OIJRANT. N°- 139. Donderdag 1869. 12 Augustus. öümenlanö. Middelburg 11 Augustus. HOOFDELIJKE OH§LAC. De Burgemeester en Wethouders van Ylissingen, maken bekend: dat het koliier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1869, na door de gedeputeerde staten van Zeeland, bij hun besluit van den 30™ Juli jl. n». 61, te zijn goed- gekeurd, door hen op heden uitvoerbaar is verklaarck-en aan den gemeente-ontvanger ter invordering verzonden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 4 Augustus 1869. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De secretaris, P. FORBES WELS. VERKIEZINGEN. De "Voorzitter van den Raad der gemeente Vlissln- gen, maakt bekend: dat van de, op den 3™ en 4™ dezer, opgemaakte pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stem briefjes, ter benoeming van leden voor den gemeenteraad, een afschrift aan het raadhuis is aangeplakt, en wijders van de processen-verbaal inzage kan worden verkregen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 4 Augustus 1869. De voorzitter voornoemd, WINKELMAN. Door burgemeester en wethouders van Zicrikzee is in hunne vergadering van 10 dezer tot commies griffier benoemd de heer J. G. Bethe, thans eerste commies ter secretarie, en tot commies ter secretarie de heer F. W. Loewer, thans klerk ter secretarie. Gisteren werd in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam de 84" algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen door den heer J. Bosscha jrals voorzitter, geopend. De hoofdinhoud van de openingsrede was de verdediging der neutrale staats-, door den voorzitter nationale school genoemd, en hare rechtvaardiging tegen hare onderscheidene be strijders. Door 226 departementen waren afgevaardigden ter vergadering gezonden.' Uit het door den secretaris uitgebracht verslag bleek, dat in het vorige jaar 4 departementen zijn opgeheven, doch daarentegen 10 nieuwe opgericht, zoodat het getal departementen thans bedraagt 303, met 14,235 leden, tegen 297 departementen, met 13,635 leden in het vorige jaar. De financieele toestand is gunstig. Daardoor is het hoofdbestuur in staat gesteld, het quotum andermaal met 10 cent te verminderen en dus te brengen op f 1.70. Een ingekomen voorstel van het departement Goes is, op advies van eene daartoe aangewezen commissie, niet urgent verklaard, zoodat het in deze vergadering buiten behandeling blijft. Ter bekorting van de werkzaamheden der algemeene vergadering, op welke de voordracht van een uitvoerig rapport te veel tijd zou vorderen, heeft het hoofdbestuur aan alle departementen in bijzonderheden verslag ge daan van zijne ervaringen en bemoeiingen terzake van het openbaar onderwijs. Uit dit verslag is het goed keurend oordeel der departementen ovefhetgeen van den kant van hoofdbestuurders beproefd of verricht werd, op meer dau voldoende wij~e gebleken. Toch maakt de verklaring van verreweg de groote meerderheid der departementen eene uitspraak der algemeene vergade ring niet minder gewenscht. Het hoofdbestuur zal daarin grond vinden, om met des te meer vertrouwen werkzaam te blijven tot handhaving van de volksschool, zooals de Maatschappij die terecht voor een groot deef de vrucht van haren arbeid noemt. Daarom stelt het hoofdbestuur Voor: „dat de vergadering besluite, de handelingen van het hoofdbestuur, met betrekking tot het openbaar on derwijs, goed te keuren." Het hoofdbestuur wenscht zich van nadere toelichting te onthouden. Oud-Beierland stelt voor, niet alleen de handelingen van het hoofdbestuur goed te keuren, maar dit te doen op de meest voorkomende wijze en het hoofd bestuur den uitbundigsten lof toe te zwaaien, voor het geen het ten deze heeft gedaan. Deze woorden werden, luide toegejuicht. Leiden veridaart zich tegen, omdat het de roeping niet