Onderwijs. Marine en leger. Koloniën. Rechtzaken. Gemengde berichten, Jl. Donderdag is te Axel de zesde algemeene verga dering gehouden van de Onderwijzersvereeniging in het zesde schooldistrict van Zeeland. Zij werd geleid door den schoolopziener mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth en bijgewoond door den heer C M. van Visvliet als provinciaal inspecteur van het lager onder wijs in deze provincie, benevens twee en dertig onder wijzers en hunne voormalige ambtsbroeders M. Holle- stelle uit Sas van Gent en P. J. van den Eeckhout uit Grauw. De werkzaamheden werden door een vriend- schappelijken maaltijd gevolgd. Sedert eenigen tijd bestaan te Gent in al de lagere stadscholen spaarkassen voor de leerlingen. Gedurende het pas gesloten schooljaar 1868-1869 beliep de som, door de leerlingen der Gentsche kostelooze stadscholen ge spaard, 55,685 franken, ingeschreven op6,995 spaarboek jes. In de betalende scholen beliepen de gespaarde som man 13,'290 franken, verdeeld over 666 spaarboekjes. In de scholen voor volwassenen werd 22,513 franken gespaard op 1801 spaarboekjes ingeschreven. Eindelijk in de be waarscholen hebben 1075 kinderen 4880franken gespaard. Het totaal der sommen door 9,537 leerlingen gespaard, beliep dus zes en negentig duizend twee honderd acht en negentig franken! De miliciens der lichting van dit jaar, beboorende tot de vier regimenten huzaren, het regiment veld- en het regiment rijdende artillerie, die tot nadere oproeping met verlof waren gezonden zullen den 1»" October a. bij hunne korpsen in activiteit optreden om gekleed en geoefend te worden. Met de heden aangekomen landmail van Batavia 9 Juli, is het bericht overgebracht dat van de 250 gevan genen, betrokken in de zaak van Bekassie, er reeds 185 op vrije voeten zijn gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt met spoed voortgezet. Het bestuur van Cura^ao is door den minister van koloniën nitgenoodigd, gepaste maatregelen te beramen om de geëmancipeerden op de eilanden Ouratjao, Bonaire en Aruba, die, ten gevolge van het mislukken van den oogst en de aanhoudende droogte, in de grootste ellende verkeeren, te bewegen, als veldarbeiders naar Suriname te immigreeren. De gouverneur van Suriname heeft de aandacht van belanghebbenden gevestigd op deze gele genheid om zich van veldarbeiders te voorzien. De arrondissements-rechtbank alhier heeft jl. Donder dag de volgende vonnissen uitgesproken. Ludovicns de Bruine, oud 25 jaren, landbouwer te Aardenburg beklaagd dat hij in den avond van den 4<» Juli in de herberg Het tolhuis onder Eede aan P. Hoppens moedwillig met een knppelhamer slagen op het hoofd heeft toegebracht, waardoor deze is verwond is, niettegenstaande zijne pertinente ontkentenis, aan het hein ten laste gelegde feit schuldig verklaard en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, in een zame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van ƒ8, alsmede in de kosten. Maria Jozina du Floo, oud 15 jaren, vroeger dienst bode, thans zonder beroep, wonende te Sluisbeklaagd dat zij, tijdens zij tegen genot van loon, kost en inwoning in dienst was bij den heer H. Boasson alhier, in de laatste twee maanden des vorigen jaars ten nadeele baars mees ters arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend, behalve eenige kleinigheden en versnaperingen uit eene meestal openstaande kast, onder anderen eene som van f 10 uit eene gesloten chiffonnière, welke zij heeft ge opend met den daarvoor bestemden sleutel, die zich, bij afwezigheid harer meesteres, bevond in eene alsdan ge sloten kast (terwijl vroeger reeds een paar keeren f 5 was vermist); voorts uit eene op de slaapkamer op tafel liggende portemonnaie vier dubbeltjes, en eindelijk een lap grijze zijde, haren moester in zijn bedrijf toevertrouwd om te verven; een en ander, volgens hare opgave, om ge volg te kunnen geven aan den haar door zeker persoon (die ook van het gebeurde aangifte heeft gedaan) gege ven raad om zich wat beter te kleeden, hoezeer zij later eene som van f 15 aan een heer Boasson heeft terug gegeven is schuldig verklaard aan diefstal in dienst baarheid, gepleegd met oordeel des onderscheids, en veroordeeld tot vijftien dagen gevangenisstraf, in een zame opsluiting te ondergaan, benevens in de kosten. Eduard BernarJus de Bruyckere, oud 28 jaren landbouwer te Oostburg; Johannes Bernardus de Bruyc kere, oud 25 jaren, zonder beroep, wonende te Eecloo; Ferdinaud Cauwels, oud 28 jaren, en Pieter Johannes Cauwels, oud 27 jaren, beide landbouwerszoons, wonende te Oostburg, waren beklaagd dat zij den 17»" Juni jl. Charles Louis Vermeulen, die hen met een