MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 128. Donderdag 1869. 29 Juli. 6iwtfnlcmö. Middelburg 28 Juli. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Koloniën. Gemengde berichten. De KERMIS te Corigenc zal beginnen op Woens dag den 18 Augustus 1869, en eindigen op Zaterdag den 21 dier maand. Cortgene, den 23 Juli 1869. J. H. RIJBAU, Burgemeester. P. H. VAN LIS, Secretaris. De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting benoemd tot makelaar, in de plaats van wijlen den heer J. J. de Kanter, den heer P. L. de Bruijne. Op den benoemde waren uitgebracht 8, op de heeren Chr, van Burg en J. F. Verhulst ieder 2 stemmen, terwijl de heer E. W. Faro 1 stem bekwam en 2 biljetten oningevuld waren. Het Provinciaal blad n". 75 bevat de volgende circu laire van gedeputeerde staten van Zeeland aan de gemeente-en polderbesturen in de provincie: „Door de stq,ten is in hunne jongste vergadering aan ons opgedragen om, zoodra aanvragen om rentelooze voorschotten voor wegsverbetering, voor inwilliging vat baar, zullen zijn ingekomen, zoo spoedig mogelijk aan ben de noodige voorstellen te doen tot het vinden dei- geldmiddelen om daarin te kunnen voorzien. „Naar aanleiding van dat besluit hebben wij de eer n te verzoeken, aan ons te willen opgeven of bij u eenige plannen tot wegsverbetering zijn of worden voorbereid, tot wier uitvoering een renteloos voorschot van de pro vincie zott worden vereischt, en zoo ja, welke." leger. Met ingang van den len Augustus aanst. wordt op pensioen gesteld ten bedrage van ƒ1400'sjaars, de kapitein-luitenant ter zee A. A. A. Gaymans, voorts worden met dien datum bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee 1® klasee jhr. D. Bowier; tot luitenant ter zee 1® klasse, de luitenant ter zee 2® klasse J. H. Benthem Reddingius, en tot luitenant ter zee 2® klasse, den adel borst 1® klasse P. Bool. Naar aanleiding van bovengemeld besluit wordt het bevel over Z®. M». transportschip met stoomvermogen Java, met ingang van den 1" Augustus a., alsnu opge dragen aan den kapitein-luitenant ter zee H. D. Slegt. Benoemd tot hulpprediker voor den dienst der Neder- landsche bezittingen ter Kuste van Guinea, de heer C. Aalderink, godsdienst-onderwijzer te Zwolle. Uit de bij het departement van marine ontvangen berichten van de kust van Guinea, dd. 27 Juni jl., ont leent de Staats-courant de navolgende bijzonderheden omtrent het gebeurde met de sloep van Zr. M®. stoomschip de Amstel op den 26®" Mei jl., en het lot van de opvarende officieren en manschappen. Deze bijzonderheden zijn ■voornamelijk ontleend aan een brief van den luitenant ter zee 2® klasse F. Zcgers Veeckens aan den gouyerneur b'agtglas. „De sloep, die, zooals men weet, op verkenning van den wal was uitgegaan, en waarin zich, behalve de luite nants ter zee J. VriemoetDrabbe en F. Zegers Veeckens, bevondende2e schiemansmaat J.C. van Es; dematrozen 1® klasse D. de Vries, K. P. C. de Bazel; de matrozen 2" klasse A. Ballemeijer, L. J. de Rijke, J. H. Zurburg, J. Carcet; en de matrozen 3° klasse W. Greve en W. F. LrioeJ, is op een bekwamen afstand van den wal door hevige rollers overvallen en omgeslagen. Van de opvar vonden gelukte het aan den luitenant ter zee F. Zegers Veeckens, de matrozen le klasse D. de Vries, K. P. O. de Bazel, en de matrozen 2® klasse J. H. Zurburg en V- Ballemeijer, om zwemmende het strand te bereiken. 