MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 127. 1869 Woensdag 28 Juli. 6tttmnlcmïi. Middelburg 27 Juli. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. De Burgemeester en Wethouders van Vllssingen, Gezien het adres van Vriesendorp en Gaade; houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van eene locomobile in de werkplaats van J. C. de Ruijter Zoon, gelegen in de Lange Zerke, wijk E n®. 137,138 en 139 alhier; Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31™ Januari 1824 (Staatsblad n". 19) Maken bekenddat de bij genoemd koninklijk besluit voorbeschrevene informatie de commodo et incommodo zal plaats hebben op Zaterdag den 31™ Juli 1869, des namid dags te 2 uren, ten raadhuize dezer gemeente; En roepen bij deze op, om daarbij tegenwoordig te zijn, teneinde in hun belang te worden gehoord, alle eigenaars of gebruikers van de hierboven bedoelde of daaraan grenzende gebouwen of erven, en in het alge meen ieder, die vermeenen mocht tegen de gevraagde Vergunning eenig bezwaar te moeten inbrengen. Vlissingen, den 26™ Juli 1869. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Naar men verneemt zou het bij den raad van state aanhangige wetsontwerp omtrent de banken van leening de opheffing van het monopolie dier inrichtingen tot grondslag hebben. ifiet Vaderland.) Tengevolge van het op den 13™ Juli gehouden ver gelijkend examen, zijn, met ingang van den i™ Augus tus a., tot 2™ klerk bij de algemeene rekenkamer aange steld: J. Doorman, te 's Gravenhage; W. de Lorra, te 's Gravenhage, en H. P. Burck, te Delft. Daar in deze courant tegenwoordig voor de aanduiding van maten en gewichten meestal de namen gebezigd worden die daaraan bij de wet van den 7™ April jl., Staatsblad n°. 57, zijn toegekend, herhalen wij hier tot recht verstand voor sommigen onzer lezers het volgende Rit genoemde op 1 Januari 1870 in werkingtredende wet. De voorwerpen, in het jaar 1799 onder de namen van mèlre en kilogramme in de staats-arehieven van Frankrijk nedergelegd, zijn de grondslagen der maten en gewichten. De eenheid van maat is de afstand tusschen de mid delpunten der eind vlakken van voornoemden mèlre bij de temperatuur van smeltend ijs. De eenheid van gewicht is het gewicht van voornoemd kilogramme in het luchtledige. De maten en gewichten, die bij uitsluiting in het rijk mogen worden gebezigd, zijn: NAMEN. WAARDEN. Lengtematen. Myriameter10 kilometers, 10,000 meters, 10 mij len of 10,000 el. Kilometer of mijl 1000 meters of 1000 el. Hektometer100 meters of 100 el. Dekameterof roede 10 meters of 10 el. Meter of elgrondslag der maten. Decimeter of palm 0.1 meter of 0.1 el. Centimeterofduim 0 01 meter of 0.01 el. Millimeter of streep 0.001 meter of 0.001 el. Vlaktematen. Hektare of bunder 100 aren, 10,000 vierkante meters, 100 vierk. roeden of 10,000 vierk. el Are of vierk. roede 100 vierk. meters of 100 vierk. el. Centiare of vierk. el 0.01 are, vierk. meter of 0.01 vierk. roede. Ruimtematen. Dekastere10 steren, 10 kubieke meters, 10 wis sen of 10 kubieke el. Stere of wissekubieke meter of kubieke el. Decistere0.1 stere, 0.1 kubieke meter of 0,1 kubieke el. v<Nv75n>oudsmaten. Kiloliter10 hektoliters, 1000 liters, 10'vat, 10 mud, 1000 kan of 1000 kop. Hektoliter, vat of mud Dekaliter of schepel Liter, kan of kop Deciliter of maatje Centiliter of vin gerhoed 100 liters, 100 vat of 100 mud. 10 liters, 10 kan of 10 kop. kubieke decimeter of kubieke palm. 0.1 liter, 01 kan of 0.1 kop. 0.01 liter, 0.01 kan of 0.01 kop. Gewichten. 