Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Gemengde berichten. L. de Man werden de gewone verslagen uitgebracht. Uit het eerste bleek dat de vereeniging in bloeienden toe stand verkeert en thans 109 werkende en honoraire leden telt. Dat evenzeer de geldmiddelen in goeden staat ver- keeren werd aangetoond in de rekening, welke door den penningmeester P. Fret werd overgelegd. Nog werden verslagen uitgèbraeht van het Gezelschap Walcheren, door den secretaris A. van Velzen; van het Gezelschap Middelburg, door den secretaris J. van Sluijs; van het Gezelschap Ylissingen, door den secretaris P. Frenksvan het Gezelschap Noord-Beveland, door den secretaris Anth. Censevan het Gezelschap hulp onderwijzers, door den secretaris H. Steenblok; en van de Zangvereeniging, door den secretaris 0. Verwijs. Bij de verkiezing van twee bestuursleden werden her kozen als penningmeester de heer P.Fret en als secretaris de heer A. Cense. Door den inspecteur werden de volgende punten ter bespreking ingeleid: 1°. de wenschelijkheid van school bibliotheken, waarvan reeds eenige zijn opgericht; 2°.de middelen om het schoolverzuim tegen te gaan; 3°. de wet betrekkelijk de systematische benamingen der maten en gewichten, waarvan het onderwijs op de scholen, vol gens de bespreking aanbeveling verdient. De genoemde werkzaamheden werden afgewisseld met gezang door de bloeiende onderwijzers-zangvereeniging, onder leiding van den heer J. van Sluijs. Aan een te half vijf uren gehouden vriendschappelijken maaltijd waren 60 leden vereenigd. Na den afloop daar van leverde de heer P. Kwekkeboom, van Arnemuiden, nog eene bijdrage, welke tot opschrift droeg: „Het lachen", en waarin werd uiteengezet wat dit is, alsmede de verschillende wijzen van lachen. De sluiting der vergadering door den voorzitter werd door een slotzang gevolgd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool den heer S. Wagenaar, te Assen tot leeraar in de Fransche taal aan de burgerschool en het gymnasium den heer P. L. Cocheret, te Arnhem, en tot leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde en in de geschiedenis des vaderlands aan het gymnasium dr. H. J. Polak, te Leiden. In de vorige week heeft de provinciale commissie voor de eindexamens der hoogere burgerscholen in Lim burg, onder voorzitterschap van den heer L. Beerenbroek lid van de eerste kamer der staten-generaal, het open baar mondeling examen afgenomen in het lokaal der rijks hoogere burgerschool te Roermond. Deze examens hebben een zeer gunstigen afloop gehad. Er hadden zich zeven leerlingen van de rijksschool te Roermond en éen der gemeenteschool te Maastricht aangemeld. De commissie heeft aan al deze leerlingen met eenparige stemmen het getuigschrift toegekend. De namen dezer leerlingen zijn A. A. Welters, O. H. Theelen, Th. I. A. van Buuren, D. Hom, J. A. Hardeman, A. Klaus, P. H. Kennis, allen uit Roermond, en L. F. Wesly uit Maas tricht. De heer D. H. Teljer, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Oostburg, is beroepen bij die gemeente te Oud-Vossemeer. De benoemde officieren van gezondheid 3® klasse bij de zeemacht IJ. Bakker en G. Franken worden met den 16™ Augustus aanstaande geplaatst, eèrstgemelde op Zr M3 transportschip met stoomvermogen Java, en laatstge- melde op Zr M3 wachtschip te Hellevoetsluis. Behalve de in ons voorlaatste nommer medegedeelde heeft de arrondissements-rechtbank alhier jl. Donderdag en Vrijdag nog de volgende vonnissen uitgesproken. Adriaan Geelhoed, werkman in de gasfabriek alhier beklaagd dat hij den 24™ Juni jl. eene hoeveelheid van 15 kilogram ongebuild tarwemeel heeft vervoerd binnen de kom der gemeente Middelburg zonder voorzien te zijn van het vereischte geleibiljet is aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en veroordeeld tot eene boete van ƒ5, met verbeurdverklaring van het in beslag genomene, ten bate der gemeente Middelburg, alsmede in de kosten. Isaac de Lijser, oud 17 jaren, arbeider onder de gemeente Aardenburg beklaagd dat hij den 11™ Juli jl. ten nadeele van den knecht P. Verpraat, met wien hij ten huize huns meesters inwoonde, eene portemonnaie met eenig geld, ten bedrage van 2.90 a 2.95, arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend is schuldig verklaard aan diefstal in dienstbaarheid en, met aanne ming van zijn jeugdigen leeftijd, zijne bekentenis en de geringe waarde van het ontvreemde als verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene maand gevange nisstraf, alsmede in de kosten. Jacobus Opperman, schippersknecht