Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Koloniën. landbouw. Kechtzaken. Gemengde berichten. eenvoudige natuurkundige proeven te doen vervaardi gen, met eene handleiding bij het gebruik daarvan, en te dien einde aan het hoofdbestuur een crediet van /3000 te verleenen, tot welks waarborg ieder departe ment zou worden uitgenoodigd zich zoodanig stel werk tuigen aan te schaffen. De financieele commissie en het hoofdbestuur meenden beide dat deze zaak behoort op het terrein der bijzondere industrie. Het voorstel is dan ook bij acclamatie verworpen. Nadat het departement Zwolle aan den voorzitter en het hoofdbestuur den dank der vergadering had betuigd en de voorzitter hierop had geantwoord, werd de verga dering gesloten. In een vorig nommer hebben wij reeds medegedeeld dat de Staats-courant van 7 dezer de verslagen bevat der commissiën, belast geweest met het afnemen der examens voor middelbaar onderwijs. 'Wij geven hieronder alsnog een uittreksel uit die verslagen voor zooveel betreft de examens in wis- en natuurkundige wetenschappen, land bouwkunde, zeevaartkunde, teekenen en boetseeren. De commissie hoeft even als de vorige maal de ervaring opgedaan, dat vele candidaten niet beseffen welk verschil er bestaat in den aard der kennis, die van een onderwij zer moet gevorderd worden, en dien, welke bij een leer ling als voldoende mag worden aangemerkt. In het examen in de wiskunde mocht de commissie met genoegen grooten vooruitgang opmerken. Het examen in de werktuigkunde leverde geene gun stige uitkomst op. Weinig beter was het examen in de natuurkunde. De eenige candidaat, die hiervoor verscheen, bleef in gebreke van hoofdbegrippen in de leer der natuurkunde, als soortelijk gewicht, soortelijke warmte enz. bepalingen te geven, die niet tot misverstond bij de leerlingen moeten leiden; in de beschrijving en verklaring van methoden van natuurkundig onderzoek schoot hij eveneens te kort. De candidaten voor delfstof-, aard-, plant-en dierkunde hebben beide voldaan. Over zeevaartkunde was slechts éen candidaat te exa- mineeren. Het examen liep aanvankelijk over de reken kunde, meer bijzonder over evenredigheden, gebrokens, den grootsten gemeenen deelcr, het kleinste gemeene veelvoud, de reken- en meetkunstige reeksen. Hierbij bleek, dat de candidaat in deze beginselen nauwelijks genoegzame vorderingen had gemaakt, zoodat hem het onderwijs van de rekenkunde in haren geheelen omvang geenszins zou kunnen toevertrouwd worden. Uit de sphaerische trigonometrie werd den candidaat het vol gende vraagstuk voorgelegd: den tijd van den schijn baren ondergang der maan te berekenen voor eene be- paaldo hoogte van het oog boven het vlak der zee. De „Connaissance des Temps" en de Zeevaartkundige Tafelen" van Brouwer werden daarbij als noodige hulp middelen gegeven Ofschoon dit vraagstuk tot de zeer gewone behoort, wist do candidaat de oplossing niet te vinden; hij scheen niet bekend te zijn met interpolatie en benaderingsmethoden. Eindelijk werd de candidaat ondervraagd over de verschijnselen in den dampkring en op den oceaan. Het bleek, dat ook hierin zijne keunis zeer gering was, zoodat de candidaat, begrijpende dat hij niet aan het examen voldoen kon, zijn verlangen te ken nen gaf, het niet verder voort te zetten. Deze uitslag noopt de commissie haar gevoelen omtrent de oorzaak daarvan mede te deelen. Zij meent, dat de uiterst geringe graad van kennis en ontwikkeling bij adspirant-leeraren het gevolg is van den ongnnstigen toestand, waarin het zeevaartkundig onderwijs in ons vaderland verkeert. Dat onderwijs wordt grootendeels beheerscht door de nog steeds voortdurende gewoonte van aanstaande zeelieden, om, zonder voldoende ontwik keling door lager en middelbaar onderwijs verkregen te hebben, naar zee te gaan, waar zij practisch geoefend worden in het werk van den minderen schepeling, en eerst daarna in den kortst mogelijken tijd zooveel van de zeevaartkunde te leeren. of liever zonder recht ver stand in het geheugen te prenten, dat zij een examen als stuurman kunnen afleggen voor eene der commissiën, die van gemeentewege in verschillende steden zijn inge steld. Ofschoon deze examens zonder twijfel hun betrek kelijk nut hebben, schijnt het toch wenschelijk, dat zij door algemeene voorschriften in dier voege geregeld worden, dat daarbij eene meer grondige kennis van de regels der zeevaartkunde goëischt wordt, die den candi daat in staat stelt reden te geven van de gebruikelijke voorschriften en rekenwijzen. De geringe eischen, in den regel door