is der Maatschappij, om zich in poli tieke qnaestiën te mengen, en dat de zaak der neutrale school eene zoodanige is geworden. Bovendien acht het eene goedkeuring der handelingen van het hoofdbestuur onnoodig. Moordrecht verdedigt het voorstel, op grond dat het hoofdbestuur een nationaal belang heeft voorge staan, want dat de neutrale school, of zooals spreker ze noemt, de volksschool is eene nationale in het belang van Nederland. Hetdepartement stelt voor, ook den secre taris inzonderheid dank te betuigen voor zijne bemoei ingen in deze. Beverwijk is voor het voorstel, omdat hij vertrouwt, dat het hoofdbestuur zich daardoor aange spoord zal vinden, om op het ingeslagen pad voort te gaan. Joure is ook voor. Beerta insgelijks, en zegt dat de Maatschappij zich niet op politiek terrein heeft begeven, maar dat de politiek is getreden op dat dei- Maatschappij. Het hoofdbestuur bestrijdt hetgeen Leiden in het midden heeft gebracht. Het heeft het voorstel aan de orde gesteld, om aan de minderheid gelegenheid te geven, hare stem te doen hooren. Hij zegt verder, dat Leiden in warme bewoordingen zijne adhaesie heeft geschonken aan de circulaire van het hoofdbestuur. Leiden repliceert en zegt, dat het alleen heeft gedacht aan de minderheden in de departe menten. Zalt-Bommel stelt voor de discussie te sluiten en het voorstel met eenparige stemmen aan te nemen zonder stemming. Goes, ofschoon voor het voorstel zijnde, wenscht stemming, opdat Ijl ij ke, hoe groot de minderheid is. Amsterdain's tweede departement heeft met leedwezen het voorstel gezien, omdat het meende, dat die goedkeuring niet noodig was, vermits het hoofd bestuur de adhaesie heeft van de meerderheid der Maat schappij. Amsterdam's tweede departement is voor de gemengde school, maar kan daarom niet goedkeuren elke daad in deze door het hoofdbestuur verricht of elk woord dat het heeft gesproken. Beesd is voor het voor stel, ofschoon het dit niet noodig acht. Het voorstel is daarna aangenomen met 633 tegen 21 stemmen. De departementen Alkmaar, Leiden en Amsterdam's tweede waren de eenigen, die zich tegen verklaardenenkele departementen antwoordden niet bij de hoofdelijke op roeping. Aan de ordo was voorts het rapport van het hoofdbe stuur en gecomm i t teerden der departemen ten 's- II ertogen- bosch, Utrecht, Zaandam en Rotterdam, naar aanleiding van het besluit der voorgaande algemeene vergadering, strekkende tot het instellen van een commissoriaal onderzoek naar de middelen, welke zouden moeten wor den aangewend, ten einde ons volk tot de overtuiging te brengen, dat het karakter, hetwelk de kermisvermaken hier te lande kenmerkt, strijdig is met den goeden smaak, schadelijk voor de gezondheid, verderfelijk voor welvaart en zedelijkheid, om zoodoende bij de natie zelve een gevoel van behoefte aan iets beters en edelers in deze te doen geboren worden. De commissie, bestaande uit de keeren E. A. Berkhout, J. B. van Hugenpoth, W. R. Boer, J. van Witzenburg en H. G. J. van Doesburgh, stelt voor: 1". aan het hoofdbestuur in overweging te geven het in het licht zenden van kleine blaadjes, als in het ver slag aangeduid zijn, waarin vooral ook de kermis en andere volksvermaken en de bijzonderheden daarop be trekkelijk, in haar onbehaaglijk en verderfelijk öf vrien delijk en heilzaam karakter geteekend worden; 2°. De departementen uit te noodigen om, elk in zijn kring, het tot stand brengén en behoorlijk inrichten van geschikte lokalen, waar liet volk zich goedkoop en ge zellig vereenigen kan, naar vermogen té ondersteunen en te bevorderen 3n. De departementen mede uit te noodigen om, niet alleen aan het hoofdbestuur, maar ook meer openbaar in dagbladen, enz., bekend te maken wat ter plaatse van het departement, ten opzichte van kermis of andere volksvermaken, ten goede is beproefd en met welken uitslag. 