Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde berichten. de gymnastiek, lezen wij in hoofdzaak het volgende: Het getal candidaten bedroeg in 'tgeheel 121, waaron der 4 die zich voor twee vakken hadden aangemeld, zoodat 125 examens waren af te nemen. Het getal vrou welijke candidaten bedroeg 10, dat der mannelijke 111. Er zijn in 'tgeheel 12 niet opgekomen, zoodat de com missie 113 examens heeft afgenomen. Van deze waren slechts 45 met gunstigen uitslag. Het is buiten allen twijfel, dat deze uitslag ongunstig moet genoemd worden. Het vorig jaar werden van de 125 geëxamineerden 65 toegelaten, dat is ruim de helft; thans van de 113 slechts 45, of veertig ten honderd. Laat men de examens in gymnastiek, als van eenigszins ande ren aard, buiten beschouwing, dan waren van de 91 examens slechts 32 voldoende; stelt men bovendien die in het boekhouden en schoonschrijven ter zij, (waartoe inderdaad reden bestaat omdat vele der candidaten dat examen niet afleggen met het doel om onderwijs te kun nen geven, maar eer om een bewijs van bekwaamheid in dat vak te verkrijgen) dan verkrijgt men voor de zuiver wetenschappelijke en letterkundige vakken een totaal van 63 examens, van welke slechts 20 voldoende waren. Waaraan is deze ongunstige uitslag toe te schrijven? Is de commissie strenger geweest dan hare voorgangers? Heeft zij hoogere eischen gesteld, dan in billijkheid mag geschieden De commissie aarzelt geen oogenblik deze vragen ontkennend te beantwoorden. Zij mag verklaren, dat zij geen hoogere eischen gesteld heeft dan in de laatste jaren, maar integendeel de toegevendheid in zoo verre heeft uitgestrekt als maar eenigszins met de belan gen van het middelbaar onderwijs wasovereente brenger- Het moest echter de aandacht trekken van ieder, die het examen bijwoonde, met hoe geringe kennis toegerust de candidaten daar verschenen. Nog erger evenwel, dan door de onbekendheid met de eischen, was de commissie getroffen door den geringen graad van ontwikkeling van de meeste candidaten. Het bleek toch, dat het zeer velen onder hen niet alleen ont brak aan de noodige kennis van het vak, waarvoor zij zich hadden aangemeld, maar ook aan die algemeen e kennis, die wel als eene eerste behoefte in den leeraar bij eene middelbare school mag worden beschouwd. Van de vrouwelijke candidaten legde slechts éene een zeer goed examen af, namelijk in de Fransche taal- en letterkunde; van de 6 overigen, die daarin werden ge ëxamineerd, toonden twee zeer goeden aanleg, doch nog onvoldoende kennis. De eenige candidaat in Duitsche taal- en letterkunde legde een voldoend examen af, waarbij zij meer blijken gaf van uitgebreide kennis en lectuur, dan van groote paedagogische ontwikkeling. De eenige vrouwelijke candidaat voor Nederlandsche taal- en letterkunde werd door de commissie ten sterkste aangespoord, hare studiën voort te zetten, vooral op taalkundig gebied, daar het examen een uitmuntenden aanleg bij haar had doen ontdekken. Van de 7 mannelijke candidaten, die voor Nederland sche taal- en letterkunde werden toegelaten, waren twee doctoren inde theologie; de vijf overigen hadden akte als hulp- of hoofdonderwijzer, met toelating voor lager onderwijs in twee of drie vreemde talen; de twee die zich terugtrokken, waren eveneens hulponderwijzers, met toelating voor vreemde talen; onder de 6 afgewe zenen- waren twee hoofdonderwijzers, een hulponder wijzer en een candidaat in de rechten, terwijl twee nog geen bevoegdheid voor lager of middelbaar onderwijs bezaten. Bijzonder ongunstig was de uitslag van het examen in de geschiedenis. Van de drie toegelatenen legde éen een vrij goed, de beide anderen een even voldoend exa men af; onder deze waren twee candidaten in de theologie en éen hoofdonderwijzer; twee hunner waren bij eene vroegere gelegenheid afgewezen. Van de 9 overigen trokken zich twee, als leeraar in Nederlandsche taal- en letterkunde bij de hoogere burgerscholen werkzaam, onder het examen terug; onder de zeven anderen, die allen voor het eerst examen in middelbaar onderwijs aflegden, waren er vier met eene akte als hulp of hoofd onderwijzer voor lager onderwijs, éen doctor in de rech ten en twee zonder eenigen graad of akte; drie hunner legden bepaald een slecht examen af. Zoowel het schriftelijk werk als het mondeling examen gaf voor verreweg de meesten blijken van zeer onvol doende kennis. Van de twee candidaten, die met gunstigen uitslag examen in aardrijkskunde aflegden, had de eene het vorige jaar eene akte voor de geschiedenis verkregen de ander was hulponderwijzer in eene lagere school. De candidaat, die werd afgewezen, een hulponderwijzer met toelating voor lager onderwijs in twee