Algemeen overzicht. Frankrijk, België. Graanmarkten enz. Voor kennisgeving wordt ten slotte aangenomen de mededeeling des voorzitters van den uitslag der in de vorige week gehouden verkiezing van leden voor den gemeenteraad. Hierna wordt de zitting gesloten. Gisteren heeft keizer Napoleon door middel van den nieuwen telegraafkabel een telegram aan den president Grant doen richten, in denzelfden geest als bij de vol tooiing der Engelsche kabels vanwege koningin Victoria aan den president der Vereenigde Staten werd toe gezonden. In 'den Zwitserschen nationalen raad is dezer dagen de door eenige leden gedane interpellatie omtrent het Onzen lezers bekend besluit, door den bondsraad ten aanzien van Mazzini genomeD, beantwoord. De heer Knüsel gaf daarbij een verhaal van de verschillende revolutionaire bewegingen in Italië sedert 1830, waar van Mazzini steeds de ziel was. In 18G4 na den aanslag op den keizer van Frankrijk werd door den bondsraad het verder verblijf in Zwitserland aan Mazzini verboden. In 18G8 keerde Mazzini echter naar Lugano terug en, daar hij sedert tot lid der Italiaansche kamer van afgevaardigden was benoemd, drong de bondsraad niet weder op zijn vertrek uit Zwitserland aan. Later in het begin dezes jaars braken er weder onlusten in Italië uit, welke, blijkens zeer geloofwaardige inlichtin gen, aan Mazzini's handelingen moesten toegeschieven worden. Naar aanleiding hiervan verklaarde de Itali aansche vertegenwoordiger geen klacht te willen indie nen, daar hij den fleren geest der Zwitsersche bevolking te zeer verklaarde te kennen dan dat hieraan gehoor zou worden verleend. Met het oog op Mazzinis antecedenten heeft echter daarop de bondsraad gemeend zijne volken- rechterlijke verplichtingen te moeten vervullen. De oor zaak dat ook aan Mazzini het verblijf in de aan Frankrijk grenzende kantons is verboden geworden, ligt volgens den bondsraad in de overweging dat anders zeer spoedig vertoogen door de Fransche regeering tot Zwitserland zouden gericht zijn. De bondsraad had overigens daar mede voor Mazzini gedaan, wat hij, met het oog op zijne verplichtingen, voor hem doen kan. In een der gemeenten niet ver van Bern is thans echter aan Mazzini het burgerrecht verleend, zoodat, indien dit de vereischte bekrachtiging van den canton- nalen raad ontvangt, Mazzini Zwitsersch burger wordt en dus in eene geheel andere verhouding tot den bonds raad komt als tot dusverre het geval was. Daar boven dien Mazzini het burgerrecht van degemeente Epiquerez reeds heeft aangenomen, zal de cantonnale raad van Bern bezwaarlijk de verlangde bekrachtiging kunnen weigeren. Het Fransche dagblad le Gaulois heeft eene commu niqué ontvangen naar aanleiding van zijn bericht dat de troepen in Algerië bevel hadden ontvangen zich gereed te houden om naar elders te worden overgebracht. De vorm waarin dit communiqué gesteld is geeft echter aan sommige dagbladen aanleiding om daaruit af te leiden dat het bericht niet geheel en al onjuist is. Uit Madrid wordt het bericht aangebracht dat de Carlistische beweging als geheel en al mislukt moet beschouwd worden. Andere tijdingen stellen echter den toestand minder gunstig voor, zoodat men zich slechts tot gissingen kan bepalen. Dinsdag jl. is te St. Cloud een ministerraad gehouden onder voorzitterschap van den keizer. Daarin is het ont- Werp-senaatsbesluit behandeld. La presse deelt omtrent dit beslnit de volgende bijzonderheden mede: Er zal slechts écn ontwerp-besluit zijn hetwelk in vier en twintig artikelen zou verdeeld worden, welke het Werk zouden wezen van den heer de Chasseloup-Laubat. Alle vraagpunten betrekkelijk het senaats-besluit zijn in de laatste drie zittingen, te St. Cloud gehouden, be sproken. Een eerste redactie is den keizer in de zitting van Zaterdag voorgelegd. De definitieve tekst zal waar schijnlijk in de eerstvolgende bijeenkomst van alle ministers aangenomen worden. Men zegt dat de eenige wijziging waarvan het wen- Schelijke ten aanzien van den senaat door de ministers erkend werd, art. 24. betrof', behelzende dat de zittingen van den senaat niet openbaar zouden zijn. De openbaar heid dier zittingen moet volgen op het votum omtrent et programma van den 12™ juü. Doch deze quaestie Cn die welke betrekking hebben op de uitgebreidheid zijner bevoegdheid, zullen ongetwijfeld na de buiten gewone zitting van den 2™ Augustus onderzocht worden en een senaatsbesluit zal voor de zitting van 1870 voor bereid worden. De