10 kilogrammen, 10,000 grammen of 10 pond. grondslag der gewichten. 0.1 kilogram,100 gramm. ofO.1 pond. 0.01 kilogram, 10 grammen of 0.01 pond. 0.001 kilogram of 0.001 pond. 0.1 gram of 0.1 wichtje. 0-01 gram of 0.01 wichtje. 0.001 gram of 0.001 wichtje. De namen en waarden der lengtematen kunnen, met bijvoeging van het woord v i erk ante, als vlaktematen, en met bijvoeging van het woord kubieke, als ruimte- of inhoudsmaten gebezigd worden. Myriagram Kilogram of pond Ilektogram of ons Dekagram of lood Gram of wichtje. Decigram Centigram Miligram Aan het verslag van den hoer W. C. H. Staring omtrent het in 1868 en in het voorjaar van 1869 verrichte tot bevordering van het aanleggen van dennenbosschen in de duinen, geplaatst in de Staats-courant van Zaterdag 24 dezer, ontleenen wij het volgende De kweekerijen van dennenplantsoen op gemesten bouwgrond onder Schoorl, Katwijk, 's-Gravenhage en Rènesse op Schouwen zijn in de heide lentes ingezaaid en gedurende den zomer goed onderhouden, terwijl onder Wassenaar, op een stuk land daartoe door baron van Pallandt afgestaan, eene nieuwe kweekerij aangelegd is. Verschillende omstandigheden maken dat aankweeken echter voor de kweekers te kostbaar om voortdurend veel zorg daaraan te besteden. Daarom heeft de heer Staring getracht boomkweekers over te halen, door hun kosteloos dennenzaad te verschaffen, tot het aankweeken van dennenplantsoen voor don handel, gelijk zulks in Vlaanderen en Schotland geschiedt. De grootsche aan plantingen in de omstreken van Bergen op Zoom, ge schieden met zulke in het land van Sint Nicolaas door kleine boertjes geteelde dennen. Bij eenen der door hem aangemoedigde kweekers te Haarlem is de proef goed geslaagd; maar deze heeft dit voorjaar te vergeefs uitge zien naar eigenaars van duingronden, die hem zijne plantjes wilden af koopen, hoewel vele duizenden hek- taren, tot het aanleggen van bosschen geschikt, op ont ginning liggen te wachten. Uit de kweekerijen zijn in de domaniale duinen van Schoorl uitgeplant 130,000 den netjes in 1868 en 90,000 in 1869onder Scheveningen 5000 stuks in 1868 en even zoo veel in 1869, en in het Wassenaarsche duin 12,000 stuks. Het goed aanslaan van het gezaaide in 1867 gaf moed om zulks voort te zetten, en alzoo zijn er onder Schoorl 3 hektaren in 1868 en 12 hektaren in 1869 bezaaid, en onder Wassenaar 1.5 hek taren in 1868 en 7 hektaren in de verloopen lente. Daarbij is thans het zaad van den gewonen den, pinus sylvestris, vermengd geworden met dat van de zeeden, den Mosko- vischen den der Noord-Brabanders, pinus pinaster. Ik geloof dat de ondervinding omtrent deze boomsoort, in Noord-Brabant opgedaan, zulks raadzaam maakt. In de overtuiging dat zeer dikwijls het niet slagen van zaaisels of uitplantingen in de duinen, toe te schrijven was aan onbedrevenheid van degenen die met de uitvoering be last waren, is in het vorige jaar, door de welwillende tusschenkomst van den minister van financiën, een op zichter der domeinen naar Noord-Brabant gezonden, om daar de kunst van zaaien en planten van de zoo bedreven houttelers af te zien. Aan deze is thans hetgeen onder Wassenaar verricht wordt opgedragen. De ongewone droogte van het vorig jaar was zeer nadeelig voor de aankweeking der dennen door het niet aanslaan of ster ven van het uitgezaaide en uitgeplaute, en zelfs van de plantsoenen van 1867. Daardoor is van de zaaisels en" beplantingen van 1868 