MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N0, 148. Maandag 18G9. 23 Augustus. Middelburg 21 Augustus. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Bij beschikking van den minister van justitie zijn met ingang van 7 September verplaatst de rijks-veld wachters J. Kroes van Domburg naar den Bommel, A. Overduin van Veere naar Domburg, en C. Manton van^lon4Jom- mel naar Veere. .5 Voorts zijn benoemd tot onbezoldigd rij H. Frenks, L. Maartense, P. van Liere, A. Vink, allen agenten van politie te Goc\. *- Dinsdag is te Brouwershaven bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer G. van Wagc. De Staatscourant van Zaterdag 21 Augustus bevat de volgende twee koninklijke besluiten 1°. van den G™ Au gustus jl. betrekkelijk het toekennen van vrijdom van accijns voor het ruwe zout, benoodigd voor het zouten van darmen; 2». van den 9»» Augustus jl., houdende regeling der concessiën van kunstmatige mosselbanken op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Aan het laatstgenoemde besluit outleenen wij de vol gende bepalingen. Eet bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuw sche stroomen, gevestigd te Tholen, wordt gemachtigd aan de visschers, die van vaartuig, voor de mosselvis- scherij geschikt, voorzien zijn en conseut hebben tot het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche strooraen, telkens voor een tijdvak van tien jaren, tot het aanleggen en bevisschen van kunstmatige mosselbanken geschikte plaatsen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen in con cessie te geven. Belgische visschers kunnen alleen mededingen naar banken gelegen in de wateren, ver meld in art. 1 van het reglement ter uitvoering van art. 1 van het t.aktadt van 19 April 1839, betreffende de uitoefening van het recht der visscherij en van den visclihandel (Staatscourant 1843 n». 45). Weduwen of de gezamenlijke minderjarige kinderen van overleden visschers worden tot de mededinging toegelaten, mits zij een zetschipper op hun vaartuig plaatsen ten genoege van het bestuur der visscherijen. Aan anderen dan den concessionaris is het verboden op een in concessie gegeven perceel mossels of anderen schelpvisch te vis- schen of te rapen. Gronden, waarop uit de natuur mos sels vallen en tot wasdom kunnen kouieu, worden niet in concessie gegeven. Door het bestuur der visscherijen worden de voor uit gifte geschikte banken tot zoodanige lengte en breedte, als do plaatselijke gesieldheid toelaat, in perceelen afge deeld; deze worden in overleg met do directie der be tonning en bebakening uitgebakend. De perceelen wor den bij loting toegewezen. Voor ieder perceel is eene jaarlijksche retributie ver schuldigd, die naar gelang der grootte vóór do verloting door het bestuur der visscherijen bepaald wordt en niet minder dan drie noch meer dan tien gulden mag be dragen. Bij overlijden van den concessionaris blijft de concessie voortduren ten behoeve van zijne rechtverkrijgenden. Indien het bestuur der visscherijen oordeelt, dat het bezaaien of bevisschen van een perceel voor de vaart, de dijken of zeeweringen of in eenig ander opzicht voor het algemeen belang nadeelig is, wordt dat perceel op last van het bestuur binnen een te bepalen termijn ontruimd, zonder dat de concessionaris recht heeft op eenige scha devergoeding. Hem wordt echter zoo mogelijk een be schikbaar perceel toegewezen tot aan het eind der con cessie van de groep, waartoe het behoort. De concessie vervalt: a wanneer de concessionaris een jaar nalatig is in het betalen der retributie; b. wan neer hij zijn perceel éen jaar onbezaaid laat; c. wanneer hij zijn perceel aan een ander afstaat of zonder schrifte lijke vergunning van het bestuur der visscherijen door een ander laat bevisschen; cl. wanneer hij aan