föuitmlcmt*. ÉjanMsbmrtjtm. Yerkoopingen en aanbestedingen. Tliermom eterstand. Algemeen overzicht. Duitsehland. Brieven uit België. Prijzen ran effecten. 2j pet. 55 i 3 63! 861 70.j 94f 71i 77Ï 91f 91! 831 67J 69 67 45, 237 5 5 5 5 5 4i 4 4 4 6 5 4 5 5 5 5 47Ï 63f 55A 60A van Stradivarius gevonden is. Wij nemen thans uit een ^ranscli blad eenige bijzonderheden over omtrent dezen beroemden viooimaker. Meer dan tweehonderd jaren geleden, omstreeks 1664, werdt te Cremona, een stadje in Italië, niet ver van Milaan, een kind geboren, die den naam zijns vaders, anders onbekend gebleven, beroemd maakte. Hij heette Stradivarius. Ook van zijne kindsheid weet men niets; evenals zoovele andere artisten trad hij plotseling uit de onbekendheid waarin hij verkeerde te voorschijn en werd een beroemd man. Reeds vroeg had hij het beroep van muziekinstrument-maker geleerd. Eens hoorde men uit zijne werkplaats heerlijke tonen voortkomen. Van- Waar kwamen die tonen? Het was Stradivarius die een door hem vervaardigde viool beproelde. Hij bezat de vonk der genie. Hij had een kunstwerk samengesteld. Vraag het aan Joachim, Vieuxtemps, Beriot, Leonard, Livori en zoovele anderen. De door Stradivarius ver vaardigde violen worden thans tot 6000 of 7000 franken betaald. In welk jaar hij stierf is niet met zekerheid bekend. In 1746 leefde hij nog en was toen 82 jaren oud. De Daily News deelt eenige merkwaardige bijzon derheden mede aangaande den handel in ijs, die tegen woordig in Engeland op groote schaal gedreven wordt. Aanvankelijk werd het ijs aangevoerd van de Ameri- kaansche meren door de Wenham Lakecompagnie, en derhalve noemt men ruw zuiver water-ijs nog steeds WenhamLake-ijs ofschoon tegenwoordig het ijs alleen uit Noorwegen wordt aangevoerd. Het ijs wordt in vier kante blokken gezaagd en in de havensteden van Noor wegen in groote houten pakhuizen bewaard, welke door eene dikke laag zaagsel, rondom het geheele gebouw, uitstekende ijskelders zijn. De blokken ijs worden ook door zaagsel gescheiden, teneinde het aaneen vriezen te beletten, en op deze wijze is er, des zomers zoowel als des winters, steeds een groote voorraad ijs voor het vervoer gereed; 30,000 tonnen ijs worden jaarlijks uit Noorwegen alleen'in Londen aangevoerd, en het is merk waardig, dat sinds het ijs overal zoo gemakkelijk en goed koop te verkrijgen is, de nijverheid zoowel als de genees kunst het op honderd ongedachte wijzen aanwenden. Het St. Thomas hospitaal te Londen gebruikt jaarlijks niet minder dan 3000. tonnen ijs, en de groote brouwers erkennen, dat de bierbrouwerij, door de toepassing van ijs, oneindig gemakkelijker en goedkooper is geworden, daar het brouwsel, dat vroeger eene week noodig had om geheel koel te worden, nu binnen eenige uren be koeld is. Zonder ijs zou het onmogelijk zijn geweest, om den telegraafkabel naar Amerika te leggen, daar ge durende de warme zomermaanden, als de zee het kalmst is, de hitte onder in het hol van de Great Eastern zoo groot wordt, dat het gutta percha omkleedsel van den kabel gesmolten zou zijn. Daarom werd de kabel met ontzaglijke blokken omringd, zoodat hij zelfs in het warmste weder zoo hard als een staaf ijzer was, terwijl bij met overgroote snelheid over den steven van het schip in zee werd gevierd. Vrijdag zijn te Ylissingen te koop aangeboden 1». een' huis en erf aldaar, in de Palingstraat, wijk K u°. 172, verkocht voor 1300; 2°. een huis en erf in de Palingstraat, wijk K n». 173, verkocht voor ƒ910; en 3°. twee huizen en erven in de Weststraat, wijk D n°. 103, verkocht voor 500. 30 Juli 's av. 11 u. 66 gr. 31 'smorg.7u.65gr. 'smidd.lu.73gr.'sav. 7 u.69gr. De quaestie der doodstraf is weder eens in het lager huis ter sprake gekomen naar aanleiding van een door het lid Gilpin ingediend voorstel tot afschaffing. Na eenige discussie, welke echter geene nieuwe argumenten voor of tegen de afschaffing der doodstraf opleverde, werd de behandeling van het voorstel in tweede lezing tot over drie maanden uitgesteld met 118 tegen 58 stemmen. De onderkoning van Egypte bevindt zich weder te Alexandrië. Men verzekert dat omtrent zijn bezoek aan het Turksche hof nog onderhandelingen tusschen hem en den sultan worden gevoerd, welke echter waarschijnlijk tot een gunstig resultaat zullen leiden, wat de bestaande verwikkelingen betreft. Men weet dat nog ongeveer een vijftigtal leden van het Fransch wetgevend lichaam wachten op het onder zoek hunner