vreemde talen, legde in geen der onderdeelen een eenigszins vol doend examen af. Een der examens, die het meeste tot tevredenheid aanleiding gaven, was dat in staatshuishoudkunde en gronden der staatsinrichting. De eenige candidaat, die zich hiertoe had aangemeld, een surnumerair bij de registratie, gaf blijken van grondige studie en uitge breide kennis der oeconomie, met welker litteratuur hij zich op voortreffelijke wijze had bekend gemaakt. Minder gunstig was de uitslag van het examen in handelswetenschappen. De drie candidaten, die zich daarvoor hadden aangemeld, hadden allen reeds vroeger de akte van bekwaamheid voor het boekhouden ontvan gen. Een hunner, leeraar aan eene hoogere burgerschool en doctor in de rechten, had dus alleen examen te doen in hahdels-geograpkie en warenkennis, en legde daarin voldoende kennis aan den dag; hoewel zijne kennis van cijfers niet groot was, meende de commissie hem de akte te kunnen toestaan. De beide anderen, bezitters van eene akte van den 2>-n of 3™ rang, toonden zoo weinig van warenkennis en haudelsgeographie te weten, dat zij zeiven onder het examen daarin begrepen niet te zullen slagen en zich terugtrokken, voordat nog met het examen in handelsrecht of financiewezen der staten een aanvang was gemaakt. Van de 23 candidaten voor het boekhouden zijn 11 toe gelaten, 6 hebben zich onder het examen teruggetrokken en 6 zijn afgewezen. Onder deze laatsten waren 7 kan toorbedienden, 2 hulponderwijzers, éen leeraar in de gymnastiek en éen zonder betrekking. Wat de examens in levende talen en hare letterkunde betreft, de uitslag was bijzonder ongunstig, daar van de 19 geëxamineerden, slechts 4 konden wordjn toegelaten; van de vier toegelatenen was éen, voor het Fransch) hulponderwijzer aan eene lagere school met toelating voor lager onderwijs in twee talen: deze was in 1868 afgewezenvan de twee voor het Engelsch toegelatenen, was een tot dusverre niet in het onderwijs werkzaam geweest; deze gaf bewijzen van meer kennis en ontwik keling, dan bij de meeste andere candidaten werden waargenomen; de ander was leeraar aan eene hoogere burgerschool, met akte van hoofdonderwijzer en toelating voor drie levende talen. De voor het Duitsch toegelaten candidaat had den 3C» rang met toelating voor 3 talen. Van de afgewezen candidaten waren 9 hoofd- of hulp onderwijzers met toelating voor twee of drie levende talen, 2 huisonderwijzers voor lager onderwijs in éene taal, 4 vreemdelingen zonder graad of akte. Onder de 15 afge wezenen waren er 5, die reeds eens of meermalen op gelijk examen afgewezen waren. Van de 5 candidaten voor het schoonschrij ven toonde slechts éen even voldoende kennis en ervarenheid, om de commissie tot toelating te doen besluiten, deze was hulponderwijzer aan eene lagere school. Wat eindelijk het examen in gymnastiek betreft, over 't algemeen was de uitslag niet ongunstig, al moesten dan ook van 22 geëxamineerden 9 worden afgewezen. Voor het examen in de theorie verkregen 3 candidaten zeer goed, 11 goed, 5 middelmatig, 3 slecht: dit gedeelte gaf dus in vele opzichten reden tot tevredenheid, al mag dan ook de wcnsch niet worden teruggehouden, dat de candidaten zich minder op het van buiten leeren van eenig handboek, dan op het begrijpen van de leerstof toeleggen. Lij het practisch examen, dat tengevolge van de welwillende vergunning van het gemeentebestuur van 's nhage in het lokaal der gemeente-gymastiescbool werd afgenomen, voldeden, op twee na, alle candidaten. Voor zooveel theoretische kennis betreft, alsook in het gebruik der wapenen, was in vergelijking met vorige jaren bepaald op vooruitgang te wijzendaarentegen liet de paedagogische geschiktheii dit jaar meer dan vroe ger te wenscheu over. Den 6cn dezer is de vergadering der synode gesloten Volgens de Kerkelijke courant werden door haar onder anderen verschillende voorstellen overwogen tot wijzi - ging van 't reglement op de kerkvisitatie en werd, in overeenstemming met de synodale commissie, besloten, om de onderscheidene vragen, welke bij dc kerkvisitatie worden gedaan, betreffende de predikanten en overige kerkcraadsleden, in deze éene vraag samen te vatten: „Verlangt iemand bezwaren in te brengen aangaande de belijdenis, den wandel en het vervullen der ambtsplichten van éen zijner modeleden?' en dat deze vraag alleen gedaan zal worden bij de personeele kerkvisitatie, om de schriftelijke slechts te doen strekken tot het inwinnen van statistieke opgaven. Ofschoon de synode met belangstelling kennis nam van het met zorg bewerkte verslag, door de synodale commissie in haar overzicht van den staat der Neder landsche hervormde kerk betreffende den inwendigen toestand