föuitmlcmö. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Gemeenteraad Tan Goes. Algemeen overziclit. Te Douai heeft de vorige week weder een ongeluk in een der mijnen plaats gehad. Te half 3 uren in den namiddag zou men twaalf werklieden in een mijnwer- kerskooi, die ledig 4000 kilogr. zwaar was. naar boven hijschen. Nauwelijks was de kooi tot op een hoogte van ongeveer 60 voeten boven den bodem der mijn gekomen, toen, 150 voeten hooger, een stuk metselwerk van een kub. meter inhoud losraakte en op een der bovenste hoeken van de kooi nederkwam, die daardoor omsloeg. De werklieden, die er zich in bevonden, vielen er, zoo als men denken kan, uit en kwamen in een bassin terecht dat vol water was. Tot overmaat van ramp geraakte de kooi tengevolge van deze beweging los van de touwen, waaraan zij bevestigd was, en het ontzaglijke lichaam, 4000 kilogrammen zwaar, stortte op de ongelukkigen neder. De uitwerking laat zich denken. Half verdronken, half door het gevaarte verpletterd, waren deze beklagens- waardigen een ellendigen dood gestorven, nog voordat hunne makkers, die in de mijn aanwezig waren, hun ter hulpe konden snellen. Slechts éen hunner, Blanquet ge naamd, is als door een wonder aan den dood ontkomen. Met wonden overdekt, heeft men hem uit den kuil ge haald des avonds te 10 uren had hij het vermogen om te spreken nog niet herkregen. Hartverscheurend was het gezicht der zes vrouwen met hare kinderen, die wanhopig jammerende, bij het opgraven der lijken hunne mannen en vaders zochten en niet dan verstrooide lede maten daarvoor in de plaats vonden. Te Hoorn is een no. 71142 in de Nederlandsche staatsloterij uitgegeven, welk nommer niet bestaat. Het briefje was dus valsch. De justitie doet onderzoek. Te Florence is het lijk van den bakker Dolfi 11. Vrijdag begraven onder een toevloed van 30 a 40,000 menschen, in een lijkwagen, die door vier paarden ge trokken werd, en, 't geen in Italië ongehoord is, de over ledene had alle kerkelijke plechtigheid bij zijne teraarde bestelling verboden. De bakker Dolfi was bij de omwente ling te Florence, toen den 27 April 1859 de groothertoge lijke familie de stad verlaten moest, de eerste man van het volk. Hij moet een fraai imposant uiterlijk gehad hebben, waaruit kracht en zachtheid beide spraken. De gunst, die hij genoot, bij het volk zoowel als bij de regee ring, is tot zijn dood toe onveranderd gebleven. Door allen werd hij vertrouwd. In de eerste tijden van het koninkrijk was hij de geregelde raadsman en medewer ker van den minister Ricasoli. Bij dat alles is Dolfi steeds burgerman gebleven. Van de regeering heeft hij noch eenige betrekking noch de hem aangeboden ridderorden aangenomen. Vandaar dat het volk de eerlijkheid zijner echt democratische overtuiging, ondanks het vertrouwen dat hij bij de regeering en de hooge kringen had, niet betwijfelde. Tot zijn dood toe kon men hem opzijn wagen zien uitrijden om de inkoopen te doen van meel voor zijn bakkerij, waarin hij wel is waar zelf niet meer arbeidde, doch waarboven hij een kamer bleef bewonen. Hij is gestorven aan een plotselinge hersenaandoening, verergerd door een zonnesteek, die hem getroffen had op de badplaats, waarheen hij zich tot herstel begeven had. Hij had den naam van rijk te zijn, doch meer dan welge steld was hij niet. Steeds had hij aan alle patriotische doeleinden en aan de Garribaldisten veel bijgedragen. Zijn begrafenis toont, hoe aanzienlijk de plaats was, die Dolfi in de jongste geschiedenis van zijn stad en land had ingenomen en nog altijd in de waardeering zijner medeburgers innam. Gedeputeerde staten der provincie Gelderland heb ben benoemd tot archivaris der provincie den heer nu. J. E. van Persijn, secretaris der gemeente Brummen. Binnen korten tijd zal het sedert lang hangend vraagstuk tot verbetering van het rioolstelsel te 's-Gra- venhage bij den raad in behandeling worden gebracht. Tal van stukken waren daaromtrent ingekomen,het eene om zich eenvoudig tot de toepassing van een desinfectie- stelsel te bepalen; het ander weder om proeven te nemen met een nieuw rioolsteisel, volgens de denkbeelden van den heer Suvern te Halleeen derde weder om Liernur's stelsel toe te passenterwijl bovendien nog steeds han gende is een door den gemeente-architect ontworpen stelsel. Omtrent al die stukken hebben burgemeester en wethouders thans een praeadvies uitgebracht, waarvan de slotsom is, dat den raad wordt voorgesteld1°. den heer dr. Verwey te melden, dat men met genoegen het nemen eener proef