Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtzaken. Gemengde berichten. vroolijke gezichten te zien hij het ontvangen hunner eereprijzen. Onder de tien, die ontslagen werden, waren er vier uit Amsterdam, twee uit Leiden, een uit Rotterdam, een uit Klundert, een uit Koedijk, en een van Ambon. Uit hun aller naam richtte Maartje van Schagen (uit Rot terdam) eene duidelijk uitgesproken dankbetuiging tot het bestuur en de onderwijzers, voor al het goede hetwelk zij van hen genoten hadden. Vanwege de directie werd aan ieder hunner een fraai cadeau uit gereikt. ridderorden. Vergunning verleend aan jh'. mr. W. M. de Brauw en dn N. W. P. Rauwenhoff, Nederlandsche commissarissen bij het te St.-Petersburg gehouden con gres van kruid- en tuinbouwkundigen, respectivelijk te 'S-Gravenhage en te Rotterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Stanislaus de eerste der 2e en de tweede der 3° klasse, hun door Z. M. den keizer aller Russen geschonkenen aan den heer J. H. Krelage, voorzitter der algemeene vereeniging van bloembollen-cultuur te Haarlem, tot het aannemen en dragen der versierselen van de hem door genoemden keizer geschonken ridderorde van St. Anna 3" klasse. eereteekenen. Verleend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan den Europeeschen fuselier der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië J. Oehl- mann, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens het met levensgevaar redden van een inlandschen fuse lier uit de rivier Barabei-ie (Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo) op 4 Maart jl. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Blok Az als gezworen van den Reigersbergschen polder. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Westerland, J'. Tolhoek; van den polder Westkerke, J. van Strien; van den Nieuwen polder annex Stavenisse, J. A. Snijder, en van den Stad Philippine-polder, F. Nicollealsmede tot gezworen van de watering Walsoorden, J. van Sikkelerus. pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ3413 'sjaars, aan D. van Hoytema, als secretaris-gene raal bij het departement van financiën, ter zake van langdurigen dienst. hooger onderwijs. Benoemd tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Groningen voor het academiejaar 1869/70 de hoogleeraar B. D. H. Teilegen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Groenlo de heer J. de Graag, thans in dezelfde betrekking te Rhenen; en te Rhenen de heer F. L. Sypkens, thans surnumerair der registratie en domeinen. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot kweekelingen aan de rijks-kweekschool voor onderwij zers te 's-IIertogenbosch benoemd: A. E. Mink, van Heukelom; Th, van der Zanden, van's-Hertogenbosch; A. W. Sitsen, van Bergen op ZoomW. H. Tromp, van MilH. G. Clerckx, van 's-HertogenboschJ. Th. H. van Baars, van Deurne; F. L. M. Koenen, van Yeendam; M. C. de Jong, van HardinxveldA. J. Buys, van 's-Her togenbosch, en D. B. Steyns, van Hontenisse. De inspecteur van administratie J. A. L. den Ouden, gedetacheerd bij het departement van marine, wordt, onder dankbetuiging voor zijne bewezen diensten, met den laatsten Augustus aanstaande op nonactiviteit ge steld en vervangen door den inspecteur van administratie A. Polkijn. De minister van oorlog heeft het volgend schrijven aan de kommandeerende officieren gericht „Het heeft mijne aandacht getrokken, dat sedert de in werkingtreding van het koninklijk besluit van den 15e" April jl. n°. 2, houdende uitbreiding der bepalingen nopens het verleenen van burgerlijke rijksbedieningen aan militairen van het leger, de belanghebbenden, die voor de bij dat besluit aangewezen bedieningen in aan merking wenschen te komen, - vermoedelijk met het oog op de min of meer aanzienlijke inkomsten daaraan verbonden, meestal hunne keuze op zoodanige betrek kingen vestigen, waarin uit den aard der zaak slechts zelden vacaturen kunnen ontstaan, terwijl daarentegen voor betrekkingen, waarin jaarlijks een groot aantal plaatsen openvallen en die voor het meerendeel voor militairen bestemd zijn, zooals kommies bij 's rijks be lastingen, brievenbesteller, postbode, rijksveldwachter, bewaarder in eene gevangenis enz., slechts zelden aan vragen aan mijn departement worden ingezonden. „Dit zal ten gevolge hebben, dat voortaan verreweg het grootste gedeelte der bedieningen, waarvoor militairen in aanmerking kunnen komen, aan andere personen zullen worden