O U R A N T. •V" 124. Zaterdag 1869. 24 Juli. Middelburg 23 Juli. VERKIEZINGEN van leden voor de gemeenteraden. {Vervolgd Boschkapelle. Uitgebracht 21 stemmen. Gekozen de aftredende leden P. van Campen, P. J. van der Wiele beiden met 17 en M. N. A. van de Vijver met 15 stem men. In plaats van J. F. de Kooy die bedankt heeft; werd gekozen met 11 van de 21 uitgebrachte stemmen de heer Hypoliet de Moor. B r u i n i s s e. Uitgebracht 65 geldige stemmen. Geko zen de aftredende leden M. C. v. d. Stolpe met 36 en J. Padmos met 33 stemmen. Herstemming tusschen J. de Waal met 27 en C. M. Voorbeijtel met 24 stemmen. Cadzand. Uitgebracht 19 stemmen. Gekozen de af tredende leden J. de Hullu, J. Cappon en I. A. Risseeuw, allen met 18 stemmen. Dreischor. Aantal kiezers 67. Uitgebracht,46 stem men. Gekozen de aftredende leden A. van Bloois met 32, J. der Weduwen met 31 en J. der Weduwen Hz. met 31 stemmen. Eiker zee. Gekozen de aftredende leden F. J. van den Bout, J. van de Klippe en L. Beije. Graauw. Gekozen P. Verhage, A. Kouijzer, aftre dende leden, en M. Bauwens. Hengstdijk. Uitgebracht 12 stemmen. Herkozen de aftredende leden J. B. Heijens met 10, J. F. Kriekaert met 9 en P. A. Staas met 8 stemmen. Kattend ij ke. Herkozen de aftredende leden G. J. van den Bosch met 24, L. H. Wisse met 22 en C. Evers- dijk Sr. met 20 van de 25 uitgebrachte stemmen. Koewacht. Herkozen de aftredende leden J. B. van de Vijver, P. F. Diericx en A. B. Plasschaert. Oosterland. Aantal kiezers 68. Uitgebracht 55 stemmen. Gekozen A. van der Have met 52, J. Fhohil met 44 en J. Hanse met 4.3 stemmen. Voor de benoeming van een nieuw lid in plaats van den heer L. J. van Ves- sem, verkreeg niemand de volstrekte meerderheid, zoodat cene herstemming zal plaats hebben tusschen L. de Weeze met 26 en J. Zeijler met 6 stemmen. Ossenisse. "Gekozen J. F. Eosseel, aftredend lid, P. de Waal en J. Seij. Oudeland e. Uitgebracht 17 stemmen. Herkozen de aftredende leden C. Meeuwse, G. Hoffius, beiden met 16 en A. Westveer met 13 stemmen. Retranchement. Uitgebracht 18 stemmen. Geko zen de aftredende leden J. Risseeuw met 17, A. Ie Clercq met 14 en A. Risseeuw met 12 stemmen. Stoppeldijk. Uitgebracht 40 geldige stemmen. Ge kozen de aftiedende leden W. P. Staal met 28 en J. Vereecken met 23 stemmen. Herstemming tusschen A. Adriaansens, aftredend lid, en C. A. van Campen. Wissenkerke. Herkozen de aftredende leden M. Markusse Az., C. de Smit en J. van Oeveren. Zuiddorp e. Uitgebracht 26 stemmen. Gekozen A. A. van Haelst met 20, L. E. Dierick met 19, aftre dende leden, en C. van Waes met 15 stemmen. Behalve in de reeds in ons vorig nommer vermelde gemeenten heeft dit jaar ook te Ellemeet geene verkie zing plaats gehad. Omtrent den uitslag der verkiezingen in de gemeenten Burgh, Duivendijke, Grijpskerke, 's Heer-Abtskerke, Kats, Nieuwvliet, Overslag, St.-Annaland, St.-Jansteeu, St.-Philipsland, Vrouwepolder, Westdorpe, en Zonne- maire hebben wij nog geen opgaaf ontvangen. Een droevig „misverstand" is oorzaak geweest dat de Nieuwe Goessche courant bij de verkiezing te Goes een zeer vreemd figuur heeft gemaakt. De redactie had namelijk eenige dagen geleden verklaard dat zij, om den schijn van personaliteit te ontgaan, geene bepaalde can- didaten zou aanbevelen. In het volgend nommer ver schijnt echter een zeer uitvoerig artikel, waarbij jhr. m'. J. J. Pompe van Meerdervoort met veel aandrang wordt aanbevolen. In haar nommer van heden geeft nu de Nieuwe Goes sche courant met buitengewoon groote letters eene „op heldering." Alleen „tengevolge van een misverstand" is het artikel, dat eigenlijk een „ingezonden stuk" had