rijtuig van Maldeghem naar Aardenburg bracht, nabij de herberg van P J. Cauwels moedwillig aangevallen en onderschei dene slagen en stooten toegebracht hebben, alsmede dat zij de strengen en het gareel der paarden en de kussens der zitbanken van het rijtuig zouden hebben stukgesne den. Daar dit laatste echter niet wettig is gebleken, heeft de rechtbank de beklaagden hiervan vrijgesproken. Eenmin is de schuld van den derden beklaagde, F. Cau wels, aan het eerstgenoemde feit bewezen verklaard, zoodat deze ook daarvan is vrijgesproken, de kosten te zijnen aanzien gevallen te dragen door den staat. De eerste, tweede en vierde beklaagden zijn echter schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geenerlei ziekte of beletsel 0111 te werken is ontstaan, en, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld ieder tot eene geld boete van 25, alsmede in de kosten. Jannis Lefeber, werkman te Retranchement beklaagd dat hij den 27™ Juli ji. in de woning van den herbergier M. van der Meulen te Sluis zes glasruiten heeft stukgeslagen is bij verstek schuldig verklaard aan het moedwillig verbreken van afsluiting, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot eene geldboete van 10, alsmede in de kosten. Adrianus Groencnberg, oud 33 jaren, en Arie Groenen berg, oud 27 jaren, beiden werkman te Vlissin- gen, stonden den 22'» Juni voor het koutongerecht aldaar terecht als beklaagd: de eerste van paling te hebben geviseht in eens anders vischwater (gelegen onder Vlissingen en toebehoorende aan D. Alewijnse te Koudekerke) zonder voorzien te zijn van de vereischte akte of schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende en niet in gezelschap van dezen; de tweede van medeplichtigheid daaraan. De kantonrechter heeft den eersten beklaagde schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en veroordeeld tot twee geld boeten, elk van 50 cent, doeh den tweeden beklaagde ontslagen van alle rechtsvervolging, op grond dat het feit reeds door den eersten beklaagde was volvoerd toen de tweede de gevangen paling opnam, en er alzoo geen medeplichtigheid bestaat. De rechtbank heeft, recht doende in hooger beroep, die beslissing van den kanton rechter ten aanzien van den tweeden beklaagde onjuist verklaard en uitgemaakt dat hij als medeplichtige moet worden beschouwd. Zij heeft dan ook, met aanneming van verzachtende omstandigheden, beide beklaagden aan het hun ten laste gelegde feit schuldig verklaard en ieder hunner veroordeeld in twee geldboeten, elk van 50 cent, benevens in de kosten, met verbeurdverklaring van de onwettig gevangen visch of vergoeding van de waarde daarvan. Eduard van den Bussche, otid 22 jaren, werkman te Retranchement beklaagd van het stellen van wild strikken in den Zwinpolder, doch door den kantonrech ter te Óostburg vrijgesproken is in hooger beroep schuldig verklaard aan het op twee plaatsen aanwenden van bij de wet verboden pogingen om wild te bemach tigen of te dooden, en veroordeeld tot twee geldboeten, ieder van f 20, alsmede in de kosten, met verbeurdver klaring van de in beslag genomen wildstrikken. Johannes Omon, broodbakker te Aardenburg beklaagd dat hij als bakker niet heeft voldaan aan zijne verplichting tot het plaatsen van een bord, aanduidende de prijzen er. soorten van het door hem verkochte brood, en ten tweede dat hij in zijn winkel geen afschrift der verordening op het verkoopen van brood voorhanden had is door den kantonrechter te Sluis slechts aan éene overtreding schuldig verklaard en mitsdien tot slechts éene geldboete veroordeeld. De rechtbank heeft echter op het door den officier van justitie ingestelde hooger beioep beslist, dat twee overtredingen zijn be gaan, en den beklaagde bij verstek daaraan schuldig verklaard, met veroordeeling tot twee geldboeten, elk van 15, ten bate der gemeente Aardenburg, benevens in de zosten. Johannes de Smet, ond 41 jaren, werkman te Eede beklaagd van het stellen van wildstrikken en het zich daarmede bevinden buiten de openbare wegen en voet paden -- is door, den kantonrechter te Sluis slechts schuldig verklaard aan éene overtreding en mitsdien tot éene geldboete veroordeeld. De rechtbank evenwel heeft in hooger beroep uitgemaakt dat twee strafschuldige feiten zijn bedreven en den beklaagde alzoo veroordeeld tot twee geldboeten, elk van ƒ20, alsmede in de kosten, met verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging van de in beslag genomen wildstrikken. De op jl. Vrijdag bepaalde uitspraak in eer. zestal Don derdag behandelde zaken is geremitteerd tot a. Vrijdag. Het jaarlijksche feest dat Vrijdag door de socië teit tot Nut en genoegen te