öuitmlcmö. Gemengde berichten. Thermometer stand Algemeen overzicht. voor arbeiderswoningen, op het verlangen derLandbouw- maatschappij zóo ingericht, dat zij elk drie slaapvertrek ken, eene goede verlichting en genoegzame lucht be vatten. Dat zijn de eischen voor den arbeidersstand in Engeland, wellicht wat overdreven, maar zeer geschikt om gezonde, krachtige werklieden te verkrijgen. Terwijl op deze tentoonstelling nagenoeg uitslui tend de maai werktuigen aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen werden, ware het wel te wenschen dat zulks ook in ons land bij gelegenheid van tentoonstellingen plaats hadde, hetgeen het gebruik er van zeker zoude bevorderen. Wel heeft men zulks reeds gedaan, maar nog niet met het gewenschte gevolg. Ware het nu niet beter geweest dat de Hollandsche maatschappij van landbouw, in stede van ruim 600 prijzen uit te loven voor hare aanstaande tentoonstelling te Purmerende, slechts enkele groote prijzen uitgeloofd had en daarmede een belangrijk concours uitgelokt van enkele voorwer pen om die aan een streng onderzoek te onderwerpen. Wij, Hollanders, van nature traag om verbeteringen van anderen over te nemen, zouden dan te meer geneigd zijn daartoe over te gaan en in dit geval ons voor groote verliezen beveiligen, die eene ondoelmatige behandeling van den oogst in regenachtig weder tengevolge moet hebben. Heden namiddag werden de ingezetenen dezer ge meente verontrust door een gerucht van het ontstaan van brand, tengevolge waarvan schutterij en brandweer spoedig in de weer waren. Het bleek echter dat het ge rucht van allen grond' was ontbloot. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer J. A. F. Seel- king, griffier ter gemeente-secretarie te 's-Gravenhage, en tot ridder-grootkruis dier orde den heer N. P. J. Kien, burgemeester van Utrecht. Het Algemeen dagblad van Nederland meldde dezer dagen en houdt in zijn voorlaatste nommer tegen over door sommigen geopperden twijfel vol, dat eene medaille ter herinnering aan de zegelafschaffing zal worden geslagen. Zr. Ms. monitor de Tijger is jl. Maandag van Nieuwe- diep vertrokken, teneinde een oefeningstocht in de Zui derzee te doen. Bij het verlaten der haven belemmerden een paar koopvaardijschepen het vaartuig in zijne bewe gingen, waardoor er eene aanvaring onstond met Zr. Ms- stoomschip de Valk. Met een vreeselijk gekraak werd eene sloep van de monitor, die in davids hing, tegen de Valk verbrijzeld en met de davids op het dek geworpen. Juist bij tijds had de bemanning zich uit de voeten kun nen maken, zoodat gelukkig niemand eenig letsel be kwam de Valk kreeg door de aanvaring mede eenige schade. De Engelsche bladen maken gewag van de uitvin ding van een zeer gevoeligen tijdmeter, door een gewezen kapitein bij de artillerie. Deze chronoscoop kan het mil- lioenste gedeelte eener seconde met nauwkeurigheid aangeven. Reeds wordt het toestel te Woolwich gebruikt bij de proeven met zwaar geschut en met buskruit. Een Pruisisch dienstplichtige, die zich aan den krijgsdienst onttrokken had, was, bij zijn terugkeer uit Amerika, herkend, ingedeeld bij een der regimenten infanterie en onder de zorg van een sergeant naar zijn garnizoen gezonden. Daar is echter noch hij noch zijn geleider gearriveerd. Waarschijnlijk heeft de soldaat den onderofficier zooveel fraais van Amerika verteld, dat hij, in plaats van met den sergeant meê te gaan, dezen bewogen heeft hem te volgen. Sedert eepigen tijd heeft men in Hanover het ge bruik van vélocipèdes bij de postboden ten plattelande hier en daar ingevoerd. De snelheid van den dienst heeft daarbij zooveel gewonnen, dat de postdirectie van den Noord Duitschen bond thans de vraag overweegt, of de toepassing van dit middel algemeen behoort te geschieden. Het eerste voorbeeld van het aanwenden van den vélocipède in dergelijk geval is gegeven door den postbode tusschen Celle en Bergen in Hanover. Het te Pesth voor het eerst opgevoerde tooneelstuk De non van Krakau bestaat uit acht tafereelen, getiteld 1». „eene eerste liefde." 2°. „een gebroken hart." 3°. „achter kloostermuren." 4». „student en non." 5». „verijdelde vlucht." 6». „het levende lijk." 7°. „dronken lieden zeg gen de waarheid." 