het bestuur kennis geeft, dat hij zijn perceel niet meer zal bevisschen e. wanneer hij veroordeeld is wegens overtreding van art. 9 van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen; j. wanneer hij na gedane aan maning nalatig blijft in het onderhoud der afbakening van zijn perceel; g. wanneer hij niet meer in het bezit is van een consent tot het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen. De bepalingen van dit besluit zijn niet toepasselijk op yje thans loopende concessiën. De eerstvolgende con- jxjssie der reeds bestaande kunstmatige mosselbank in alp Eendracht gaat eerstin met 1 Juli 1870, of zooveel vroeger als zij door de tegenwoordige concessionarissen ontruimd zijn. Zij eindigt den 3f«n Maart 1880. De provinciale staten van Overijsel hebben tot archi varis dier provincie benoemd den heer m'. J. J. van Doorninck, advocaat en procureur te Deventer. Woensdag morgen te 9 uren is in het weerbaarheids- kamp de wedstrijd B aangevangen, doch uithoofde van het overgroot aantal deelnemers niet kunnen geëindigd worden, zoodat hij Donderdag morgen te 6 uren zou worden voortgezet, teneinde dien dag te 9 uren den wedstrijd C te kunnen beginnen. Het Utrechtsche dagblad deelt den uitslag van den wedstrijd op de pistool (25pas) aldus mede: lc P'ij8) bokaal met zilver, van den prins van Oranje: jonkheer van Spengler, vice-president Nederlands weer- baarheidsbond, met 41 punten. 2» prijs, achterlaadgeweer met zilver, van baron van Ifardenbroek van Biljoen: S. W. v. d. Ploeg, van Weer baarheid te Delft, met 40 punten. 3« prijs, kist met pistolen van den heer van Gumster: v. d. Esch, le luitenant, grenadiers en jagers, met 40 punten. 4e prijs, zilveren inktkoker, van den kapitein ter zee KoopmanKatterfeld, van Pro Patria te Amsterdam, met 40 punten. 5C prijs, revolver van den minister Roest van Limburg: A. v. d. Ploeg, met 39 punten. 6C prijs, zes Japanscbe koppen van mevrouw Besier, Berail, kapitein der artillerie, met 38 punten, en 7e prijs, zilveren veldbekerJ. J. Becht, te 's-Graven- hage, met 38 punten. NB. Nos. 2, 3 en 4 hadden voor de eerste maal even veel puntenna kamp geschoten te hebben, kwamen zij in bovenstaande volgorde. Met het marine-pistool (25 pas) behaalden prijzen De 1» prijs, kristallen kan met zilver, van Z. M., Z. K. H. prins van Oranje, met 45 punten. De 2« pnjs, gouden potloodhouder van mevrouw Schu- bart, baron van Haersolte, met 44 punten, en De 3» prijs, bierglas met zilver, van baron van Haer solte, H. J. van Boekhuijsen, met 43 punten. Z. M. de koning heeft zich langen tijd op baan 1 met schieten bezig gehouden en evenals de prins van Oranje en prins Hendrik op 600 pas eenige schoten gedaan tot een zeer hoog cijfer. Omstreeks 4 uren des namiddags kwam de heer Cor- neiissen, officier der marine, in baan 1 en werd door den president van het centraal-comité aan Z. M. voorgesteld, waarna Z. M., in gezelschap van de prinsen van Oranje en Alexauder, van prins en prinses Hendrik en van den commissaris des konings, den burgemeester Kien en vele anderen, zich naar de tent van den heer Cornelissen begaf, om aldaar de mijnen te zien springen. De heer Cornelissen had er drie aangelegd éen volgens het nog bestaande systeem, éen volgens dat van professor Hoek, éen volgens zijn eigen systeem. De ontploffing van de mijn, systeem professor Hoek, gelukte goed, maar had ongelukkigerwijze tengevolge, dat een draad, welke voor het eigen systeem van den heer Cor nelissen was aangelegd, vernield werd, en de ontploffing van een op kleinen afstand voor de tent gelegen bergje ondoenlijk maakte. Het diner, door baron van Hardenbroek van Berg- Ambacht, Z. M. den koning en de prinsen in het kamp aangeboden, was luisterrijk. De muziek der veldartillerie deed zich daarbij hooren. De