öuitmlanö. Gemengde berichten. Tliermometerstaud. Algemeen overzicht. ïrankrijk's toestand. „De ontwikkeling der zomergerst werd door de koude in het voorjaar tegengegaan. In enkelen gedeelten der provincie staat zij niet te min vrij gunstig. Het gewas wordt berekend 32 a 40 hektoliters per hektare te zullen opbrengen. „Van de verschillende gewassen leed de haver het meest van het ongunstige voorjaarsweder. Door de latere warmte heeft zij zich hier en daar nog eenigermate her steld. De opbrengst zal echtér meer dan waarschijnlijk het middelmatige niet bereiken. „Ofschoon de paardenboonen zich eerst laat hebben ontwikkeld, schijnt zulks geenen nadeeligen invloed op het gewas te zullen uitoefenen. Over het algemeen toch vleit men zich met eene tamelijk ruime opbrengst. „De berichten omtrent de erwten luiden, op enkele uitzonderingen na, ongunstig. De opbrengst zal veelal ver beneden het middelmatige blijven, terwijl van som mige velden wordt verwacht dat zij weinig of niets zul len opleveren. „Van het koolzaad wordt eene tamelijk ruime opbrengst verwacht; alleen in het voormalig 4e district is dit ge was, naar gemeld wordt, veelal mislukt. De dorschtijd zal veel later dan gewoonlijk invallen. „Het vlas geeft over het algemeen reden tot tevreden heid. Uit het voormalig 4^ district wordt gemeld dat, daar de zaadrijping met de lintvorming geen gelijken tred heeft gehouden, eene mindere zaadafwerping te wachten is. „Op de aardappelen heeft de later ingevallen warmte een heilzamen invloed gehad. Op enkele plaatsen heeft men gemeend de sporen der bekende ziekte weder in het loof te ontdekken; zij hebben echter geen voortgang gemaakt. Men rekent op eene middelbare opbrengst. „De meekrapplanten, zoowel de oude als de jonge, leden te veel van het koude en natte weder om eene ruime opbrengst te kunnen geven. Vooral de jonge en tweejarige planten verkeeren in zwakken toestand. „De graslanden leverden schier algemeen ruim voeder op voor het vee. „De goede verwachting die men van de hooilanden koesterde, wordt reeds aanvankelijk bevestigd. Het hooi is van zeer goede hoedanigheid en de opbrengst ruim. „De toestand van de voedergewassen is, op enkele uitzonderingen na, gunstig en belooft eene tamelijk ruime opbrengst." Naar aanleiding van een vroeger geplaatst bericht meldt men ons: „In verschillende bladen komt een bericht voor uit the Times ontleend, dat de heer Mechi zich bezig houdt met gras en granen kunstmatig te drogen. Nu, die heer Mechi laat nog al eens hooien van zijne proefnemingen op zijne landhoeve Tiptrce Hall in Essex, die men ge woon is kunstjes te noemen, en toch bevatten zij dikwijls veel waarheid en heeft hij den landbouw zeer bevorderd door er op te wijzen, welke vorderingen hij nog maken kan en moet als wetenschap en practijk elkander de hand reiken. Wat nu die droging betreft waarvan in uw blad de vorige week gewag is gemaakt, is het wel de moeite waard daarop nog meer de aandacht van het publiek te vestigen. Het is eene waarheid dat bij menigvuldige regens in den oogsttijd veel hooi en graan bedorven wordt; in de jaren 1860, 1861, 1866 en 1867 had zulks plaats en de gemiddelde opbrengst van tarwe, hier te lande twee millioen hektoliter zijnde, is hiervan alleen in die jaren veel te loor gegaan en groote schade aan gebracht. Toen hebben enkele landbouwers wel getracht graan te drogen door het op eesten te leggen of in schuren op te zetten, of wel evenals tuinboontjes om een staak op te klampen, maar deze wijzen zijn onvoldoende, vereischen te veel ruimte en zijn kostbaar. En toch men droogt wel meekrap, vlas, hop en tabak in de zon of in lokalenal naar het klimaat der landen waar zij geteeld worden of naar de weersgesteldheid, waarom geen graan, als het noodzakelijk is. „De maatschappij van kunsten en wetenschappen in Engeland loofde in 1867 een gouden medaille en een prijs van 600 gulden uit, aan dengene, die het beste mid del aan de hand deed om gras en graan kunstmatig te drogen en vermeende die verleden zomer te moeten toe wijzen aan den heer W. A. Gibbs, Gillwell park, Essex, die zijne uitvinding daarvoor in werking liet zien aan vele belangstellenden die daarmede zeer ingenomen waren. Hij is zoover gekomen om dagelijks de opbrengst van drie hektares, door den regen door en door nat ge worden, graan te drogen, met eene uitgave van vier gulden voor den hektare. Dit is het middel dat de heer Mechi toepast, waarvan de voordeelen, zooverre het gras betreft, in uw blad aangegeven zijn en dat hoogst een voudig is. Een