ontwerpen der ministers hebben in de eerste plaats betrekking op artt. 43 en 44 der constitutie van 1852. Art. 43 zou in dien zin veranderd worden dat de presi dent en vice-president van het wetgevend lichaam door de afgevaardigden bij het begin van elke zitting zouden gekozen worden. De verkiezing van den president zou echter, naar men zegt, aan de goedkeuring van den keizer onderworpen moeten worden. Art. 44 zal behelzen dat de ministers uit de afgevaar digden kunnen worden gekozen. De onvereer.igbaarheid van zekere bedieningen met het mandaat als afgevaar digde zou eveneens opgeheven worden. De ondersecre tarissen van staat, de leden der hoogere magistratuur, van het hof van cassatie of van de keizerlijke hoven, zouden afgevaardigden kunnen zijn. Art. 40, op het recht van amendement der afgevaar digden betrekking hebbende, zou geheel en al gewijzigd worden. De amendementen der afgevaardigden op wets ontwerpen zouden niet meer aan den raad van state onderworpen worden, en het recht der kamer zal, met betrekking hiertoe, even volledig zijn als dat der ver gaderingen onder de constitutioneele monarchie en onder de republiek. Het recht van interpellatie en der motiën om over te gaan tot de orde van den dag zou eveneens aan het wet gevend lichaam teruggegeven worden. De wijziging van art. 35 der constitutie en van het senaatsbesluit van den 27™ Mei 1857, waarbij het getal afgevaardigden naar het cijfer der kiezers geregeld wordt, schijnt uitgesteld te zullen worden om het verkiezings- evenwicht niet te verstoren op een zoo weinig van de algemeene verkiezingen verwijderd tijdstip, doch de meening des ministers die de ontwerpen hebben geredi geerd schijnt gunstig voor de weder-invoering der wet van 1831, waarbij Frankrijk in 459 kiescolleges, die ieder éen afgevaardigde benoemden, verdeeld werd. De heer de Chasseloup Laubat heeft het beginsel dezer wetgeving krachtig ondersteund. Het is zeker dat het ontwerp-senaatsbesluit niet op de wijze als vroeger den raad van state zal passeeren. De tekst, eenmaal in den ministerraad vastgesteld, zal in handen van den minister van justitie gesteld worden, die belast zal worden haar aan den senaat in de zitting van 2 Augustus mede te deelen. De Belgische dagbladen voeren eene heftige polemiek over het voorval met den koetsier van den pauselijken nuntius. In plaats van dit feit echter alleen uit een internationaal oogpunt te beschouwen, verschijnt nu ook het clericaal element in den strijd, hoewel het er weinig toe afdoet welk lid van het corps diplomatique het geldt. Er was een tijd zegt 1'Etoile beige waarin de landgenooten van Willem Teil niet over de markt kon den gaan zonder den hoed af te nemen en een buiging te maken voor den gepluimden hoed van den vreeselijken Gessier. Gelukkig eischt Le Bien public nog wel niet dat wij een buiging zullen maken voor den hoed van den pauselijken nuntius doch, naar het schijnt, zou het blad het toch heel natuurlijk vinden dat de pers stilzwijgend zweepslagen liet geven aan onderofficieren van ons leger door den koetsier van genoemden diplomaat, en dat onze troepen met eerbied en mogelijk wel onder het presen teeren van het geweer zouden wijken voor de paarden van zijne excellentie. Wat lezen wij toch in genoemd blad? „Geen middel laat de doctrinaire pers ongebruikt om voortdurend de liberale snaar te doen trillen. „Thans wordt een rijtuig-verwikkeling, welke den 21™ dezer bij gelegenheid van het te Deum te Brussel plaats had, tot uitgangspunt genomen voor een politiek en diplomatiek incident 1 Onderzoekingen zijn ingesteld en nota's zijn gewisseld. „Aan 1'Etoile beige komt de groote eer toe tot dit plech tig debat aanleiding gegeven te hebben. Het is waar dat het rijtuig van zijne excellentie den apostolischen nun tius in al dat gehaspel is gewikkeld. Het is een hoogst „clericaal" rijtuig, wij geven dat toe, en vandaar de be langrijkheid van de quaestie. Wij verwonderen ons zelfs over de betrekkelijke gematigdheid van 1'Etoilezij eischt niet eens dat men Mgr. Cattani zijn paspoort geve; zij eischt zelfs niet de arrestatie van den koetsier; mogelijk zal zij zich vergenoegen met de twee paarden, de oor zaken van het gansch ongeval, op het altaar van het liberalisme ten offer te zien gebracht!" Wij koesteren minstens evenveel achting als Le Bien public voor de leden van het corps diplomatique die in ons land de vreemde regeeringen vertegenwoordigen, en wij maken niet het minste