MIDDELBURGSCHE COURANT. r 145. Donderdag 1869. 19 Augustus. Middelburg 18 Augustus. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Landbouw. Gisteren heeft in de Parkzaal te Amsterdam de open bare vergadering plaats gehad, welke was uitgeschreven door de Internationale vereeniging tot bevordering van den handel, wier eigenlijke naam is: „Association in ternationale pour le développement du comv-r d expositions", en die den 25(,<> November 18Ö7 te Parijs door de commissarissen der wereldtentoonstelling werd geconstitueerdterwijl het getal harer leden, voor Frankrijk en het buitenland vereenigd, niet meer dan 220 bedraagt. Wegens ongesteldheid van den heer van Bosse, minis ter van financiën, werd deze eerste vergadering geleid door den heer C. A. von Hemert, vice-president van de kamer van koophandel te Amsterdam. De slotsom der gehouden besprekingen is, dat op voorstel des voorzitters de volgende besluiten zijn ge nomen. 1». De vergadering vindt het wenschelijk dat den len November 1S69 een handelscongres te Kaïro worde gehouden, en dat Nederland en zijn handel zich daarop doen vertegenwoordtgen. 2°. De vergadering uit den wensch, dat zoo spoedig mogelijk een stoompaketvaart op Indië worde in het leven geroepen, en beveelt haar aan de medewerking van den Nederlandschen handel en de zorg van de regeering aan. 3». De vergadering uit den wensch, dat de tolrechten in het kanaal worden afgeschaft, of, zoo dat niet mogelijk is, dat zij dan ten minste zoo weinig mogelijk drukkend worden gemaakt en ten allen tijde voor alle vlaggen dezelfde zijn. Maandag namiddag verzamelden zich op de Neude te Utrecht de schutterijen, infanterie en weerbaarheids korpsen tot het doen van den voorgenomen optocht. Te 3 uren was alles geregeld. De Utreclitsche schutterij had haar muziekkorps tot opluistering van den tocht aange boden, terwijl officieren, onderofficieren en korporaals mede aanwezig waren. De stoet werd geopend door de schutterijendaarop volgde de infanterie, en op deze de weerbaarheid. Aan het Utrechtseh dagblad ontleenen wij de volgende opgave der aanwezige korpsen. Yan de schutterijen waren opgekomen, behalve die van Utrecht, die van Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, 's Bosch, Delft, Deventer, Dordrecht, Gouda, 'sHage Kampen, Leiden, Maarssen (rustende), Nijmegen, Botter dam, Schiedam, Tiel, Zeist, Zwolle, Waalwijk en Zierikzee. Het leger werd vertegenwoordigd door detachementen van 't regiment grenadiers en jagers, van de acht regi menten infanterie, van de mineurs, van de veldartillerie, van de schietschool, van de mariniers en van de cadetten bij de infanterie. De weerbaarheid was het sterkst vertegenwoordigd. De korpsen volgden elkander aldus op: Koninklijke scherpschutterij uit 's-Gravenhage; Eendracht maakt macht, 's BoschArtillerie-vrijkorps, den HelderKonink lijke scherpschutters van de Veluwe, Apeldoorn; Bur gerplicht, Gouda; Scherpschutters-vereeniging,Leiden Weerbaarheid, Hoorn; Vrijwillige oefening in den wa penhandel, Nijmegen; Vaderland en koning, Weesp; Vrijwillige oefening in den wapenhandel, Wageningen; West-Friesland, Schagen; Mars, Culemborg,- Onderlinge oefening in den wapenhandel, Groningen; Volksweer baarheid, Arnhem; Studenten-vereeniging, Utrecht; Voor vaderland en koning, Haarlem; Weerbaarheid, Woerden; Westlandsche scherpschutters-vereeniging, Loosdninen; voor Oranje, Utrecht; Vrijwillige oefening in den wapenhandel, Zeist; Weerbaarheid in de eilanden Schouwen en Duiveland, Zierikzee; Vrijwillige oefening in den wapenhandel, Deventer; Pro patria, Amsterdam; De Zwijger, Utrecht; Weerbaarheid, Kottej'dam; Gode- vaert Montens, Breda; Studenten-vereeniging, Leiden; Weerbaarheid, Utrecht; Arena, Schiedam; Frederik Hendrik, Delft; Weerbaarheid, BeesterzwaagWeer baarheid, Delfzijl; Weerbaarheid,Dordrecht; Weerbaar heid, Vught; Voorwaarts, Utrecht; Scherpschutters