tfuitrnland. fcjanöclsbericljtfn. Algemeen overzicht. Frankrijk. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. tijdruimte te geven, door 5 minuten in 10 minuten te veranderen. De voorzitter stelt voor, om aan de opmerking der commissie gevolg te geven en de 3e alinea van art. 2 te doen wegvallen, en geeft voorts te kennen, dat tegen de tijdsbepaling van 10 minuten in art. 7 geen bezwaar bestaat. De instructie komt alsnu in behandeling. De beer Moolenburgh verlaat de vergadering. De artikelen worden achtereenvolgens goedgekeurd. Bij de behandeling var art. 4 verlaat de heer van der Vliet de vergadering. De instructie wordt daarna in haar geheel met alge- mcene stemmen overeenkomstig de voordracht goedge keurd. Burgemeester en wethouders stellen voor: a de jaar wedde voor den bediende aan de hoogere burgerschool te bepalen op f 350 en openbaarheid aan de instructie te geven en die ter lezing te leggen ter secretarie. Aldus besloten. b Een helper aan te stellen die dezelfde diensten zal doen bij de teekenschool en de burger-avondschool als de tegenwoordige bode der teekenschool. Wordt overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrie ven met bijlagen van de onlangs benoemde raadsleden. De voorzitter verzoekt de heeren de Jonge, van Don gen en Nanta van der Grijp om staande de vergadering dit onderzoek te bewerkstelligen. Hierop wordt de vergadering voor eenige oogen ge schorst. Heropend zijnde zegt de voorzitter, dat die leden, wier brieven het geldt seccessivelijk, dus ook hij zelf, buiten Stemming blijven. Overeenkomstig het rapport der commissie, worden al de brieven goedgekeurd en mitsdien besloten tot toela- lating der heeren Moplenburgli, Cau, Mulock Houwer, Koole, Zuurdeeg en Moens, waarvan aan de benoemden en aan gedeputeerde staten zal worden kennis gegeven. De voorzitter deelt mede dat burgemeester en wet. houders, ter vervulling der vacature, ontstaan door het Overlijden van den heer P. J. Loewer, commies-griffier ter secretarie, hebben benoemd tot commies-griffier: de eerste commies ter secretarie J. G. Bethe; tot commies ter secretarie, de klerk F. W. Loewer en tot klerk ter •secretarie J. A. Legemate. Voor kennisgeving aange nomen. Wordt op voorstel van burgemeester en wethouders besloten tot af- en overschrijving van den post van on voorziene uitgaven op die van kosten gevallen op don verkoop van inschrijving, tot eer.e som van f 15, waartoe bij de begrooting casu quo machtiging is verleend. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Uit den thans openbaar gemaakten brief van den Tnrk- sclien grootvizier aan den Egyptischen ouderkoning Ismaïl-pacha blijkt, dat de regeering te Constantinopel drie hoofdgrieven aanvoerde tegen liet gouvernement te Caïro. In de eerste plaats dat de onderkoning bezoe ken heeft afgelegd aan verschillende Europeesehe hoven en aldaar eene ontvangst als souverein heeft verlangd. Voorts dat Isinaïl pacha uit eigen naam nitnoodigingen aan vreemde vorsten heeft gezonden om de opening van het Suez kanaal te komen bijwonen. In de derde plaats dat de onderkoning zich tot onafhankelijk vorst schijnt te willen verheffen en daardoor zijne hoedanigheid van vasal uit het oog verliest. De briet, waarin overigens nog eenige kleinere grieven worden genoemd als de terugroeping der Egyptische troepen van Candia en de belangrijke uitbreiding van de Egyptische krijgsmacht en marine eindigt met aan den onderkoning nadruk kelijk te herinneren, dat hij zich voorlaan zal hebben te bewegen binnen den kring der hem toegekende rechten en bevoegdheden. Onze lezers weten echter dat Ismaïl pacha een te Constantinopel als voldoend en be vredigend beschouwd antwoord heelt gegeven op dezen brief en de verwikkelingen tusschen Egypte en Turkye, ook door den invloed der Europeesehe diplomatie, thans geheel en al zijn op gelost. In lïusland wordt eene hoogst belangrijke hervor ming voorbereid om het czarenrijk weder eene schrede verder te brengen op den weg van vooruitgang en ont wikkeling. De regeering te St. Petersburg heeft eene commissie van rechtsgeleerden benoemd om voorstellen te doen omtrent de wijze van invoering der jury. Haar is opgedragen om daartoe in de eerste plaats de werking dezer rechtspraak door gezworenen in de verschillende rijken van Europa na te gaan, en zoo noodig daaromtrent inlichtingen en rapporten aan