O U R A N T. MIDDELRURGSCHE C 1869. N° 129. Vrijdag 30 Juli. Middelburg 29 Juli. Onderwijs. Marine en leger. Benoemingen en besluiten. Rechtzaken. Naar aanleiding van allerlei vrij overdreven verha len in enkele Nederlandselie en Belgische dagbladen, ten aanzien van de dezer dagen voorbij Vlissingen gezeilde Spaansche brik Paquete de la llabana, deelen wij het volgende mede. Tengevolge eener aanzeiling tusschen bedoelde brik en het Nederlandsch schoenerbrikschip Energie in de golf van Biscaye was, op verzoek van den gezagvoerder der Energie, door het provinciaal gerechts- bof in Zeeland, in hooger beroep, verlof verleend om con- eervatoir beslag te leggen op de Paquete de la llabana, Wanneer deze, op reis naar Antwerpen, ter reede van yiissingen zich bevinden zou. De Paquete de la Habana Is echter, ondanks eenige genomen maatregelen en ken nisgeving aan het Nederlandsch' en Belgisch loodswezen te Vlissingen, met een Belgischen loods aan boe* 410-4- baven voorbijgezeild. In eene plechtige openbare terechtzitting der arron- dissements rechtbank alhier zal morgen te half twaalf oren de installatie plaats hebben van den nieuw be noemden officier van justitie m'. J. K. A. Engelenburg. Donderdag 11. diende de zaak van W. J. Lamb voor het Bankruptcy Court te Bristol. De heer Norris, voor de crediteuren, verzocht dat het onderzoek met gesloten deuren mocht plaats hebben, aangezien het niet wen- schelijk was dat hetgeen voor kon vallen, een onderwerp van publieke bespreking zou worden. Dit verzoek werd toegestaan en het publiek werd verzocht de zaal te ver laten. Een Bristolsch blad is niettegenstaande in staat bet volgende mede te deelenDe heer Clifton, voor den gefailleerde, verklaarde dat de heer Lamb geen verant woording van zijn zaken zou doen. Het blijkt verder dat bij, op raad van zijn advocaat en in afwachting van de dingen die komen zullen, geweigerd heeft te antwoorden en de gewone verklaringen met zijn handteekening te bekrachtigen. Het hof gaf toen bevel den gefailleerde voorloopig in hechtenis te houden. Uit Bristol wordt verder medegedeeld, dat aldaar een telegrafische depêche is ontvangen met het bericht dat bet Hollandsche gouvernement binnen weinige dagen zou kenbaar maken welke stappen het in deze zaak zou nemen. Rotterdcour.) Brandwijk en Streefkerk; ingesteld een nieuw ontvang kantoor voor de directe belastingen en accijnsen te Groot-Ammers, voor de gemeente Groot-Ammers, Nieuw poort, Ottoland, Langerak, Goudriaan, Streefkerk, Brand wijk en Molenaarsgraaf; afgescheiden de gemeente Arkel van het kantoor der directe belastingen ea accijnsen te Meerkerk c. a., en gevoegd bij dat der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen ta Gorir,.j(w-m. onder voortdurend beheer van den* tegenwooi'u.gen titularis, den heer W. F. Lamoraal Wichers; afgescheiden de gemeente Noordeloos van het ontvangkantoor dei- directe belastingen en accijnsen te Hardinxveld, en gevoegd bij dat derzelfde middelen te Meerkerk c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer A. M. van Kessel; gevoegd de gemeente Bleskensgraaf en Hofwegen bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Alblasserdam, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer P. Lipjes; afgescheiden het ontvangkantoor Sliedrecht van de controle Gorinchem en ingedeeld bij die te Dordrecht; ingedeeld het ontvangkantoor Groot- Ammers bij de contröle Gorinchemen benoemd tot ontvanger der directe belastingen ea accijnsen te Geldrop c.a. (Noord-Brabant) de heer J.H.A. Modderman, thans ontvanger derzelfde middelen te Bleskensgraaf c. a. registratie en domexnen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. baron