C O U R A N T. N°' 135. Zaterdag 7 Augustus. Middelburg 6 A ugustus. Benoemingen en toesluiten. Kerknieuws. Gemengde toerichten. UITSLAG DER STEMMINGEN voor Leden der Gemeenteraden. {Vervolg) cN Brouwershaven. De uitslag der Dinsdag gehouden verkiezing ter vervulling der vacaturen ontstaan door het vertrek van jonkheer W. F. van Spengler en het overlijden van den heer S. van Bochove, is geweest dat gekozen is de heer J. van der Bent, terwijl eene her stemming zal moeten plaats hebben tussehen de heeren G. van Wage en M. Braam. Hoofdplaat. Aantal kiezers 42, ingeleverd 36 bil jetten. Gekozen het aftredend lid J. B. Tas met 25 stem men. De heer C. L. Ego verkreeg 11 stemmen. Noordgouwe. Ingeleverd 22 biljetten. Gekozen de heer J. Romeijn met 14 stemmen. De heer M. Sehikker verkreeg 8 stemmen. Eerste stemming J. Romeijn 12, M. Schikker 7 stemm. Waarde. Ingeleverd 26 biljetten. Gekozen het aftre dend lid, M. Pieper met 14 stemmen. De heer J. C. Hieftje verkreeg 12 stemmen. Eerste stemming M. Pieper 13, J. 0. Hieftje 11 stemm. Zuiddorpe. In plaats van den heer C. van Waes,die zijne benoeming tot lid van den raad niet heeft aange nomen, is gekozen de heer J. Bruggeman. De te Vlissingen gearresteerde, te Rotterdam vrijge latene en van daar vervolgens gewelddadig weggevoerde Lamb is thans weder in vrijheid en in den afgeloopen nacht, omstreeks te 3 uren, te Vlissingen aangekomen. Hij heeft Woensdag terechtgestaan voor de civiele rechtbank te Bristol. Daar de aanklagers afzagen van de vervolging, wat aangaat de oplichting van 945 p. st. ten nadeele der firma Morris Lamb, zou hij onmiddellijk op vrije voeten gesteld zijn ware hij niet ook gevangen genomen op een bevelschrift van hetBankruptey Court. Ook deze heeft hem, volgens de Daily News van 5 dezer, in vrijheid doen stellen. Uit Goes meldt men ons: „De vanwege de Vereeniging tot het regelen en bevor deren van volksvermaken aangekondigde harddraverij heeft gisteren (Woensdag) plaats gehad. Reeds vroeg in den morgen wapperde van den toren en vele particuliere huizen de Nederlandsche vlag, en zoowel bij de Goese- naars als bij de talrijke vreemdelingen was het duidelijk zichtbaar dat zij gestemd waren om in den waren zin des woords een echt volksfeest op te vroolijken. „De eerste rid was bestemd voor paarden die nimmer stads- of landbouwprijs ot premie gewonnen hebben. Daarvoor waren 22 personen ingeschreven, doch slechts 19 namen er deel aan. De eerste harddraverij duurde van 10—1 uren, gedurende welke zich het harmonie gezelschap de Volharding nu en dan deed hooren. „De uitslag was dat de prijs van ƒ100 is behaald door de zwarte merrie genaamd Marianne, oud 7 jaar, toebe- hoorende aan den heer G. Barendrecht te Barendrecht en bereden door den pikeur J. den Boer, en de premie ad 40 door den blauwen schimmelhengst, genaamd Mazeppa, oud 6 jaren, toebehoorendo aan den heer H. N. Bax, te Dordrecht, en bereden door den pikeur L. G. Lampe. „Tussehen 1 en 3 uren werden door bovengenoemd har moniegezelschap eenige muziekstukken uitgevoerd op de Groote markt en te 3 uren had de harddraverij plaats voor paarden van zessen klaar, waarvoor 7 inschrijvers waren, waarvan 6 aan den wedstrijd deelnamen. „Het paard de Wisse (blauw bles ruin van 12 jaren), toebehoorende aan den heer G, Barendrecht en bereden door J. de Boer, behaalde den prijs van ƒ200, en de zwarte merrie genaamd Marianne, oud 7 jaren, toebehoorende aan denzelfden eigenaar en bereden door L. G. Lampe, behaalde de premie van 50. „Eene regenbui was oorzaak dat het terrein vroe ger verlaten werd dan het voornemen was, en ook de optocht, mét.ibW muziek van het 3» regement infanterie van Bergen apMSoom, dat eerst te zes uren aankwam, -niet kon plaats hebben. „Te 7 