tjcmDclsbmfijim. Burgerlijke stand. Thermometersland. CHiitmlcmi». Algemeen overzicht. Brieven uit België. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. die stad vervaardigde hij de werken, welke de schitte rende verdiensten van den beroemden geleerde tot ons hebben overgebracht. Gedurende zijn verblijf te Leuven leverde hij wel aard- en hemelbollen aan kardinaal Gra 'velle en aan Karei V, doch die voorwerpen zijn niet tot ons gekomen. Evenals het faillissement van hetLondensche huis Overend en Gurncy eenigen tijd geleden, heeft thans het faillissement der levensverzekering-maatschappij Albert eene ontzaglijke sensatie gemaakt. Zij, die jaren lang hadden bijgedragen, met het doel om zich zelt een rusti- gen ouderdom te verzekeren ot na zijn dood in het levens onderhoud van vrouw en kinderen te voorzien, hebben thans hun vertrouwen in deze maatschappij op de treu rigste wijze zien teleurgesteld. De directie dezer maat schappij inoet zich schuldig gemaakt hebben aan onge hoorde handelingen en financieele ondernemingen. Alles wat tot heden vernomen is van de buiten sporigheden die uit dweperij ontstaan kunnen, wordt overtroffen door hetgeen nu uit de Russische provincie Saratow gemeld wordt. Daar hebben de profeten eener nieuwe leer verkondigd dat de eenige weg ter zaligheid bestaat in zelfverbranding, en zulk een geestdrift onder de domme en bijgeloovige boeren opgewekt, dat in éen dorp meer dan 1700 menschcn zich in houten huizen vereenigden, en na deuren en vensters dichtgestopt te hebben, de gebouwen in brand staken en zoo in de vlammen omkwamen. De autoriteiten doen alles wat zij kunnen om deze enormiteiten tegen te gaan, doch zonder veel gevolg. De Fransche regeering zal, naar men zegt, een kapi tein ter zee naar Amerika zenden, die als militair attaché bij de legatie te Washington zal fungeeren en aan wien de taak zal opgedragen worden om de vorderingen, door de Amerikanen in den laatsten tijd in hunne marine ge bracht, na te gaan, en voornamelijk om hun stelsel van opleiding aan de kweekscholen voor de marine, te bestu- deeren. Bij het dezer dagen geheerscht hebbend stormweder is volgens de Stoompost eenige schade ontstaan aan den kop van den noordelijken dam op den floek van Holland, bestaande o. a. in het wegslaan van ongeveer 40 meter lengte rijslaag en misschien ook een deel van het boven ste rijsziiikwerk daar ter plaatse. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 221'" dezer: J. P. Hekelaar, jm. 27 j. met E. van de Cas- teel, jd. 21 j. (Van 14 tot 21 Augustus.) Vlissingen. Bevallen: M. C. Cornellie, geb. Die- rijekx, z. A. J Luitwieler, geb. Hamakers, z. W. J. Dom misse, geb. Rekkers, d. J. F. Theutrs, geb. Verplanke, z. J. Haussen, geb. Burketrs, z. C. M. Nagel kerke, geb. Klaassen, d. W Burgerhotf, geb. de Muynk, d. OverledenJ. F. Harting, weduwn. van M. Post, 94 j. J. Leijnse, man van S. Slaakweg, 37 j. P. Bernard, jm. 61 j. Goes. Gehuwd: A. Visser, jm. 29 j. met A. M. Mook- hoek, jd. 28 j. Bevallen P. de Schutter, geb. Verplakke,z. K. Da- nielse, geb. Zwemer, d. Overleden: M. van de Velde, weduwn. van P. M. S. Mange, 66 j. ZiEBiKZEE. Gehuwd: P. Lemson,jm. 31 j. met L. Bies heuvel, jd. 30 j J. 11. lvönig, jm. 24 j met J. A. M. Luijex, 32 j. A. Uijl, wéduwd. 29 j. met J. C. van Westen Jd. 20 j. BevallenM. J. van Altena, geb. Knaap, z. C. E. Schou ten. geb. Wagemakers, d. L. van Strien, geb. den Boer, d. E. Loenjers, geb. Reedijk, d. C, Loene, geb. van der Stolpe, d. (doodgeb.) Overleden: L Blankert, d. 2 m. A. Trouw, z. 17 j J. J. H. Duson, z. 4 m. 21 Aug. 's av. 11 n. 52 gr. 22 'smorg.7u.58gr.'smidd.lu.68gr.'sav.llu.G0gr. 23 'smorg. 7u.60 gr.'smidd.l n.67gr.'sav.7 u. 62gr. Zaterdag is in de vergadering der commissie uit den Franschen senaat, belast met het onderzoek omtrent het ontwei p senaatsbesluit door den rapporteur Devienne zijn concept rapport voorgelezen. Daarover heeft voorts nog eenige discussie plaats gehad, zoodat in dit stuk nog veranderingen moeten gemaakt worden en het rapport eerst in eene heden te houden bijeenkomst zou kunnen worden gearresteerd. De tot opvolger van den maarschalk Niel benoemde zestigjarige generaal Leboeuf, schijnt, volgens sommige Fransche dagbladen, een uitmuntend artillerie-officier te zijn. waaruit echter, volgens hen, nog volstrekt niet zou volgen dat hij een goed