moeten zijn, geplaatst alsof het het werk der reaa-iie ware. Intusschen is de verkiezing afgeloopen en mr. Pompe gekozen. Het misverstand is dus onherstel baar. Wat hierbij voorts nog vrij merkwaardig is, is dat mr. Pompe in bedoeld artikel werd aanbevolen als een voorstander der middelbare school. De redactie, steeds zeer vijandig tegen het neutraal onderwijs gekant, zal dus zeker het misverstand dubbel betreuren, want daar de heer Pompe gekozen is met éen stem boven de volstrekte ^eerderheid, is het zeer wel mogelijk dat dit ongeluk kige artikel van eenigen invloed op het verkregen resultaat is geweest. Bij de inlevering der stembiljetten voor 3 leden van den gemeenteraad te Zuidzande zijn door eenige kiezers bezwaren ingebracht, omdat aan hen gemerkte biljetten bezorgd waren. Zooveel mogelijk zijn door de leden van het stembureau anderen verstrekt, doch vele kiezers zijn te huis gebleven, zoodat van de 52 slechts 27 gestemd hebben Het is dus zeer waarschijnlijk dat de verkiezing zal vernietigd worden. Een der aftredende leden had te kennen gegeven, niet meer in aanmerking te willen komen, zoodat het geene beleefdheid aan de aftredenden, zoo als de periodieke herkiezingen in sommige gemeen ten veelal zijn, gold, maar voor eene plaats althans, er een geheele vrije keuze moest wezen. Daar niet ieder le courage de son opinion heeft en de merkteekenen de ge legenheid konden geven, na te gaan wie op A en wie op B gestemd had, was die vrijheid tamelijk denk beeldig. De Rotterdamsche courant betuigde dezer dagen hare groote verwondering dat, naar aanleiding der geweld dadige aanranding van den Engelschen koopman Lamb, in den Rotterdamschen gemeenteraad geene inlichtingen daarover gevraagd worden aan den burgemeester als hoofd der politie. Genoemd blad acht dit den plicht van den gemeenteraad. Indien deze opinie juist is, zal het toch zeker nog meer do plicht zijn van den gemeenteraad te Vlissingen om inlichtingen aan den burgemeester van die gemeente en hoofd der politie aldaar te vragen. Immers, terwijl te Rotterdam hoog stens slechts gebrek aan nauwkeurig toezicht zou kunnen verweten worden aan de politie, waardoor mogelijk was dat iemand op klaar lichten dag in een der drukste en meest bevolkste gedeelten der stad met geweld van zijne vrijheid werd beroofd, wordt aan de politie te Vlissingen—te recht of ten onrechte maar zeer bepaald— verweten dat zij hare medewerking heeft verleend tot inhechtenisneming of althans bewaking van Lamb en tot zijne overbrenging naar Rotterdam. Het moet toch wel wenschelijk worden geacht dat over deze zaak zooveel mogelijk licht worde verspreid. Heden namiddag had op de Israelietische begraafplaats alhier de plechtige ter aarde bestelling plaats van den heer Victor van Lissa, in leven genees-, heel- en verlos kundige alhier. Het lijk werd grafwaarts geleid door leden van den Israelietischen kerkeraad en gevolgd door een vijftal rijtuigen waarin betrekkingen van den overle dene en verschillende deputatiën gezeten waren. Om en bij het kerkhof had zich een groote schare belangstel lenden vereenigd. Aan den ingang werd de stoet opge wacht door zeer vele ambtgenooten en vrienden van den overledene. Bij de groeve werd door den voorganger der gemeente eene lijkrede gehouden, waarin aan de veel zijdige verdiensten van den ontslapene hulde werd ge bracht, terwijl de heeren dr. M. H. Damme en J. C. Altorffer eerstgenoemde als vertegenwoordiger van de Vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland, en laatstgemelde als tolk der Middelburgsche afdeeling van de Maatschappij V. W., van welke beide genootschappen de overledene