Gemengde berichten. Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg. stek schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde en te dier zake veroordeeld tot eene geldboete van 8 en in de kosten. Vervolg in ons volgend nommer Vrijdag avond te half acht uren zal bij gunstig weder op het Molenwater eene muziek-uitvoering door het muziekkorps der schutterij plaats hebben. De groote warmte der laatste dagen heeft te Arca- chon (Gironde) een ware ramp veroorzaakt. Men schat de schade aan de oesterwerken berokkend op niet min der dan lj a 2 millioen franken. De kweekerij van staatswege zal een verlies van 300,000 franken onder gaan. Het zij d echter niet alleen de schelpdieren welke te lijden hebben. De diepten die zij bewonen, eene soort van uitgestrekte banken, bedekt met onderzeeschen plantengroei, die bij laagwater bloot komen, dienen ook tot toevluchtsoord van ontelbare palingen die zich in het slijk storten en daar de terugkomst van den vloed afwachten. Nu is de warmte zoo hevig geweest dat het 20a50 centimeters dikke slijk om zoo te zeggen, in koken den toestand geraakt is, zoodat door de ongelijkheid van het terrein kleine kuilen ontstaan zijn, en de palingen, die het diepere water niet hebben kunnen bereiken, bezweken zijn. De stroom dreef deze doode lichamen in het kanaal van Arés in zoo groote hoeveelheid, dat op sommige plaatsen de oppervlakte letterlijk daarmede bedekt was. Uit vrees voor de verpestende uitwasemingen heeft men die lichamen grootendeels opgevischt en be graven. Sedert menschengeheugenis heeft men zoo iets niet gezien. De Dordrechtsche courant meldt dat de ouders van den luitenant ter zee F. Zegers Veeckens, te Dordrecht woonachtig, van dezen officier een eigenhandigen brief hebben ontvangen, waarin hij meldt, dat hij, na eene lange gevangenschap met vier schepelingen is uitge leverd en zich, bij de afzending van den brief weder aan boord van de Amstel bevond, en overigens bevestigende wat in de Staats-courant van gisteren is medegedeeld, er bijvoegende dat hij, na eene gevangenschap van vier weken, met de vier matrozen (de Staats-courant spreekt slechts van drie), die zijne lotgenooten zijn geweest, door tusschenkomst van den Engelschen gouverneur voor rekening der Nederlandsche regeering is vrijgekocht. Uit Munchen wordt gemeld, dat de plechtige ont hulling van het standbeeld aldaar, ter eere van Göthe opgericht, den 28en augustus e. k., den dag waarop hij in 1749 geboren werd, zal plaats hebben. Er zullen bij die gelegenheid velerlei feestelijkheden ter herinnering aan den grooten dichter plaats hebben. De koning van Beieren heeft besloten, dat voortaan de verjaardagen van Gluck, Mozart, Beethoven en Weber in den koninklijken schouwburg van Munchen door buitengewone voorstellingen zullen gevierd worden. Het door de Berlijnsche studenten ter eere van Humboldt georganiseerd feest heeft Dinsdag avond plaats gehad. Er werd onder meer eene optocht gehou den, waarbij vijfhonderd fakkeldragers zich bevonden. Ondanks het ongunstig weder was er eene groote menigte op de been. De bekende gebeurtenis met den pauselijken nun tius te Brussel, heeft aldaar jl. Vrijdagavond tot een demonstratie aanleiding gegeven. In het Théatre Lyri- que werd namelijk onder meer een chansonnette comique op de reorganisatie van het Belgische leger door een zanger voorgedragen, die daarbij een soldaat der Belgi sche armee voorstelde. Hij somde alles op, wat daartoe reeds werd besloten, alsmede de namen van bijna allen, die zich daarmede hadden bezig gehouden, hetgeen hem de gelegenheid gaf er deze woorden bij te voegenEl maintenant voitd le cocher du nonce qui veut organiser tar mee, en y introduisant la calolte. Een daverend hand geklap, dat gedurende minstens vijf minuten aanhield, volgde op dat geestig woordenspel. De Fransche telegraafkabel, welke eene nieuwe gemeenschap tusschen Europa en Amerika in het leven roept, is thans gelegd. Omtrent de wijze van overseinen der berichten betreffende het leggen van dien kabel gedurende de laatste dagen deelt de Provinciale Over- ijselsche en Zwolsche courant het volgende mede: „De wijze van overseinen verschilde veel van die bij de gewone telegrafen. Het belangrijke toestel daarin bestaat uit: een galvanometer, in welks midden een kleine spiegel, die door een magneetstaafje in den vereisehten stand wordt gehouden, en eene lichtbron, die een stalen- bundel op den spiegel doet vallen en welke stralenbundel door dien spiegel weerkaatst wordt op een houten, met wit papier beplakt bord, dat tegen een zwart geschil derden muur is geplaatst. Indien de galvanometer niet werkt, dan valt het licht op