uit de dienstdoende schutterij, 'sBosch; Scherpschutters- vereeniging, Schiedam; Willem II, Tilburg. Bij dezen stoet werden nog gemist vertegenwoordigers van Willem III, uit Tiel; van Koning Willem de Derde, uit Kampenvan Brederode, uit Vianenvan Albrecht ^^Oonhoven van De weerbaarheid, uit ètlrehpenzeelvan Oranje, vaderland en eigen haard, uit Vorden; van Wirtz, uit Gorinchem; van Neerland's bur gerwacht uit Amsterdamvan de Jongelings-vereeniging, uit Deventer; van Westerwolde I van Wedde, en Old- ambt, uit Beerta. Voorafgegaan door de muziek der Utrechtsche schut terij begaf de stoet zich naar het raadhuis, waar de burgemeester mr. N. P. J. Kien met de wethouders en leden van den gemeenteraad, het centraal comité, de regelings-commissie en de afgevaardigden der verschil lende korpsen ontvingen. Uit elk korps trok een afge vaardigde met het vaandel het raadhuis binnen. Daar werd hun door den burgemeester een welkomstgroet gebracht en voorts de met zilver gemonteerde beker door een vroegeren stadgenoot ten geschenke gegeven en bestemd tot het aanbieden van den eerewijn aan den koning of den prins van Oranje, op wier tegenwoordig heid ten raadhuize men had gehoopt namens den gever als prijs voor den wedstrijd aangeboden. D1'. J. W. Schubart, president van het bondscomité, beantwoordde den burgemeester, die, nadat de eerewijn aan allen was rondgediend, een dronk wijdde aan Vader land en Oranje, welke met een luid: hoera! bekrachtigd werd. Nadat de korpsen zich vervolgens naar het station begeven en daar geruimen tijd de aankomst van den centraaltrein hadden verbeid, stoomden zij te vijf uren, in zes en veertig wagens gezeten, naar de Bildt, aan welk station zij door de muziek der rijdende artillerie bggroet en door den vice-president jonkheer J. G. F van Spengler welkom werden geheeten. Naar het kamp gemarcheerd en daar aangekomen zijnde, ging elke atdeeling naar hare tenten. In de groote tent van de heeren Legel en de la Eue liep het diner geregeld af, doch werden, uithoofde van de drukte, geen eetwaren volgens'tarief afgegeven. De manschappen echter, die in de tent der commissie voed sel hoopten te vinden, moesten meerendeels teleurgesteld terugkeeren, daar spoedig niets meer voorhanden was; dezen betoonden zich daarover uiterst ontevreden. Middelerwijl had bij den commissaris des konings het diner plaats, waarbij Z. M. de koning, de prins van Oranje, prins en prinses Hendrik der Nederlanden, leden der beide kamers van de staten-generaal en van gedepu teerde staten, de president van het bonds-comité, de baronnen van Hardenbroek en enkele anderen aanzaten, terwijl de muziek der schutterij verschillende stukken uitvoerde, waarvan éen, de Amazonen-inarsch, op ver langen des konings werd herhaald. Omstreeks half zeven uren reed Z. M. in een met vier paarden bespannen rijtuig en gevolgd door leden van het koninklijk huis in een tweede rijtuig, naar het kamp. Daar werd de koning door d'. Schubart welkom geheeten, waarop Z. M. met krachtige stem onder anderen ant woordde: „Gij weet, mijne heeren, dat ik Nederlander ben in mijn hart, en gij zult mij altijd gelukkig zien, mij onder de dappere verdedigers van mijn eh ons aller vaderland te bevinden. Dagen als deze behooren onder de gelukkigste mijns levens." Nadat de hoera's, leve de koning, leve de prins van Oranje! een einde hadden ge nomen, stelde de president de leden van het centraal- comité en de verdere commissarissen ieder afzonderlijk aan Z. M. voor, en daarna den burgemeester van de Bildt, mr. C. Th. baron van Boetzelaer, die den koning de inge nomenheid zijner gemeenteleden met het vorstelijk be zoek betuigde. In de Kampstraat stonden alle korpsen in orde gerang schikt, om door Z. M. te worden geïnspecteerd. Bij het doorloopen der gelederen bleef de koning voor het korps de Zwijger stilstaan en wenschte deze vereeniging geluk met haar pas