MIDDELBURGSCHE COURANT. N0, 126. 1869. Dinsdag 27 Juli. Middelburg 25 Juli. Benoemingen en besluiten. Ouderwijs. Gemengde berichten. De gemeenteraad altiicr zal op Woensdag a., des namiddags te half 2 uren, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zakenmissive gedepu teerde staten goedkeuring raadsbesluiten; adressen van A. Timmerman en J. de Kanter om gemeentegrond in erfpacht inkoop; missive burgerlijk armbestuur, reke ning 1868; rekening der dienstdoende schutterij 1868; begrooting voor het bestuur der godshuizen 1870; be noeming van een makelaar. De pogingen bij den minister van oorlog aangewend, om eene gunstige beschikking te erlangen ten aanzien van die jongelingen, welke zoowel bij het admissic- examen ter toelating tot cadet bij de Koninklijke mili taire academie als bij het overgangs examen niet hebben voldaan aan de gestelde eischen, zijn,naar men ons meldt, met een gelukkigen uitslag voor sommige der adspiran- ten bekroond. De minister heeft er in toegestemd, dat een twintigtal adspiranten, die in het admissie-examen hebben te kort geschoten, in de eerste dagen van September een nader examen zullen mogen afleggen in die vakken, waarin zij thans niet hebben voldaan. Gelijkluidende beschikking is genomen ten aanzien van eenige der cadetten, welke niet hebben kunnen voldoen aan de eischen gesteld om tot een hooger studie jaar te worden toegelaten. Ook the Daily Telegraph, evenals andere Engelsche dagbladen de gewelddadige wegvoering van den Engel- schen koopman Lamb van het Nederlandsch grondgebied besprekende, meent dat, bij een eisch tot zijne uitleve ring van de zijde der Nederlandsche regeering, het Engelsch gouvernemënt de rechtmatigheid van dien eisch zal erkennen. Hieruit schijnt te mogen worden afgeleid dat door onzen minister van buitenlandsche zaken nog geen eisch tot uitlevering is gedaan, gelijk sommige dagbladen meenden. Namens mevrouw Lamb is dan ook bij request aan den koning verzocht om een eisch tot uitlevering van haren echtgenoot te willen doen instellen, terwijl daarbij tevens namens haar zeer uit drukkelijk eene klacht wordt ingediend tegen den En- gelschen vice-consul te Vlissingen, alsmede tegen de politie te Vlissingen en te Rotterdam. VERKIEZINGEN van leden voor de gemeenteraden. Vervolgd) Grijpskerke. Uitgebracht 25 stemmen. Herkozen de aftredende leden S. Wisse met 23, C. Louwerse met 21 en C van Sparrentak, met 17 stemmen. Nieuw vliet. Aantal kiezers 36. Uitgebracht 20 stemmen. Herkozen het aftredend lid P. Brakman met 18 stemmen. Herstemming tusschen A. de IIullu, J. Kense (aftr. lid), J. Dubois (aftr. lid) en J. J. Provoost. St. Annaland. Getal kiezers 103. Uitgebracht 91 stemmen. Daar niemand de volstrekte meerderheid be kwam moet eene herstemming plaats hebben tusschen A. Geluk Fz. die 43, C. M. Bal (aftr. lid) die 28, M. Elen- baas en J. Graaf, welke beide 18 stemmen op zich ver- eenigden. De heer H. Steijn, aftredend lid, had verzocht niet in aanmerking te komen. Uit Maastricht schrijft men van 23 Juli: Naar men verneemt is te Echt en te Schinveld, twee dorpen in Limburg, tegen de verkiezingen aldaar protest aange- teekend. In laatstgenoemd dorp zoude het lint, waarmede de stembus was verzegeld, losgesneden en weder aaneen gebonden zijn. De bus zou hierop, op verlangen van een kiezer, ongeopend andermaal verzegeld en door twee maréchaussées op het parket van den officier van justitie alhier gedeponeerd zijn." Uit Schinveld wordt hier omtrent, onder dezelfde dagteekening, het volgende ge beld: „In deze gemeente, waar nog al dikwijls onregel matigheden in zake van verkiezingen zijn voorgevallen, hebben de beide stemopnemers, in de meening verkee- rende dat de stembus zich niet in dien toestand bevond als bij bare verzegeling van den vorigen dag, geweigerd tot de ontzegeling over te gaan en goedgevonden, on danks het verzet van den voorzitter