de Russische vertegen woordigers in den vreemde te vragen. De gevolmachtigde minister van Rusland te 's Gravenhage zal dus van de opdracht aan deze commissie geen last hebben. Het officieus regeeringsorgaan te Berlijn, de Provincial Correspondenz, bevat een uitvoerig artikel over den toe stand van Europa. Daarin wordt beweerd dat de Pruisi sche regeering allen twijfel omtrent hare vredelievende gezindheid heeft weggenomen door hare handelingen en uitingen. Zelfs de houding van het gouvernement te Berlijn tegenover Oostenrijk wordt als vredelievend en toenaderingsgezind gekenschetst Overigens wijst dit orgaan op de omstandigheid, dat Duitschland voor de organisatie zijner binnenlandsche aangelegenheden de zegeningen des vredes noodig heeft. Uit Spanje worden gedurende de laatste dagen slechts berichten aangebracht dat er weder een paar geestelijken, die de partij der Carlisten hadden gekozen, in hechtenis zijn genomen en dat hier en daar zich eene Carlistisehe afdeeling vertoont, welke door een detachement troepen wordt vervolgd. Intusschen houden Prirn, Serrano en Topeto zich steeds bezig om naar een koning te zoeken. De voor de kroon van Spanje op den voorgrond gestelde candidaten schijnen allen bezwaar te makeu, en men moet erkennen, niet ten onrechte. Die waardigheid heeft in de laatste jaren toch wel iets van hare aantrekkelijk heid verloren, sedert het vooral voor don Carlos, donna Isabella en hunne politieke vrienden alleronaange naamst begiusel meer en meer aanhangers vindt, dat de natiën uiet opzettelijk ten behoeve der vorsten zijn geschapen. De Fiansche regeering heeft inmiddels een nauwkeu riger toezicht aan de grensambtenaren bevolen ten aan zien van het passeeren der Fransch-Spaansche grenzen der Carlisten. Het gevolg is daarvan reeds geweest dat de Carlistisehe generaal Iristany met een tiental officie ren, die de grenzen wilden overgaan, zijn aangehouden. Met ziet eerlang de abdicatie van een der Europee sehe souvereinen te gemoet ten behoeve van zijn een en twintigjarigen zoon. Van bijzondere politieke beteekenis zou dit feit echter niet wezen, daar die vorst weinig invloed uitoefent op internationaal politiek gebied. Karei III, vorst van Monaco, zal waarschijnlijk afstand doen van de kroon ten behoeve van zijn zoon Albert, die in het huwelijk zal treden met lady Hamiltou-Douglas. Laatste berichten. Een telegram uit Parijs meldt dat tot opvolger van den maarschalk Niel als minister van oorlog is benoemd de generaal bij het wapen der artillerie Lebocuf. Deze was tot dusverre president van het comité consultatif voor de artillerie. Uit het heden te Brussel uitgekomen nommer der Lanterne blijkt, dat de heer Henry Rochefort niet te Parijs is teruggekeerd, maar weigert de amnestie aan te nemen. Volgens den Brusselschen correspondent van het dagblad la Mense zal in de troonrede, bij de aanstaande opening der Belgische wetgevende vergadering uit te spreken, de indiening eener wet op de ministerieele ver antwoordelijkheid door de regeering worden toegezegd. Men schrijft uit Parijs, 18 Augustus De commissie uit den senaat verschilt met de regee ring geheel en al van gevoelen omtrent art. 2 van het ontwerp-senaatsbesluit. Men weet dat art. 2 dan ook het meest kwetstbare punt is en de critiek van velerlei zijden heeft opgewekt. Het luidt, gelijk men zich herinneren zal, aldus: „De ministers staan slechts onder den keizer. Zij beraadslagen, in rade vereenigd, onder zijn voorzit terschap. Zij zijn verantwoordelijk. Zij kunnen slechts door den senaat in staat van beschuldiging gesteld wor den." Nu heeft men reeds sedert lang opgemerkt dat, indien de ministers slechts onder der. keizer staan, zij ook niet getroffen worden door eenig votum der verte genwoordiging en alzoo hunne verantwoordelijkheid niets beteekent. Deze tegenstrijdigheid heeft de com missie van rapporteurs willen wegnemen om meer tot de gewone ministerieele verantwoordelijkheid te komen. De keizer schijnt echter niet te bewegen om het artikel anders te formuleeren en de bestaande redactie als een schaduw van zijn personeel gezag te willen behouden. L'Indépendance Beige bevat echter de volgende latere mededeelingen omtrent de debatten en besluiten betreffende het ontwerp senaatsbesluit, waaruit blijkt dat de ministers eergisteren aan de commissie uit den senaat het resultaat der beraadslagingen te St.