'Van den luitenant ter zee J. Vriemoet Drabbe en de overige schepelingen werd niets meer gezien; zoodat zij ongetwijfeld den dood vonden in de golven. „Terwijl de schipbreukelingen, na op het strand een oogenblik te hebben uitgerust, beraadslaagden over de te nemen maatregelen, werden zij door eene woeste bende Commendeezen overvallen. Van de van boord medegevoerde wapens waren in de gestrande sloep slechts een achterlaadgeweer en twee revolvers terug gevonden. Deze wapens waren echter door het zand en het water voor het oogenblik onbruikbaar. Aan verde diging viel dus niet te denken. Door de negers werd in- tusschen op de schipbreukelingen geschoten, en daarbij de matroos 2® klasse A. Ballemeijer gedood, terwijl twee andere matrozen werden gekwetst. De luitenant ter zee Veeckens wist de aanvallers met de hand te beduiden, dat zij niet meer zouden schieten. Daarop werden de schepelingen gevangen genomen en gebonden naar het krom gevoerd, waar zij in de drie eerste dagen aan aller lei mishandelingen hebben blootgestaan; terwijl zij ver der, door tusschenkomst van eenige hoofden en vooral op last van den koning der Fantijnen, om hen fatsoen lijk te behandelen en het hun aan niets te laten ontbreken, een voor hunnen toestand dragelijk lot hebben gehad. „Dank zij de ijverige bemoeiingen van den gouver neur van Cape Coast, door wien aan de gevangenen ook een geneesheer, de Jones, benevens kleederen en provi- siën waren gezonden, werden zij op den 21®" Juni jl. naar Cape Coast overgevoerd en aan het Engelsche gouver nement, tegen een losgeld van ƒ12,000 uitgeleverd. „De gezondheidstoestand van den luitenant ter zee Zegers Veeckens en zijne drie lotgenooten liet weinig te wenschen over." De heden hier ontvangen brieven en dagbladen uit Nederlandsch-Indië behelzen weinig nieuws. De berich ten loopen tot 11 dezer - Aan bet overzicht der Java Bode ontleenen wij het volgende: „Het voornaamste en uitvoerigste nieuws van hier, hetwelk de mail ditmaal naar Holland overbrengt, heeft betrekkiug op de Bataviaasche herinneringsfeesten van 29 Mei en volgende dagen. Die feesten zijn in de beste orde afgeloopen. Liet het zich den eersten dag aanzien, dat de inlandsche bevol king, schuw gemaakt door verkeerde politie-maatregelen, baar aandeel in de algemeene vreugde zou moeten mis sen; spoedig is daarin eene verandering ten goede ge komen, en toen op den tweeden en derden dag de spelen op het Koningsplein een aanvang namen, lreerschte weder onder Maleiers,Chineezenen Arabieren de gewone vroolijkheid. Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, zijn do volgende beschikkingen genomen: ci viel departement. Benoemd: Tot resident van Tapa- noli (Samatra's Westkust) II. D. Canne; tot assistent resident van Berbek (Kediri) W. J. Brouwer; tot 2» kommies bij het departement van binnenlandsch bestuur, A. A. de Rambeljetot postkommies te Cheri- bon H. W. van Hogezand; tot 3® kommies bij het post kantoor te Weltevreden (Batavia) H. N. van Gisteren; te Samarang E. B. R. Tellings; tot le kommies op het bureau van den gouverneur van Samatra's Westkust M. Herstein; tot 2» substituut-griffier bij den raad van justitie te Batavia mr. A. J. Redeker; tot 2® substituut- griffier bij het hooggerechtshof mr. C. Vinju; tot 2' kom mies ter algemeene secretarie H. W. Knhr; tot opzichter lc kl. bij den waterstaat en 'slands burgerlijken open. baron werken C. Valkenburg; bij het binnenlandsch bestuur in het gouvernement Sumatra's Westkust, tot controleur 1® kl. C. F. E. Praetoriustot controleur 2® kl. B. Donker Curtius; tot controleur 3® kl. C. A. Niesenbij het departement van financiën, tot 2® kom mies W. van der Pijl; tot 3® kommies J. II. Andeweg; bij de algemeene rekenkamer tot tijdelijk 2® kommies A. II. Siermaus; tot tijdelijk 3e kommies F. A. Hemmcl- mann en J. A. Corver. OntslagenUit 's lands dienst, de gewezen klerk, op het residentie-kantoor te Tjilatjap (Banjoemaas) C. F. Colmus; de geschorste zouthoofddepotpakhuismeester te Paradessi (Rembang) F. H. P. van Dijckeervol als buiten gewoon substituut-griffier bij den landraad te Lamongan (Socrabaya) W. C. M. B. Ingenluyff. Verleend: Een 2jarig verlof naar Nederland aan den adjunct-kassier bij het vendu departement te Batavia E. J. Hanitrals; aan den onder-kommies 