van het stembureau, de bu» in bezit te nemen en deze ongeopend bij den kantonrechter in bewaring te stellen. De burgemeester die in het stembureau had voorgezeten, heeft van deze willekeurige handeling proces-verbaal opgemaakt en dit aan de rechterlijke autoriteit ter vervolging opgezonden." marine. Op verzoek op pensioen gesteld met den 1<™ Augustus a., de kapitein-luitenant ter zee G. Hecking Colenbrander, ter zake van langdurigen dienst, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1500. Bevorderd tot kapftbtiFlftitenant ter zee, de luitenant ter zee lc klasse C. A. D. B. Rijk; tot luitenant ter zee le klasse, de luitenant ter zee 2« klasse D. J. A. D. van den Steen en tot luitenant ter zee 2« klasse, de adel borst le klasse W. A. Buytendijk. Bevorderd bij de zeemacht tot officier van gezondheid le klasse, de officieren van gezondheid 2» klasse H. C. Steenbergen en J. Lamie, met bepaling dat zij in die volgorde zullen gerangschikt worden tusschen de officie ren van gezondheid 1« klasse O. F. T. Hommel en N. C. Slegt, en tot officier van gezondheid 2« klasse, de officier van gezondheid 3« klasse M. C. Pannevis, te rangschikken tusschen de officieren van gezondheid 2e klasse II. Moer- mans en B. Leonen benoemdtot officier van gezond heid 3e klasse de studenten voor den militairen genees kundigen dienst der zeemacht IJ, Bakker en G. Franken. Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 21, 22 en 23 dezer, hebben te Goes de eindexames der hoogere burgerschool voor de provincie Zeeland plaats gehad. De vier leerlin gen die zich aangemeld hadden, waarvan twee uit Mid delburg (do heeren B. P. Bilheimer en J. A. A. Blankert) en twee uit Goes (de heeren L. M. van Campen en J. de Korne) zijn allen geslaagd. De uitslag van het te Leeuwarden van 2022 dezer gehouden examen van leerling-apothekers is, dat van de 17 geëxamineerden 14 zijn toegelaten. Een ernstig ongeluk hadji. Donderdag te Arnhem plaats. Een rijtuig, waarin de heer J. M. baron Huyssen van Kattendijke, met den stalhouder Rutgers en een knecht gezeten waren, kwam nabij den tweeden viaduct in aanraking met het wiel van een mestkar. Tengevolge daarvan kantelde het rijtuig, beide heeren vielen er uit, de heer Rutgers brak zijn been en de heer van Katten dijke viel met het hoofd op de steenen. Laatstgenoemde is des nachts aan de gevolgen overleden. De knecht, die achter in het rijtuig zat, is ongedeerd gebleven. Mlle Schneider, de befaamde actrice, die in Londen door hare rollen in Barbe Bleue, Belle Hèlène, Duchesse de Gerolstein, evenveel ergenis als tevredenheid geeft, is Maandag der vorige week bij de voorstelling in het St. James-theatre bijna het slachtoffer geworden van een ongeluk. Bij het vallen van de gordijn na de opvoering van de Orpheus vatte haar costuum vuur, zoodat het in een oogenblik in lichte laaie vlam stond. Twee of drie heeren sprongen onmiddellijk uit hunne loges op het tooneel en slaagden er in om, met behulp der overige artisten, de vlammen te verstikken. Het geheel costuum van mlle Schneider, die overigens met den schrik is vrijgekomen, is vernield. Jl. Woensdag voormiddag te 11 uren is brand ont staan in het op een kwartier uurs afstand van de stad Schwalbach, ten westen van den straatweg naar Schlan- genbad, gelegen bosch en wel in een reeds tamelijk hoog opgegroeid dennenboschje. H'et vuur verspreidde zich met buitengewone snelheid en veroorzaakte weldra eene groote beweging onder de bevolking van Schwalbach. In den aanvang werd met weinig overleg hulp verleend en men zag geweldige vüurkolommen en dicht opeenge pakte rookwolken uit het dennenhout oprijzen. Eindelijk besloot men door de bewoners van Schwalbach en van omliggende dorpen, die inmiddels in grooten getale met bijlen waren toegesneld, open plekken te doen hakken aan de wegen waardoor het bosch wordt begrensd en het daar, op ra^d van een