minister van oorlog zal wezen. Men meent bij hem eenige onbekendheid met de behoef ten van het leger in het algemeen, ook als gevolg zijner meer speciale studiën, te moeten vreezen. De generaal Leboenf heeft als officier een goeden naam en verschil lende veldtochten onder het tweede keizerrijk medege maakt. Op 21jarigen leeftijd verliet hij in 1830 de school van Metz als sous-lieutenant. In 1832 werd hij kapitein en maakte tot 1841 deel uit van verschillende expeditiën in Algerië. In 1846 werd hij vervolgens hoofdofficier cn na in 1854 tot brigade-generaal te zijn bevorderd werd hij in 1857 tot divisie generaal benoemd. Onder de maat regelen, welke men van den minister Leboeui verwacht, behoort de opheffingder groote militaire kommandemen ten, welke veel geld kosten en volgens sommige deskun digen geheel en al nutteloos zijn. De Oostenrijksche regeering heeft dezer dagen eenige maatregelen genomen om het militair bestuur in enkele grensdistricten der monarchie op te heffen en ook die gewesten tot den normalen toestand terug te brengen. Bij keizerlijk besluit is de minister van oorlog belast om daaromtrent nader in overleg te treden met de beide ministeriën van Oostenrijk en Hongarije, terwijl deze, elk voor zooveel hen betielt, een wetsontwerp b.| de verte genwoordigingen te Weenen en te Pesth zullen indienen om den nieuwen toestand op coustitutioneele wijze te regelen. Terwijl de sultan van Turkije de verwikkelingen met Ismaïl-pacha op bevredigende wijze heeft opgelost gezien, terwij! ook de pogingen der panhellenistische partij te Athene bij de debatten over het adres van antwoord op de tn onrede in de kamer van afgevaardigden om de gemoederen tegen Turkije op te zetten, mislukt zijn, worden thans weder pogingen tot opstand gedaan in de Herzegowina en in geheel Bosnië. Deze beweging zou van Montencgrijnsche zijde georganiseerd zijn, zoo dat bij eenige uitbreiding ook de Montenegrijnen zich daarbij misschien zullen aansluiten. Laatste berichten. In het heden verschenen nonnner van le Pays wordt het gerucht tegengesproken dat de Fransche regeering een depêche zou gezonden heiben aan den heer von Beust, om hem geluk te wenschen wegens zijne jongste aan Pruisen gerichte nota. Frankrijk zal zich in tegen deel ten opzichte der polemiek betrekkelij k het Oosten- rijksch vraagstuk geheel onzijdig houden. Ook de banneling Rogeard, de dichter van La pauvre France, beeft geweigerd van de amnestie gebruik te maken. Hij heeft daarvan kennis gegeven in een zeer heftigen brief, waarin hij tevens verklaart dat leGaulois den strijd tegen bet keizerrijk tot het uiterste zal voort zetten. Brussel 22 Augustus. Een weddenschap! Ik wed honderd tegen een dat de meeste uwer lezers verrast zullen geweest zijn bij het lezen van mijn telegram, waarbij, ik u meldde dat België eene wet op de ministerieele verantwoordelijkheid zal erlangen. Wat? zal men zich hebben gevraagd bestaat zoodanige wet in België niet, die prototype van een constitutioneel land? Neen en wij moeten zeggen dat het ons daarom niet te slechter gaat. De wet op de ministerieele verantwoordelijkheid is immers zoolang de verantwoordelijkheid der gebeele landsadministratie, der gebeele magistratuur, niet door eene bepaalde wet zal zijn geproclameerd en gesanctio neerd slechts een dier rijk bewerkte en gedamas- ceerde wapens van luxe, welke men aan als tropkée in het constitutioneel arsenaal ophangt, doch nooit ge bruikt. Zie slechts naar Engeland, het classieke land van het constitutioneel beginsel. Het bezit geen wet op de ministerieele verantwoordelijkheid en toch alleen daar is de constitutie eene waarheid. Men moet dus niet te veel gewicht hechten aan het bericht der aanstaande indiening van dergelijke wet welk bericht door den hoofdredacteur der officieuse Echo du Parlement als Brusselsch correspondent van la Mense is medegedeeld. Het is een van die maatregelen, die gerucht maken en eenigen indruk teweeg brengen, maar van naderbij be. schouwe! doen denken aan de drijvende stokken uit de label van de Lafontaine. Ik erken echter dat uit zeker oogpunt eene wet van dien aard als wenschelijk mag worden beschouwd. Thans toch, bij het totaal gemis aan eene wet, waarbij wordt bepaald aan welke jurisdictie de ministers zijn onderworpen, ontsnappen zij aan elke civiele of correctioneele vervolging