öuttcnlanö. Burgerlijke stand. Tliermometerstaud. 24 Juli 's av. 11 u. 64 gr. 25 'smorg. 7 u. 66 gr. 'smidd. 1 u. 72 gr. 's av. 7 u. 62 gr. 26 'smorg. 7u.66gr.'smidd.lu.76gr.'sav.7 u. 72gr. Gemeenteraad yan Zierikzee. Algemeen overzicht. Engeland. Frankrijk. had ontdekt dat in dit klooster twintig jaren lang eene vronw gevangen gehouden werd. De woede der menigte was zoo groot dat de militaire macht het klooster moest afzetten, nadat reeds al de glazen ingeslagen en een paar deuren opengebroken waren. De onder-koning van Egypte zal, naar het Parij- sche Mémorial diplomatique meldt, door tusehenkomst van Nubar-pacha, de directeuren en hoofdredacteuren der belangrijkste dagbladen in Europa, als bewijs van erkenning voorde „gewichtige diensten die de periodieke pers aan dejzaak van het Suez-kanr.al heeft bewezen," uitnoodigen, om de aanstaande inwijdingsfeesten bij te wonen. Reis- en andere kosten zal de onder-koning zelf bestrijden. De eigenlijke verslaggevers der pers zullen door de Suez-kanaalmaatschappij worden uitgenoodigd. Jl. Vrijdag avond had in de nabijheid van Wirdum op den staatsspoorweg het volgende ongeval plaats. De sneltrein, die te 4 uren uit Zwolle vertrekt, stuitte in volle vaart op een geladen kolenwagen, die op de rails stond. De kolenwagen werd zwaar beschadigd van de rails geworpen, de machinist en stoker van den locomo tief, zonder zich evenwel gevaarlijk te kwetsen; de locomotief is mede erg beschadigd. De reizigers kwamen met den schrik en een oponthoud van anderhalfuur vrij. De Engelsche regeering heeft eene nauwkeurige opgave willen hebben van het aantal milliards vierkante meters en van de honderden millioenen bewoners, die in de Indien onder het beheer van Groot-Britannië staan. Het resultaat van die onderzoekingen is vervat in de vol gende offieieele opgaven: Twee honderd millioen inwo ners en 1545 milioen vierkante meters. De groote steden, de hoofdplaatsen van de Presidentschappen hebben de volgende bevolking: Culcutta, 380,000 inwonersBombaij 800,000 inwoners; Madras 430,000 inwoners. Voor die onmetelijke oppervlakte en die ontelbare bevolking heeft het Engelsche gouvernement in zijne Indische bezittin gen niet meer dan 200,000 manschappen onder de wa penen. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 25™ dezer: G Pierens, jm. 27 j. met M. Schout, jd. 26 j. H. Jongepier, jm. 19 j. met C. Brouwer, jd. 18 j. A. Blom, jm. 19 j. met C. J. van der Leijé, jd. 24 j. (Van 17 tot 24 Juli.) Vlissingen. Gehuwd: Q. Reijnhout, jm. 29 j. met K. Harink, jd. 28 j. J. Bade, jm. 21 j. met E. M. van den Berghe, jd. 23 j. H. B. A. van Prooijen, jm. 27 j. met E. Streefkerk, jd. 20 j. Bevallen: R. M. Kesteloo,geb.Minderaa, z. J. Romijn, geb. Slager, d. S. C. Smit, geb. Welle, z. M. Tielrooy, geb. Nobels, z. J. Kreupeling, geb. Gazan, z. M. Fey, geb. Aggenbach, d. Overleden: M. F. van Essen, jd. 29 j. C. M. Kruijsse, jm. 47 j. A. F. van der Leije, vrouw van L. J. Sap, 57 j. Goes. Gehuwd: S. van der Peijl, jm. 26 j. met C. Dron- kers, jd. 26 j. BevallenC. van de Vesse, geb. van Boven, d. M. M. Vel, geb. Janse, d. N. M. Snoodijk, geb. van Lie, z. W. Bruel, geb. Vermerris, J. Snoep, geb. van Appel doorn, d. M. L. Klemkerk, geb. Goossen, d. (levenl.) Overleden: A. Fouw, z. bijna 3 j. Zierikzee. Gehuwd: A.Heep,jm.30j.metE.J.Abels, jd. 25 j. J. Moeliker,jm. 23 j. met C. Bolle, jd. 25 j. Bevallen: G. van der Linden, geb. Groene veld de Kater, d. A. M. Bogers, geb. van Campenhout, z. J. M. Merlie, geb. Jansons, d. (doodgeb.) Overleden: D. A. Dubois, weduwn. 64 j. P. J.Loewer, man van K. Ochtman, 65 j. C. de Jonge, d. 11 j. H. P. Kenters, d. 5 m. Zitting van Vrijdag 23 Juli.Bedenkingen raadsbesluit; instructie bediende burgerschool; opbrengst tienden-ver pachting; mededeeling; voordracht wijziging begrooting catholiek armbestuur; boekhouder burgerlijk armbestuur; crediet kosten doodschouwmededeeling uitslag verkie zing raadsleden. