MIDDELBURGSCHE COURANT. r i3i. 1869 Dinsdag 3 Augustus. Middelburg 2 Augustus. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde berichten. Wij herinneren dat morgen (Dinsdag) in onderschei dene gemeenten dezer provincie herstemming moet plaats hebben voor de verkiezing van leden voor den gemeen teraad, en de inlevering der biljetten tusschen 9 en Bij koninklijk besluit van den 23™ Juli jli, isinge- t r o k k en het besluit van het staatsbewind dér Bataafsche 5 uren geschieden moet. Te Goes heeft de herstemmrl^'f/^ti^liek van 18 December 1804, houdende bepaling reeds heden plaats gehad. dat de spelling, aangeprezen in de in naam en op last van dat bewind uitgegeven verhandeling over de spel ling der Nederlandsche taal van den Leidschen hoog leeraar M. Siegenbeekzal worden aangenomen en gevolgd in de bij dat besluit vermelde geschriften. Eindelijk wijdt ook de Arnhemsche courant hare aan dacht aan de zaak van den Engelschen koopman Lamb. Het begon waarlijk dan ook tijd te worden dat behalve de beide Utrechtsche organen, die blijkbaar niets van de eigenlijke quaestie begrepen ook eens een ander dag blad meer dan terloops die zaak besprak. De Arnhemsche courant schaart zich daarbij geheel en al aan onze zijde. „Om zich de zaak juist voor te stellen zegt zii moet men zich eerst de vraag doenwat zou de Neder landsche regeering kunnen en moeten doen, wanneer een Nederlander aldus door eene vreemde mogendheid gewelddadig ware opgepakt en van het Nederlandsch grondgebied weggevoerd „Hieromtrent zal wel geen twijfel kunnen bestaan. De Nederlandsche regeering zou bij de vreemde regeering protesteeren tegen deze schending van territoirzij zou eischen dat de wederrechtelijk weggevoerde Nederlander teruggebracht en de oppakkers gestraft werdenzij zou desnoods, zoolang aan deze billijke eischen niet voldaan was, of althans wanneer de vreemde regeering bepaalde lijk weigerde voldoening voor het gepleegd onrecht te geven, het diplomatiek verkeer met zoodanige mogend heid afbreken en de tusschenkomst van éene of meer Europeesche mogendheden ter beslechting van dit ge schil kunnen inroepen. Geen staat, zelfs de kleinste en zwakste niet, kan zulk eene verongelijking lijdzaam ver dragen zonder zich aan de minachting van geheel Europa bloot te stellen. „Lamb is geen Nederlander, maar heeft, volgens art. 3 der grondwet, dezelfde aanspraak op bescherming zijner persoonlijke vrijheid als de Nederlander die heeft. Wat dus de Nederlandsche regeering voor haren landgenoot zou moeten doen, moet zij óok doen voor den vreemdeling die zich op het Nederlandsch grondgebied bevindt. Hij is wederrechtelijk opgepakt en weggevoerd, en de Neder landsche regeering moet vóór alles eischen, dat hij weder teruggebracht worde. Noch de Engelsche regeering, noch de Engelsche politie had ot heeft eenig recht op Neder landsch grondgebied eigenmachtig personen in hechtenis e nemen. Laten wij eens dit antecedent toe, dat vreemde lolitie-agcnten hunne functiën op ons grondgebied ko len uitoefenen, dan zijn alle grondwettelijke en burger- Zchtelijke verzekeringen onzer persoonlijke vrijheid ijlele en doode woorden. Wat men van de Engelsche Pditie toelaat zal men van de Fransche en Pruissische pciitie niet kunnen weren, en de Nederlandsche inge. zeenen zullen, wanneer zij iets mogen gezegd of geschre. vei of gedaan hebben, wat aan een vreemden machthebber mishaagt, even weinig zeker zijn van niet te zullen op gepikt en weggevoerd worden als de vreemdeling die ziel vertrouwende op onze grondwettige voorschrif ten op Nederlandschen bodem begeeft. Principiis obsla\ Warneer wij ons maken tot het lijdzaamste en goedigste ^Herlijdzame en goedige volken, zal aan ons overkomen Wat san den man overkwam, die, pour éoiter lont reproche, zich les ochtends in een schaap veranderde: Le soir on le mit a la broche Beialve op art. 3 onzer grondwet, waarop ook wij her- haal&lijk wezen, herinnert de Arnhemsche courant aan art. 151 der grondwet, luidende„Buiten de gevallen in He wet bepaald, mag niemand in hechtenis worden geno men dan op een bevel van den rechter, inhoudende de zedenen der gedane aanhouding." Bovendien had de Arnhemsche courant ook in verband met deze grondwet tige bepaling en met het oog op de houding van politie agenten te Vlissingen, kunnen wijzen op de artt. 114 enz. Van ons wetboek van strafrecht, waarbij de aanranding der persoonlijke vrijheid door openbare ambtenaren, agenten of in eenigen post door de hooge regeering aan- gestelden, strafbaar wordt gesteld. In de Staats-courant van Zondag 1 en Maandag 2 Augus tus zijn opgenomen de volgende wetten vah den 15en Juli jl.tot verandering der grenzen tusschen de ge meente Botterdam en de gemeenten IJsejmönde, Katen- drecht en Charlois; die houdende bekrachtiging van twee credieten, door den gouverneur-generaal van Neder landsch Indië geopend boven de begrooting van Neder landsch Indië voor het dienstjaar 1867, vastgesteld bij de wetten van 16 September 1866 (Staatsblad n». 152 en 153) en gewijzigd bij de wetten van 6 Juli 1867 (Staats blad n". 66), enz.; en die houdende bekrachtiging van vier credieten, door den gouverneur-generaal van Neder landsch Indië geopend boven de begrooting van Neder landsch Indië voor het dienstjaar 1867, vastgesteld bij de wetten van 16 September 1866 (Staatsblad n°. 152 en 153) en gewijzigd bij de wetten van 6 Juli 1867 (Staats blad n». 66), enz.; alsmede de wet van den 17™ Juli jl. tot regeling van het onderwijs hij de Koninklijke mili taire academie. In de Staats-courant van 30 Juli komt voor eene ken nisgeving van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij medegedeeld wordt dat voor de tweede maal in het loopende jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der natuurkundige, geneeskundige en hulp apothekers-examens, bedoeld in artt. 4, 5 en 8 dier wet, in de maand September e. k., en dat de examens bedoeld in art. 9, ter verkrijging eener akte van bevoegheid als apotheker, voor de tweede maal zullen worden afgeno men in de maand December e. k. De dagen waarop en de plaatsen waar de voormelde examens worden afgenomen, zullen nader worden bekend gemaakt. De heer J. D. Boeke, adsistent aan het chemisch labo ratorium te Groningen en leeraar aan de landhuishoud kundige school aldaar, is benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Kampen. In de Kerkelijke Courant doet de heer Cohen Stuart eenige mededeelingen omtrent de eerstvolgende alge- meene vergadering der evangelische alliantie, welke te New-Yorkzal plaatshebben. Hijzegto.a.: Een aantal man nen in Noord-Amerika, uit onderscheidene kerkgenoot schappen en uitstekende door wetenschap en geloof, hebben het plan ontworpen om reeds tegen het najaar van 1869 de christenen van Europa samen te roepen tot eene internationale evangelische vergadering te New-York. Op het vertoog evenwel van eenige vrienden der alliantie in Engeland en hier, dat voor een zóo nabij zijnd tijdstip de tijd van noodwendige voorbereiding zou ontbreken, heb ben de ontwerpers zich laten vinden, om de samenkomst éen jaar uit te stellen, tot het begin van September des volgenden jaars. Volgens het ontworpen plan, zal de vergadering te New-York, evenals de Amsterdamsche,tien dagen duren, aan te vangen op den i™ of den 8™ September. De openings rede zal door een Noord-Amerikaansch predikant wor den gehouden; op den eerstinvallenden Zondag zullen in alle kerken kanselvoordrachten door predikanten uit Europa gehouden wordenterwijl op al de overige dagen belangrijke onderwerpen in de openbare vergade. ringen zullen behandeld, en tevens gelegenheid zal gege