toegewezen en de gunstige bepalingen van het genoemd besluit weinig nut voor het leger zullen opleveren. „Het is uit dien hoofde, dat ik de eer heb, u te ver zoeken uwe ondergeschikten, wien zulks aangaat, op de voorschreven omstandigheid opmerkzaam te maken." In de bijvoegsels der Staatscourant van Donderdag 22 Juli is opgenomen een staat van nalatenschappen van militairen, behoord hebbende tot de landmacht in Neder landsch Indië, waarvan de saldo's wegens hun gering hedrag niet onder het beheer der weeskamer te Batavia gesteld, door de rechthebbenden bij het departement van koloniën in Nederland behooren te worden ingevor derd. Uit deze provincie komen daarop voor: Pieter Baas, geboren te St. Anna ter Muiden, soldaat, overleden den 21™ Juli 1864 te Soerabaija, geldelijk bedrag ƒ2.98; Marinus de Bruyne, geboren te Ylissingen, sapeur lekl., overleden den 6™ Februari 1863 te Soerabaija, geldelijk bedrag ƒ2.90; Hermanus Johannes Christoffel Beerens, geboren te Veere, korporaal artillerie, overleden den 27«i Augustus 1865 te Tebing Tingie, geldelijk bedrag 1.32 jAdriaan Johannes Desson, geboren te Middelburg, soldaat, overleden den 9™ September 1865 te Kedong Kebo, geldelijk bedrag ƒ3.78; Eduard Willem Mijnard Engelberts, geboren te Ylissingen, soldaat, overleden den 10«>Februari 1865 te Salatiga, geldelijk bedrag ƒ1.80; Arend Frederik Grauss, geboren te Middelburg, soldaat, overleden den 17™ September 1865 te Palembang, geldelijk bedrag ƒ4.98; Angelus Gratianus le Groe, geboren te Hoofdplaat, soldaat, overleden den 16™ De cember 1865 te Soerabaija, geldelijk bedrag 2.55; Johannes Adrianus Huygen, geboren te Zierikzee, sol daat, overleden de 11™ Maart 1863 te Padang Pandjang, geldelijk bedrag ƒ2.90; Gerrit Hofman, geboren te Axel, soldaat, overleden den 6™ Juli 1864 te Soerabaija, gelde lijk bedrag ƒ4.25; Jan Marijs, geboren te Middelburg, soldaat, overleden den 25™ Juli 1865 te Weltevreden, geldelijk bedrag 4.37.^Pieter Moerman, geboren te Kats, kanonnier, overleden den 24en September 1865 te Samarang, geldelijk bedrag ƒ1.65; Pieter de Rieke, ge boren teRitthem, ziekenoppasser, overleden den 11™ Sep tember 1865 te Serang, geldelijk bedrag 4.20; Antony Sterck, geboren te Hontenisse, kanonnier 1» klasse, overleden den 24eo Januari 1865 te Djene Ponto, gelde lijk bedrag ƒ3.41; Cornelis de Smidt, geboren te Axel, soldaat, overleden den 16en September 1864 te Willem I, geldelijk bedrag ƒ4.21; Marinus Willemse, geboren te Vlissingen, kanonnier 2C klasse, overleden den 2™ Sep tember 1865 te Samarang, geldelijk bedrag 4.02. De arrondissements-rechtbank alhier heeft jl. Donder dag de volgende vonnissen uitgesproken. Johannes Delvoye, Johannes Adam van der Vliet en Leendert Schmelzer, allen zeevarenden, wonende te Vlissingen, zijn bij drie afzonderlijke vonnissen schuldig verklaard aan: het als voor den dienst aangewezen lote- ling te Vlissingen niet voldaan hebben aan den brief van oproeping, aanwijzende dag, uur en plaats voor de aflevering bepaald; en, met aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ3, alsmede in de kosten, de boete bij niet-betaling binnen twee maanden na aanmaning te vervangen door een dag gevangenisstraf. Johannes Jacobus van Hoeven, Paulus Antheu- nissen en Johannes Bosscliaert, mede zeevarenden, alhier wonende, voor hetzelfde feit als bovengenoemd gedagvaard, zijn, bij gebrek aan bewijs, vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Joost Kabouter, polderwerker te Hulst beklaagd dat hij den 21™ Juni jl. op de openbare straat aldaar aan Johanna Baart moedwillig slagen heeft toegebracht is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten zonder dat daardoor eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroor deeld tot drie dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Jan Franciscus Ebert en Hubert van Strien, beide polderwerkers te Veere -beklaagd dat zij den 14™ Juni jl. in de herberg van B. Bliek aldaar elkander moedwillig vastgegrepen en slagen toegebracht hebben zijn mede schuldig verklaard aan moedwillige mis handeling, en, -onder aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld ieder tot eene geldboete van 5 en in de kosten. Maria Versick, oud 16 jaren, arbeidster te Sluis beklaagd dat zij in de maand Mei jl. op verschillende tijdstippen, aan het vierjarig dochtertje van J. Maassen de gouden oorbelletjes ontnomen en zich arglistig toe geëigend heeft