en zoo zou de minste zaak tegen hen eene politieke beteekenis verkrijgen. Het geval heeft zich voorgedaan bij het duel van den toenmaligen minister van oorlog, den generaal Chazal, met den heer de Laet. De laatste is vervolgd en veroor deeld geworden doch heeft dadelijk gratie ontvangen; wat den minister echter betreft, men kon hein niet eens vervolgen. Men kon hem niets te laste leggen bij gemis eener daarop betrekkelijke wet. Men zegt dat de beer Bara het nieuw ontwerp heeft geredigeerd, doch men had zich reeds sedert eenige jaren met dergelijke wet aan het ministerie van justitie bezig gehouden. Overigens weet ik waarlijk niet waarover ik nu nog verder schrijven zal. Vraagt gij naar den stand van het incident met den pauselijken nuntius? Dit is opgelost, dat wil zeggen gesni. ord. De nuntius heelt eeuigszins den schijn aangenomen van leedwezen te gevoelen o.er de zweepslagen van zijn koetsier en het Belgisch gou vernement heeft zich hiermede tevreden verklaard. Wie niet tevreden is, is de ouderofficier in quaestie. Laat hij intusschen zich maar in acht nemen; hij komt er nog heter van af dat die kapitein, thans generaal, welke een twaalftal jaren geleden, ook naar aanleiding van een dergelijk geval met een voorganger van monseigneur Cattini, vier dagen arrest kreeg. Hebt gij in 1'Echo du Parlement de oraison funèbre van den heer Paul Devaux gelezen ten aanzien van den heer Joseph Lebeau uitgesproken. Zij was goed gesteld, maar welk eene overdrijving. De beer Lebeau is tocb nooit een Stem geweest, noch een (Javour, noch zells een Bis- ïnarck! Hij uezat een vrij bekrompen geest, welke wel eenige schitterende vonken in 't ronde heelt doen spat ten, maar later als geheel was uitgedoofd. Ik heb hem jaren lang de kamer van vertegenwoordi gers zien binnenkomen met zijne eeuwige Revue des deux nioudes onder den arm, welke hem zijn eenig gees telijk voedsel opleverue. Op liet laatst waren van hem alle scherpe kanten afgesleten. Van de tribune der journa listen had men juist bet gezicht op dezen afgevaardigde van Huy en men maakte dikwijls de opmerking dat de schedel van den heer Lebeau 't was waarlijk zeer merkwaardig - langzainei band als kleiner was geworden. De heer Joseph Lebeau beett wel zijne uien van glorie gehad, maar er zijn zoovele andere sterksprekeude indi vidualiteiten uit het congres van 1830, welke inscelijks daarop kunnen wijzen. Waarlijk de heer Paul Devaux was krachtiger persoonlijkheid. Het is dan ook een ver lies voor den heer Frère Oiban dat zijne tegenwoordig heid in de kamer gemist wordt, vooral voor den heer Frère, achter wien hij zijne plaats had en wien hij meer malen souffleerde. De plaats van den heer Devaux is ledig gebleven. Hij en Lebeau werden de burggraven der doctrinairen ge noemd. En waarlijk de beer Devaux heelt bet Belgisch doctrinarisme uitgevonden, eene school, welke men vooral niet moet verwarren met die van Royer-Gollard in Frankrijk. Axel 21 Augustus. Tarwe /11.20 a 11.85; rogge 7.75 a 8.60; wintergerst 6.55 a 6.80; paardenboo- nen 7.45 a 7.95. Amsterdam 23 Augustus. Raapolie op 6 weken 42. Lijnolie op 6 weken ƒ36. Rotterdam 23 Augustus. Zeeuwsche, Vlaamsche, Flakkee: che, Overmaasche tarwe werd tot vorige prijzen verhandeld 11.70 a 11.80, mindere ƒ9.20 a 10.70; blauwe 9 25 k f 10.25; nieuwe Zeeuwsche,Vlaamsche en Noord Brab. rogge was ruim aangeioerd ƒ8.50,/8.75. Jarige Zeeuwsche en Vlaamsche 9.50. 10 25. Noord-brab. ƒ8 75 a ƒ9 75 Gerst 20 cent hooger. Nieuwe wintergerst 6.25 a ƒ6.75. Zomer dito 8 75 tl 6.10. Haver 20 cent hooger; lange haver /3.80 a 4.60; korte dito ƒ4.70 a. ƒ5.70. Nieuwe erwten 25 cent hooger ƒ8.75 a/9.25. Kanariezaad als voren. Van koolzaad was 75 last aange voerd. Zeeuwsch zakmaat 75 Vi. Oveimaasch (4 a 75. De lijst der effectenkoersen is heden weder met eeni ge vermeerderd; daarentegen is weggelaten de noteering der geconverteerde Oostenrijksche effecten, die thans wel overbodig kan worden geacht. Voor zoo ver dit voor enkele lezers nog noodig mocht zijn, zij bij deze gelegenheid opgemerkt, dat wij, bij het bepalen welke effecten wèl, welke niet, in het beursbericht zul len worden opgenomen, te radegaan met de belangstel ling die daaromtrent door geldbeleggers en speculanten wordt betoond zonder dat uit die vermelding gevolg-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3