MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 154. Maandag 30 Augustus. 1869. Middelburg 28 Augustus. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Uit Goes schrijft men ons van 28 dezer: „Als vervolg op mijn laatste bericht dient, dat gisteren avond hier eene samenkomst plaats had van werklieden, door de Vereeniging van volksbelangen bijeengeroepen, om de meest geschikte arbeiders aan te wijzen, aan wie de gelegenheid tot een tentoonstelling-bezoek zal worden gegeven. Een groot aantal meesters was tegenwoordig, en weldra had men eene nog grootere lijst van candi- daten. Bij stemming door de bazen werden daaruit zeventien handwerkslieden, onderscheidene ambachten uitoefenende, gekozen en nog een vijftal als plaatsver vangers aangewezen, zoo soms enkelen der eerst geko zenen verhinderd worden. De krachtige hulp door de provinciale commissie gegeven stelde in staat om het aantal grooter te nemen dan men aanvankelijk had ge dacht, en toch moest men nog menigeen tehuis laten aan wien het zeer goed zou zijn besteed geweest. Een prachtig démenti aan hen die meenden, dat er hier nauwelijks zouden gevonden worden, die men met hoop op vrucht deze gelegenheid kon aanbieden en eene aangename voldoening voor de Vereeniging van volks belangen, die de zaak op touw zette en zoowel van vele belangstellenden als voornamelijk van de voornaamsten onzer ambachtslieden goedkeuring van haar pogen ont vangen mocht. Betreffende de in'ons vorig nommer inhetkortmede- gedeelde rustverstoringen te Botterdam schrijft men ons van daar, van 27 dezer, het volgende „Woensdag avond hadden eenigeoploopen van jongens plaats, die onder het maken van rumoer, het zingen van het schimplied op de politie: "Alias moet koffie zetten, hi ha bo!" en het geschreeuw van Jatoen Hoed, hoedde straten doortrokken. Zij zijn echter vrij spoedig door de politie uiteengedreven. Arrestaties hebben niet plaats gehad, maar wel verneem ik dat in een gevecht tusschen de politie en een hoop jongens een paar agenten zijn mis handeld. „Donderdag avond hebben zich de wanordelijkheden op ruimer schaal herhaald. Door de schutterij waren hare gewone exercitiën gehouden; toen de schutters de stad weder binnenrukten, werden zij gevolgd door een grooten hoop jongens, tamelijk opgewonden en weder zingende en schimpende op de politie. Er was een groote menigte volks op de been, zich gedeeltelijk met de jongens vermengende, die eenige straten doortrokken en hier en daar de passage belemmerden. De houding dier knapen en ook van enkele volwassenen was vrij on rustbarend. Onmiddellijk werden dan ook de mariniers onder de wapens geroepen, wachten uitgezet en pa trouilles uitgezonden. De huzaren waren reeds vertrok ken, nadat de kermis bij uitstek rustig was voorbijgegaan. „Op sommige plaatsen hebben die patrouilles veel werk gehad om de straat schoon te vegen. Zoo was in de Zandstraat een ontzettende massa menschen opgehoopt deze uiteen te drijven was voor de mariniers geen ge ringe taak. Zij hebben zich daarvan echter uitmuntend gekweten. Van ernstig verzet van de zijde des volks is niets bekend. De patrouilles, die door de stad kruisten, waren vergezeld van politie-agenten met blanke sabels. Het stadhuis werd rondom door sterke wachten militai ren afgezet en alle samenscholingen in den omtrek wer den uiteengedreven. „Door den waarnemenden burgemeester (de burge meester is uit de stad) zijn op nieuw bij proclamatie de gestrenge verordeningen tegen samenscholingen uitge vaardigd, die in het vorig jaar door de toenmalige wan ordelijkheden uitgelokt werden. Waarschijnlijk zullen die verordeningen ook nu wel eenigen schrik brengen onder de onruststokers en hunne dupes. Maatregelen zijn voorts genomen om elke oproerige beweging met kracht te on derdrukken. De geest onder de minder ontwikkelde volksklasse, voor zooveel men dien kan waarnemen, is zeer ongunstig." De minister van binnenlandsche zaken maakt in de Staats courant van Zaterdag 28 dezer bekend dat na vergelijkend onderzoek ongeveer twintig leerlingen ter opleiding bij den dienst der rijkstelegraaf toegelaten "Srawten. Zij die aan bedoeld onderzoek wenschen onder- --w&jjêïNc worden moeten zich vóór of op den 21" Sep tember 1869 bij het departement van binnenlandsche za ken aanmelden. Vergunning verleend aan F. A. van Lange J. Jz., te Gouderak, voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zeeland. De minister van binnenlandsche zaken heeft in het begin dezer week de noordelijke provinciën van ons land bezocht. Hij is thans weder in de residentie teruggekeerd. rechterlijke macht. Met ingang van 1 September op verzoek eervol ontslag verleend aan mt F. J.Tijndall de Veer, als substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Goes. Met ingang van 1 October a. op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. J. van Deinse, als president der arrondissements rechtbank te Goes, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen aan den lande be wezen diensten. Benoemd tot president der arrondissements rechtbank te Goes mr. W. G. de Knokke van der Meulen, thans officier van justitie bij gemelde rechtbank; tot officier van justitie bij de arrondisseinents-rechtbank te Goes mr. J. A. van Hoek, thans substituut-officier van justitie bij gemelde rechtbank; tot substituut-officier vanjustitie bij de arrondissements-rechtbauk te Goes mr. A. M B. Hanlo, advocaat te 's-Gravenhage. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor: te Alkmaar, de heer W. F. K. Gouwe, thans direc teur var. het postkantoor te Almelo; te Almelo, de heer W. P. Nagel, thans directeur van het postkantoor te Hoogezand; tot commies der posterijen: 2C klasse, de heer A. Rijser, thans commies der posterijen 3C klasse; 3C klasse de lieer L. II. Balfour van Burleigh, thans sur numerair der posterijen. Donderdag 26 dezer hield de Onderwijzersvereeni- ging in het 5e schooldistrict van Zeeland hare 26« alge- meene vergadering, onder voorzitterschap van den heer H. Q. Janssen, schoolopziener in' dat district. De heer de V ilde, van Sasput, hield bij die gelegenheid eene redevoering. Voor 't volgende jaar werd een wedstrijd uitgeschre ven tusschen de hulponderwijzers, bestaande in „impro- viseeren." De heeren de Ridder en Schoo werden herkozen als leden van het algemeen bestuur. Een gemeenschappelijke maaltijd besloot de vergadering. Naar wij vernemen, zijn onder anderen op de laatst gehouden vergadering der inspecteurs van het lager onderwijs, de volgende punten behandeld: 1». De minister gaf te kennen, dat, daar gebleken was, dat de cursus tot opleiding van hulponderwijzers tot hoofdonderwijzers aan de rijkskweekscholen weinig be zocht werd en geringe vruchten opleverde, zijne excel lentie besloten had voorshands de bestaande vacante hulponderwijzersplaatsen te 's-Hertogenbosch niet weder te vervullen en de beschikbaar gevallen gelden te bestoden tot bezoldiging van onderwijzers, die^bij de normaallessen verbonden waren voor de vorming van hoofdonderwijzers, of die zich met die taak belasten wilden. Bij de beide andere rijks-kweekscholen zou men op dezelfde wijze kunnen handelen. Zoodoende zou jaar lijks ongeveer f 8000 kunnen worden besteed voor de uitbreiding der normaallessen ten behoeve van aan staande hoofdonderwijzers en, bleek die som ontoerei kend te zijn, dan zou op volgende begrootingen ver meerdering kunnen worden aangevraagd. De minister vroeg het gevoelen der inspecteurs over dezen maatregel, die algemeen toegejuichd werd. Alleen meende de inspecteur van Groningen, dat de cursus voor hulponderwijzers aan de rijks-kweekschool in die provincie onmisbaar was. Verder gaf de vergadering te kennen, dat, nu zeer vele onderwijzers zich gratis belas ten met de vorming en opleiding van kweekelingen en hulponderwijzers, dit op den duur niet te vergen was en dat geldelijke ondersteuning hiervoor noodzakelijk ge acht werd. 2". De inspecteurs hadden, als middel om in het toene mend gebrek aan kweekelingen bij de lagere school te voorzien, gewezen op hetwenschelijke der aanstelling van vrouwelijke kweekelingen. De minister had de aandacht der ged. staten in de verschillende provinciën hierop gevestigd en deelde mede eenige zeer belangrijke berich ten omtrent het onderwijs, door vrouwen gegeven in Zweden Het bleek uit de hierop gevolgde beraadslagingen, dat de onderwijzeressen, hier te lande aan de openbaren scho len werkzaam, zeer goed voldeden. Zij misten echter voor uitzicht op bevordering, daar de gemeentebesturen niet gewoon zijn hoofdonderwijzeressen aan het hoofd van lagere scholen, voor jongens en meisjes ingericht, te plaat sen. Men houdt het er echter voor, dat onderwijzeressen zeer geschikt zijn om aan jongens en meisjes beneden de 9 jaren onderricht te geven. Het zou wenschelijk zijn de aanstelling van hnlponderwijzeressen bij de openbare scholen aan te moedigen. In grootere gemeenten zou men ook lagere scholen kunnen oprichten, uitsluitend met een vrouwelijk onderwijzend personeel voor kinderen van 6—8 jaren. 3». Door den minister was aan de vergadering de vraag gesteld, „langs welken weg de inspecteurs zouden mee- nendat de invoering en het algemeen gebruik der nieuwe benamingen van maten en gewichten inde volksschool het best zou kunnen geschieden." Na beraadslaging hierover is door de inspecteurs een vergelijkende tabel, waarop de onderscheidene benamin gen der maten en gewichten voorkomen samengesteld, welke men ten gebruike in de scholen aanbeveelt. Deze tabel, met begeleidende circulaires aan de schoolopzie ners en het onderwijzend personeel, wenscht de vergade ring te doen drukken en verspreiden, een maatregel, die door den minister goedgekeurd wordt. Benoemd tot leerbaar aan de Hoogere Burgerschool te Ven'.o de heer D. Schram, onderwijzer aan de gemeen teschool aldaar. De heer A. J. Kan, predikant bij de Ncderduitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St.-Joosland, heeft een beroep naar die gemeente te Nederhemert ontvangen. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Sta- venisse is beroepen de heer A. Scholte, predikant bij die gemeente te Zegveld. Beroepen bij de Nederduitsche hervormde ge meente te St.-Philipsland de heer C.L. D. van Coeverden Adriani, predikant bij die gemeente te Benthuizen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer lv. J. Neuman, is te Baarland een drietal van predikanten bij de Nederduitsche hervormde gemeente opgemaakt, bestaande uit de heeren W. J. Ramaker, te Zoutelatide; J. F. van Binsbergen, te Hoek, en Swalue, hulpprediker te Helenaveen. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aan tal requesten, waarbij milicien-verlofgangers van 1865, dieinde eerstedagen der volgende maand in werkelijken dienst zullen worden opgeroepen, vrijstelling van d t opkomst verzoeken, heeft per aankondiging in de Staats courant ter kennis van adressanten gebracht, dat de belangen van den dienst niet toelaten hun verzoek in te willigen. Te dezer gelegenheid wordt dien miliciens herinnerd: 1». dat zij, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1