ÖÜRANT. N°- 147 1869. Zaterdag 21 Augustus. Middelburg 20 Augustus. Benoemingen en besluiten. Ouderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Het Vaderland bevat de volgende - blijkbaar offi- cieuse mededeeling: „Naar aanleiding van de vele onjuiste berichten, die in vreemde en ook sommige binnenlandsche bladen voor komen omtrent het gebeurde met Lamb, zijn we in staat uit goede bron het volgende mede fe deelen „De bewering, nog dezer dagen door den Amsterdam- schen correspondent van de Echo de Bruxelles herhaald, als zoude de arrestatie te Rotterdam door Engelsche politie-agenten volvoerd zijn, is luidens officieele rap porten geheel onjuist. „Na de daad van geweld, waaraan zich de zoon van den gewezen compagnon van Lamb en eenigen zijner vrienden hebben schuldig gema^£tj,\beijverde zich dan ook de Britsche gezant te 's Hage-fia^den. miatkter Van buitenlandsche zaken de verzekerin'g.tejgeven, dat de Engelsche politie geheel vreemd aan het geval was, en zijn hooge ontevredenheid te betuigen over een daad, waaraan zich Britsche onderdanen op Nederlandschen bodem hadden schuldig gemaakt; overigens zag hij, zijn wij wel onderricht, in het gebeurde een geschikte aan leiding om het sluiten van een uitleveringsverdrag op nieuw -ter sprake te brengen. De heer Roest van Lim burg meende na deze welwillende mededeeling te kunnen volstaan met Z>'. Ma gezant te Londen aan te schrijven om lord Clarendon op vriendschappelijke wijze over het gebeurde te onderhouden. Hieraan werd onmiddellijk gevolg gegeven en Lamb was weldra op vrije voeten en weder te Vlissingen aangekomen, waar men zegt, dat hij een proces aanhangig maakt tegen den Britschen consul, die hem vroeger door de Nederlandsche politie deed gevangennemen. Naar wij vernemen, heeft ook de regeering aan het hoofd der politie te Vlissingen haar ongenoegen betuigd over het aldaar gebeurde. Deze korte uiteenzettting van feiten, voor wier juistheid wij durven instaan, zal, hopen we, genoeg zijn om een einde te maken aan geruchten en berichten, voor welke loffe lijke gevoeligheid, waar het de eerbiediging van ons grondgebied geldt, als verontschuldiging dienen moge." belastingen. Tijdelijk geplaatst bij het departement van financiën de heer C. de Wijs, controleur der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen, thans werkzaam ter directie Eindhoven. Eervol ontslag verleend aan den heer S. J. Hoffman, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastin gen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Vlaardin- gen c. a., behoudens aanspraak op pensioen; en benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Vlaardingen c. a., de heer J. Indewey, thans controleur derzelfde middelen in de vierde afdeeling te Amsterdam. Eervol ontslag verleend aan den heer A. Hoogeveen uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastin gen te Zwolle, behoudens aanspraak op pensioen; en benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Zwolle de heer H. Bijleveld, thans controleur der directe belas tingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Hoorn. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer E. Jochim, behoudens aanspraak op pensioen, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden, met dankbetuiging voor de diensten door hem den lande bewezen, gedurende een tijdvak van ruim een en vijftig jaren; en benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden de heer P. A. F. J. Sassen, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Roermond. Benoemd, op verzoek, tot controleur der directe belas tingen te Amsterdam (1« afdeeling), de heer J. KuyperHzn., thans hoofdcontroleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Amsterdam, en hem verleend den personeelen titel van hoofdcontroleur. De gemeenteraad van Amsterdam heeft jl. Woensdag avond benoemdtot definitief leeraar in de staatshuis- tlr c houdkunde en de statistiek aan de hoogere burgerschool