onderscheid tusscken den minis ter van den heiligen vader en dien van den machtigsten monarch ter wereld, inaar wanneer wij op straat een brutalen koetsier van zijn hoogen zetel een dienstdoend onderofficier zien mishandelen en eene escorte uiteen doen gaan door zijne paarden dwars door alles heen te laten loopen, dan is het voor ons van ondergeschikt belang om te weten aan wien het rijtuig behoort, waar het heengaat en wie er in zit. Een onzer mede-redacteurs bevond zich dien dag toe vallig in de Rue Treureuberg en was verontwaardigd over het gedrag van den koetsier van den nuntius, even als vele toeschouwers van het tooneel dat wij reeds mede gedeeld hebben. Dat is de eenige reden waarom 1'Etoile de eerste geweest is om over die zaak te spreken. Of moest men, omdat het den koetsier van zijne excellentie en niet een armen fiacre-koetsier gold, een eerbiedig stilzwijgen bewaren en onze militairen bewegen om nederig excuus te vragen aan het indrukwekkend per sonage dat zich verwaardigd had de zweep tegen hen te heffen Blijkbaar gaat Le Bien public te ver in zijn ijver, en kunnen wij met recht zeggen dat indien iemand, om hare uitdrukking te bezigen, iets „clericaals" gezien heeft in het rijtuig van den nuntius, hij het is en niet wij. Het is dan ook alleen den koetsier dien wij beschuldigd hebben en wij hebben er geen oogenblik aangedacht dat Mgr. Cattani verantwoordelijk zoude kunnen zijn voor de/aiVs et gestes van zijn voerman. Wij zouden er nog op kunnen wijzen dat de nuntius, achter in zijn rijtuig gezeten, zich van het tooneel, waar van onze mede-redacteur ooggetuige was, misschien niet zoo nauwkeurig rekenschap heeft kunnen geven, en dat de nota, die zijne excellentie op het getuigenis van den koetsier schijnt te hebben gesteld, noodzakelijkerwijze het cachet der onpartijdigheid van een belangloos toe schouwer mist; maar wij willen op dit punt niet eens aandringen. Een onderzoek wordt ingesteld, en wij wen- schen dat dit een voor allen helder licht over de zaak zal doen opgaan, wel te verstaan helder zoowel voor onze militairen als voor den koetsier van den nuntius. In het gegeven geval is er overigens volstrekt geen conflict tusschen de beide regeeringen, zelfs geen verschil van gevoelen: het geldt hier eenvoudig de vraag: wie was in zijn recht: de koetsier, die zich met zweepslagen door een escorte een weg baant, of een onzer militairen, die te vergeefs poogt hem den doortocht te beletten. Volgens le Journal de Liège beweert mgr. Cattani in zijne klacht aan den minister van buitenlandsche zaken dat de leden van het corps diplomatique den voor rang hebben boven alle autoriteiten en hunne rijtuigen alzoo ook het recht hebben om door alle escorten heen te rijden. Bij garnisoensorder is door den generaal Lahure, plaats-kommandant te Brussel, eene commissie van drie officieren benoemd om de zaak van het rijtuig van mgr. Cattani te onderzoeken en verschillende getuigen te hooren, waaronder de sergeant-majoor der grenadiers, die het rijtuig heeft trachten tegen te houden. Zoo spoe dig mogelijk moeten voorts de stukken, tot deze instruc tie betrekkelijk, aan den generaal worden toegezonden. Oostburg 28 Juli. De aanvoer van granen was ook heden weder gering, terwijl de kooplust beperkt was tot paardenboonen en koolzaad, van welk laatstgemeld arti kel omtrent 60 a 70 last aan waren. V.oor tarwe werd meest 10.50 gevraagd en voor enkele partijtjes is door gebruikers deze prijs toegestaan; voorts is 9.50 a ƒ10 geboden. Rogge op f 8.75 gehouden cn ƒ8 a /8,50 gebo den. Wintergerst f 7 a f 7.50 waard. Van nieuwe was een monster aan, hoowel niet zoo mooi dan de jarige, van zeer voldoende qualiteit bleek te zijn. Paardenboonen op 79 kilo, f 8.35 verkocht. Voorts is f 8 a f 8.25 gebo den. Koolzaad naar deugd f 13.75 a f 14, f 14.10 en f 14.25 verkocht. Haver, zomergerst en erwten niet aan. St. Nicolaas 29 Juli. Tarwe fr. 23,70rogge 17.70; boekweit 23 30; haver 11.30; gerst iö.boonen 20. lijnzaad 23 30. Middelburg 29 Juli. De aanvoer van heden uit Wal cheren bestond in tarwe die niet ruim werd aangeboden, en nieuw winterkoolzaad, dat ruim werd geveild; uit het overige gedeelte onzer provincie was niets dan eenige partijtjes koolzaad aangevoerd. Puike Walcher- sche tarwe van 10.90 tot f 11 betaald. Zeeuwsche dito f 10.40 nominaal. Rogge van f 9.25 a 9 50 besteed Jarige Walchersche witteboonen tot f 12.50 verlaten.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3