Sloet, uit zijne betrekking van directeur der registratie en domeinen voor de provincie Overijsel, behoudens aanspraak op pensioen, en met dankbetuiging voor de veeljarige getrouwe en goede diensten door hem aan den lande bewezenvoorts is de directie der registratie en domeinen voor de provincie Overijsel opgeheven en vereenigd met die voor de provincie Friesland, en is benoemd tot directeur der registratie en domeinen voor de provinciën Friesland en Overijsel, standplaats Leeuwarden, de heer H. Beekkerk, thans directeur der registratie en domeinen voor de provincie Friesland. De faculteit der wis- en natuurkundige wetenschap pen, aan de hoogeschool te Groningen, heeft de zilveren medaille toegekend aan den heer W. J. Muurling, candi- daat in die wetenschappen aldaar, voor de beantwoor ding van de wiskundige prijsvraag. In de Staats-courant van Woensdag 28 Juli zijn opge komen de wetten van den 15 Juli 1869, tot wijziging en aanvulling der wet van den i™ Juni 1861 (Staats blad n». 53), houdende bepalingen omtrent den doortocht en het vervoer van landverhuizers; van den 15™ Juli 1869, tot afschaffing van het verleenen van uitsluitenderechten °p uitvindingen en verbeteringen van voorwerpen van kunst en volksvlijt; van den 15«> Juli 1869, houdende goedkeuring der bepalingen van eene overeenkomst door Nederlandsche en Belgische commissarissen op 15 Maart 1869 aangegaan omtrent de grensscheiding tusschen de beide rijken in het Zwin; en van den 15«n Juli 1969, houdende goedkeuring eener tusschen den staat en A. Tak van Poortvliet, te Middelburg, ge sloten dading over de grensscheiding van wederzijdsche eigendommen onder de gemeente St. Annaland. De Staats-courant van Donderdag 29 Juli bevat het besluit van den 29™ Juni 1869, bepalende de plaatsing bi het Staatsblad van het tusschen Nederland en Pruisen °P den 1 leo December 1868 te Aken gesloten verdrag omtrent de grensscheiding tusschen de beide rijken op oenige punten langs de provincie Limburg en het dis trict Aken. belastingen. Opgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen: te Nicuwpoort, voor de gemeenten Nicuwpoort, Langerak, Goudriaan, Otto- land en Groot-Ammers; te Bleskensgraaf, voor de gemeenten Bleskensgraaf en Hofwegen, Molenaarsgraaf, De luitenant ter zee 1« klasse II. Dijseriack, officier- instructeur bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den laatsten Augustus aan staande eervol van die betrekking ontheven en op non activiteit gesteld; terwijl, ter zijner vervanging met den Ie» September daaraanvolgende, bij gemeld instituut wordt geplaatst de luitenant ter zee le klasse W. L. A. Gericke. De luitenant ter zee le klasse jhr. J. A. llocll wordt met den 16™ Augustus aanstaande gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord, om toegevoegd te worden aan den equipagemeester aldaar. De minister van oorlog heeft dezer dagen Deventer bezocht en een inspectie over de vestingwerken gehou den, waarvan het gevolg zou wezen dat het behoud dei- wallen als zoodanig voor de verdediging niet meer noodig wordt geacht. Zij zouden worden vervangen door vijf aarden forten op verderen afstand, terwijl, tegen vergoe ding door de gemeente aan het rijk van f 200,000, de wallen geslecht en eene oppervlakte van tachtig bunder grond aan haar zouden worden afgestaan. Uit het Nienwediep schrijft men van 27 dezer. Op de reede van Texel is van de kruistocht op de Zuiderzee teruggekomen Z. M. instructie-vaartuig Urania met de adelborsten van het laatste studiejaar, die dezer dagen voor do commissie, door Z. E. den minister van marine benoemd, het practisch examen hebben at te leggen, alvorens met verlof huiswaarts te