mr. J. C. de Vries; tot hoofdonderwijzeres aan de open bare scholen van gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs der 2e klasse voor meisjes mevrouw de wed«. C. J. Cox-Prince, hoofdonderwijzeres te Amsterdam, en tot hoofdonderwijzer aan dezelfde scholen voor jongens de heer G. Groeneveld, hoofdonderwijzer te Zaandam. In de Staatscourant van Vrijdag 20 Augustus is op genomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag der commissie, belast met het afne men van de examens B. volgens artt. 6165 van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs. Gisteren is de jaarlijksche réunie der afgevaardigden van de Waalsche gemeente op de gebruikelijke wijze in de raadzaal van het Haagsche raadhuis geopend door den vice-president der Waalsche commissie, den heer F. C. J. van Goens, predikant te Leiden, bij afwezigheid van den president dier commissie, den heer Kronenberg, predikant te Rotterdam. Tegenwoordig zijn de volgende heeren: Da F. C. J. van Goens, predikant te Leiden, vice-pre sident; J. H. Gerlach, predikant te Middelburg, secretaris; J. A. Stoop, predikant te Nijmegen, dr. J. H. de Greeff, predikant te Maastricht, professor C. H. D. Buijs Ballot, onderling te Utrecht en F. J. Plate, ouderling te Rotter dam, leden der Waalsche commissie. Verder de afge vaardigden van 's-Hage, P. Vust, predikant, mr. B. L. Rasch, ouderling, en G. van Citters, diaken. Van Utrecht J. G. L. Nolst Trenité, predikant, en A. baron Calkoen, onderling. Van Middelburg, J. H. Gerlach, predikant, en G. N. de Stoppelaar, ouderling. Van Zwolle, P.Faure, pre dikant, en W. J. P. de Lille Hoogcrwaart, ouderling. Van Groningen, E. C. Segers, predikant, en professor B. J. Gratama, ouderling. Van Amsterdam, V. H. Guye, predi kant, en dr. J. G. van der Voort, ouderling. Van Leiden, J. A. van Hamel, predikant, en W. G. de Bruijn Kops, ouderling. Van Breda, M. A. Perk, predikant, en J. A. Chappuis, ouderling. Van Dordrecht, G. Bonet, predikant, en mA J. J. de Reus,ouderling. Van Nijmegen, J.A. Stoop, predikant, en H, A. Gerritsen, ouderling. Van Haarlem, dr. II. C. Laatsman, predikant. Van Leeuwarden, G. A. van Hamel, predikant, en mr. Telting, ouderling. Van Arnhem, dr. C. F. L. Hanegraaff, ouderling. Van Delft, E. Bost, predikant, en mr. J. Soutendam, diaken. Van Rotterdam, G. Collins, predikant en R. Baelde, diaken. Van 's-IIertogenbosch, Z. L. Roulet, predikant, en mr. A. F. de Savornin Lohman, ouderling. Van Maastricht, J. H. de Greeff, predikant, en P. F. de Koek, diaken. Van Voorburg, mr. M. A. F. H. Hoffman, ouderling. Alle gemeenten zijn dus vertegenwoordigd. Ook worden de vergaderingen bijgewoond door den commissaris der studentenbeurs en andere fondsen m'. P. C. Lezwyn, diaken te Leiden, J. J. L. Luti en E. A. Zubli, predi kanten te Middelburg en 's-Gravenhage, en professer Valeton, ouderling te Groningen. De openingsrede in de daartoe bestemde godsdienst oefening is gehouden door den heer G. Collins, predikant te Rotterdam, hiertoe aangewezen door de vorige réunie, die zich van zijn taak kweet, sprekende naar aanleiding van Marcus 114 en 15. De predikbeurten zullen aanstaanden Zondag vervuld worden door de heeren Stoop van Nijmegen in de mor gen-godsdienstoefening, en Segers van Groningen de namiddagbeurt. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk tot Dinsdag duren. Aanstaanden Maandag zullen eenige leden van de Waalsche gemeente in den Haag den afgevaardigden en andere leden der réunie een diner aanbieden op het badhuis te Scheveningen. Gewoonlijk geschiedden der gelijke uitnoodigingen namens den kerkeraad. Van dezen regel schijnt de kerkeraad der Haagsche gemeente redenen te hebben gehad af te wijken. De heer W. J. Geselschap, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Delfshaven, heeft voor het beroep naar Scheveningen bedankt. Het weder is de vorige week weder wisselvallig ge weest en vertraagde de werkzaamheden van den oogst. De