uren had eene reünie plaats in de zalen en den tuin der sociëteit van Ongeneuchte vrij, en werden de op het programma aangeduide muziekstukken uitgevoerd. Tijdens deze bijeenkomst werden door den voorzitter der vereeniging de prijzen en premiën aan de overwin naars uitgereikt, met een woord van dank aan de deel nemers der beide harddraverijen voor hunne pogingen om het feest zoo goed te doen slagen, en aan allen die het hunne hadden bijgedragen tot verhooging der feest vreugde van den dag. „De heer H. N.Bax betuigde namens de overwinnaars den voorzitter voor de tot hen gesprokene woorden hun nen dank en besloot zijne aanspraak met een wensch op de welvaart van Goes. „Mp. M. J. de Witt Hamer wijdde daarna een woord aan de Zeeuwsche landbouwers, en drukte den wensch uit dat spoedig een tijd mocht komen dat de Zeeuwsche paarden het van de Hollandsche zouden winnen, en dat hunne nederlaag van heden een prikkel zoude zijn om alles aan te wenden wat strekken kon tot verbetering van het Zeeuwsche paardenras. „Vele vreemdelingen en Zuid-Bevelanders verlieten 's avonds te 10 uren de reünie, om met den extra trein naar hunne woonplaatsen weder te keeren, en daar ook de infanterie-muziek met dien trein vertrok, was het har moniegezelschap de Volharding wederom bereid nog eenige stukken uit te voeren. Van de gelegenheid tot dansen werd vervolgens gretig gebruik gemaakt." De Staatscourant van Vrijdag 6 Augustus bevat het koninklijk besluit van den 24<™ Juli jl., houdende ver gunning tot het toepassen van het zoogenaamd diffusie- stelsel in de beetwortel-suikerfabrieken. geneeskundig staatstoezicht. Op verzoek eervol ontslag verleend, wegens verandering van woonplaats, aan dp. P. A. van Toorenburg, als lid van den genees kundigen raad in de provincie Zeeland, en als zoodanig benoemd de heer C. J. Cornelis, heelmeester te Breskens. telegrafhie. Benoemd tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren de telegrafist 3e klasse L. M. Bettenhaussen. nederlandsche staatscourant. Op verzoek eervol ontslagen, met. ingang van 1 September a., de heer H. van Reijerdam, als boekhouder en kassier voor de Neder landsche Staatscourant en het Staatsblad, en alszoodanig benoemd F. K. Dübel, thans klerk bij die comptabiliteit. pensioenen. Verleend de volgende pensioenen, met ingang van 1 Juli jl., aan J. Dregmans, commissaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden en lichtwach- ters te Neuzen, ten bedrage van ƒ342. en aan M. J. van Oosten, idem te Veere, tot een bedrag van 533. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend aan den thans met verlof hier te lande aanwezigen 2«> luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië A. A. van Delden, met ingang van den dag voorafgaande aan dien waarop hij, met bestem ming voor den burgerlijken dienst aldaar, ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië zal worden gesteld. De synode der Nederlandsche hervormde kerk heeft (na harden tegenstand) de zoogenaamde Doopformule verplichtend gemaakt. Het mag bevreemdend geacht worden, dat, terwijl de synode de provinciale kerkbesturen, de classicale kerk besturen en classicale vergaderingen, ja zelfs de kerke raden omtrent de beuzelachtigste veranderingen in het formuleeren van sommige, soms niets beteekenende wetsartikelen raadpleegt, zij thans na de discussies van het vorige jaar over dezelfde zaak zu'.k een besluit ge nomen heeft, zonder de andere kerkelijke besturen te hooren. {Het Vaderland) Het koninklijk besluit tot intrekking van het besluit van het staatsbewind der Bataafsche republiek van 18 December 1804, betreffende de Nederlandsche spelling, vindt natuurlijk zijne voör- en tegenstanders. Tegenover het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage, dat van dit besluit „met verbazing" heeft kennis genomen en ,.