met het desinfectiestelsel van den heer L. Verstraet, te Parijs, zal zien en daarvoor aanwijst de putten bij de Oranjekazerne; maar dat men nu reeds moet opmerken, dat de toepassing van het stelsel te 's Hage geene belangrijke uitkomsten opleveren, wegens de gesteldheid der putten; 2°. aldaar geen proef te nemen met het stelsel Loiseau en omtrent de invoering van dat stelsel eene beslissing aan te houden tot na het eindigen van het contract met de aannemers tot het ophalen van vuil, waarin het ledigen der beerputten begrepen is; 3°. het nemen eener proef met de methode tot desinfectie der riolen van Suvern, wegens de plaatselijke gesteld heid der gemeente, achterwege te latenen 4°. af te wijzen de adressen tot invoering van het stelsel Liernur. De vereeniging tot bevordering van aanvoer van katoen heeft jl. Donderdag te Londen een vergadering gehouden, waar, met het oog op de vermeerderde katoen- productie in Indië, die thans bij den hoogen prijs der grondstof voor de Engelsche fabrieken zoozeer noodig is, besluiten werden genomen van instemming met de plannen der regeering tot krachtige uitbreiding van het spoorwegverkeer in Indië voor staatsrekening, met de vraag, dat daarvoor 10 millioen p. st. jaarlijks vooreerst zou worden uitgegeven, en dat in Indië raden van land bouw in de onderscheiden presidentschappen zouden ingesteld worden. De te Haarlem gehouden landbouwtentoonstelling is jl. Dinsdag met een fête de nuit in de Hertenkamp besloten, hetwelk door ongeveer drieduizend personen werd bijgewoond. Gedurende het verblijf van den onderkoning van Egypte te Brussel zijn door de personen van zijn gevolg verscheidene gewezen kweekelingen van het conserva- toire dier stad voor de opera te Caïro geëngageerd ge worden. Tevens is een zestienjarige, zeer veel belovende pianist, die op dit oogenblik nog zijne opleiding aan de genoemde inrichting ontvangt, Henri Logé genaamd, uit- genoodigd geworden om zich tijdens de feesten, die ter gelegenheid van de inwijding van het Suez-kanaal ge geven zullen worden, te doen hooren. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den dezer: K. M. Muller, jm. 32 j. met M. Le Cointre, jd. 40 j. L. van Loij, jm. 26 j. met I. E. Gaston, jd. 28 j. J. Cabooter, jm. 32 j. met K. Marijs, jd. 31 j. A. M. Jacobs, jm. 34 j. met F. Eisma, jd. 26 j. J. T. Gielen, jm. 25 j. met J. W. Roose, jd. 27 j. H. Scheermeijer, wedn. 37 j. met J. Bebelaar, jd. 31 j. A. Visser, jm. 29 j. met A. M. Mookhoek, jd. 28 j. (Van 25 tot 31 Juli.) Vlissingen. Gehuwd: F. Jilleba, 47 j., weduwnaar van W. Rijnhout, met P. M. van de Gazelle, 28 j jd. Bevallen: J. P. Nijssen, geb. van Akkeren, z. S. Vis, geb. Koppejan, d. OverledenA. A. den Baas, oud 6 w., z. Goes. Gehuwd. J.vanNieuwenhoven,jm. 31 j. met A. M. Susijn, jd. 34 j. D'. A. van Hennekeler, jm. 32 j. met W. P. M. Blaaubeen jd. 21 j. Bevallen: J. Maas, geb. van Hoorn, d. Th. Rijkse, geb. van Loo, z. R. Gunst, geb. Baas, d. J. M. A. Fagel, geb. Passieux, d. OverledenL. Rijkse, z. 1 dag. 31 Juli 'sav. 11 u. 64 gr. 1 Aug. 'smorg.7u. 64gr.'smidd.lu. 71 gr.'sav. llu.59gr- 2 'smorg.7u.60gr.'smidd.lu.67gr.'sav.7 u.64gr Zitting van Zaterdag 31 Juli. Ingekomen stukken; ge- meenterekeuingrapport rekening spijsuitdeeling; af- en overschrijving; aanvulling raadsbesluit; rapportbegrooting; mededeelingen; vraag van den heer van Renterghem. Afwezig wegens ongesteldheid de heeren Pilaar, van Voorst Vader en de Laat de Kanter, en wegens afwezig heid buiten de gemeente de heeren de Knokke van der Meulen en van den Boschallen met kennisgeving. Na de resumtie der notulen van de vorige vergadering deelt de voorzitter als ingekomen stukken mede: a. Drie brieven van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring der raadsbeslniten 1°. tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1868; 2». tot wijziging der begrooting voor 1869; 3». tot uitgifte in erfpacht der wegeling in de voorstad aan M. van Zweeden. b. Van de heeren H. G. Hartman Jz., J. van der Baan en F. Kleeuwens Zoon, boekwerken ten geschenke aan de bibliotheek, waarvoor dank is betuigd. c. Het verslag van den landbouw in Nederland over 1867. d. Het jaarverslag der gemeente Delft over 1868, beide verslagen te plaatsen in de bibliotheek. e. De rekening over 1868 en de begrooting voor 1870 der dienstdoende schutterij, die gesteld worden in handen der financieele commissie. Verzoek van D. van den Bergh te Dordrecht om in wijk A 55 een magazijn voor lompen en beenderen op te richten, hetwelk wordt