4». Van het hoofdbestuur de behandeling te verzoeken van het gezegde aangaande de Zondagswet. 5°. Den wensch uit te spreken, dat het hoofdbestuur aan de bestrijders der kerrais-misbruiken de hand leene, zoowel door het gevoelen der maatschappij daarover openbaar te maken, als door zich, zoo dikwijls het pas geeft, rechtstreeks tot in dezen bevoegden te wenden. Na korte bespreking zijn de conclusiën van dit rapport bij acclamatie aangenomen. Blijkens het rapport van het hoofdbestuur en gecom mitteerden der departementen Moordrecht, Middelburg, Beverwijk en Groningen, naar aanleiding van het besluit der voiigc algemeene vergadering betreffende „de voor- bereidingsklassen," heeft de commissie, de bewaarscholen en bewaarplaatsen buiten aanmerking latende, nagegaan welke wijziging en uitbreiding aan de scholen voor lager onderwijs kan gegeven worden, ter betere bereiking harer bestemming en tot nadering tevens van het doel, waarop men onderstelt dat de stichters van bewaar scholen het oog hebben. Een afdoend middel acht zij de toevoeging aan de lagere scholen van eene nieuwe laagste klasse, voorbereidings klasse voor de kleinen, die nog niet tot het stellig onderwijs zijn toe te laten. Die klasse heeft, meent zij, haren grond in de wet van 1857. De conclusie strekt, dat dc algemeene vergadering zich ver- eenige met de beginselen in het rapport uitgedrukt en het hoofdbestuur uitnoodige in den besproken geest werkzaam te zijn. Op voorstel van het departement Groningen is deze conclusie in dien zin gewijzigd, dat het hoofdbestuur door de algemeene vergadering worde uitgenoodigd om de zaak ten krachtigste te behartigen. Zij is aldus bij acclamatie aangenomen. Dezelfde commissie heeft, met betrekking tot het in de vorige algemeene vergadering genomen besluit ten aanzien der „schoolbibliotheken" voorgesteld te beslui ten: 1". de departementen worden uitgenoodigd, waar dit blijkt mogelijk te zijn, met den ouderwijzer dei- plaats in overleg te treden en ten aanzien van het ge bruik hunner boekerijen de noodige schikkingen te treffen; 2". het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd bij de uitgave van kleine stukjes, volgens art. 67 der wet, te bekwamer tijd almede het onderwerp der schoolbiblio theken in den'bovenbedoelden geest te behandelen. Deze beide conclusiën zijn aangenomende eerste echter, op voorstel van het departement, zoodanig gewij zigd dat de woorden „waar dit blijkt mogelijk te zijn" zijn veranderd in: „waar dit noodig wordt geacht." Ten slotte werd behandeld het voorstel van het depar tement Maarssen, strekkende: dat de tegenwoordige ver gadering besluite tot de uitschrijving cener prijsvraag naar een leer- en leesboek voor het volk, bevattende lessen, mededeelingen en raadgevingen, ontleend aan de wetenschap der scheikunde, en hare toepassingen op het dageiijksch leven; de antwoorden niet grooter dan 10 bladen druks, vóór ult«. December 1870 in te wachten en te beourdeelen door 7 beoordeelaars ter keuze van het hoofdbestuur; den schrijver van het best gekeurde antwoord, onder onvoorwaardelijken afstand zijner kopij, /600 toe te kennen. Volgens berekening van Let depar tement zouden de drukkosten, zoo het boekje voor al de leden der Maatschappij werd gedrukt, /"4000 bedragen. Amsterdam's 2e departement stelt voor verder te gaan door aan het hoofdbestuur op te dragen een werk te bezorgen als Maarssen verlangt en daarvoor eene ruimere belooning dan f 600 toe te kennen. Dit amendement werd met 443 tegen 148 stemmen, en daarna het oor spronkelijke voorstel van het departement Maarssen met 237 tegen 316 stemmen verworpen. De vergadering is daarna verdaagd tot Woensdag morgen.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1