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren Fokker, uitlandig; Moolenburgh met kennisgeving, en van der Vliet, Nauta van der Grijp en van Dongen zonder ken nisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene misive van gedeputeerde staten houdende kennisgeving der bezwaren aan den minister van binnenlandsehe zaken, om het raadsbe sluit tot verhooging der jaarwedde van den boekhouder bij de bank van leening en de verhooging van den rente taux aan Z. M. den koning ter goedkeuring voor te dragen. Burgemeester en wethouders geven in overweging: 1°. om te persisteeren tot verhooging van de jaarwedde van den boekhouder, als bestaande volgens die motieven volstrekte noodzakelijkheid voor die verhooging; en 2». te verklaren, dat de locale behoefte alleszins de voorgestelde verhooging van den rente taux wettigt. Na discussie wordt het eerste gedeelte van het voorstel met algemeene stemmen op éen na, (die van den heer Zuurdeeg) aangenomen en het tweede gedeelte met alge meene stemmen. Komt ter tafel eene instructie voor den bediende aan de hoogere burgerschool, door burgemeester en wet houders opgemaakt, welke wordt gesteld in handen der heeren Mulock Houwer, Koole en Landsknegt, teneinde daarop verslag uit te brengen. Wordt medegedeeld, dat de openbare verpachting der tienden aan de gemeente toebehoorende, op 22 dezer ge houden, heeft opgebracht met inbegrip van onkosten en blokgeld f 4369.22. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat de heeren van de Velde Olivier, de Bruyne, mr. Bouvin en mej. van der Velde hebben bericht, dat zij de benoeming van leeraren aan de hoogere burgerschool en hulponderwijzeres aan de meisjesschool aannemen. Wordt gesteld in handen van evengenoemde commissie eene wijziging in de begrooting van het roomsch-catho- liek armbestuur over 1868, tot onderzoek en rapport. De voorzitter geeft kennis, dat de gemeente een amb tenaar door den dood heeft verloren, die zeer vele jaren de gemeente heeft gediend en zoo door orde en vlijt als door voorkomendheid zich heeft onderscheiden. Hij stelt namens burgemeester en wethouders voor, daar ten gevolge van dat overlijden in de tijdelijke waarneming der betrekking van boekhouder bij het burgerlijk arm bestuur moet worden voorzien en het reglement voor het burgerlijk armbestuur daaromtrent geene bepaling bevat, daarin alsnog bij art. 16, een art. 16iw. te voegen, houdende dat burgemeester en wethouders, in overleg met den voorzitter van het burgerlijk armbestuur, daarin kunnen voorzien en te bepalen, dat deze wijziging in de verordening van bet burgerlijk armbestuur in werking treedt met den dag der afkondiging. Eene concept-verordening die deze bepalingen bevat, wordt gelezen en goedgekeurd. Hiervan zal afschrift aan gedeputeerde staten gezon den worden. Burgemeester en wethouders vragen crediet voor de kosten die vallen zullen op de doodschouw, voorgeschre ven bij art. 4 van de wet op de begravingen. De voorzitter geeft kennis, dat de aftredende raadsle den zijn herkozen, en die benoeminghebbenaangenomen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Reeds in ons vorig nommer deelden wij mede, dat keizer Napoleon, in strijd met verschillende geruchten, welke het tegendeel beweren, zich toch, volgens offi- cieuse verzekeringen, naar het kamp van Chalons zal be geven. Zijn vertrek zal plaats hebben in de eerste dagen van Augustus, terwijl hij ook den Napoleonsdag, 15 Au gustus, in het kamp zal doorbrengen. De officieuse orga nen betoogen te dien aanzien met zekeren ijver dat dit niets buitengewoons is en althans hieruit geene oorlog zuchtige gevolgtrekkingen moeten worden gemaakt. De afkondiging der veiligheidswet van 1821 in Spanje is wel als een blijk te beschouwen van de overtuiging der regeering, dat zij tegenover de woelingen der partijen van don Carlos en Isabella tot krachtige maatregelen moet kunnen overgaan. Berichten uit Madrid van giste ren melden inmiddels dat twee en twintig republikein- sche leden der Cortes tegen de invoering der wet van 1821 geprotesteerd hebben. Men verwachtte overigens dat in den thans afgeloopen nacht in verschillende pro vinciën meer georganiseerde Carlistische onlusten zou den uitbreken, In het algemeen heerscht thans onder de Spaansche bevolking eene groote agitatie, vooral tengevolge van de moorden en brandstichtingen, welke in verschillende kleinere en grootere steden plaats hebben en aan de Carlisten worden toegeschreven. De Pruisische regeering, welke, tengevolge van de verwerping der voorgestelde nieuwe belastingen door het huis van afgevaardigden, zooveel mogelijk verklaart te moeten bezuinigen en daartoe onder anderen het aan tal brievenbestellers te Berlijn, tot groot ongerief der bevolking, verminderd heeft, vindt echter steeds geld genoeg voor het departement van oorlog en marine. Men meldt thans uit de Pruisische hoofdstad dat er