1® kl. bij de recharge en controle te Batavia P. A. Klerks; aan den predikant bij de protestantsche gemeente te Djokdjokarta B. J. O vink; aan den 3®° kommies der algemeene reken kamer A. Slicher; aan den postkommies te Chcribon J. G. Zcijdel; aan den 3=" kommies bij bet postkantoor te Samarang J. Spier; aan den telegrafist 3® kl G. de Raadt;' aan den ingenieur 3e kl. H. G. van Sillevoldt; aan den kommies-boekhouder op het residentie-kantoor te Palembang B. L Agerbeekaan den ambtenaar bij het boschwesen 0. L. Blume; aan den controleur 1® kl. bij de landelijke iuk. en kult. P. H. baron van Reede van Oudts- lioorn en J. Mullemeister; aan den controleur 3® kl. bij het binnenlandsch bestuur in de residentie W.-Afd. van Borneo J. L. L. van Leeuwen aan den telegrafist 2® kt. C. Spier; aan den 3®n commies bij het departement van financiën H. Ph. Oudhoff; aan den opzichter t« kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken J. G. van Soelenen aan den hoofdonderwijzer aan de openbare 1» lagere school te Samarang J. J. de Weijer. militair departement. Benoemd: Tot adjudant bij het garn.-bat. van Banka, de 1® luitenant der infanterie A. Verbrughtot 2® luitenant bij het regiment Oost-lndi- sche cavalerie, de wachtmeester C. II. Jacobs. Bevorderd: Tot 1® luitenant bij het personeel der artil lerie, de 2® luitenant F. II. Vervat; bij de militaire admi nistratie tot intendent 2® kl. de onder-intendent 1° kl. G. P. J. Ockerse; tot onder-intendent 1® kl., de onder- intendent 2e kl. J. B. de Graaf. Verleend: Een 2jarig verlof naar Nederland aan den kapitein der infanterie J. II. Knijft'; aan den officier van gezondheid 2® kl. Th. II. Eisiuger; aan den magazijn meester der artillerie 3® kl. J. G Kuster; aan den luite nant-kolonel, sous chef van den geaeralen staf E. H. W. Ubbens; aan den officier van gezondheid 2® kl. L. C. A. Rombach; aan den 2«" luitenant der artillerie F. W. van Leeuwen; aan den len luitenant der infanterie M. A. Thieme: en aan de 2® luitenants der infanterie J. P. von Söksten en J. D. van der Lingen. marine departement. Benoemd: Tot licbt-opzichter 2® kl. bij de kustverlichting: A. Col voort en L. van Don; tot 1® gezagvoerder bij de kustverlichting J. H. L. de Vrijer. Verleend: Een 2jarig verlof naar Nederland aan den machinist bij het marine-etablissement te Onrust Th. Knijpers. Aangekomen passagiers: Van Amsterdam per Neder - landsch schip Johanna en Willem, gezagvoerder van Straten. De heeren de Lok, eclitgenoote en 4 kinderen, Theunere en echtgenoote, van Gistere, echtgenoote en kind, Knipeling, echtgenoote en 2kinderen, Kannegieter, Munting, de Koning en Batenburg. De vijfde Vlaardingsche haringjager is Maandag te Vlaardingen binnengekomen met de geringe hoeveel heid van 4| ton haring. Het is te voorzien dat de thans nog te volgen jager weinig of niets zal medebrengen. De vloot was tengevolge der slechte vangst verspreid. In den kruidtuin te Gent is een Victoria regia in bloei die zeer de aandacht trekt. Deze waterplant is slechts vijf maanden oud en niettegenstaande den bloei, waardoor de bladeren steeds kleiner zijn dan anders, hebben deze eene oppervlakte van 2 tot 2,25 meters, éen enkel blad heeft een uitgestrektheid van 2,75 meters. Zeven van de grootste bladen vullen nagenoeg de kom, die evenwel 50 vierkante meters groot is. Men is daarom ge noodzaakt de oude bladen, al hebben zij de volle wasdom nog niet, af te snijden om plaats te maken voor de jongen, die zich gestadig iu het hart der plant ontwikkelen Alle 4 of 5 dagen komt eene nieuwe bloem en zij blijft maar twee dagen open, eigenlijk twee nachten; zij opent zich in 'twit, een zeer sterken vanillageur uitwasemende, des avonds tusschen 5 en 6 uren, en sluit zich des anderen morgens tusschen 8 en 9 urendes avonds ber-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1