levendigheid in 't kamp bleef bij de matinée en bij het avondconcert zeer groot; het weder werd van liever lede zelfs zachter en verschatte nog aangenamen verpo- zingstijd aan velen. Woensdag avond hc>eft het bader der dienstdoende schutterij van Rotterdam het kamp verlaten. Donderdag morgen vertrokken de Rotterdamsche scherpschutters, die de eer hadden verworven door Z. M. tot Koninklijke scherpschutters te worden verheven. Dienzélfdeh morgen te 10 uren begon de schermwed- strijd, waarvoor zich een twintigtal schermmeesters hadden aangemeld. Vooraf wekte de strijd tusschen een cavalerist en een infanterist de algemeene aandacht. De cavalerist was de onder-adjudant-pikeur der veldartillerie Groeneveld, de infanterist de sergeant Sterk. Laatstge noemde behaalde na warmen strijd de overwinning. De afloop van den schietwedstrijd B,afstand 600 passen, is geweest: lc prijs, 2 kristallen kannen met zilver van Z. M., de adjudant vaandeldrager van Apeldoorn Dem- mink, met 51 punten 2« prijs, kruidenwijnvat met zilver, van den prins van Oranje, 't lid van Frederik Henderik te Delft, Blommensteyn, met 50 punten; 3e prijs, zilveren bouillonkop, van prins Frederik, de 2e luitenant der koninklijke Haagsche scherpschutters Ewijk, met 49 punten; 4e prijs, kist met theezilver van den commis saris des konings van Doorn, 'tlid der weerbaarheid Arnhem, Koch, met 48 punten; 5e prijs, jachtgeweer, van baron van Hardenbroek van Biljoen, de luitenant der grenadiers en jagers Hanckar, met 47 punten; 6e prijs, Remmingtongeweer, van den minister Roest van Lim burg, 'tlid van Frederik Hendrik te DelftGijsberti Hodenpijl, met 44 punten. Voor de 7", 8« en 9® prijs, een Vaterligeweer van jonkheer du Quesne, een wijukoelkan van mevrouw Besier, enRiflemen-telescope van de heeren Raballio te Rotterdam, schoten 't lid der koninklijke scherpschutters te 'sllage Schippers, de sergeant van het bataljon mineurs en sappeurs van den Toorn, en de luitenant der normaal schietschool Heldring elk 43 pun ten, zoodat door de 3 laatsten wordt kamp geschoten voor deze prijzen. Des namiddags bood Z. K. H. prins Hendrik op het Lustslot te Soestdijk aan Z. M. den koning en Z. K. H. den prins van Oranje een diner aan, waarbij een aantal hooge gasten mede aanzaten, terwijl de kapel der Utrechtsche schutterij een keurig programma uitvoerde. ridderorden. .Vergunning verleend aan den heer mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, referendaris bij het departement van financiën, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van kommandeur der orde van den ILiligen Michaël, hem door Z. M. den koning van Beieren geschonken. rijks-entrepot. Benoemd tot directeur vanwege den handel bij het algemeen rijks-entrepot te Rotterdam de heer J. W. Bunge, en zulks ter vervanging van wijlen den heer D. Vis Blokhuizen. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. Kist, uit zijne betrekking van commies der posterijen 2« klasse. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer L. J. van Dunné, uit zijne betrekking van ont vanger der in- en uitgaande rechten en van den waar borg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Leeuwarden, met dankbetuiging voor de gedurende ruim 56 jaren den lande bewezen dienstenen tot die betrekking te Leeuwarden benoemd de heer M. Prakken, thans controlenr der directe belastingen, in-en uitgaande rechten en accijnsen te Middelburg. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. P. T. Sassen, uit zijne betrekking van surnumerair der registratie en domeinen. De luitenant ter zee 2C klasse H. van der Meer, be- hoorende tot de rol van Tj. M». wachtschip te Ilellevöet- sluis, wordt met den 24rn dezer op nonactiviteit gesteld.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1