een merkstreep, maar bij de minste beweging verplaatst het zich, hetzij rechts of links, naarmate de stroom is. Bij het aangenomen systeem stellen de bewegingen van het lichtbeeld rechts van de streep, de lijnen, links van de streep, de punten van het systeem Morse voor. De dépêche wordt dus op dezelfde wijze als met dit systeem overgeseind en op een afstand gelezen. Natuurlijk is dit gedeelte van het tele graafbureau geheel duister. Alleen het lichtende deel van de vlam valt op den spiegel, waardoor de flikkering is vermeden. De eerste waarnemer ziet aanhoudend naar twee horizontale linialen, die door lichtschermen voor het indringende licht beveiligd zijn. Nauwkeurig oplet tende, ziet men op beide een flauw lichtende streep. Deze twee strepen waren gedurende de eerste dagen de eenige signalen, die gewisseld werden. Zij wezen aan, dat alles goed ging. Bij het minste gebrek, wanneer slechts een droppel zeewater in den kabel drong, zou een deel elee- triciteit verloren gaan en eene der lichtende strepen bij gevolg eene andere plaats innemen; deze streep moet dus onbewegelijk blijven. De andere streep dient om aan te toonen, dit men steeds in gemeenschap is met het schip. Juist cm de twee minuten keert men op den Great Eastern den stroom om. De tweede lichtende streep ver- ph jst zich ilsdan langzaam op een donker liniaal en blijit een weinig verder staan, om na twee minuten op zijne oude plaats terug te lceeren. Dit was gedurende de eerste dagen het eenige signaal, dat gewisseld werd. Eiken dag te 12 uren wordt de plaats van den Great Eastern, de afgeloopen weg en de hoegrootheid van den neêrgelaten kabel geseind. Omtrent óe schade, door den brand in de magazijnen van de Compagnie des Petites Voitures aangericht, wordt nader gemeld: 450 rijtuigen zijn totaal verbrand; 100 buitengewoon zware boomen, met de schors, die op de plaats lagen, zijn geheel verkoold; een zeer groot maga zijn, gevuld met grondstoffen, als: koper, ijzer, hout, stoffen tot bekleeding van rijtuigen, leder, enz. is met zijn gelieelen inhoud vernield; van de werkplaatsen der zadelmakers en rijtuigbekleeders, van het petroleum- magazijn, zijn niets dan puinhoopen overgebleven; de gereedschappen van 250 werklieden, hun in eigendom toebehoorende, zijn insgelijks vernield. Omtrent de oor zaak van denbrand is nog niets bekend; alleen schijnt gebleken te zijn, dat hij is ontstaan in de schilders-werk plaats, en dat hij reeds sedert geruimen tijd was uitge barsten, toen men hem ontdekte. Te Brussel is dezer dagen overleden zekere Pierre Joseph Cantillon, een van het veertigtal onderofficieren der oude Fransche garde, die, na de aan Ney en Labe- doyère voltrokken doodstraf, het plan vormden om den hertog van Wellington, dien zij als den voornamen bewerker van de rampen van het eerste keizerrijk be schouwden, om het leven te brengen. Toen in het laatst van December 1815 in eene der straten van Parijs een pistoolschot op dien Britschen veldmaarschalk gelost was geworden, werden al de te Parijs aanwezige onder officieren der voormalige garde in arrest genomen, en werd Cantillon meer bepaald voor den dader van dezen aanslag gehouden. Bij gebreke van genoegzame bewijzen van de gegrondheid der aanklacht werd hij echter vrij gesproken. Tot dekking der proces-kosten zijn door keizer Napoleon bij zijnen uitersten wil aan Cantillon (die hem indertijd naar Elba gevolgd en van daar met hem naar Frankrijk teruggekeerd was) eene som van 10,000 franken vermaakt, die hem in 1823 zijn uitbe taald geworden. De uitslag van den nationalen wedstrijd door de Westlandsche scherpschuttersvereeniging gegeven, is geweest als volgt: 1« Eereprijs B. van den Es, officier bij het regiment grenadiers te 's-Gravenhage. 2« Eere prijs J. C. Wensel, officier bij het regiment jagers te 's-Gravenhage. 3» Eereprijs S. H. van der Waal te Delft. le prijs G. Visser te Schiedam. 2« Prijs J. G. Stuifzand te 's-Gravenhage. 3« Prijs W. Krems te 's-Gravenhage. 4e Prijs H. Koes te Delft. 5« Prijs S. A. Duqaesne te Utrecht. 6» Prijs M. Vierling te 's-Gravenhage. 7e Prijs J. W. le Comte te Delft. 8e Prijs L. van Dijk te Schie dam. 9e Prijs C. J. van Deventer te Utrecht. Voor de Westlandsche vereeniging 1" prijs: J. J. Heggi. 2» Prijs T. F. L. Waldeck. 3e Prijs J. W. Lazarom, allen te Loos duinen. 28 Juli 's av. 11 u. 67 gr. 29 'smorg. 7 u. 67 gr. 'smidd. 1 u. 66 gr. 's av. 7 u. 66 gr. Zitting van Woensdag 28 J"li- Missive gedeputeerde staten; adres keurmeesters vischidem C. J. Schenkel; idem J. de Kanter; idem A.Timmermans; rekening burgerlijk armbe stuur; rekening schutterijbegrootiug godshuizengemeen- tcrekening; proces-verbaal kasopneming; vacature hulp onderwijzeres benoeming makelaar. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren van de Graft wegens ambtsbezig heden, en N. J. C. Snouck Hurgronje, nitlandig. - De heer Rekker komt eenigen tijd later. De notulen van het verhandelde in de zitting van 7 Juli worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters betreffende de afwezigheid der bovenge noemde leden, alsmede eene missive van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan den heer Bal. Wordt gelezen een adres van de keurmeesters van visch, die in hoofdzaak te kennen geven dat tegenwoordig meest alle visch naar België wordt uitgevoerd en hier, met uitzondering van kleine of bakvisch, schier geen visch wordt aangebracht. Het gevolg daarvan is eene zeer groote vermindering hunner inkomsten, terwijl hunne verplichtingen en werkzaamheden dezelfde zijn gebleven. Zij verzoeken dat aan dien voor hen treurigen toestand een einde moge gemaakt worden en op een of andere wijze tusschen hunne inkomsten en werkzaam heden meer verband gebracht worde. Dit adres is gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Is ingekomen een adres van C. J. Schenkel, azijnmaker alhier, houdende verzoek om vrijstelling van art. 2 3 van het besluit tot heffing eener plaatselijke belasting voor het gebruik van openbare gemeentewerken en be zittingen te Middelburg, waarbij wordt bepaald dat voor het leggen van een riool tot ontlasting van vuil of van vuil water uit fabrieken voor een jaar of korter ƒ3 moet worden betaald. Tot het leggen van zoodanig riool is hem door burgemeester en wethouders vergunning ver leend, maar hij heeft bezwaar tegen genoemde bepaling. De beslissing is aangehouden, teneinde vooraf te onder zoeken of het hier al of niet eene fabriek geldt. Mede is de beslissing aangehouden op een adres van den heer J. de Kanter alhier, houdende verzoek om afstand van grond-tot het bouwen van een kantoor achter zijn huis in den Langendelft. Naar aanleiding van een ingekomen adres van A. Tim merman, koopman enz. alhier, is besloten hem een perceel grond aan den ouden havendijk grenzende aan het Arne- muidsche kanaal voor den tijd van drie jaren in hnnr af te staan tegen f 14.39, ingaande met 2 Augustus a. Het oorspronkelijk verzoek om verlenging van erfpacht van dien grond is, overeenkomstig het advies van den gemeentebouwmeester, afgewezen. De heer Rekker komt ter vergadering. Eene door het burgerlijk armbestuur ingezondene voorloopige rekening zijner administratie over 1868 is gesteld in handen der financieele commissie. De rekening der schutterij, waartegen door de finan cieele commissie geene bedenkingen zijn ingebracht, wordt goedgekeurd tot een bedrag van 2754.48 in ont vang en uitgaaf. Mede wordt goedgekeurd, in overeenstemming met het advies der financieele commissie, de door het bestuur der godshuizen ingediende begrooting voor 1870, waar van het totaal cijfer in ontvang en uitgaaf bedraagt f 52,068.97. Het maximum van het getal verpleegden in het Oude mannen- en vrouwenhuis voor rekening van het burger lijk armbestuur wordt, evenals voor het loopende jaar, op 36 bepaald. In handen der financieele commissie wordt tot onder zoek en rapport gesteld de door burgemeester en wet houders overgelegde rekening der gemeente over 1868, bedragende in ontvang f 255,283.39) en in uitgaaf ƒ258,475 111, sluitende alzoo met een kwaad saldo van ƒ3,091.72. Omtrent dit laatste bestaat, volgens mededee ling des voorzitters, het uitzicht dat het bij de volgende rekening gevonden zal zijn. Her proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde is bevonden, wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede dat mejufvrouw J. J. Jonk eer- vol ontslag heeft gevraagd als hulponderwijzeres op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes alhier, waaromtrent het advies der school commissie wordt ingewacht. Burgemeester en wethou ders zijn echter, op sprekers voorstel, gemachtigd reeds nu eene oproeping van sollicitanten voor die betrekking te doen. Worden gelezen twee adressen voor de betrekking van makelaar, zijnde van de heeren J. F. Verhulst, werkzaam ten kantore van de heeren Spoors Sprenger, en E. W. Faro, commissionair en agent alhier. Tot eene benoeming overgaande wordt uit het viertal sollicitanten benoemd de heer P. L. de Bruijne met 8 stemmen, terwijl de heeren Chr. van Burg en J. F. Ver hulst ieder 2 en E. W. Faro L stem bekwamen, en twee briefjes oningevuld waren. Van deze benoeming zal aan den benoemde en aan de kamer van koophandel en fa brieken alhier worden kennis gegeven.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2