MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 137. Dinsdag 1869. 10 Augustus. Middelburg 9 Augustus. Onderwijs. Kerknieuws. Gemengde berichten. UITSLAG DER STEMMINGEN ■voor Letlen tier Gemeenteraden. (Kerv.öTg.) Hoek. Ingeleverd 60 biljetten. Gekozen het aftredend lid J. Haak met 38 stemmen. De heer C. Platteeuw Pz,, verkreeg 22 stemmen. Hontenisse. Ingeleverd 98 biljetten. Gekozen de heer J. T. Meerschaert met 57 stemmen. Op den heer J. Buijsrogge waren 41 stemmen uitgebracht. Eerste stemming: Meerschaert 43, Buijsrogge 22 stemmen. Zaamslag. Ingeleverd 98 .ijetten; van onwaarde 2. Gekozen de heer C. van Dixhoorn met 49 stemmen. De heer A. de Jonge, aftredend lid, bekwam 47 stemmen. Eerste stemming: van Dixhoorn 39, de Jonge 37 stemmen. De 38 handwerkslieden door de provinciale commissie in Zeeland uitgekozen tot het bezoeken der Internationale tentoonstelling te Amsterdam, zullen morgen, onder ge leide van den secretaris dier commissie, derwaarts ver trekken. Van de uitgekozenen is 1 te St. Laurens, 1 te Gapingen, 1 te Sluis en 1 te Colijnsplaat woonachtig de overige 34 wonen te Middelburg. Onder hen zijn 8 timmerlieden, 6 schrijnwerkers, 5 smeden, 3 kopersla gers, 3 schilders, 3 behangers, 2 boekdrukkers, 2 kuipers, 1 draaier, 1 mandenmaker, 1 molenmaker, 1 sigarenmaker, 1 touwslager en 1 zeilmaker. Ieder hunner is de ver plichting opgelegd om van zijne bevinding schriftelijk: Verslag in te leveren. Voor het verslag dat de commissie het beste zal vinden zal eene belooning van f 10, en voor dat hetwelk geacht wordt in verdienste daar het naast bij te komen, eene premie van f 5 worden toegekend. Het gezelschap zal Zaterdag terugkeeren. Op dit oogenblik zijn de klachten over den onvoldoen den staat van het kanaal van Neuzen weder zeer aan de orde. Ditmaal zegt la Flandre is het niet het op zich zelf staande gevoelen van een ondeugend klein dag blad, maar eene geautoriseerde stem eenér instelling die Voor de belangen van den handel waken moet. Men be doelt het jongste rapport van de kamer van koophandel te Gent, waarin het volgende voorkomt: Het Neuzensche kanaal is in volkomen verwaarloosden toestand gebleven. Geen enkele verbétering is aan den diepgang aangebracht, ofschoon het onvoldoende er van voortaan op onbetwistbare wijze aangetoond is. Van 1840 tot 1855 bedroeg de gemiddelde beweging van den zee handel aan den ingang van het kanaal ongeveer dertig duizend tonnenvan 1855 tot 1867 was die beweging zoo toegenomen dat zij gemiddeld meer dan zestig duizend ton bedroeg, dat is eene vermeerdering van 100 pet. Naarmate echter het belang der beweging toenam, ge voelde de handel ook meer behoefte om vaartuigen van grooter afmetingen uit te rusten, en gedurende de twee hierboven genoemde perioden verdubbelde ook de gemiddelde tonneninhoud der schepen, en steeg deze tot 100 a 200 tonnen. Voor deze toonde het kanaal al spoedig geheel onvoldoende van diepgang te zijn. Het gevolg er van was dat de haven van Gent, die de beide Vlaan deren, een gedeelte van Henegouwen en het noorden van Frankrijk van voorraad voorzag, langzamerhand haren handel zag wegkwijnen in alle die waren welke van eenigszins grooten afstand en in vaartuigen van meer dan 300 tonnen moeten aangevoerd worden. Wij kunnen onder anderen noemen den invoer van ruwe suiker uit de koloniënoliehoudende en andere granen Uit de Zwarte en Oost-zeeën enz. De handel in al die artikelen, verre vhn te vermeer deren, is tegenwoordig slechts de helft meer van hetgeen hij in het tijdsverloop 1842—1855 was. Zoo men al in de periode 18551867 een vermeerdering van de scheep vaart-beweging ziet, beeft deze uitsluitend betrekking op deu handel in hout en de stoomvaart op Engeland, doch de handel in de andere artikelen is gedurende