lof betuigden voor zooveel stoutmoedigheid en beleid. - Men schrijft aan de Arnhemsche courant uit de residentie, dd. '24 Augustus: Dat bedienden van kas sierskantoren zich met een goeden buit uit de voeten maken, schijnt a l'ordre du jour te komen. Pas hebben de dagbladen van zulk een voorval te Brussel gewag ge maakt of op nieuw, maar thans te 's Hage, gaat een der jongste bedienden van een der kassiers en commis sionairs in effecten op den loop, in de kas een deficit van f 6000 achterlatende. Het zeventienjarig jongmensch was belast met de inkasseering van wissels, doch hij deed dit gedeeltelijk ten eigen profijte en wist een tijd lang dit kunstig te bedekken; grove verteringen schijnen ooizaak van deze handelwijs te zijn. Toen de zaak ont dekt werd, was hij juist met de dien dag geïncasseerde ƒ1100 verdwenen. Bij de wedstrijden op de Schelde voor Antwerpen, bij gelegenheid der kermisfeesten aldaar, is 11. Dinsdag een eerste prijs voor boeiers, schokkers en pleziervaar tuigen ten deel gevallen aan de Watergeus, behoorende aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden en een tweede prijs aan de Henriëtte, van den heer J. A. Vos; te Dordrecht. Tijdens de kermisfeesten te Antwerpen werd aldaar op 23 dezer de eerste steen gelegd van den nieuwen Nederlandschen schouwburg. Van alle kanten waren de Vlamingen toegestroomd, en ook de Nederlanders ont braken er niet. De Vlaamsche burgerij gaf levendige blijken van belangstelling in de zaak, want tot heden was er voor haar geen schouwburg. De stedelijke regee ring van Antwerpen is de eerste die voor de burgers een schouwburg doet verrijzen, aan eigen taal en kunst ge wijd. De architect van het gebouw, de heer Dens, ver welkomde den burgemeester, de schepenen en leden van den raad op het terrein „waar", zeide hij, „de Vlaamsche kunst zich later op een breede schaal zal ontwikkelen." Verder werd het woord gevoerd door de heeren van Put, burgemeester der stad, en D'Hane-Steenhuyse, pre sident van 't Vlaamsche comiteit, Mienikus en Hedden, van Amsterdam, en Cranvoort van Brussel. Daarna werd het proces-verbaal geteekend door den burgemeester, de leden van het college, de leden van den raad, enz. enz. alsmede door de heeren de Keyser, directeur der acade mie, Heremans, van Beers, Stroobant, Snieders, Max Rooses en anderen. Toen werd de gedenksteen gelegd van den eersten Nederlandschen schouwburg in Zuid Nederland, in welks gevel prijken zal het beeld van Vondel, omringd door die van schrijvers voor het Vlaamsch tooneel. Aan het einde der plechtigheid weerklonk het herhaalde malen „leve Antwerpen! leve Vlaanderen 1" Voor het archeologisch congres dat van 27 dezer tot 3 September te Kopenhagen wordt gehouden, had den zich 200 leden aangemeld. Uit Frankrijk werd o. a. verwacht de geschiedschrijver Henri Martin en prof. Quatrefages; uit Zwitserland de proff. Karl Vogt en Desor, en uit Duitschland prof. Virchow, van Berlijn, de geheim raad Lisch, van Schwerin, d". Friedrich Mewald, van Dresden, en prof. Fraas, van Stuttgart. De congresleden zullen verschillende tochtjes door Seeland ondernemen en ook het krijtgebergte op het eiland Moën bezoeken. Bij Helsingör, Fredensborg en Frederiksborg zullen de geologische vormingen in oogenschouw genomen worden. In Kiew zijn onlangs weder 70'Poolsche grond eigendommen, deels wegens schulden, tengevolge van inbeslagneming, in openbare veiling gebracht. In weer wil der herhaalde aankondiging van dezen verkoop in de Russissche bladen hebben zich weder geene gegadig den opgedaan. De officieele taxatie der waarde is zoo laag gesteld, dat zij naauwelijks j van de wezenlijke waarde bedraagt, en toch blijft gewoonlijk de koopprijs nog zeer ver beneden de taxatie. De heerlijkheid Radzivillow, die minstens een half millioen waard is, was in taxatie op 133,000 roebels gesteld en kon slechts 55,000 roebels op brengen. In Kensington museum is op eene eigenaardige wijze een mensch in zijn stoffelijke bestanddeelen geëx poseerd door een pakje witte lijm, een flesch met phos- phorzure kalk, een pakje been zwart, een stuk blank ijzer, een stuk zwavel, een flescbje met phosphorus enz. tot de kleinste hoeveelheden der gekristalliseerde af scheidingen van spieren en gal toe. Daarnevens liggen groote teerlingen met opschriften, die aanwijzen, hoe veelmaal het volume waterstofgas, zuurstofgas en stik- stofgas, hetgeen een mensch bevat, den omvang der teer lingen overtreft. Zitting van Zaterdag 28 Augustus. Overlegging ge- meentebegrooting; beëediging gemeente-ontvanger. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren Ruijsch, de Kruyff, Verkuyl Quakkelaar en Ockers. De notulen van het verhandelde in de zitting van Maandag 23 dezer worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter legt over de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente over 1870, bedragende in ont vang en uitgaaf f 144,552.12. Hieronder is begrepen een plaatselijke directe belasting op de inkomsten (hoofde lijke omslag) ten bedrage van 11,000, terwijl het hoofd stuk voor onvoorziene uitgaven een cijfer van f 2 290.63 aanwijst. Do begrooting wordt voor de leden ter inzage gelegd, om later hetzij in druk, hetzij in afschrift tegen betaling algemeen verkrijgbaar te worden gesteld. Overigens wordt zij verzonden naar de daartoe betrekkelijke com- missiën tot het uitbrengen van advies. Vervolgens wordt overgegaan tot de beëediging van den heer T. C. Dommisse als nieuw benoemd gemeente ontvanger. Genoemde heer wordt door den secretaris binnengeleid en voldoet aan de bij de wet vereisehte formaliteiten. De voorzitter wenscht hem met zijne beëediging en voorafgegane benoeming geluk en spreekt de hoop uit dat de heer Dommisse zijne betrekking met lust en ij ver eri accuratesse tot genoegen van zich-zelven en in het belang der gemeente langen tijd zal mogen vervullen. De heer Dommisse bedankt burgemeester en wethou ders, alsmede de heele vergadering, niet alleen voor zijne benoeming, maar ook voor de wijze waarop die heeft plaats gehad, namelijk met algemeene stemmen. Hij hoopt zijne erkentelijkheid daarvoor te betoonen door de wijze waarop hij zijne nieuwe betrekking vervullen zal terwijl het steeds zijn streven zal wezen zich het in hem gestelde vertrouwen waardig te betoonen. Daar geen andere werkzaamheden aan de orde zijn wordt de zitting gesloten. 27 Aug. 's av. 11 u. 66 gr. 28 'smorg.7u.68gr.'smidd.lu.81gr.'sav.7 u.78gr. Men zal zich herinneren dat de Spaansche regeering een op zichzelf vrij zonderling beroep op de bis schoppen in het rijk had gedaan om haar op vaderlands lievende wijze te ondersteunen in hare pogingen tot handhaving der rust, om daartoe hun invloed aan te wenden op de leden der roomsch-catholieke kerk als mede de geestelijken, welke openlijk in verzet kwamen tegen den bestaanden toestand, te schorsen in hunne waardigheid. Het ministerie is echter niet beloond geworden voor al zijne met gunstig gevolg in het werk gestelde pogingen om aan de roomsch-catholieke gees telijkheid nog zulk eene gunstige positie in den tegen- woordigen politieken toestand te doen behouden. Ver schillende bisschoppen hebben toch, in antwoord op het beroep van het ministerie, te kennen gegeven dat zij daar toe volstrekt niet bereid waren, terwijl overigens „de ge heelegeestelijkheid haar plicht kent." De kardinaal-aarts bisschop van Santiago heeft zelfs te kennen gegeven dat hij niet kan voldoen aan dergelijke verzoeken van een gouvernement, „hetwelk zich heeft afgescheiden van de kerk en haar slechts de bescherming wil verleenen, welke het verleent aan alle catholieke, protestantsche of atheis- tische burgers." Zeer juist zegt voorts de aartsbisschop en dit is een der argumenten voor de noodzakelijkheid der volledige scheiding van kerk en staat dat hij niet medeplichtig wil zijn aan eene daad, „welke de vrijheid der kerk met voeten treedt en haar tot een departement van burgerlijke administratie maakt." De geheele zaak vooral nu het resultaat zoo blijkbaar gelijk geeft aan de ministers, die dergelijke stappen van de zijde der regeering hadden afgeraden heeft, naar men uit Madrid meldt, geleid tot een groot verschil van gevoe len in den ministerraad omtrent de gedragslijn, welke de regeering tegenover de geestelijkheid thans zal moe ten volgen. De regeering te Madrid heeft terecht begrepen dat zij het aantal onnoodige wreedheden in den laatsten tijd niet moest vermeerderen door de dezer dagen ter dood veroordeelde Carlisten-aanvoerders te doen executee- ren. Zij heeft aan de veroordeelden gratie van de dood straf verleend. Uit Weenen wordt gemeld dat er, volgens aldaar in omloop zijnde geruchten, sprake zou zijn van een huwe lijk tusschen vorst Karei van Romanië en de oudste dochter van keizer Alexander van Rusland. Volgens sommiger beweering zou echter dit huwelijksplan afhan kelijk zijn gemaakt van de omstandigheid dat Romanië tot een van Turkije's onafhankelijk rijk werd verheven. Als eene bijzonderheid van czaar Alexander's bezoek aan de Krim vermelden wij overigens dat hij de Turk- sche staatsambtenaren, die hem namens en op last van den sultan uit Constantinopel zouden komen complimen teeren, heeft doen weten dat hij hen niet kou ontvangen, „omdat hij ongesteld was." De heer von Bismarck zal zich eerlang naar Berlijn begeven om aldaar eenige dagen te vertoeven. Onder de redenen welke voor deze komst dt 8 mini iters in de hoofd stad worden opgegeven behoort dat er noodzakelijkheid bestaat om onverwijld een opvolger voor den overleden ambassadeur bij het Fransche hof te benoemen. \oor de senaatsdebatten, welke Donderdag te Parijs aanvangen, zijn reeds verschillende sprekers ingeschre-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3