droog lokaal waarvoor men elk steenen gebouw, of wel verplaatsbaar eene ijzeren ruimte nemen kan, vier meter lang en breed, wordt op 30 centimeter boven den grond voorzien van ijzeren luchtbuizen, waarop kleinere buizen met gaatjes zijn aangebracht en waardoor warme lucht gevoerd wordt met een waaier; op die buizen worden de graanschoven gezet, in de bedoelde ruimte 30 bossen, die, doornat zijnde, bij eene temperatuur van 280 gr. in 1520 minuten gedroogd worden. Bij vermeerdering van droogruimte en grooter toevoer van warme lucht kan die hoeveelheid verdubbeld worden, en het aantal schoven per hectare 900 zijnde vier en een half hektare tarwe in 24 uren gedroogd worden. De proeven hebben tevens bewezen dat het graan gedurende de droging zijn kiemkracht niet ver loor, door dien van vijf drogingen uitgezaaid werd er geen enkele korrel niet opkwam. De kosten der droging, ad vier gulden per hektare, kunnen veel minder bedra gen omdat men het drooglokaal ook tot berging van graan en werktuigen en de stoom- of paardenkracht, tot beweging van den waaier benoodigd, ook tot dorschen, voedersnijden of andere doeleinden bezigt. Het gebruik der brandstof, zijnde cokes, wordt op 1.30 gulden per hektare berekend. Van deze droging is door genoemde Engelsche maatschappij een beschrijving uitgegeven ad 60 ct. en verkrijgbaar gesteld." De directie der telegraphie in Pruisen heeft be sloten om van 1 Augustus het tot nu toe verleende wekelijksch krediet aan bekende handelaren voor het overseinen van depêches in te trekken. Tevens is het met dien datum verplichtend gemaakt, dat elke depêche gefrankeerd door middel van een telegraafzegel, in eene daarvoor bestemde bus moet worden geworpen. Deze maatregel ondervindt zeer veel tegenstand onder de handelaren. De metselaars en steenhouwers van Berlijn, die den arbeid hebben gestaakt, hebben het besluit genomen om het werk niet te hervatten, nu de patroons geweigerd hebben eenige concessien te doen. Een aantal der gezel len hebben zich buiten de stad begeven. Een groot aantal nieuw aangebouwde huizen zijn onafgewerkt en voorloopig schijnt er niet de minste kans te wezen, dat er aan de arbeidstaking een einde zal komen. Indertijd meldden wij dat door de kamer van koop handel te Nizza eene premie was uitgeloofd van 15000 franken, aan den uitvinder van eene doelmatige, snelle, eenvoudige en practische méthode om de vermenging van zaadolie met olijfolie, in eene verhouding van 5 pet. als maximum te ontdekken. Wij vernemen dat een onzer Iandgenooten, te Delft woonachtig, zich naar Nizza heeft begeven om zijne proeve af te leggen voor de kamer van koophandel aldaar. Hij was de eenige, die zich persoon lijk had aangemeld, maar mocht de voldoening smaken dat zijn middel aan de gestelde vereischten voldeed, zoodat het waarschijnlijk de premie zal worden waardig gekeurd. Nieuwe Rolt. cour.) Volgens la Pres'se heeft te Napels een met stokken en revolvers gewapende troep van omstreeks zeshonderd knapen, van twaalf tot zestien jaren oud, onder het aan heffen van de kreten: „Weg met Xenophon! Geene Grieksche thema's meer! Weg met de Camorra!" eene schromelijke verwoestiug in een paar lyceën en in eene daarmede verbonden of daaraan grenzende kapel aange richt; en de professoren en andere personen, die het oproer te keer wilden gaan, met hunne wapens verschei dene tamelijk ernstige wonden toegebracht. De nationale garde en de karabiniers zijn, volgens de berichten van la Presse, in de wapens gekomen, toen het kwaad reeds geschied was. De ongeregeldheden te Krakau, ontstaan naar aan; leiding van het vinden van eene non in het Karmelieten klooster, die twintig jaren opgesloten was gehouden, heb ben zich herhaald. Eene volksmenigte heeft getracht het klooster binnen te dringen. Toen zij was teruggedrongen trok de volksmenigte tegen het klooster der Jezuïeten op. De vensters werden ingeworpen en de jezuïeten belec- digd. 41 personen zijn in hechtenis genomen. Een on derzoek is ingesteld. 25 Juli 's av. 11 u. 65 gr. 27 'smorg.7u.63gr. 