genoegzaam niets terecht geko men. Dank zijn de ruime vergunning om konijnen te dooden, aan onderscheiden personen onder Schoorl ge geven, wordt er daar geene wildschade meer ondervon den maar het wild vermeerdert in deze groote uitge strektheid woeste gronden in zoo ongelooflijk korten tijd, dat het dringend noodzakkelijk is om de lieden daar ten sterkste te blijven aanmoedigen tot het voortdurend vernielen van het schadelijke gedierte. De slotsom der ondervinding bij het aanleggen van dennenbosschen in de duinen tot dusver opgedaan, is dat de moeilijkheid groot,maarde mogelijkheid buiten alle bedenken bewezen blijft. De heer Staring twijfelt niet of een jonger geslacht zal eenmaal de badhuizen op onze kust, evenals die van de Landes in Frankrijk, omringd zien door dennenbos schen, en evenals langs den Scheveningschen weg zullen de duinen zeiven, tot vlak aan zee, de aangenaamste plekken opleveren tot het plaatsen van landhuizen. De eind-examens der hoogere burgerscholen in de provincie Gelderland zijn Maandag algeloopen. Van de zeven candidaten zijn zes geslaagd. Deze waren voor de eene helft leerlingen van de Arnhemsche en voor de andere van de Zutfensche hoogere burgerschool. De afgewezene had gedurende de beide laatste jaren de lessen aan de hoogere burgerschool te Nij megen gevolgd. De namen der toegelatenen zijn de heeren A. J. van Eijndhoven, Th. A. Gaymans en F. Verwey van Zutfen, en II Hage, W. K. de Jong en II. A. Lorentz van Arnhem. De commissie voor de eind examens der hoogere burgerscholen in Overijssel bracht II. Vrijdag hare taak ten einde. Onder voorzitterschap vandr.W. J. A.Huberts, directeur der hoogere burgerschool te Zwolle, exami neerde zij in 't gebouw van het gymnasium te Deventer vijf candidaten, die allen zijn geslaagd. Het zijn de hee ren L. C. A. F. Lange, J. Schroeder van der Kolk, St. van Groningen S. Hz., D. H. te Wechel en H. Kalt, de eerste leerling van de rijks hoogere burgerschool te Zwolle, de vier anderen van de gemeenteschool met zesjarigen cursus te Deventer. De kerker-aad der christelijke gereformeerde gemeente te Goes heeft ten vijfden male een drietal van predikan ten opgemaakt om daaruit een beroep te doen, bestaande uit de heeren A. S. Entingh, te Rotterdam, W. J. A. Not- ten, te Middelharnis, en K. ICleinendorst, te Putten. Wij vernemen, dat de minister van oorlog last heeft gegeven om al de miliciens der lichting van 1868 bij de troepen te voet die in België nog ruim een jaar onder de wapenen moeten blijven en daarom gedurende den oogsttijd verlof krijgen in den loop dezer maand met groot verlof naar hunne haardsteden terug te zen den. {Het Vaderland De Staatscourant van Dinsdag 27 Juli geeft het volgende verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Zeeland. „Het natte weder in Mei en Juni heeft aan de tarwe over het algemeen nog al nadeel gedaan. Het gewas is op goede gronden hier en daar gelegerdmen vleit zich echter met een ruimen middelmatigen oogst „Ook op de rogge oefende het natte weder een ongun- stigen invloed uit. Het gewas staat veelal dun te velde en de opbrengst zal waarschijnlijk beneden het middel matige blijven. „De wintergerst ontwikkelde zich gedurende het voorjaar zeer krachtig, maar leed veel, vooral op zware gronden, van den in Juni gevallen regen. De waar schijnlijke opbrengst wordt zeer verschillend en wel van 36 tot 50 hektoliters per hektare opgegeven.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1