de hierboven vermelde gemeente-commissien gesteld, geven aanleiding dat zij, die als onderwijzers willen werkzaam zijn, den omvang der voor hen noodige zeevaartkundige studie ten eenenmale miskennen. Het examen in handteekenen liet nog in onderschei dene opzichten veel te wenschen over. Gemis aan kennis van beschrijvende meetkunde was veelal de reden waarom candidaten voor rechtlijnig tee kenen en de perspectief werden afgewezen. Als een bewijs, hoe weinig sommige candidaten de noodzakelijk heid beseffen, dat theoretische kennis de grondslag zij van hunne practisehe vorming, kan het voorbeeld dienen van den candidaat, die, zonder eenige kennis te bezitten van beschrijvende meetkunde, het voornemen te kennen gaf een werk in het licht te geven over het rechtlijnig teekenen ten behoeve van het onderwijs aan de middel bare scholen. Bij de Nederduitsch hervormde gemeente te Grijps- kerke is beroepen de heer W. A. van Beusekom, predi kant bij die gemeente te Vinkeveen. Een der te Utrecht in garnizoen zijnde officieren der infanterie, de 2luitenant W. F. Stevens, heeft een gewijzigd model van patroontasch uitgevonden, dat de uitvinder aan de hoogere autoriteiten zal aanbieden. Naar wij vernemen, heeft de nieuwe modeltasch denzelf den inhoud als de bestaande, zoodat de tegenwoordige tasschen in de nieuwe kunnen worden gewijzigd. De tasch werkt door een veer. Zij bevat 40 patronen, terwijl het gewicht in dracht voor den man geen bezwaar mede brengt, door de juiste bevestiging aan het lichaam. Elk man heeft aldus te velde ruimschoots patronen. Het patroonzakje komt te vervallen. De wijze om de patroon uit de tasch te nemen, is veel vlugger, zoodat ook het vuren wordt versneld. Bij het vervaardigen van geheel nieuwe tasschen kunnen de kostbare bladen vervangen worden door kleine vierkante bladen, die alleen do tasch van boven dekken. In de nieuwe tasch zijn de patronen geheel gedekt tegen het weder. {Oir. dagbl.) Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië zijn nog de volgende beschikkingen genomen civiel departement. Benoemd: met ingang van 1 Juli atot directeur van het op te richten departement van justitie, mr. T. H. der Kinderen; tot resident van Rembang, W. G. Meijer; tot hoofdonderwijzers: aan de openbare eerste lagere school te Padang, J. A. P. de Visser; aan de openbare lagere school te Salatiga J. de Quante; aan idem te Banjoemas, M. A. Terwen; aan idem te Rembang L. H. Kramer; tot hulponderwijzer: aan de openbare eerste lagere school te Batavia A. J. Gouka, aan de tweede idem te Batavia P. Inklaar en aan de derde idem te Samarang H. R. A. Veehtmann; tot 2®n commies bij het departement van binnenlandsch be stuur L. van der Bor jr.; tot posthecr te Soekadana K. M. Swart; tot idem der Karimon-Java eilanden F. Brou wer; tot 3e" commies bij de algemeene rekenkamer G. A. L. W. Sol; bij het vendu-departement te Batavia: tot adjuct-kassier L. F. Koch; tot 2«« commies A. F.Brouwer; tot lid bij de plaatselijke schoolcommissie te Serang F. P. Cavaljé. Ontslagen: eervol, uit zijne betrekking, onder toe kenning van wachtgeld, de posthouder te Soekadana W. Plassaer; eervol, wegens vertrek, als lid bij de plaat selijke schoolcommissie te Serang G. H. Vos. militair departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den l®n luite nant der infauterie B. van Zalingen. Ontslagen: eervol, met behoud van recht op pen sioen, de kapitein der infanterie J. J. Severijneervol, id., de tijdelijk 1„ commies bij het groot militairhospitaal te Weltevreden J. G. Feytes, en de id. bij id. H. Beer. Ingetrokken: op verzoek het aan den officier van gezondheid U klasse G. Lnchtmans verleend tweejarig verlof naar Nederland. marine departement. Onts 1 ageneervol,de 1® com mies L. F. O. P. Braakman. In de Staats-courant van Donderdag 12 dezer is opgeno men een verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Gelderland. Ook omtrent die provincie zijn de verwachtingen gunstig en doen ver moeden dat de oogst van 18G9 over het geheel voordee- lige uitkomsten zal opleveren. Bij koninklijk besluit van den 30®» Juli jl. n». 15, is aan Elisius Johannes Passemier kwijtschelding verleend van de straf des doods, waartoe hij bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland dd. 6 Maart jl. is ver oordeeld ter zake van diefstal, gepleegd bij nacht door twee of meer personen, die wapenen bij zich hadden, be gaan met behulp van breken van buiten en inklimming in een huis dat bewoond werd, met geweldpleging en met bedreiging van hunne wapenen gebruik te maken, en die straf verwisseld in eene tuchthuisstraf van twintig jaren, blijvende het arrest overigens in zijn geheel. Vrijdag avond te zeven uren zal, bij gunstig weder, eene muziekuitvoering op het Molenwater alhier gegeven worden door het muziekkorps der schutterij. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander hebben Maandag de tentoonstelling te Amsterdam be zocht. Eene commissie uit de staten van Groningen is be last met het onderzoek omtrent de wenschelijkh'id of uitvoerbaarheid van het invoeren van een hoofdelijken omslag tot geheele of gedeeltelijke bestrijding der pro vinciale uitgaven. Deze commissie zet, daartoe door Z. M. den koning gemachtigd, na de zomervergadering der staten hare werkzaamheden voort. Jl. Maandag heeft de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, in het lokaal de Kei zerskroon te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer Kirberger, hare 52® algemeene vergadering gehou den. Er zijn verschillende onderwerpen behandeld, tot den boekhandel in het algemeen of de vereeniging in het bijzonder in betrekking staande. De vereeniging heeft besloten, dat zij zich op het XI® letterkundig con gres, te Leuven te houden, door twee leden zal doen vertegenwoordigen. Na afloop der werkzaamheden had een gemeenschappelijke maaltijd plaats. Men herinnert zich dat voor eenigen tijd de Engel- sche familie Powell, die zich in Abyssinie op reis bevond, vermoord is geworden. Thans wordt uit Aden door den Engelschen minister- resident gemeld, dat op het bevel van den vorst Kassa alle dorpen van den Abyssir.ischen stam, tot welken de moordenaars behoorden, geplunderd en verbrand zijn. Het stadje Genemuiden, 't welk vóór ruim 16 maan den door een feilen brand voor -} gedeelte werd verwoest, is thans weder uit zijne asch verrezen. Den 5®" dezer is de laatste hand gelegd aan het stadhuis, de schoolge bouwen en onderwijzerswoningen. De plaats heeft thans een veel schooner aanzien gekregen. Meldden wij onlangs dat men in een kleine stad in Spanje geruchten verspreidde omtrent eene bende kin- derroovcrs die het bloed der kleinen zouden gebrui ken om de telegraafdraden te smeren thans geeft het Journal deGandzijn verwondering te kennen over eenige onbegrijpelijke geruchten welke dezer dagen in sommige wijken van Brussel verspreid worden. Men beweert name lijk dat eenige personen uit Engeland de kinderen rooven en ze vervolgens naar Londen zenden, waar men ze doodt en hun bloed gebruikt tot genezing van zeker aanzienlijk persoon. Verschillende personen hebben reeds een onaan gename ondervinding opgedaan van het geloof dat men aan die geruchten hecht. Een heer, onder anderen, die van Kortrijk te Brussel aangekomen was, werd door een meisje aangesproken en een aalmoes gevraagd. De. heer richtte eenige vragen tot haar betrekkelijk hare ouders et gat eenig geld. Bijna op hetzelfde oogenblik komt een schreiende vrouw aan die naar haar jongentje vraagt dat sedert dien morgen verdwenen was Juist komt een andere vrouw en wijst den heer aan die tegen het meisje gesproken had, waarbij zij zegt: ik heb hem gisteren in de straat zien zwerven en met uw jongentje zien praten. Men begrijpt welk een ontroering die bevestiging op het gemoed der inmiddels verzamelde vrouwen maakte. Men loopt den heer na, houdt hem staande en sleept hem naar het politie-bureau, waar hij meer dood dan levend aan komt. Toen de vrouw, die de bevestiging gegeven had, geroepen werd om hare verklaring af te leggen, bekende zij dat zij die slechts verzonnen had. De heer werd on middellijk op vrije voeten gesteld. Den volgenden dag gaat een Engelsch matroos door dezelfde wijk, zoekende naar een restaurant. Hij spreekt eenige kindertjes aan, doch daar hij een taal sprak waar van zij niets verstonden, gaan zij schreiende op de vlucht. Vrouwen komen bij elkander en roepen: dat is een kin derdief, en men begint steenen naar hem te gooien. Zon der de tussehenkomst der politie zou hierdoor zeker een ongeluk te betreuren zijn, want reeds had de matroos zijn mes getrokken, en dreigde de menigte rond hem. Naar het politie-bureau gebracht zijnde, werd ook hij dadelijk in vrijheid gesteld. Jl. Zaterdag heeft een ander Engelschman, die nu en dan teekenen van verstandsverbijstering gegeven had, een dergelijken aanval ondergaan. Hij had een zwak voor bloemen en had eenige bloemen gekocht, waarna hij een klein meisje vroeg zijne potjes te dragen. De kleine verschrikt, schreeuwt, schreit.... alweder een

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2