keeren, en, tot adel borst lc klasse bevorderd wordende, het instituut te verlaten. Zaterdag a. wordt ook de instructie-brik Ternate luitenant 1« klasse Mac Leod van een kruistocht op de Zuiderzee alhier verwacht. Morgenochtend zal door het ramtorenschip de Buffel bij gunstige gelegenheid, een proef genomen worden met het rammen op de daartoe vervaardigde versper ringen. De arrondissements rechtbank alhier heeft de volgende vonnissen uitgesproken. Jan Kruger, oud 17 jaren, vroeger verpleegd in het weeshuis te 's-Gravenhage, doch daaruit ontvlucht en naar Middelburg gekomen, waar hij thans is gedetineerd, beklaagd van de volgende diefstalleneen koperen ketel ten nadeele van C. Geldof alhier; twee broeken ten nadee e van S. Schrijver alhier; twee schildpadden doosjes ten nadeele van den heer J. H. Schenk alhier, en een flacon eau de Cologne ten nadeele van den heerP.J.Mil- bornvoorts ten nadeele van A. de Grol ij elf mesjes, een poitemonnaie, een schaar, een pijpje en vijf lepeltjes; twee halve kazen ten nadeele van C. J. Schenkeltwee Duitsche boekwerkjes ton nadeele van den heer A. H. Boudewijnse; een kerkboekje ten nadeele van Cornelia Maria Willemse; een boor ten nadeele van B.M.Evertsen en handschoenen ten nadeele van J. van Goosen* welke voorwerpen door hem aan verschillende personen zijn verkocht is schuldig verklaard aan eenvoudigen dief stal en veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Marinus Ilardewijnse, oud 63 jaren, zonder beroep, wonende te Vlissingen beklaagd dat hij den 26™ Juni jl. steenkolen heeft ontvreemd ten nadeele van de heeren de Jong c°., aannemers te Vlissingen is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Harm Feijer, oud 25 jaren, polderwerker te Vlis singen beklaagd dat hij den 28" Juni jl. moedwillig slagen en stooten heeft toegebracht aan G. Hompes is aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en ver oordeeld tot acht dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Abraham Oosterling, van beroep polderwerker beklaagd dat hij in den nacht van 27 op 28 Juni in het publiek huis van P. B. Schaap te Vlissingen Jacomina de Jong, publieke vrouw aldaar, met een bierglas zoo danig op het hoofd heeft geslagen dat zij bewusteloos en bloedende op den grond is gevallen is mede schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot acht dagen gevangenisstraf en in de kosten. ltosa Francisca van Schore, wonende onder IJzendijke beklaagd dat zij den 18™ Juni jl. op de openbare straat in genoemde gemeente aan J. Masielje beleedigend heeft toegevoegd: „Ga met van den Hemel naar het wagenhuis; ge zijt de slechtste vrouwspersoon van IJzendijke" is schuldig verklaard aan het be leedigend uiten van smaad- en scheldwoorden en ver oordeeld tot eene geldboete van f 8 en in de kosten. Jacobus de Brouwer, arbeider te Oost burg be klaagd dat hij den 23™ Junijl. op de openbare, straat aldaar Amelia de Lille verschillende scheldwoorden heeft toegevoegd, als„vodde, slonse" en dergelijke is mede aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en veroordeeld tot f 8 boete, alsmede in de kosten. Melanie de Koning, huisvrouw van J. de Brouwer te Oostburg beklaagd dat zij den 23™ Juni jl. tegen Amelia de Lille scheldwoorden en beleedigcnde uitdruk kingen gebezigd heeft is insgelijks schuldigverklaard en veroordeeld tot f 8 boete en in de kosten. - Anna Verlinde, dienstmeid te Middelburg be klaagd dat zij den 10" Juli op de Groote markt alhier in het openbaar ten nadeele van C. P. Loossen tegen vrouw Polderman onder anderen beleedigend gezegd heeft, dat eerstgenoemde een „konkelaarster" was is bij ver-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1