gekregen geschenk, de banier van Z. K. H. prins Hendrik. Voor die banier, waarop de naam „de Zwijger" leesbaar is, een oogenblik staande, ontblootte de koning het hoofd en riep: „Mijne heeren, brengen wij ter herinnering aan den held een luid hoerah!" Met op gewondenheid werd die kreet herhaald. Na de inspectie werden alle deelen van het kamp, ook de cantines, door Z. M. bezocht. In de cantine der commissie sprak de heer Arends van Utrecht den koning een woord van hulde namens de Utrechtsche burgerij toe, hetgeen met een handdruk door Z. M. werd beantwoord. Nadat ook de graveur Menger was voorgesteld bleef de koning nog eenigen tijd in het kamp, om later, vergezeld van den prins van Oranje en gevolg, naar Utrecht terug te keeren en bij den commissaris des konings nachtverblijf te houden. In het kamp werd het eerste concert uitgevoerd door de kapel van het 7« regiment. Men bleef daar tot mid dernacht vroolijk bijeen. Dinsdag morgen waren de troepen weêr vroeg op de been en werden de afdeelingen voor de verschillende schietbanen aangewezen. Z. M. de koning, in weerbaar heids-uniform, en Z. K. II. de prins van Oranje kwamen te half 9 uur in het kamp aan en volgden de schutters naar den kampstrijd. De weerbaarheid bekwam baan 1 2 en 3, de schutterij 4- en 5, de infanterie 6 en de hulp- baan. Het kamp werd ook gisteren weder zeer druk bezocht. middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ontslag ver leend, met 1 September aaan den heer mr. F. J. A. Fles, uit zijne betrekking van leeraar bij de rijks hoogere burgerschool Willem II, te Tilburg; en benoemd tot leeraren aan die school de heeren A. P. T. Sassen, te Meerssen, en Th. H. Mac Gillavry, tot dusver leeraar aan de Twentsche industrie- en handelsschool te Enschedé. marine. Benoemd, met ingang van 1 Juli jl., tot officier van administratie 3« klasse bij de zeemacht de adjunct- administrateur N. de Ronde Bresser. - legeu. Benoemd bij het wapen der infanterie: tot Rn luitenant (naar ouderdom van rang) de 2» luitenant T. G. Koppen, thans gedetacheerd bij het leger in Neder- landsch Indië; bij het R reg., tot kapitein 3» klasse (naar ouderdom van rang) de R luitenant Q. M. Hoogeveen, van het korps; en tot Rn luitenant (naar ouderdom van rang) de 2C luitenant J. J. H. S. Muuren, mede van het korpsbij het 2= reg., tot kapitein 3'- klasse (naar ouder dom van rang) de R luitenant H. H. F. Salomon, van het 7e reg.; bij het 4e reg., tot Rn luitenant (naar ouderdom van rang) de 2» lpitenant N. M. La Fontijn, vau het korps; bij het 5« reg., tot Rn luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant W. E. V\ illink Ketjen, van het korps. Overgeplaatst in hun rang als R« luitenant bij het reg. grenadiers en jagers de R luitenant M. H. J. M. van Son, van het 4e reg. infanteriede R luitenant-adjudant H. J. F. Dommers, van het 8': reg. infanterie; de R lui- nant G. A. F. Salomon, van het 7e reg. infanterie; de R luitenant A. de Bourbon, van het 4e reg. infanterie, mitsgaders de R luitenant-adjudant P. Vinkhuyzen, van het 2e reg. infanterie. Tot hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool te Groede is benoemd mejufvrouw van der Linden Kindt, van Groede. Met den R» September a. worden geplaatst: op Zr. M«. raderstoomschip de Valk, de luitenant ter zee 2c klasse H. G. Hildebrandt, en op UK transportschip met stoomvermogen Java, de benoemde adelborsten R klasse J. H. Strootman, J. A. H. Beek, B. J. G. Volck, J. C. van Wessem, C. T. A. Gregory, G. C. Otten en G. Moerlant. De berichten uit. het W estland luiden in vele opzichten voldoende. De ledig geworden aardappelenakkers zijn met bicten of kool bepoot. Omtrent de vruchten der druivenboomen koestert men eene goede verwachting. Het vrij gunstig weder van de vorige maand heeft de vruchten aanmerkelijk doen aanwassen; een schoone en

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1