ven worden tot het wisselen van gedachten over weten, schappelijke en godsdienstige vragen in meer besloten kring. Aan een zestigtal mannen van het Europeesche vasteland, vier uit Frankrijk, twee uit Nederland, twee uit Zwitserland, acht uit Duitschland, alle uitmuntende Af >c geleerdheid, óf door bijzondere verdiensten jegens de evangelische alliantie, is eene uitnoodiging overgebracht, met toekenning van volle vergoeding voor de kosten der reis. Onder deze bevinden zich Edm. de Pressensé, Eug. Bersier, Grandpierre enz., en, wat Neder land betreft, prof. van Oosterzee en de predikant Cohen Stuart. Overigens zal men trachten, zich met de directie van transatlantische stoomvaartlijnen in betrekking te stellen om voor hen, die de vergadering willen bezoeken overtocht te erlangen tegen verminderden prijs, terwijl in Noord-Amerika broederlijke gastvrijheid aan allen ver zekerd wordt. Er bestaat aanleiding om te betwijfelen of wel ge volg zal worden gegeven aan het voornemen om in Augustus voor den tijd van vier weken de militiens- infanteristen van de drie laatste lichtingen onder de wapenen te doen komen. (Het Vaderland De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij militien-verlofgangers, die zijn of eerlang zullen worden opgeroepen om in werkelijken dienst op te komen, teneinde gedurende vier weken in den wapenhandel geoefend tc worden, vrijstelling van die opkomst verzoekenheeft ter kennis van de adres santen gebracht, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Men verneemt, dat van de 26 geëxamineerde adspi- ranten om te worden toegelaten als studenten voor den militairen geneeskundigen dienst, 18 voldoend examen hebben afgelegd. Bij besluit van den Belgischen minister van buiten- landsche zaken van 20 Juli, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer B. van Lier Ez., die sedert ruim 27 jaren als geneesheer voor de leden van het te Vlissingen gevestigde loodswezen fungeerde. Bij het besluit was eene dankbetuiging gevoegd voor betoonden ijver en welwillendheid. De heer E. J. Muller, genees heer te Vlissingen, is met 1° Augustus als zijn opvolger benoemd. De Engelsche vertegenwoordiger te Brussel heeft twee schildefijen op de thans geopende tentoonstelling geëxposeerd, een zeegezicht „zalmvisscherij aan den mond der Newa" en een Schotsch visscher-interieur. Dezer dagen heeft men te Weenen, volgens het Journal de Gand, eene vrouw gearresteerd die, dikwijls door bedreigingen en geholpen door een slecht bekend staande vrouw, aan kleine meisjes aderlatingen ver richtte, teneinde zich met het aldus verkregen bloed te wasschen tot behoud harcr schoonheid. De heer Henry Wadsworth Longfellow, de zoo zeer bekende Noord-Ameiikaansche dichter en letter kundige, is door den senaat der universiteit van Oxford, honoris causa, tot doctor in het burgerlijk recht bevorderd. De gemeenteraad van Gorinchem heeft de baan gebroken in het vervangen van het vreemde woord vélocipèdes door een Nederlandsch. Hij heeft eene ver ordening op de „trapvvagens" gemaakt. Een zeer gevreesd rooverhoofdman, Manoli gehee- ten, die tien jaren lang de Fra-Diavolo van Bithynië geweest is, heeft opgehouden te bestaan. Een Grieksch messenslijper, bij wien hij een ponjaard liet aanzetten, heeft hem onvoorziens den schedel met eene bijl verbrij zeld, ten einde den op zijn hoofd gestelden prijs van 10,000 franken te verdienen. Het lijk is uit Brussa naar Konstantinopel vervoerd, om het bestuur er van te over tuigen, dat de geduchte bandiet werkelijk gevallen was. De slijper is echter niet alleen niet in het bezit van den begeerden prijs gesteld, maar zelfs gevangen gezet, als beschuldigd van Manoli bestolen, en alzoo den staat, diens universeelen erfgenaam, tekort gedaan te hebben.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1