M1DDELBURGSCHE COURANT. N°- 134 1869. Vrijdag 6 Augustus. 6hmcnlanö. Middelburg 5 Augustus. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Gezien liet adres van Vriesendorp en Gaade te 's Hage houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een locomobile in de werkplaats van J. C. de Ruijter en Zoon, gelegen in de Lange Zerke, wijk E n°. 137—138 en 139 alhier; Gelet op Zr. M>. besluit van den 31™ Januari 1824 (Staatsblad n°. 19) Maken bekend, dat de bij genoemd koninklijk besluit voorgeschrevene nadere informatie de commodo el incom- nodo zal plaats hebben op Zaterdag den 7 Augustus 1869, des namiddags te 2 uren, ten raadhuize dezer gemeente; En roepen bij deze andermaal op, om daarbij tegen woordig te zijn, teneinde in hun belangd;^ Nfoiden ge hoord, alle eigenaars of gebruikers van -fl'e-diierboven bedoelde of daaraan grenzende gebouwen of erven, en in het algemeen ieder, die vermeenen mocht tegen de gevraagde vergunning eenig bezwaar te moeten in brengen. Vlissingen, den 31«" Juli 1869. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. UITSLAG DER HERSTEMMINGEN ■voor Leden der Gemeenteraden. {Vervolg.) Axel. Ingeleverd 100 biljetten, van onwaarde 1. Ge kozen de aftredende leden A. van Overstraten Kruysse met 76, en S. A. de Smidt met 73 stemmen. De heeren P. C. van Yessem verkregen 30, J. Cappon 9 stemmen. Eerste stemmingS. A. de Smidt en A. van Overstraten Kruysse, beiden 41, L. C. van Yessem 20, en C. Cappon 17 stemmen. Bruinisse. Ingeleverd 63 biljetten. Gekozen de heer C. M. Yoorbeijtel met 42 stemmen. Op den heer J. de Waal waren 21 stemmen vereenigd. Eerste stemmingJ. de Waal 27, C. M. Voorbeijtel 24 stemmen. Krabbendijke. Aantal kiezers 43. Ingeleverd 34 biljetten. Gekozen de heeren B. den Exter van den Brink, aftredend lid, met 20, en J. de Kok Hz. met 18 stemmen. Op de heeren K. Verschuure, aftredend lid, waren 14, en P. Nieuwenhuyse 3 stemmen uitgebracht. Eerste stemming: B. den Exter van den Brink en K. Verschuure, beiden 17, P. Nieuwenhuyse 15 en J. de Kok Hz. 12 stemmen. Sluis. Ingeleverd 68 biljetten, waarvan 1 van on waarde. Gekozen de heer m'\ W. Hemsing met 38 stem men. Op den heer C. Schout Velthuys waren 29 stemmen uitgebracht. Eerste stemming: W. Hemsing en C. Schout Velt huys beiden 30 stemmen. St.-Annaland. Aantal kiezers 103, ingeleverd 95 biljetten, van onwaarde 1. Gekozen de heeren A. Geluk Fz. met 76, en J. de Graaf Lz. met 48 stemmen. Op de heeren 0. M. Bal, 'aftredend lid, waren 33, en M. Elenbaas 28, stemmen uitgebracht. Eerste stemming: A. Geluk Fz. 43, C. M. Bal 28 M. Elenbaas en J. de Graaf beiden 18 stemmen. St.-Maartensdijk. Ingeleverd 106 biljetten. Geko zen jhr. J. L. de Casembroot met 54 stemmen. Op den heer A. C. Noom waren 52 stemmen uitgebracht. Eerste stemming: A. C. Noom 29, jhr. de Casembroot 28 stemmen. Het Provinciaal blad van Zeeland n°. 77, bevat de vol gende circulaire van den commissaris des konings in deze provincie aan de burgemeesters der verschillende gemeenten „De procureur-generaal, fungeerend directeur van rijks politie in dit gewest, vestigt mijne aandacht op het ondoelmatige van het wegnemen door zeer vele landlieden gedurende den winter der hekken waarmede de dammen hunner erven, waarop het woonhuis en de schuren staan, worden afgesloten. „Volgens de tegenwoordige opvatting der artt. 390 en 391 van het wetboek van strafrecht, zegt die rechterlijke ambtenaar, vervalt daardoor de clóture générale van het erf en daarmede de aanhoorigheid van een bewoo. 