de periode 1855—1867 tot de helft verminderd. Thans is de toestand van den zeehandel nog erger ge worden, en worden de eenige belangrijke takken van handel die Gent overbleven, reeds ernstig bedreigd. Het grootste deel der Oostzee-vaartuigen kunnen het kanaal niet binnenkomen, en die noodlottige staat van zaken dreigt den handel in timmerhout eerlang te vernietigen. Ook de stoomvaart wordt ernstig bedreigd. De kantoren der scheepvaart op den Ilumber ondervinden bijna voortdurend moeilijkheden, en tengevolge van de onmo gelijkheid om geschikte booten te gebruiken, heeft men steeds moeten afzien van een directe stoomvaart van Gent op Liverpool. Dit zal men echter moeten toestemt men dat, indien er éen zaak voor de industrie der stad Gent van belang is, zij daarin bestaat dat men door een directen stoomvaartdienst met de grootste, wij zouden bijna kunnen zeggen de eenige, katoenmarkt van Europa verbonden wordt. In ons rapport van 1867 hebben wij een korte opgaaf gegeven van de uit te voeren werken tot opbeuring uit dien betreurenswaardigen toestand. Deze verdienen te meer de aandacht der regeering, daar de verbeteringen die wij aan het kanaal van Neuzen wenschen, om het in staat te stellen de vaartuigen te ontvangen die in den tegenwoordigen tijd voor den handel gebruikt worden, niet allen tegelijkertijd zouden moeten uitgevoerd worden, noch aanzienlijke sommen kosten, terwijl men ze successievelijk, naarmate van de behoeften zou kunnen uitvoeren, en den tegenwoordigen diepgang van het kanaal onmiddellijk, bijna zonder kosten, met 0.75 meter zou kunnen verhoogen terwijl men later zou kunnen overgaan tot de voltooiing der werken om het kanaal tot 5.70 meter diepte en 50 meter breedte te brengen. Om tot het eerste resultaat te geraken zou, naar het rapport van den hoofdingenieur, slechts eene uitgaaf van omstreeks een millioen vijfhonderd duizend tranken noodig zijn, terwijl de andere verbeteringen aan het kanaal bij gedeelten zouden kunnen uitgevoerd worden door middel van eene jaarlij ksche verstrekking van fondsen. Het eenige bezwaar dat men tegen deze werken heeft kunnen inbrengen, bestaat daarin dat men meent, dat wanneer het kanaal meer water zou eischen dit wel eens zou kunnen ontbreken. Dit bezwaar schijnt ons geenszins gegrond. Om in de hoeveelheid water die meer vereischt werd te kunnen voorzien zou het toch inderdaad voldoende zijn den waterstand te verhoogen; deze hoeveelheid is, dat moet erkend worden, zeer onbeteekenend, doch slechts gedu rende buiten ge woon droge zomerszoumenmet een derge lijke geringe hoeveelheid water te kampen hebben. Maar juist gedurende die droge zomers wordt door de verdam ping van het water op de uitgestrekte Sluiskil (in ver binding met het kanaal) een veel aanzienlijker verlies aan water berokkend dan de sluizen op het kanaal meer zouden behoevenin vele onzer vorige rapporten hebben wij dan ook de indijking dier kil verzocht, welke reeds in principe in de verdragen met Nederland aangenomen is, en hebben wij ook reeds vooraf een antwoord aange wezen op de tegenwerping, zoo die mocht gemaakt wórden. Voorzeker zijn in het vervolg nog andere werken noodzakelijk, doch zij zijn minder dringend; graafwerk óm het kanaal tot 5.70 meter diepte te brengen en eene algeheele breedte van 50 meter te gevenwegneming van de gevaarlijkste bochten en de werken tot verbree ding zouden, zooals reeds gezegd is, bij gedeelten en door middel van een gering jaarlij kseh crediet kunnen uitgevoerd worden. Maar de uitvoering van de eerste reeks werken kan niet langer verschoven worden. Lan ger aarzelen is onmogelijk; men moet óf het definitieve verval van den Geutschen handel uitspreken, onze stad vefoordeelen om voor altijd beroofd te zijn van gemeen schap met de zee en zoovele tot heden tot dat doel besteede millioenen onvruchtbaar maken, óf vastbeslo ten de hand aan het werk slaan. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de admini stratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies van de 3C klasse A. Muller ten postkantore te Leeuwardende surnumerairs A. J. A. Eyck ten postkantore te Yenlo, en P. C. van Aken ten postkantore te Maastricht. Tot het afleggen van het examen ter verkrijging dei- akte van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen, landbouwkunde, zeevaartkunde, teekenen en boetseeren, hadden zich dit jaar aangemeld 73 candidaten, te zamen aanvragende 86 akten. Uitgereikt zijn 32 akten; wegens onvoldoend examen werden 43 akten niet uitgereikt, terwijl 10 der candidaten niet zijn verschenen. Het examen van hen, die akten van bekwaamheid ver langden voor middelbaar onderwijs in de Nederlandsche en vreemde taal- en letterkunde, de geschiedkundige, staats- en handelswetenschappen, het schoonschrijven en de gymnastiek, heeft tot uitkomst gehad, dat er meer personen zijn afgewezen dan toegelaten. Het getal mannelijke candidaten, die geëxamineerd zijn, bedroeg 104. Daarvan zijn 43 toegelaten,als: 7 voor de Nederlandsche taal-en letterkunde; 3 geschiedenis; 2 aardrijkskunde; 1 staatshuishoudkunde; 1 handels wetenschappen; 11 boekhouden; 1 Fransche taal- en letterkunde; 2 Engelsche taal- en letterkunde; 1 Hoog- duitsche taal- en letterkunde; 1 schoonschrijven en 13 gymnastiek. Van de vrouwelijke candidaten werden 9 geëxamineerd en slechts 2 toegelaten, als: 1 voor de Fransche taal- en letterkunde en 1 voor de, Hoogduitsche taal- letterkunde. Van de 35 candidaten, die aan het eindexamen voor de hoogere burgerscholen in de provincie Zuid-Holland hebben deelgenomen, zijn 27 toegelaten. Van de afge wezenen waren 4 candidaten uit 's-Gravenhage en 4 uit Deltt. De heer I. J. Dermout, beroepen predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, werd gisteren morgen tot de gemeente ingeleid en bevestigd door zijn ambtgenoot den heer E. H. van Leeuwen, die tot tekst gekozen had Prediker 114. Des avonds hield de bevestigde zijne intreerede, naar aanleiding van Joh. 1 18. De heeren Gagnebin c. s. te Amsterdam zijn door de synode niet-ontvankelijk verklaard in hunne aanvraag om in hooger beroep te mogen komen tegen eene uit spraak van de commissie voor de zaken der Waalsche kerk, betreffende bezwaren door adressanten ingebracht tegen de belijdenis van den tot predikant bij de Waalsche gemeente te Amsterdam beroepen heer H. E. Valés, pre dikant te Tonneins, welke bezwaren door hen geoordeeld werden van dien aard te zijn, dat genoemde heer H. E. Valés daardoor onbevoegd en ongeschikt zou zijn om de evangelie-bediening in de Waalsche gemeente te Amster dam te aanvaarden. Zaterdag morgen heeft te Goes eene vrouw, terwijl de man voor korten tijd afwezig was, zich door ophan ging van het leven beroofd. De huiselijke omstandig heden schijnen zeer ongunstig geweest te zijn. Een der vrouwelijke verpleegden in het diaconie oude mannen- en vrouwenhuis te Maassluis, Adriaantje de Raaf geheeten, heeft jl. Vrijdag haren lüO'oi jaaruag gevierd. Door de zorg van diakenen werd zij in de ge legenheid gesteld hare kinderen, waarvan de oudste 75 jaren telt, klein- en achterkleinkinderen en verdere familie feestelijk te ontvangen. Bovendien ontving zij vele geschenken en andere bewijzen van belangstelling. Te Dresden wordt ondersteld dat de nabij die stad plaats gehad hebbende mijnontplofifing een gevolg is van onvoorzichtigheid van een jongen mijnwerker. Zekerheid daaromtrent bezit men echter niet, daar niemand overge bleven is om inlichtingen te geven. Men is steeds bezig

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1