geloofsbrieven. Van sommigen zal de goed keuring hunner verkiezing hoogst bezwaarlijk gaan. Curieuse verhalen worden inmiddels door sommige dag bladen medegedeeld ten aanzien der houding van de autoriteiten in sommige departementen tegenover hen die protesten willen indienen tegen de geldigverklaring van de stemming in hunne gemeente. Zoo schijnt het bij sommige gemeentebesturen onder dergelijke omstandig heden uiterst moeilijk om de legalisatie hunner hand- teekening te erlangen, terwijl bovendien de liberale ingezetenen allerlei plagerijen van het gemeentebestuur te verduren hebben. Indien dit het voorspel is van de gouden eeuw, welke voor Frankrijk na de invoering der „liberale" liervormigen moet aanbreken, belooft de toe komst niet zeer veel. Laatste berichten. PS. Een telegram uit Parijsrneldtons dat het senaats besluit thans definitief vastgesteld is. Overeen komstig hetgeen wij in een vorig nommer aan le Figaro ontleenden, worden daarbij belangrijke eoncessiën toegestaan. Een aanstaande amnestie aan staatkundige gevangenen wordt te Parijs waarschijnlijk geacht, terwijl daarentegen het bericht, als zou de heer ïtouher bestemd zijn om in den senaat de rol van rapporteur van het senaatsbesluit te spelen, onjuist en het gerucht van een aanstaande ont binding van het wetgevend lichaam onwaar schijnlijk is. Gelijk wel te verwachten was heeft de redevoering van den heer von Beust, in de financieele commissie der Hon- gaarsche delegatie, in Pruisen de geheele officieuse fegeeringspers weder tegen hem in het harnas gejaagd. Men zal zich herinneren dat de Oostenrijksche kanselier de regeering te Berlijn beschuldigde van zijne pogingen om een vriendschappelijker verhouding tusschen beide staten in het leven te roepen, met onverschilligheid te hebben bejegend. De regeeringsdagbladen betoogen nu dat zij wel eens van den heer von Beust zouden willen vernemen wanneer hij aan Pruisen de hand zou hebben toegereikt. In deoogenderBerlijnscheregeeringsorganen heeft de Oostenrijksche kanselier, door dergelijke voor stelling van den toestand, Pruisen in de oogen van Europa als niet vredelievendgezind willen voorstellen. Omtrent den toestand in Spanje blijven verschillende berichten in omloop. Terwijl de regeeringstelegrammen den staat van zaken in een gunstig daglicht blijven stellen, zouden volgens La Liberté vrij onheilspel lende mededeelingen door de Spaansche ambassade te Parijs ontvangen zijn. Dinsdag jl. te 1 uur namen te Berlijn gelijk wij reeds met een enkel woord meldden de Ilumboldts- feesten een aanvang in de gehoorzaal der koninklijke universiteit met eene buitengewoon talrijke deelneming- van de zijde der academieburgers, van den senaat, van de hoogleeraren en van een groot aantal genoodigden. Van de Humboldtsche familie werden de feesten bijgewoond door Frau von Biilow, geb. Freiin von Humboldt, Frau von Geintzt, den eersten luitenant der huzaren von Biilow enz. De katheder, met de vanen der vier faculteiten en met de Pruisische banier versierd, was door bloeiende heesters omringd die tot de met lauweren gekroonde buste van Humboldt reikten. Het feest zelf begon met het zingen van den 100'» Psalm: „gij gansche aarde, juich den Heer," uitgevoerd door de academische lieder tafel. De feestrede werd gehouden door den heer Sohr, student in de wijsbegeerte, die tot onderwerp genomen hadeene beschouwing over Humboldt's Kos mos. Te 7.j uren verzamelden de studenten zich tot een fakkel-optocht. Deze liep echter door het ongunstig weder minder gunstig af. Omstreeks 9 uren zette de stoet zich in bewegingop de Dönhofsplatze werden onder het zingen van het Gaudeamus igitur" de fakkels ver brand. Te 10 j uren bevonden de deelnemers aan het feest zich in de stedelijke Turnhalle te zamen tot eene feeste lijke bijeenkomst, waar de beker lustig rond ging. Onder de aanwezigen merkte men op, behalve den rector en de professoren der academie, den Amerikaanschen gezant dr. Bancroft en vele stedelijke autoriteiten. De bijeen komst werd geopend door een redevoering ter nage dachtenis aan Humboldt van den voorzitter van het studenten comité, den student in de wijsbegeerten von Jagemann. Na het zingen van „von hoh'n Olymp herab nam de tijdelijke rector der hoogeschool, prof. Kummer, volgenderwijze het woord: Laat ons bij den aanvang van ons feest onzen koning Wilhelm gedenken. Wij vereeren in hem den machtigen vorst, die den grooten denker Alexander von Humboldt vereerde en