8». „ontdekt." Te Leipzig is op 14 Augustus de zaak van den student Grossmann uit Wiesbaden voor het gerechtshof behandeld. Men zal zich herinneren dat deze op 1 Juli geduelleerd heeft met den student von Gablenz uit Dresden. Het pistool was tot wapen gekozen, terwijl be paald was dat er driemalen zou geschoten worden. Bij Grossmann's tweede schot viel von Gablenz doodelijk getroffen op den grond en overleed spoedig daarna. Grossmann is door het hof schuldig verklaard onder aanneming van verzachtende omstandigheden en veroor deeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren en zes maanden. De heer John Bigelon, die in 1865 en 1866 ambas sadeur der Vereenigde staten te Parijs was en vóór dien tijd redacteur van de te New-York verschijnende Evening Post, heeft thans zijne betrekking als journalist hervat en maakt thans deel uit van de redactie der New-York Times. Op 15 Augustus is, volgens een telegram uit Phi- ladelphia, op de rivier de Ohio weder een stoomboot in de lucht gevlogen door het springen van den ketel. Twintig personen werden daarbij gedood. In het Crystal Palace te Sydenham wordt van 6 September tot 6 October eene internationale tentoon stelling gehouden van vélocipèdes en andere verplaat- sings-werktuigen, die niet door paarden worden in bewe ging gebracht, in de ruimste beteekenis; voorts van materialen voor het maken van voorwerpen, dienende bij het gebruik dier werktuigen, van photographien, tee- keningen, boeken, platen enz., die daarop betrekking hebben. Bij de tegenwoordige uitbreiding van het Russische spoorwegnet heeft men bijzonder de aandacht gewijd aan de steenkoolproductie, tengevolge waarvan thans is ge bleken dat Rusland ten opzichte zijner steenkolen niet altoos van het buitenland zal moeten afhangen. Zoo zijn bijv. in de omstreken van Ctfenstochein, in de nabijheid der spöorweglijn van Warschau naar Weenen, uitgestrekte steenkoollagen ontdekt, gelijk ook het geval is geweest in het district Valdai, nabij den St. Nicolaas-spoorweg en in den Manghysclak-koten van het gebergte tusschen het Aralmeer en de Kaspische Zee. Tot de exploitatie dezer laatste beddingen zijn aan de gouverneurs van Orenburg en Samara reeds de noodige instructiën ge zonden. Blijkens eene mededeeling der regeering zijn bovendien bij het dorp Gumare, op 6 uren afstands van de stad Rakhitchevan, zwavel-beddingen ontdekt, tot welker exploitatie insgelijks maatregelen zijn genomen- Eindelijk wordt in het landbouwkundig orgaan nog be kend gemaakt dat tusschen Reval en Joewe, op particu lieren grond van baron von Polls, eene bedding guano is ontdekt, van circa 180,000 kubieke voeten. Men vond dit bij de uitgraving voor eene irrigatie, op zes voeten beneden de aardoppervlakte, terwijl uit de gesteldheid van den boden als anderszins wordt opgemaakt, dat die specie nog van zeer ouden oorsprong moet zijn. Eergisteren is de dierentemmer Lticas in het Hip- podrome te Parijs bijna het slachtoffer geworden van zijne gevaarvolle betrekking. Een der leeuwen wierp zich op hem, terwijl ook nu een tweede leeuw toeschoot en hem met zijne klauwen ernstig verwondde. Een deel van het publiek liep vol angst en ontzetting weg en een aantal vrouwen verloren haar bewustzijn. Plotseling grijpt de medehelper van Lucas, Jozef Menandi, een ge weer en treedt de kooi der leeuwen binnen, slaat met den kolf rechts en links en dwingt de leeuwen om hun prooi los te laten. Terwijl hij hen aldus op een afstand houdt, wordt Lucas uit de kooi gedragen. Door den dienst- doenden geneesheer van het Hippodrome, bijgestaan door twee andere dokters, werd hij vervolgens verbonden. Zijne wonden zijn diep en talrijk, en vooral de rechter arm is zwaar beleedigd. Lucas schijnt echter buiten levensgevaar te zijn. Men herinnert zich, dat omstreeks anderhalve maand geleden tien veroordeelden uit het bagno van Toulon ont snapt zijn, van welke echter negen reeds spoedig weder in handen der justitie zijn gekomen. Thans is ook de tiende en laatste vluchteling, Testevuide, weder gevat. Men heeft hem te Dyon op heeter daad bij het plegen van een diefstal betrapt. Het boevenpak, waarin hij Toulon verlaten had, was door hem tegen een behoorlijk burgergewaad verwisseld en het lint van het Legioen van eer prijkte zelfs aan zijn knoopsgat. Dat hij zich den tijd, sedert zijne ontvluchting verloopen, ten nutte had gemaakt, is gebleken uit den voorraad kleedingstukken, fijn lijnwaad en voorwerpen van waarde, diemen in zijne koffers in zijn logies gevonden heeft. 19 Aug. 