is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Elizabeth Pieternella Karreman, huisvrouw van van den Bosch, werkvrouw alhier, is schuldig verklaard aan overspel door eene gehuwde vrouw, en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en in de kosten. Pieter Hendrikse, arbeider te Veere, is schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit, dat hij den 19™ Juni jl. tarwemeel binnen de gemeente Veere heeft ingevoerd zonder daarvan te voren aangifte gedaan of de verschuldigde belasting betaald te hebben, en veroor deeld tot eene geldboete van 5, ten bate der gemeente Veere, met verbeurdverklaring van den zak en het daarin geborgen meel, alsmede in de kosten. Jacobus Longueville, landbouwer te Eede be klaagd dat hij den 7™ Mei jl. in de herberg van P. Jansen te St. Kruis ten nadeele van Maria Boerjan te Heille een door deze achtergelaten parapluie medegenomen heeft is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door iemand die in eene herberg was opgenomen, en, onder aanne ming van de geringe waarde van het ontvreemde en het vroeger gunstig bekend gedrag van den beklaagde als verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, benevens in de kosten. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft jl. Dinsdag J. Ton, warmioezier te Alkmaar, schuldig ver klaard aan moedwillige 'brandstichting in een bewoond gebouw, waarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was, en hem te dier zake veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen Alkmaar. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Neder landen zijn van Ems naar Reichenhall vertrokken. Aan het station werd hun uitgeleide gedaan door den koning, de groothertogin-weduwe van Mecklenburg- Schwerin en prins Albrecht. Het terrein der internationale tentoonstelling te Amsterdam is van 15 tot 19 dezer door 21,952 personen bezocht. Als een bewijs hoe vindingrijk sommige gemeente besturen zijn om de door de wet aan de gemeenten op gelegde kosten van het lager onderwijs te ontgaan, moge het volgende dienen. In eene kleine gemeente vond de raad goed de jaarwedde van een aan te stellen hulpon derwijzer te bepalen op f 200, omdat, naar 'sraads zeg gen, iemand aangeboden had, die som daarvoor aan de gemeente te schenken. Wie was nu de philanthroop, die de schenking aanbood? Niemand anders dan de hoofd onderwijzer, die door zijn ziekelijken toestand verhinderd werd somtijds school te houden en, zeer zeker tegen zijn wil, van het gemeentebestuur den welgemeenden raad had ontvangen om van zijne karige wedde van 400 de helft te laten inhouden, teneinde daarmede den hulpon derwijzer, die tijdelijk de school zou waarnemen, te be talen. Gelukkig dat dit pbilanthropische raadsbesluit, de averecbtsche strekking hebbende om het lot van den ziekelijken onderwijzer te verzachten, bij hooger gezag eene goedkeuring vond. Men leest in 1'Opinion van AntwerpenWij ver nemen dat het dagelijksch bestuur den naam der Rue van Beethoven veranderd heeft inRue de Schul. De keuze tusschen Beethoven en Schul kon het bestuur niet moeilijk vallen. Die Beethoven was toch maar musicus, terwijl de heer Schul lid van den gemeenteraad is. Men moest op dien weg voortgaan. De Avenue van Dijk kon Avenue van Put worden. Van de Rue Rubens kon men Rue Coremans maken en van de Place Teniers Place van Cutsem-Molyn. Zoodoende zou de herinnering aan groote mannen op de hoeken der straten vereeuwigd worden. Wij hebben dezer dagen den vreeselijken brand gemeld te Gefle in Zweden. Volgens de thans daar omtrent gedane opgaven zijn ongeveer zeven honderd grootere en kleinere huizen verbrand. De, som waarvoor een grooter of kleiner deel dezer eigendommen ver zekerd was bedraagt 3,600,000 rijksdaalders. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd de heeren G.Valeke- nier, majoor-kommandant der dienstdoende schutterij te Harlingeu, en A. de Jong, laatstelijk kapitein-kom- mandant der dienstdoende schutterij te Workum, thans kapitein van de rustende schutterij. Gisteren heeft weder in het Engelsch graafschap Lancashire eene mijnontploffing plaats gehad, waarbij tusschen de dertig en veertig mijnwerkers gedood en ongeveer zestig gewond werden. Bij het van 1517 dezer te Arnhem gehouden examen voor leerling-apotheker zijn van de 28 candidaten 10 toegelaten. Onder de toegelatenen bevond zich eene jonge dame, mejufvrouw H. Ch. ter Ilogt, van Bennekom.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2