achtte; wij ver eeren in hem den koning die, zelf dienaar van de vrijheid, de vrijheid van den geest beschermt; wij vereereu in hem den held die op het slagveld de vijanden van Pruisen overwon en ons vaderland tot macht en groot heid opgevoerd heeft, en wij, die voor alles het beginsel van vrijheid des geestes zullen huldigenwij erkennen in die overwinning, de overwinning van het grootste begrip van de vrijheid van den menschelijken geest Laat ons daarom uit volle borst op onzen vorst een don derend „Hoch" uitbrengen. Z. M. koning Wilhelm leve! Met geestdrift stemden de deelnemers aan het feest en de talrijke aanwezigen op de trubune met dien kreet in. Merkwaardiger dan deze vereering van koning Wilhelm was de volgende toespraak van professor Jirchow Wanneer ooit een man in Duitschland in den waren zin de vertegenwoordiger der Dnitsche jeugd is, dan is het deze oude man: Humboldt; dan is het deze grijsaard, die onder zijne sneeuwwitte haren in zijn gansche wezen en leven een jeugdig hart bewaarde. Wij hopen dat de herinnering aan Humboldt het mach tigste wapen zijn zal tegen de macht der duisternis (Bravo!) Iedere schrede die het Duitsche volk op den door Humboldt aangewezen weg voortgaat, is een schrede welke een protest tegen de duisternis in zich sluit (Bravo 1) De Amerikaansclie gezant,d». Bancroft, bedankte volgenderwijze voor een op hem uitgebracht „Hoch" „Amerika neemt deel aan het Humboldts-feest, en met recht, want de naam „Humboldt" heeft daar dezelfde be- teekenis als: vrijheid, wetenschap en humaniteit. Ik verheug mij, heden in uw midden te zijn; dit uur roept mij den tijd terug waarin ook ik het geluk had burger eener Duitsche academie te zijn. Wijdt met mij een dronk aan de vrije, werkzame, onsterfelijke Duitsche jongelingschap!" Brussel 30 Juli. Vergun mij u heden slechts eenige letteren te schrijven over de driejaarlijksche tentoonstelling van schoone kunsten, die gisteren geopend is. Zij bevat 1740 schilder stukken, beeldhouwwerken en tcekeningenruim 300 blijven nog over die geen plaats gevonden hebben, en waarvoor men een nieuwe zaal zal moeten bijbouwen. De tentoonstelling van 1869 kenmerkt zich door niets bijzonders. Niet een stuk dat epoque maaktmaar er zijn een groote menigte kleine schilderijtjes. Tablcaux de genre maken de meerderheid op de tentoonstelling. Behalve een schilderij van een uwer landgenooten, den heer van Trigt, Melanchton onderricht gevende aan de universiteit van Wittenberg ben ik nog steeds aan het zoeken naar een tweede historiestuk. Daarentegen is de demi-monde op het doek zeer sterk, en goed of slecht geschilderd, vertegenwoordigd. Ces demoiselles treden tegenwoordig overal op den voorgrond. Van Parijs uitgaande heeft die mode ook op onze artisten grooten invloed uitgeoefend en is zelfs doorgedrongen tot de Duitsche schilders, waarvan een, de heer Richter van Berlijn, eene vrouw in haar boudoir voorstelt, olgens een genre dat ik niet beter dan met den naam van mo derne gothiek bestempelen kan. Die woorden vloeken tegen elkander, zult ge mij zeggen. Maar wie bemoeit zich in den tegenwoordigen tijd met de logica. Er is slechts éene logica: veel voortbrengen enduurverkoopen. De land- en zeegezichten zijn de beste. Er zijn jeugdige landschapschilders die met de ouderen waarlijk beginnen te wedijveren. Dan vindt men er nog eenige zeer schoone portretten, en nog wel van de hand van eerstbeginnenden. Dit is dus geen reden om over het verval der kunst te klagen. Verder eenige schoone beeldhouwwerken, teekeningen en voorts prachtige schilderijen op glas. Over het geheel beschouwd is het wel waard om een en ander eens nauwkeuriger te bezien en u eerstdaags een meer gedetailleerd verslag te zenden. Deze regels hebben geen ander doel dan u dat verslag aan te kondigen en uwe lezers te verzoeken nog eenige dagen geduld te hebben. Ik zal trachten te zorgen dat zij daarbij niets verliezen. Amsterdam 31 Juli 1869 Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito dito exploitatie Ned. staatssp. Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. adm. Hamburg dito Hope Co. 1855, 6e serie dito 1000 1864 dito ƒ1000 1866 Oblig. Hope Co. Leening 1860 Certific. dito Inscript. Stieglitz Co. 2« a 4^ L. Obligatiën 1867 Certificaten Aand. spoorweg Gr. Maatsch. Polen. Schatkistobligatiën Oostenrijk. Obligatiën metalliek dito rente Amsterdam dito nationale dito 1864

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3