'smidd.lu. 71gr.'sav. 7 u.68gr. Na de Nieuwe Utrechtsche courant doet thans het Utreehtsch dagblad nog eene poging om de onwettige aanranding van Lamb te rechtvaardigen. „De zaak zegt het wordt in de dagbladen verkeerd beoordeeld", en het dagblad uit het Sticht zal nu eens de quaestie in het juiste licht stellen „Engeland zoo luidt het be toog levert niet uit volgens oude wetten en privile giën het is daar het land der vrijheid, waar ieder zich moet kunnen komen vestigen; ieder vindt daar een gastvrij onthaal en bij de volmaakt constitutioneele regeeringsbeginselen ducht men daar niet dat vreemde onruststokers, van welke beginselen ook, zich in Enge land vestigen. Engeland zal daarom ook niet gemakke lijk een tractaat van uitleveringsluiten. Vreemde natiën doen daarom in Engeland, wat Engeland te Botterdam in zake Lamb heeft gedaan." Ziedaar het kristalhelder betoog van het Utreehtsch dagblad! Omdat Engeland een vrij land is met constitutioneele beginselen, ducht men niet dat vreemde onruststokers zich daar vestigen, en zal Engeland niet gemakkelijk een uitleveringstrac- taat sluiten; daarom doen vreemde natiën in Engeland, wat Engeland tegenover Lamb heeft gedaanLogischer redeneering is immers niet denkbaar! Het Utreehtsch dagblad verhaalt overigens hoe eenige jaren geleden een Nederlandsch misdadiger door Neder- landsche politieagenten op Engelsch grondgebied met geweld werd aangerand en weggevoerd, „hetgeen de Engelsche politie oogluikend toeliet." Wat de Neder- landsche regeering op een ander grondgebied gelieft te doen, kome ter harer verantwoording tegenover het gou vernement van dat grondgebied; maar wat de handha ving der Nederlandsche grondwet betreft, daarbij kan geen „oogluiking" te pas komen en het ministerie te 's-Gravenhage is voor die richtige handhaving verant woording schuldig aan de Nederlandsche natie en hare vertegenwoordiging. O verigens doet het in ons vorig nommer medegedeeld feit dat de echtgenoote van den uit Nederland gewelddadig weggevoerden Engelschen koopman Lamb eindelijk zelve zich tot den koning der Nederlanden heeft ge wend om te verzoeken dat een eisch tot zijne uitlevering bij het Engelsch gouvernement moge worden ingediend, deze bestaande internationale quaestie geheel en al van aard veranderen. Vroeger kon men slechts be weren dat de Nederlandsche regeering wegens politielc- moreele redenen nietkonnalatenomLamb's terugvoering op Nederlandsch grondgebied zeer uitdrukkelijk te eischen; thans is zij daartoe eenvoudig rechtens ver plicht. Mocht zij thans niet voldoen aan het tot haar gericht verzoek, dan zou zij zich blootstellen aan een vordering tot schadevergoeding, gegrond óf op de daden der Nederlandsche politie óf op de niet-vervulling harer verplichting. Te bejammeren achten wij het intusschen dat de regeering te 's-Gravenhage eerst een uitdrukkelijk verzoek schijnt te hebben moeten ont vangen, alvorens over te gaan tot iets wat de meest elementaire beginselen van het volkenrecht en de meest eenvoudige eischen der nationale waardigheid voor schrijven. Omtrent den toestand in Spanje wordt de vrees beves tigd dat men eerlang ernstige binnenlandsche woelingen te gemoet kan zien. Het blijkt dat don Carlos werkelijk te Fontainebleau geweest is doch van daar naar de Spaansche grenzen is vertrokken. Osmrigens hebben op sommige punten des lands reeds botsingen tusschen Carlistische benden en de militaire macht plaats gehad. Te Pampeluna is eene samenzwering ontdekt, tengevolge waarvan een aantal personen werden gearresteerd. Bij de aanstaande debatten in den Franschen senaat over de in te voeren hervormingen in het staatsbestuur zal, naar men beweert, ook in dat staatslichaam eene liberale fractie optreden, welke eene uitbreiding der toegezegde hervormingen zal verlangen. Tot deze fractie zou de heer de Sartiges behooren. Het politiek leven der Fransche natie blijft overigens zeer opgewekt, tot in de kleinste steden in afgelegen departementen. Nu eenmaal de toestand eenigszins ge wijzigd is, begint zich een stroom van liberale denk beelden te openbaren, welke voortdurend in kracht zal toenemen. Zoo wint het verlangen algemeen bij de be volkingen veld om zelf hare burgemeesters te kiezen en te lïijssel heeft de maire, met het oog op dit verlangen, dezer dagen zijn ontslag bij den keizer ingediend. Het bestaand Grieksck ministerie schijnt voor het oogenblik zich te mogen verheugen in eenige binnen landsche kalmte en in eene betrekkelijk krachtige positie. Zaterdag behaalde de regeerings-candidaat voor het presidentschap der kamer van afgevaardigden met 96 tegen 67 stemmen de zegepraal op zijn tegenstander. De plannen tot doorgraving der landengte van Corinthe schijnen overigens bij de bevolking belangstelling te wekken. Het Brusselsch dagblad 1'Etoile Beige bevat nu en dan „brieven van een oud liberaal" welke meestal zeer lezenswaardig zijn. Omtrent de laatste gebeurtenissen in Frankrijk schreef hij dezer dagen, onder meer, het

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2