Zierikzee werd gegeven, is weder uitmuntend geslaagd. Door het schoonste weder begunstigd, werd de matinée en soiiée mnsicale in de sociëteit Parklnst en omliggend terrein door een buitengewoon talrijk publiek bijgewoond. Het muziek korps onder directie van den heer Riidersdorff, bracht veel tot het genoegen van dien dag bij. Des avonds wer den vuurwerken ontstoken en aan de verlichting was buitengewone zorg besteed. Eene groote volksmenigte was op den graehtweg verzameld, waar zij zich in de muziek en het vuurwerk kon' verlustigen. De dag die feestelijk was begonnen, daar het genoemd muziekkorps door de directie der sociëteit Nut en genoegen verge zeld, waarvan een tweetal te paard, een tocht door de stad deed, eindigde dus recht genoeglijk. Op 20 Augustus is de. vader der beroemde Adelina Patti te Parijs plotseling overleden. De groothertog van Lnxembnrg heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon mr. Y. J. H. de Koek, griffier der staten, en tot ridder dier orde rar. G. A. van Doorn, commies ter provinciale griffie. Door 24 gezagvoerders van vreemde schepen, die van de haven van Gent gebruik maken, is aan den Bel gischen minister van financiën een bezwaarschrift gericht tegen de verplaatsing van het douanenbureau aan het kanaal van Neuzen. Zij beweren daarin dat zij door de verplaatsing veel tijdverlies ondervinden en ook op andere wijze nadeel lijden. Zij verzoeken daarom dat hot bureau weder op de oude plaats gevestigd worde. De gemeenteraad en de kamer van koophandel te Gent hebben zich reeds vroeger ongunstig over de verplaat sing uitgelaten. Maandag der vorige week hadden in de gemeente Noordbroek ongeregeldheden plaats, die licht erge ge volgen hadden kunnen hebben. De werklieden bij de van het Noordbroeksterdiep, niet tevreden met hunne verdiensten, hadden hun arbeid gestaakt en trokken, in dronkenschap, met woest getier en geraas het dorp door. Weldra raakten de Muntendammer- en Friesche werk lieden handgemeen en had er een hevige strijd plaats, die eindigde met de vlucht der Munterdammers, die, slechts pl. m. 20 in getal, tegen de overmacht van onge veer 180 Friezen niet bestand waren. Ernstige geweld dadigheden, misschien moord en doodslag, zouden zijn ontstaan, had niet de politie, slechts bestaande uit 3 per sonen, den brigadier der rij ks- veld wacht A.M denlleijer, te Zuidbroek, en de gemeente-veldwachters P. van Wijk en B. Zuidema, door hunne moedige en ferme houding en het gebruik der wapenen, toen zachte middelen niet meer in staat waren de oproerigen te bedwingen, de Friezen van de vervolging der Muntendammers, zooveel mogelijk teruggehouden en de ruziemakers ontzag inge boezemd, zoodat het aan hun lofwaardig gedrag is toe te schrijven, dat slechts een paar Muntendammers gekwetst werden en de rust tegen den avond hersteld was. Den volgenden morgen hadden dearbeidershnnne werkzaam heden nog niet hervat, maar het is te verwachten, dat de politie, versterkt door 5 rijks-veldwachters, wel in staat zal zijn verder de rust te handhaven. (Proc. Gron. cour.) De Chineesche ambassade, die zich nog steeds te Parijs ophoudt, heeft in de vorige week een bezoek ge bracht aan eene der belangrijke industrieels inrichtingen van de heeren Firmin-Didot, hunne papierfabriek en drukkerij, te Mesnil (Eure), waar, onder hrtnne oogen, eenige vodden in een prachtig blad papier zijn herscha pen, en dit blad met keurige Chineesche karakters be drukt is geworden, die het verhaal van het bezoek der vreemdelingen aan het etablissement vermelden. Jl. Maandag namiddag is de klerk van een effecten handelaar te Antwerpen, met eene som van 16,000 dol lars in obligatiën, uitmakende 80,000 franken, ten nadeele van zijn meester, verdwenen. De schuldige is ongeveer 29 jaren oud. Ten einde alle nasporingen vruchteloos te maken, had hij de bladen uit het register gescheurd, waarop de nommers der obligatiën waren genoteerd. Deze ontrouwe klerk heet Dutienne. Er zijn 5l)00franken uitgeloofd aan dengenen die hem, voorzien van de ont vreemde effecten, zal overleveren. Te Itupelmonde is men voornemens een standbeeld op te richten ter eere van den aardrijkskundige Merca tor, terwijl een Duitsch dagblad meldt, dat men te Duis burg den eersten steen heeft gelegd van een gedenkteekea voor den aardrijkskundige Mercator. Vermoedelijk wordt hier dezelfde persoon bedoeld. Mercator werd in. 1512 te Rupelmonde geboren, doch trok reeds vroeg naar 's Hertogenbosch en vervolgens naar Leuven, waar hij tot 47jarigen ouderdom leefde. Toen ging hij naar Duisburg, waar hij in 1599 stierf en begraven werd. In

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2