alhier be klaagd dat hij den 13™ Juli 11. inde woning zijns zwagers aan zijne zuster Wilhelmina Opperman twee slagen in het aangezicht heeft toegebrachtis schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, zonder dat daardoor eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Jan van der Star, herbergier te Vlissingen be klaagd dat hij in de gelagkamer zijner herberg zijne dienstmeid Anna van Gelderen beleedigend heeft uitge scholden, ouder anderen voor diefis schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en veroordeeld tot eene geldboete van 12, alsmede in de kosten. Johanua Soetens, zonder beroep, wonende alhier beklaagd dat zij den 11™ Juli jl. Johanna Seebold moed willig geslagen en haar voorts beleedigend toegevoegd heeft„je houdt het met een getrouwden man" is schuldig verklaard aan de beide haar ten laste gelegde feiten en veroordeeld tot twee geldboeten, een van 8 en een van 3, benevens in de kosten. Conradus van der Sluis, heibaas alhier beklaagd dat hij den 1™ Juli jl. aan P. Schuil werve, arbeider alhier, beleedigende en lasterlijke uitdrukkingen heeft toege voegd, onder anderen het woord „touwdief" is deels ontslagen van rechtsvervolging en deels, bij gebrek van wettig en overtuigend bewijs, vrijgesproken; de kosten te dragen door den staat. Johannes Fens, oud 59 jaar, zonder beroep, wonende te Vlissingen -beklaagd dat hij den 21™ Juni jl., toen de deurwaarder Rottier aan zijne woning kwam om, namens het college van diakenen der hervormde ge meente te Vlissingen, een vonnis ten uitvoer te leggen, waarbij hij veroordeeld was tot het wegnemen van zeker voorwerp, hetwelk 't wegloopen van het water van het erf van den executant belemmerde, met macht op dezen om dat zelf te verrichten indien de beklaagde nalatig was, geweigerd heeft aan het bevel en het vonnis te voldoen en zich heeft verzet tegen de uitvoering daarvan door genoemden deurwaarder, door hem den toegang tot het huis te weigeren en te beletten, alsmede door hem, nadat die toegang door den kantonrechter was openge steld, tegen te houden en den doorgang te belettendat hij daarop door de politieagenten Parent en Bok op last van den kantonrechter aangegrepen en op zijde gezet zijnde, zich uit hunne handen heeft losgerukt en, door hen op nieuw aangegrepen, zich door rukken en met hen te worstelen wederom uit hunne handen heeft trachten te bevrijden is schuldig verklaard aan feitelijk en ge welddadig verzet, gepleegd door éen persoon zonder wa penen jegens bedienende beambten in de waarneming hunner bediening, en veroordeeld tot zes dagen gevan genisstraf, alsmede in de kosten. Andries Buijs, werkman, wonende onder Middel burg beklaagd dat hij den 15en Juni jl., in gezelschap van C. en P. van Sorge op den Noord weg onder Middel burg, nabij het tolhuis, heeft gevonden drie door H. Peper verloren muntbiljetten elk van ƒ10, die hij, wetende dat deze hem niet toebehoorden, heeft opgenomen met het voornemen ze voor zich te behouden, en medege nomen en alzoo arglistig ten nadeele van den eigenaar toegeëigend heeft, totdat hij ze eenigen tijd later op verzoek van den brigadier-majoor der rij ksveldwacht alhier aan dezen heeft ter hand gesteld, na vooraf aan anderen ontkend te hebben dat hij muntbiljetten gevon den had is schuldig verklaard aan eenvoudigen dief stal, gepleegd ouder verzachtende omstandigheden, zijnde het niet veroorzaken van nadeel, zijne bekentenis en de verzoeking waarin hij zijns ondanks gebracht is, en veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Uit 's Hage wordt gemeld: In den laten avond van verleden Zaterdag heeft tusschen buitengewone be dienden van het gemeente-badhuis, die stadwaarts gingen, en eenige Scheveningers, die uit de stad kwamen, bij klein Zorgvliet een kloppartij plaats gehad, waarmede zich een paar huzaren, die partij voor de badhuisbedien den kozen, hebben bemoeid. Een huzaar moet zelfs zijn sabel getrokken hebben en daarmede een der Scheve ningers, die meer dan eens met de justitie in aanraking is geweest, een vrij belangrijken houw op het hoofd hebben toegebracht. Van deze vechtpartij is door de politie een omstandig proces-verbaal opgemaakt, en niets wordt onbeproefd gelaten om den militair, die de ver wonding heeft gepleegd, te ontdekken. Het Handelsblad bericht, dat de opgewondenheid in Limburg, bij gelegenheid der kamerverkiezingen ont staan, er steeds voortduurt. Te Sittard is de tuin van een voorstander van den heer Pijls baldadig verwoest; voor den heer Pijls beleedigende liedjes