nadeelige gevolgen daarvan zullen niet achterwege blijven, vooral wat de tarwe betreft, die reeds hier en daar van honigdauw geleden heeft en nu op het veld /-■uitvalt of in de aar ontkiemt. Terwijl reeds in een vorig nOïfimer onzer courant gewezen werd op de wijze waarop nat gras" Hj vochtig weder gedroogd kan worden om groote schade te voorkomen, is het wellicht niet onbe-- langrijk hier, er op te wijzen dat eene goede inzameling van den oogst bevorderd kan worden, door het graan vroeg en spoedig te snijden, eerder en sneller dan men gewoon is te doen. Het is toch opmerkelijk hoe in Engeland in het alge meen niet alleen hooi, maar ook tarwe vroeger gesneden wordt dan de boer hier te lande doet, en zulks op zeer goede gronden; men heeft namelijk opgemerkt dat vroeg snijden vooreerst tijd uitwint, ten anderen de hoedanig heid van het graan verbetert, en eindelijk de korrel vas ter in de aar doet zitten, zoodat ze niet zoo licht uitvalt of in de aar ontkiemt. Wanneer de korrel niet meer week als melk maar deegachtig is, dat is ongeveer eene week voordat ze rijp is, dan moet ze gesneden worden. Vóór twintig jaren sneed men in Engeland graan met de sikkel, zooals thans hier te lande geschiedt; dat gaat echter te langzaam, men kan niet op zijn tijd het graan gesneden hebben men nam zijn toevlucht tot de zeis en maaide het graan evenals het hooi. Hierdoor werd wel is waar tijd gewonnen, maar daarentegen verspreidde het graan zich zoo ongelijk op het veld, dat daardoor de verdere bewerking van binden, vervoeren en dorschen bemoeilijkt werd. De uitvinding van den Amerikaanschen predikant Bell kwam daarom zeer te stade; met gretig heid maakte men van zijn maaiwerktuig gebruik en ver beterde dit zoodanig, dat het weldra algemeen verspreid werd. Met die verbeteringen houden zich nu voorname lijk bezig de fabrikanten Burgess Key en Hornsby het werktuig in den aanvang te zeer samengesteld, te veel aan slijting onderhevig en kostbaar, wordt nu een voudig, gemakkelijk te behandelen en goedkoop. Terwijl men er vroeger meer dan 600 gulden voor betaalde, kan men het nu voor ruim een derde daarvan bekomen. Een werktuig moet, om volmaakt te worden, alleen de kracht behoeven die noodig is om het in werking te brengen. Verder moet daaraan geen handenarbeid meer noodig zijn. Daarom geeft men de voorkeur aan die maaiwerk- tuigen, die niet alleen het graan afsnijden, maar het ook behoorlijk op het veld nederleggen. Het verdient opmerking dat het gebruik van maai- werktuigen niet alleen den arbeid bespoedigt, maar ook bij regenachtig weder de schade der ontkieming in de aar voorkomt Het is van algemeene bekendheid, daar waar die werktuigen gebruikt worden, dat het gesneden graan dun over het veld uitgespreid liggende of wel ge bonden minder regelmatig dan zulks bij het snijden met de hand plaats heeft, zelden in de aar ontkiemt en veel spoediger droog wordt. Om nog eens terug te komen op de in ons nommer van 4 dezer vermelde tentoonstelling van landbouw werktuigen te Manchester, herinneren wij dat het voor namelijk de maai werktuigen waren die daar aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen door eene commissie van deskundigen, welke zich tien dagen uit sluitend bezig hield met hare beproeving. Voornoemde fabrikanten verkregen de eerste pi ijzen. Er waren daar nog andere merkwaardige werktuigen, als een vork om hooi of graan van den wagen op den berg of stapel te ladendit was een novelty en geschiedde met een paard op dezelfde wijze als voor pakhuizen koopmansgoederen met een takel opgehescheti worden. Om die stapels te dekken waren stroomatten aanwezig, waarvan een werktuig er 100 viei kante meter in het uur maakte, die, wanneer ze goed bevonden worden, zeer nuttig zijn wanneer bij regenachtig weder de graansta pel, al of niet voltooid, kans heeft bedorven te worden. Verder waren tentoongesteld modetien en plannen

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1