-Cloud omtrent de voorgestelde wijzigingen in het ontwerp-senaatsbe- slnit hebben medegedeeld. Onder de leden der commissie zou thans de meestmogelijke eenstemmigheid heerschen, zoodat het rapport door den heer Devienne zeer spoedig zou kunnen worden opgemaakt en heden in concept aan de senaatscommissie ter goedkeuring zou kunnen worden voorgelegd. Het rapport zal dan waarschijnlijk aanstaar.2 den Dinsdag of Woensdag aan den senaat worden inge diend, zoodat de discussiën op 30 Augustus of 2 Septem ber zullen kunnen aanvangen. De keizer zou zich met de meeste voorgestelde wijzigingen van het ontwerp-senaatsbesluit hebben ver eenigd en de quaestie der ministerieele verantwoor- delijkheid zou in dezen zin zijn opgelost dat deze verantwoordelijkheid individueel zon wezen voor allo j administratieve handelingen der hoofden van departe menten, doch collectief voor alle belangrijke regeerings- besluiten, gecontrasigneerd door al de leden van het kabinet. Voorts zou overeengekomen zijn om de betrek, kingen van senaat en wetgevend lichaam onderling en van beide met de kroon bij een nader senaatsbesluit to regelen en niet over te laten aan de regeling door het uitvoerend gezag bij decreet. Eindelijk zonden voortaau de burgemeesters door den keizer uit de leden van den gemeenteraad moeten worden benoemd. Reeds bij den laatsten ministerraad te St. Cloud gehouden was Keizer Napoleon, gelijk thans blijkt, zeer lijdende. Hij heeft dien raad bijgewoond liggende op eene chaise longue. De kamer was overigens zoo warm gestookt, dat de minister de la Tour d'Auvergne daar door ongesteld werd. Men schrijft uit Parijs 19 Augustus: Natuurlijk is het bericht van de ongesteldheid des keizers voldoende geweest voor een deel van het publiek om de meest onrustbarende voorspellingen te doen. Vol gens de jongere leden der repnblikeinscbe partij kunnen de leiders thans niet beter doen dan zich gereed houden voor het geval hunne optreding noodig mocht wezen. Hieraan is nog weinig waarde te hechten, doch daaruit blijkt dat de regeering op den thans ingeslagen weg van liberale hervormingen niet stil kan blijven staan, indien zij de Napoliontische dynastie wel bevestigen. De keizerin vertrekt aanstaanden Dinsdag met den keizerlijken prins naar Corsica, doch zal reeds op 2 Sep tember te St. Clond zijn teruggekeerd. Amsterdam 20 Augustus. Aardappelen. Duinzand f 1.90 k f 3.50 Geklersehe kralen /150a/'1.70. Gel- deische ronde Wolkammers f 1.30 a 1.50. Geldersche Stoelematters 1.60 k 170. Kuilenbnrgsche /120 a 1.30. Daar de aanvo r zeer groot is en er geen ver trouwen op duurzaamheid bestaat, worden vele partijen beneden noteering verkocht. Antwerpen 20 Augustus. Tarwe trager, met weinig handel. Rogge vast. Er werden partijtjes Enos tegen fr. 22,— en Galatz a 22 j de 100 kilogram verkocht. Gerst onveranderd. Voor Marianopel-gerst betaalde men fr. 18} de 100 kilogram. Petroleum: Kalme markt. Blanke disponibel fr 54- loopende maand 521 a 54; op September 53} a 54Octo- ber 54 a 54',4 laatste maanden 54.J, en 3 laatste maan den 55 de 100 kilogram. Amsterdam 21 Augustus 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 545 dito dito dito 3 „63} dito dito dito 4 86 Jy Aand. Handelmaatschappij 4} 117} dito exploitatie Ned. staatssp. 69 .België. Certificaten bij Rothschild 2} T Rusland. Obligatiën 1798 1816 5 94} Certific. adm. Hamburg 5 71 dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 78} dito f 1000 1864 5 92 dito f 1000 1866 5 91} Loten 1866 5 „261 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4 83} Certific. dito4 67} Inscript.Stieglitz&Co.2ea4«L. 4 67} Obligatiën 1867 4 67} Certificaten6 44} Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 240 Oblig. dito 4 173 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 34} dito dito 1868 5 Polen. Schatkistobligatiën4 65} Pruisen. Obligatiën5 -- Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 47} dito 1847 18522} 23} dito rente Amsterdam5 63} dito nationale5 55 dito 1864 601 dito fr. 500 1865 5 631 dito 1866 0. W Bankactiëng f f Oblig. metail. in zilver jan./juli' 5 57} B 'dito dito April Oct. 5 57 -I <J!t0 ln P^er Mei/Nov. 5 49} '3 fd'to dito Febr./Aug. 5 50} Italië. Leening 18615 Certific. bij Lamaison c. s. 5 53} Spanje. Obligatiën3 29} dito Binnenlandsche 3 25

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3