met boschbranden welbekenden Rus, ook in brand te steken. Zoo ontstond door snel handelen een tegenvuur, dat aan de naderende vlammen verder voedsel moest ontnemen en tegelijkertijd de kracht van het vuur brak en het belette zich tot het nabijliggende opgaande hout uit te breiden. Tegen 4 uren 's middags werd men de vlammen meester. Een groot aantal der badgasten bevond zich op de plaats van het ongeval om de behulpzame hand te bieden. Ook vele dames waren bijeengekomen om het grootsche schouw spel in oogenschouw te nemen. Meer dan 200 morgen grond van het sinds 23 jaren bestaande bosch zijn afge brand. Aan de gemeente Schwalbach is daardoor aan zienlijke schade berokkend en de badgasten zien zich van een der schoonste boschpartijen in den omtrek be roofd. Dagllvan 's Gravenh.) Z. M. de koning heeft aan 37 gevangenen, die krachtdadige hulp verleend hebben bij den brand in het huis van correctie te Hoorn, op 19 Meijl., vermindering van straf verleend. - De felle hitte der jongste dagen heeft te Arcachon (Gironde) groote schade aangericht. De verliezen, door de oesterfokkers geleden, worden op niet minder dan fr. 1.500,00© geschat. De inrichting van den staat heeft fr. 300,000 schade ondervonden. Men zal zich herinneren, dat onlangs de huishoud ster des bewoners van den Mariëngaardermolen, onder Ilyum, in hechtenis werd genomen wegens moedwillige brandstichting in dien molen, teneinde haren meester de assurantiegelden te bezorgen, die hooger waren dan waarop hem die molen, eerst verkocht, later weder duur der ingekocht (alles op haar aanraden) was te staan gekomen. Zij had.de misdaad volkomen bekend. De zaak werd bij de arrondissemonts-rechtbank te Leeuwarden geïnstrueerd, met het gevolg, dat de beklaagde naar den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof werd verwezen. Krachtens arrest ter raadkamer van het hof gewezen, is de beklaagde jl. Vrijdag weder op vrije voeten gesteld. Zijn wij wel onderricht, dan moet de raadkamer, op grond van geneeskundige verklaringen omtrent hare bekrompen verstandelijke vermogens, haar de bewuste misdaad niet hebben toegerekend. Toen zij de beslissing vernam, was zij ten hoogste verwonderd. Zij begreep er niets van, daar, gelijk zij zich uitliet, zij de daad werkelijk had bedreven, Handelsbl Een der grootste branden die men dit jaar te mel den had heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Parijs gewoed. Door onbekende oorzaak is tegen half' een uur brand ontstaan in de uitgestrekte magazijnen van het rollend materieel der compagnie despetites- voitures. In minder dan tien minuten kreeg de brand een ontzaglijken omvang. Door olie en vernis gevoed, had de vlam weldra ruim tweehonderd rijtuigen aange tast. De allerontzettendste vuurzuil leverde een indruk wekkend schouwspel op. Voorbijgangers, zegt 1'Indépen- dance beige, die de vlammen den rug toekeerden, dachten dat de nieuwe president van den senaat een fête de nuii gaf, zoo schitterden al de huizen en standbeelden in den omtrek. Wat anders nooit het geval is gebeurde thans: eerst te kwart over een uur daagden de brandspuiten op. Te half vier was men den brand meester nadat de bewo ners der wijk en omtrent twee duizend man der Parij- sche garde alles in het werk gesteld hadden. Een werkman uit de ateliers van genoemde maatschappij, zekere Paul Philippi, heeft het eerst alarm gemaakt. Hij heeft alle deuren geopend en onmiddellijk de pomp van het gebouw in werking gebracht. De schade wordt op meer dan twee millioen franken geschat. Men heeft slechts eenige lichte kwetsuren, maar geene menschen- levens te betreuren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben te Cracau onlusten plaats gehad. De menigte heeft het klooster der Carmelieten aldaar willen vernielen. De aanleiding was dat de rechterlijke autoriteit dezer dagen

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1