1 h Ook de rechtsveiligheid, welke gemeld artikel 390 ver leent aan hef afgesloten erf, waardoor een diefstal daarop gepleegd gelijk wordt gesteld met den diefstal in het huis zelf, vervalt door dat wegnemen om plaats te maken voor een min gunstigen toestand, daar, door het wegnemen van het hek dat den dam sluit, de diefstal gepleegd in eene schuur welke niet slechts op het erf staat maar zelfs daaraan belendend is, mits geen doorgang binnen door bestaat, wordt beschouwd als gepleegd op eene plaats die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede ge lijk gesteld, 'tgeen bij de toepassing der strafwet een aan merkelijk verschil daarstelt. „Naar aanleiding daarvan heb ik de eer u te verzoe ken, de belanghebbenden in uwe gemeente bij publicatie te wijzen op het wenschelijke der afsluiting van hunne erven, ook gedurende den winter, als strekkende tot hunne eigene veiligheid." Uit Gent meldt men ons dat sedert 1 Augustus de broodpegel, de officieele prijsstelling van het brood, die sedert ettelijke jaren aldaar bestond,is afgeschaft, teneinde dien nijverheidstak evenals eiken anderen volle vrijheid te laten. Van dien maatregel verwachten de voorstan ders dat de graanmarkt aldaar eene grootere uitbreiding zal krijgen en dat de concurentie tusschen de bakkers den broodprijs zal doen verminderen. De ondervinding zal echter moeten leeren of deze laatste niet de handen in een zullen slaan om te trachten den broodprijs zoo hoog mogelijk te houden, hetgeen hun dan wellicht gedu rende eenigen tijd gelukken zal. Bij besluit van jl. Vrijdag, 30 Juli, hebben gedeputeerde staten van Zeeland den invoer van vee veroorloofd in de haven van Kortgene. De bepalingen der artt. 4, 5, 6, 7 (*n 8 van het reglement ter voorkoming van de versprei ding der longziekte onder het rundvee in Zeeland zijn °P dat vee toepasselijk. De Staatscourant van Donderdag 5 Augustus bevat het koninklijk besluit, waarbij op grond dat door de vereeniging der administratiën van de posterijen en van de rijks-telegrafen onder éen departement van algemeen bestuur vereenvoudiging en besparing van uitgaven verkregen en bovendien het gevolg kan worden dat zonder overwegend bezwaar voor 'srijks schatkist in kleinere gemeenten, waar dit tot dusver niet geschied is, rijks telegraafkantoren kunnen gevestigd worden wordt bepaald dat, te rekenen van den 1™ Januari 1870, de administratie van de rijks telegraaf en de behandeling der zaken die de telegraphie in het algemeen betreffen, van het departement van binnenlandsche zaken wordt overgebracht naar het departement van financiën. ridderorden. Vergunning verleend aan Zr-M5. kamer heer den ritmeester der cavalerie op nonactiviteit jonk heer P.O. H.Gevaerts van Simonshaven, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van het Legioen van eer, hem door Z. M. den keizer der Fanschen geschonken. telegraphie. Benoemd, met ingang van 15 dezer, tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren de tele grafist 3« klasse W. Bos. KOLONiëN. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost- Indischen ambtenaar P. Noordijk, laatstelijk gouverne- ments-veearts in de derde afdeeling op Java, thans met verlof hier te lande. leger. Op verzoek eervol ontslag uit 'l'. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch- Indië M. E. van Zuijlen, thans met verlof hier te lande. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Juli jl. bedraagt het getal der vacante scholenOpenbare voor gewoon 21, gewoon en meer 3 en meer uitgebreid lager onderwijs 1; bijzondere voor meer uitgebreid onderwijs 1; gesubsidi eerde bijzondere voor gewoon 2, gewoon en meer 2 en voor meer uitgebreid onderwijs 1; hulponderwijzers betrekkingen 13. Van Amsterdam wordt het getal der vacante openbare armenscholen en hulponderwijzers plaatsen niet opgegeven. De heer M. J. C. Wolf, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Brakel, heeft voor het beroep naar die gemeente te Staven isse bedankt. De officier van administatie 3' klasse E. H. W. Wijn malen, behoorende tot de rol van 7.' Ms wachtschip te Willemsoord, en gedetacheerd geweest op Zr. Ms. instruc tievaartuig Urania, wordt met den 10en dezer op non activiteit gesteld. De majoor-ingenieur A. Tutein Nolthenius, uit Vlissingen, heeft het kommando van het bataljon mineurs en sapeurs te Nijmegen overgenomen van den kapitein ingenieur A. van Assendelft de Coningh. Een groote landbouw-tentoonstelling zal men den 25"> September te Namen houden, die zonder twijfel wel de moeite waard zal zijn om ook door Nederlanders te worden bezocht. Gedeeltelijk is zij internationaal en levert alzoo ook een gelegenheid op voor onze houttelers en werktuigmakers, om zich met het buitenland te meten. De Landbouw-vereeniging van Namen schrijft alle vijf jaren dergelijke tentoonstellingen uit. Het weigel ukken der vorige doet vertrouwen, dat ook de aanstaande hoogst belangrijk zal zijn. De tentoonstelling bevat vijf afdeelingen. Ten eerste een provinciale tentoonstelling van fokvee. Ten tweede een internationale tentoonstelling van boschbouw, van verzamelingen houtsoorten, houtplantsoen, gereedschap pen, werktuigen en andere voorwerpen, die bij de hout teelt te pas komen, reeksen van voorwerpen bovenal, die de teelt van het eene of andere boomgewas uiteenzetten en aanschouwelijk maken. De plantsoenen moeten, voor zoover zij niet ouder zijn dan vier jaren, in kisten van 4 bij 6 decimeters in den grond geplant, waarin zij geteelt zijn, tentoongesteld worden, maar ouder plantsoen zon der aardklomp. Ten derde zal er een internationale ten toonstelling met nauwkeurige beproeving van landbouw werktuigen zijn, ter mededinging naar een lange reeks uitgeschreven eerepenningen. Ten vierde een provin ciale tentoonstelling van ooft- en groenteteelt, en ten Yijfde een Belgische wedstrijd van hoefsmeden. Het meeste werk schijnt er gemaakt te zullen worden van de boschbouwtentoonstelling, waarbij men uit Duitschland veel medewerking verwacht. Prijzen worden hierbij uitgeloofd voor de navolgende inzendingen: Boschbouw-kruidkunde, levende voorwerpenin 't wild groeiende en geteelde houtsoorten en uitlandsche voor inlandschen aankweek geschikte boomsoortengedroogde verzamelingen van boschbouw-planten, natuurkundige praeparaten, doorsneden van boomstammen van verschil lenden ouderdom; houtzaden en vruchten; voorwerpen, de gebreken en ziekten der boomen verduidelijkende. Boschbouw: plantsoen van verschillenden ouderdom, door opslag in 't wild verkregen, en geteeld plantsoen, zaailingen, stekken, verkweekte kreeften en afleggers. Gebruik van houw van boomgewassoorten van brand hout, van timmerhout, behouwen en onbehouwen, als palen, kolenhout, spoorwegliggers, hoppalen, wijngaard en boonenstaken, kribhout, hoepels, kuiphout enz.; wa gen makersliout; houtsnijdershout, lepels, bakken, melk- mouten, zadelboomen, klompen, looischors en dergelijke meubelhout; vlechtwerk, bezemrijs; zaden,mos en zwam, inbosschen verzameld; gedroogde en ingemaakte bosch-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1