een korps mariniers zal worden opgericht van ongeveer twee en twintig duizend man. De Iersche kerkwet is thans weder bij het lagerhuis in behandeling geweest, waarbij de met het hoogerhuis gesloten transactie op gunstige wijze is ontvangen. De uit deze transactie voortgevloeide amendementen zijn aangenomen en de bill is voorts aan het hoogerhuis verzonden. Sommige dagbladen beweren dat de onderkoning van Egypte niet dadelijk naar zijne staten zal terugkeeren, maar eerst een bezoek te Constantinopel zal gaan afleg gen om alzoo eene poging tot verzoening met den sultan aan te wenden. Andere mededeelingen betwijfelen echter ten zeerste of Ismaïl-pacha, na de benoeming van zijn broeder tot minister zonder portefeuille te Constanti nopel, nog het voorgenomen bezoek aan het Turksche hof brengen zal. Uit de benoeming van zijn broeder tot minister blijkt toch dat de sultan openlijk een vijandige houding tegenover den Egyptischen onderkoning aan neemt. Mustapha Fazyl, de broeder van Ismaïl-pacha, is steeds zijn erkenden vijand geweest en, na aan eene samenzwering tegen den onderkoning te hebben deel genomen, uit Egypte verbannen. Hoewel het hoogerhuis ten aanzien der Iersche kerkwet thans zal toegeven, is de publieke meening steeds zeer verbolgen op dit staatslichaam. „Niettegen staande er thans een compromis tot stand is gekomen zegt the Spectator is het toch onmogelijk voor de natie om langer te leven met een hoogerhuis, gelijk het thans is samengesteld. W elke hervorming men het ook wil doen ondergaan, hetzij men pairs voor het leven benoeme of stemrecht in die vergadering verleene aan de leden van den geheimen raad, wordt het al duidelijker en duidelijker dat er verandering moet komen als men wil dat het staatsraderwerk niet zal stilstaan." Zelfs the Economist, een orgaan der gematigde tory fractie, erkent dat de toestand met de bestaande wijze van samenstelling van het hoogerhuis onhoudbaar wordt. Lord Clarendon heeft in het hoogerhuis medege deeld dat de regeering geen ontwerp-tractaat van uitle vering met Frankrijk zal indienen, daar dit in het lagerhuis zeer weinig kans zou hebben om te worden aangenomen, omdat men vreest dat men door middel van dergelijk tractaat ook de uitlevering van personen voor politieke misdrijven zou trachten te verkrijgen. Bij de toelichting van de tusschen de liberale en conservatieve leiders in de beide huizen van het parle ment gesloten transactie omtrent de Iersche kerkwet, heeft de minister Gladstone alle mogelijke pogingen aangewend om de bestaande vijandschap en verbitte ring weg te nemen. Zoo heeft hij zelfs eene vroegere ten aanzien van het hoogerhuis door hem geuite zeer scherpe uitdrukking teruggenomen. Die uitdruk king „dat het hoogerhuis met de opinie der natie even min bekend was als een persoon die in een luchtbal boven Engeland zweefde", werd door den minister thans teruggenomen, als hem in de hitte van den parlemen tairen strijd ontvallen. Ook de heer Disraëli gaf bij deze gelegenheid eenige kalmeerende phrasen ten beste. De verzoening werd ten slotte door een algemeen applaudissement van de banken der liberale zoowel als der conservatieve leden van het lagerhuis bekrachtigd. Vrijdag heeft te Londen de plechtige onthulling plaats gehad van een standbeeld voor den door zijne pogingen in het belang der Londensche armen bekenden Amerikaan Peabody. De prins van Wallis en de Ameri- kaansche ambassadeur Motley woonden deze plechtig heid bij. De prins van Wallis hield bij deze gelegenheid eene toespraak, waarin hij onder meer den wensch uit sprak dat Engeland en Amerika steeds tot elkander in vriendschappelijke verhouding mochten staan tot hand having van den vrede en bevordering der algemeene welvaart. In een Parijsch dagblad lezen wij Op reisDe ure is gekomen. Eiken morgen en eiken avond worden de spoorwegstations als het ware belegerd; het is als een lawine van pakjes, koffers, rijtuigen, en dringende, schreeuwende, roepende, gesticuleerende men- schelijke wezens. Men vertrekt. De stoomfluit klinkt: men is vertrokken! Zij die door hunne werkzaamheden teruggehouden worden, wachten al zuchtende en onder het bouwen van luchtkasteelen op een mogelijk verlof of gewenschte vacantie die hun de deuren van den spoor weg-wagon openen zal. Welnu waar iedereen reist wil len ook wij, met de pen in de hand, ons op reis begeven.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2