der kerk gegeven, besloot zij de commissie voortaan te ontheffen van die taak, op grond dat het geven van zoodanig verslag bij art. 71 van het algemeen reglement niet gebiedend gevorderd wordt en zulk ver slag zich, ook bij het ernstigste streven naar onpartijdig heid, moeielijk kan onthouden van eenzijdige beschou wingen, welke de synode niet voor hare rekening kan nemen. Daarentegen werd aan het leveren van statistieke opgaven groot gewicht toegekend en der synodale com missie aanbevolen om aan haar daartoe betrekkelijk overzicht meer uitbreiding te geven. Met de uitgevers van den Vervolgbundel op de Evan gelische Gezangen werd overeengekomen om ten spoe digste een uitgaaf te bezorgen, hoogstens voor den prijs van 25 cents het exemplaar, alsmede eene schikking getroffen, dat de uitgaaf van de Evangelische Gezangen met den Vervolgbundel onder éenen titel eerlang zonder aanmerkelijke verhooging van den prijs der Gezangen zal kunnen geschieden. De heer A. van Griethuizen, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Oud-Alblas, heeft voor het beroep naar die gemeente te Yerseke bedankt In de gemeenten Hillegersberg, Bergschenhoek en Berkel circuleert, naar men verneemtónder de her vormde ingezetenen een adres aan den koning, waarin Z. M. dringend wordt verzocht: maatregelen te willen nemen tegen het zoogenaamde „moderne geloof" en de predikanten, die dit in de hervormde kerk van den kansel verkondigen. {Bel vaderland.) De luitenant ter zee 2" klasse B. M. van der Weide, en W. C. Böhtlingk, dienende respectievelijk op Zr. M». ram- schip de Buffel en drijvende batterij Neptunus, worden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld, en den leu September aanstaande vervangen, eerstgenoemde door den luitenant ter zee 2» klasse A. P. Tadema, en laatstgenoemde door den luitenant ter zee 2° klasse A. van Linden van den Heuvell. Het muziekkorps der Middelburgsche schutterij is heden morgen te 6 uren per stoomboot van hier vertrok ken tot het doen van eên uitstapje naar Rotterdam. Bij het afvaren der boot werden muziekstukken uitgevoerd. Morgen keert het korps per stoomboot herwaarts. Het in ons vorig nommer medegedeelde bericht van het overlijden van den gepensioneerden binnenloods bij het Nederlandsche loodswezen Martinus van de Veldei te Vjissingen, is eene vergissing geweest. De overledene is namelijk een zoon van genoemden M. van de Yelde. Vrijdag voormiddag heeft een te Vlissingen in garnizoen liggend artillerist zich door ophanging van het leven beroofd. Als een s taaltje van fraaien stijl diene het volgende- Op een der rijkskantoren in Twenthe werden omtrent uit nood te slachten runderen, o. a. de navolgende ver klaringen door twee veeartsen ingeleverd: 1». De ondergeteekende veearts verklaart met deze heden onderzocht te hebben eene doode koe die de long was veretterd of dat de long met menige etterzakjes was gevuld en daardoor is dood gedaan behooren aan K. te M. Voor het overige was de koe gezond en de ziekte heeft den duur van 7 uren van morgen gehad dat voorloopig heeft de ziekte wel geheerst zonder bewustheid van den eigenaar. (get.) S. veearts. 2°. Ik ondergeteekende verklaar. Dat de koe van A. T. gelieft te slachtenomdat zij lijd aan Cardetis Pericar dites of Herts krankheid en onherstelbaar. Goed te Eeten. (get.) T. Een particulier bericht uit Riga, in de Schles. Zeitung geplaatst, zegt dat een in gemelde stad geves tigde Duitscher, zonder vorm van proces, uit die plaats is verwijderd en over de grenzen gezet, omdat de politie hem beschouwde als een correspondent van buitenland- sche dagbladen. Het ook door ons medegedeelde bericht omtrent een diefstal van geld op het bureau van het station van den staatsspoorweg te Hasselt is in zoover onjuist, dat de diefstal niet heeft plaats gehad te Hasselt, maar op het station van den Belgischen staatsspoorweg te Gent. Een luchtreiziger, de heer W ells, is in de nabijheid van Milaan het slachtoffer van een betreurenswaardig toeval geworden. De heer Wells bevond zich op een plaatsje dicht bij Milaan; zijne ballon was half gevuld toen hij besloot hem in dien toestand naar Milaan over te brengen. Door verkeerde aanwijzing een slechten weg gevolgd zijnde, had hij weldra te kampen met de boomen langs den weg, in wier takken het touwwerk van den ballon bleef haken. Zijne pogingen tot bevrij ding van den ballon hadden ten gevolge dat hij in een aan den weg grenzenden sloot werd geworpen. Hieruit zich met veel moeite gered hebbende, besloot hij ten slotte eene opstijging met den ballon te beproeven, het geen hem ook gelukte. Hij steeg met eene verschrikke-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2