gerenvoieerd aan burgemeester en wethouders als niet behoorende tot de competentie van den raad. g. De kennisgeving van mr. J. H. de Laat de Kanter van zijn te nemen ontslag als lid der financieele com missie, waarover de voorzitter zijn leedwezen betuigt. Er is besloten bij den heer de Kanter nog pogingen aan te wenden om hem op zijn besluit te doen terugkomen; mocht dit niet gelukken, dan zal in de volgende verga dering eene benoeming plaats hebben. h. Brief van den directeur van het postkantoor te Goes, houdende verzoek om zoo mogelijk een geschikt lokaal tot postkantoor en directeurswoning in te richten. Wordt besloten te kennen te geven dat de gemeente geene panden in eigendom en geene fondsen voorhanden heeft om het verzoek in te willigen. i. Eenige Staatsbladen. Wordt overgelegd de gemeente-rekening over 1868 met de verantwoording van burgemeester en wethouders, die gesteld zal worden in handen der financieele com missie. Wordt gelezen het rapport der commissie door den voorzitter benoemd en bestaande uit de heeren G. H. Kakebeeke, C. C. van den Bosch en H. G. Hartsman Jz., tot het opnemen der rekening dienst 1868/9 van de com missie voor de oeconomische spijsuitdeeling, welk rapport onder dankbetuiging aan die commissie in het archief zal worden gedeponeerd. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot afschrijving eener som van f 334 van de be grooting voor 1869 voor rente der geldleening ad f 10000, van hoofdstuk 9 (onvoorziene uitgaven) op hoofdstuk 5, afdeeling 1 art. 15 (rente der geldleening ad 10000, aangegaan in 1869), behoudens goedkeuring van gede puteerde staten. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt het raadsbssluit van den 7« April jl. tot verkoop van inschrijving op het grootboek eener som van p. m. 1900 aangevuld met de bijvoeging „waartoe een nominaal kapitaal van ƒ3400 wordt vereischt"; vermits zulks door het grootboek wordt verlangd en waarop de goedkeuring van gedeputeerde staten zal gevraagd worden. De voorzitter doet voorlezing van een rapport van burgemeester en wethouders omtrent de punten die bij de behandeling der begrooting voor 1869 tot opmerkin gen hebben geleid, na voorlezing waarvan door den heer Verhagen dank wordt gezegd voor de wijze waarop de verschillende inlichtingen zijn verstrekt, en met verkla ring dat voor zoover hij zich met de een of andere con clusie niet mocht kunnen vereenigen, hij later daarop terug zal komen. Ten slotte deelt de voorzitter mede: a. dat het vergroote lokaal van de school der 2C klasse op heden door burgemeester en wethouders opgenomen en aan het schooltoezicht in gebruik overgegeven is, en b. dat bij de plaats gehad hebbende verkiezing voor vier leden van den gemeenteraad zijn herkozen de heeren mr. M. P. Blaaubeen en mr. W. G. de Knokke van der Meu len, en gekozen jhr. nw. J. J.Pompe van Meerder voort, die allen hunne benoeming hebben aangenomen, terwijl op Maandag 2 Augustus eene herstemming zal plaatshebben tusschen de heeren dr. C. A. van Renterghem en mr. J.G. de Witt Hamer. Op de vraag des voorzitters of een der leden nog iet: in het midden heeft te brengen zegt de heer van Rei- terghem dat hij met bevreemding in de Goesche couraii melding heeft zien gemaakt van eene zaak die in beslot! raadsvergadering was behandeld en waarvoor het sil- zwijgenaan de leden was opgelegd en met zijn weten iog niet opgehevenhij vraagt of er niet kan worden omer- zocht door wien die zaak is gepubliceerd. De voórziter zegt dat het stilzwijgen niet aan de leden is opgehgd, maar ook blijkens de notulen aan de kieschheid der leden is overgelaten. De heer van Renterghem .rekt daarop zijn verlangen tot onderzoek in, waarna dt ver gadering gesloten wordt. Heden heeft de eerste vergadering van den Frmschen senaat plaats. Volgens sommige berichten zou echter het ontwerp senaatsbesluit omtrent de in te voe en her vormingen eerst morgen worden ingediend. Berichten uit Spanje spreken steeds van versciillende kleine Carlistische afdeel ingen, welke zich op eenige punten des lands blijven vertoonen en door troepen ach tervolgd en uiteengejaagd worden. In de bergstreken kunnen dergelijke kleine afdeelingen ziche <hter, in afwachting van de dingen die komen zullen, zeer lang staande houden. Men kent overigens het gezegde van Prim, indertijd onder andere omstandigheden uitgespro ken, dat zelfs de met gunstigen uitslag bekroonde pogin gen tot opstand in Spanje steeds met eenige nederlagen

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2