„0 ten zeerste afkeurt, heeft de Provinciale Friesche courant „met groote voldoening" de intrekking van het bestuit omtrent de Siegenbeekiaansche spelling gezien. De redactie van laatstgenoemd blad zegt onder anderen: „Toen wij voor ruim vier jaren in dit blad het eerst van alle Nederlandsche couranten van de nieuwe spelling gebruik maakten, stonden wij geheel alleen; allengs kregen wij hier en daar enkele navolgers. Thans echter, nu de staatsspelling niet meer bestaat en de ambtenaar in zijne officieele correspondentie meer vrijheid bekomt, zal van Delfzijl tot aan Ostende, bij Nederlander en Vla- minger de taalzuivering algemeen worden. Wij merken hierbij op dat de Provinciale Friesche courant zich vergist waar zij zegt „dat zij het eerst van alle Nederlandsche couranten van de nieuwe spel ling gebruik heeft gemaakt en daarbij geheel alleen stond." De Middelburgsche courant is de Friesche meer dan een halfjaar vóór geweest. Het 6« zendingsfeest op het landgoed Middachten werd Woensdag door 8 a 10,000 personen bijgewoond, waarvan van Amsterdam p. m. 1700, van Rotterdam p. m. 1400, van Leeuwarden 1100, van Utrecht tot Arn hem p. m. 500 per trein werden vervoerd. Al de op het programma opgegeven sprekers voerden het woord, be halve de predikant Barger van Utrecht, in wiens plaats de predikant Zegers van Oosterbeek de openingsrede hield. Onder de sprekers wordt genoemd de oude heer Capadose, van 's-Gravenbage, wiens gehoor's morgens en 'smiddags het talrijkst was. Het gezang, door muziek begeleid en in twee partijen gesplitst, die elkander van de hoogte en uit de laagte begroetten, maakte veel indruk. Het kasteel der gravin van Bentinck Hoevel was met vlaggen versierd; de eigenares werd door een commissie begroet en bedankt. De restauratiën lieten te wenschen over, maar overigens scheen onder de vele belangstellen den tevredenheid te heerschen. {Het Vaderland) In de Arnhemsche courant lezen wij hieromtrent het vólgende: „Jl. Woensdag had in het boscli van Middachten het Zendingsfeest plaats. Reeds vroeg in den morgen zijn velen naar het prachtige bosch van Middachten met dat doel op reis gegaan, zoowel te voet als in rijtuigen en met den Bpoortrein, terwijl sommige Middachtgangers de vélocipède geen te wereldsch voertuig hebben geacht om het oord der bestemming sneller te bereiken. Uit enkele rijtuigen klonk het psalmgezang, door eene har monica begeleid, den voorbijgangers tegen. Ook uit andere deelen van 't land is eene talrijke menigte opge komen. Langs den spoorweg van LeeuwardenArnhem hadden alleen uit de streek Leeuwarden—Zwolle ruim elfhonderd personen plaats genomen." Naar wij vernemen, zal de Rotterdamsche kermis dit jaar bezocht worden door de volgende spellen en tenten: Nieuwemarkt: Carré, paardenspel; H. Blanus, paardenspel; Gebr. Ouvrier,theatremécanique; Kleeberg, ménagerie. Hofplein: Hartkopff,anatomisch museum; Xalaire, panorama; dito, dik kind; van Stralen, geleerde hondjes; Brice, reus; Fabricht, wassebeeldenHannema, dwerg; Kroes, bijenkorf; Wesseling, schiettent. Vest bij de Delfschepoort, A. Laurich, panorama. Boschje Lyon, café chantant. Jonker Fransstraat: Plat, café cliantant; Kinsbergen, théatre Crosso; Kreutzberg, ménagerie; Dupont, Hniskens en Coppejans,panorama's; Faux, Poolsch theatre; Rumpe Martin, goudmijn; Soest- man en Simon, paardenspel, enz. Men heeft opgemerkt dat de mosselen van dit jaar zeer aangedaan zijn door kleine krabben; bijna iedere mossel bevat er éen en somtijds wel twee. Het is dan ook zeer onvoorzichtig rauwe mosselen te eten. De commissaris van politie te Harderwijk heeft, in

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1