worden door de kinderen voortdurend gezongen; trouwens, hun was beloofd, dat zij een dag vacantie zouden bekomen, als de tegenstander ware verkozen. Toen de heer Pijls de ge meente vóór de verkiezing bezocht, werd hij overal begeleid door het zingen van het op hem gemaakte schimpdicht. Een herbergier, die voor den heer Pijls zich verklaarde, werd uit zijn eigen woning geworpen; een onderwijzer, verdacht in de Sittardsche courant te schrijven, werd op straat aangevallen; en sinds den afloop der verkiezing koopt geen voorstander van den heer Arnoldts in een winkel der voorstanders van den heer Pijls. Bij de regeering is voorloopig bericht ontvangen omtrent eene internationale maritime tentoonstelling, welke in de lente des vólgenden jaars te Napels zal wor den gehouden. In afwachting van meer uitvoerige be richten daaromtrent wordt voorshands het volgende medegedeeld. Deze tentoonstelling zal omvatten: 1°. de verschillende constructiën tot den scheepsbouw betrekkelijk, modellen en teekeningen, en de reddings toestellen 2°. de in den handel gebruikelijke toestellen om de hoedanigheid der koopwaren te onderzoeken en bedrog te ontdekken, voorwerpen voor de verpakking, en de werktuigen in de havens gebezigd 3°. voortbrengselen van de visscherijvisschen, schaal dieren, schelpen, planten, zoowel die in zoet als die in zoutwater voorkomen; ingezouten en verduurzaamde visch, oliën bewerkte koralen, en in het algemeen alle nijverheids-voortbrengselen, waarvan de grondstof aan het water is ontleend; 4». de gereedschappen voor de visscherij vaartuigen, netten, lijnen, toestellen voor de kunstmatige vischteelt, hetzij als voorwerpen van handel of als modellentouw werk, hennep, katoen, enz.; 5°. handschriften, boeken, verhandelingen, vlugschrif ten, memoriën, hydrografische plans, reisbeschrijvingen, statistieke bescheiden, en in het algemeen alle geschrif ten die op de scheepvaart, de vischvangst en de kunst matige vischteelt betrekking hebben. Een maritiem congres, waaraan zullen deel nemen zij die zich wijden aan de bevordering van de koopvaart en den internationalen handel, zal bij den afloop van de tentoonstelling worden geopend. De koning van Italië heeft eene regelingscommissie voor de tentoonstelling benoemd, bestaande uit den pre fect, den voorzitter van het provinciaal hof, den maire en den voorzitter van de kamer van koophandel, allen te Napels, benevens 24 leden. Z. K. H. de hertog van Aosta is eore-voorzitter dier commissie. Staats-courant Indien men de berichten uit Weenen gelooven mag is de bisschop te Krakau thans een der ijverigste ver volgers geworden van het kloosterpersoneel, hetwelk zich aan de opsluiting van Barbara Ubryk heeft schuldig gemaakt. Er zijn door hem zelfs reeds maatregelen geno men, welke op de aanstaande opheffing van het klooster betrekking hebben. De houding van den heer Galecki is in de bestaande omstandigheden zeker de beste, welke hij van ziju standpunt kan aannemen. Het moet thans den schijn hebben alsof het voorgevallene met deze non iets zeer buitengewoons is, iets dat in de annalen van het kloosterleven ten eenenmale onbekend was, zoodat de gebeele geestelijkheid daardoor verrast is geworden. Het Parijsch orgaan la Patrie bevat een uitvoerig verslag van de feestelijkheden te Stokholm, welke bij gelegenheid van prinses Louise's huwelijk met den kroonprins van Denemarken hebben plaats gehad. Het militair element beheerschte daarbij weder alles. Alle vorstelijke personen waren in militaire uniform, hoewel dit huwelijk toch volstrekt niet als met het departement van oorlog in eenig verband staande kon worden be schouwd. De voorliefde der vorsten voor de uniform herinnert dan ook steeds aan het le premier roifüt utl soldat heureux. In het zuiden van Frankrijk is de hitte sedert eenigen tijd buitengemeen groot. Te Marseille is de honderddeelige thermometer reeds tot 40 gr. in de scha duw en tot 56 gr. in den zonneschijn gerezen: te Peri- gueux op 39 gr. in de schaduw. Te Bordeaux moet de hitte echter nog ondragelijker zijn dan te Marseille- Zaturdag jl- is dien ten gevolge een verschijnsel voorge komen, tot dusver eenig in de geschiedboeken der Bordeauxsclie schouwburgen. Dien avond is namelijk in het Théatre du Gymnase, ofschoon er een stuk gespeeld werd, dat in Frankrijk en vogue is (Julie, van Octavo Feuillet), geene enkele plaats bezet geweest. Eenige dagen geleden deelden wij mede dat bij het afbreken der kerk St.-Dominicus te Cremona het graf

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2