's av. 11 u. 60 gr. 20 'smorg.7u.61gr.'smidd.lu.66gr.'sav.7 u. 61gr. Wij ontvangen heden avond een telegram, waarhij wordt medegedeeld dat de toestand van keizer Napoleon weder verergerd is. Het schijnt thans geconstateerd te zijn dat hij lijdt aan dezelfde kwaal, de prostatilis(eene ziekte van de blaas) waaraan ook de maarschalk Niel, doch in veel erger mate leed en aan de gevolgen waar van hij overleden is. De keizer moet hierdoor in zeer gedrukte gemoedstemming verkeeren. Na de depêche van 5 Augustus, door den waarnemen- den minister van buitenlandsche zaken te Berlijn naar Weenen gezonden, was de beurt weder aan den heer von Beust om de pen op te nemen. Tien dagen later, op 15 Augustus, richtte de Oostenrijksche kanselier dan ook al weder eene depêche aan den Oostenrijkschen verte genwoordiger te Berlijn. Daarbij herinnert de heer von Beust hoe hij in antwoord op eene depêche van den heer von Thile van 18 Juli de noodige inlichtingen had ge geven om verdere verkeerde opvattingen te voorkomen, onder verklaring tevens dat hij zich van alle nadere be antwoording wenscht te onthouden om eene verdere diplomatieke briefwisseling te voorkomen, welke toch geen resultaat zou opleveren. Wat nu de depêche van 5 Augustus betreft betoogt de heer von Beust, dat mededeelingen vanwege regee ringen in niet-publieke vergaderingen van parlemen taire commissiën gegeven, geheel en al buiten bereik der controle van vreemde gouvernementen vallen. De heer von Beust zal dus de in die commissiën plaats ge had hebbende discussiën laten rusten, maar zich bepalen bij de door het Pruisisch gouvernement gereleveerde quaestiën, bij gelegenheid der onjuiste mededeelingen van sommige dagbladen omtrent die debatten. Zoo ver klaart hij zich bereid om aan te toonen dat Oostenrijk stappen heeft gedaan, welke van toenaderingsgezind heid jegens Pruisen blijk gaven. Overigens verklaart de heer von Beust het afbreken van alle betrekkingen tusschen den Oostenrijkschen vertegenwoordiger te Berlijn von Wimpffen en den heer von Bismarck uit de omstandigheid, dat beide in den laatsten tijd slechts zelden te gelijkertijd te zamen in de Pruisische hoofdstad vertoefden, terwijl nu laatstelijk, na de terugkomst van den heer von Bismarck, de voort durende uitvallen der Berlijnsche dagbladen tegen het Oostenrijksch gouvernement den heer von Beust aanlei ding gaven om den heer von Wimpffen te verzoeken zich van alle bezoeken aan den heer von Bismarck te onthou den. De voortdurende betrekking tusschen den kanselier en den vertegenwoordiger van Pruisen te Weenen leve ren het bewijs, dat de Oostenrijksche regeering niet het voornemen heeft om in deze gereserveerde houding te blijven volharden. Ziedaar in hoofdzaak de depêche van den heer von Beust. Er blijkt eenmaal te meer uit dat de tegenwoordige vijandschap tusschen Weenen en Berlijn een vrij perso neel karakter draagt. De persoonlijke antipathie van den heer von Beust tegen den heer von Bismarck doet hem ook hier en daar de logica ten eenenmale uit het oog verliezen. Indien de dagbladmededeelingen omtrent de redevoeringen van den heer von Beust in de delegatie te Weenen geen recht geven aan den heer von Bismarck om zich daarop te gronden tot het vragen van inlichtin gen, hoe kon dan de heer von Beust zich gronden op uitvallen der Berlijnsche dagbladen om aan den heer von Wimpffen te bevelen zich te onthouden van bezoeken te brengen aan den heer von Bismarck en alle betrekking met hem af te breken? Waarschijnlijk zal nu de heer von Thile, geinspireerd uit Varzin, wel spoedig weder hierop antwoorden en Duitschland zal nog met de meeste aandacht deze minister polemiek blijven volgen, lang nadat reeds de dagbladpers der andere natiën zal hebben uitgemaakt dat dit wisselen van diplomatieke stukken tusschen de heeren von Bismarck en von Beust toch eigenlijk bijzonder vervelend wordt. Met hoeveel geduld overigens Duitsche staatslieden over de eene of andere quaestie depêches kunnen schrijven en blijven schrijven, zal men zich nog wel uit het bloeiendste tijdvak van het Duitsch bondsbestuur langwijliger gedachtenisse kunnen herinneren. De Zwitsersche regeering heeft dezer dagen weder hare goede reputatie van zelfstandigheid gehandhaafd en weder blijk gegeven van weerzin voor alle onderwer ping aan het bon plaisir van machtiger gouvernementen. Terwijl Nederland en België dezer dagen op internatio naal gebied een vrij treurig figuur maken, heeft de Zwitsersche bondsraad onmiddellijk vertoogen aan de regeering te Berlijn gericht over de door ons medege deelde verdrijving van in Zwitserland genaturaliseerde personen uit Frankfort. De Bund, het orgaan der Zwit sersche bondsregeering, bevat in verband hiermede een artikel, waarin herinnerd wordt hoe alle Zwitsersche burgers krachtens de bestaande tractaten het recht heb ben om in Pruisen te wonen en aldaar bevrijd te zijn van alle militaire dienstplichtigheid. Nu erkent wel dit orgaan dat, indien bleek dat de brieven van naturalisatie waren afgegeven aan Pruisische burgers met het doel om hun den krijgsdienst te laten ontduiken, die brieven misschien door de cantonnale regeeringen der betrok ken kantons voor intrekking vatbaar zouden geachtwor-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2