sinds jaren lid en thans voorzitter was mede in eene gevoelvolle toespraak een afscheidsgroet brachtende eerste aan den kundigen arts en zoo veler huisvriend, de tweede aan den voorstander van kunst en wetenschap, en den trouwen vriend en broeder binnen den kring waar die beoefend worden. Dinsdag avond heeft te Rotterdam in het kerkgebouw der evangelisch Luthersche gemeente, het jaarlijksch openbaar examen plaats gehad van de leerlingen der inrichting voor doofstommen-onderwijs. Niet alleen waren de gemeenteraad, de plaatselijke schoolcommissie en on derscheidene andere instellingen, ook van kunst en wetenschap, daarbij vertegenwoordigd, maar bovendien was er een talrijk publiek aanwezig. Gelijk de heer D. Hirsch, directeur der inrichting, vóór den aanvang der werkzaamheden te kennen gaf, had dit examen niet ten doel om in alles te toonen wat de leerlingen in het afge loopen jaar hebben geleerd. Het moest alleen strekken om te doen zien, welke hoogte zij thans weder in ont wikkeling en kennis hebben bereikt. Het afzien der woorden, het duidelijk en verstaanbaar spreken, het be grip der woordentaal in hare verschillende wendingen en vormen, het juist en volledig uitdrukken der gedach ten, ziedaar, zeide hij, wat bij het doofstommen-onder wijs, zoowel wegens het gewicht der zaak, als wegens hare moeielijkheden, de meeste aandacht verdient. Van het standpunt in die genoemde bijzonderheden zijn vooral de vorderingen in zaakkennis, algemeene gods dienstige zedekunde, geschiedenis, aardrijkskunde, reke nen enz. afhankelijk. Uit de mededeelingen van den heer R. Mees, president van het bestuur, bleek, dat het aantal leerlingen thans geklommen was tot 102, zijnde 54 jon gens en 48 meisjes. Geen daarvan was in het afgeloopen jaar aan de school ontvallen en hun gezondheidstoestand was alleszins naar wensch geweest. De resultaten van het onderwijs waren van den meest bevredigenden aard geweest, terwijl de toenemende vermeerdering van het aantal leerlingen ook eene uitbreiding van dat der on derwijzers noodzakelijk had gemaakt, zoodat er thans 10 bij de inrichting werkzaam zijn, benevens 3 onderwijze ressen in de vrouwelijke handwerken. Onderscheidene dezer handwerken, in verschillende soorten, zoowel als een aantal teekeningen en voorwerpen van industrie, door de leerlingen vervaardigd, waren bij het examen voor het publiek tentoongesteld. Ook in de financieele aangelegenheden hadden zich aangename verschijnselen voorgedaan. Zoo had bij voor beeld een der stadgenooten, die onbekend wenschte te blijven, eene som van ƒ700 geschonken om geheel te voorzien in de kosten voor een viertal leerlingen. Van den bankier, met wien de gemeente ten vorigen jare de leening heeft gesloten, ontving zij een geschenk in geld van 1500 en van wege de provinciale staten is eene verhooging van 1000 op de subsidie toegestaan. Doch met dat al waren zulke giften en legaten, hoeveel reden van dankbaarheid zij ook opleverden, steeds onzeker. Daarbij bestaan er meerdere omstandigheden, tenge volge waarvan misschien de rekening op het eind dezes jaars met een groot deficit kan sluitenzoodat de inrich ting ook ten aanzien der geldelijke aangelegenheden in de algemeene ondersteuning moest blijven aanbevolen. Na dit een en ander volgden de proeven van de vorde ringen der jongelieden. Evenals het vorige jaar bepaalde men zich tot zoodanige oefeningen en ondervragingen, als meest geschikt waren om de geoefendheid in het vlug opvatten en spreken te doen uitkomen. Het spreekt van zelf dat hierbij nu en dan wel eens een hard of minder verstaanbaar geluid werd gehoord, doch daarentegen waren er ook leerlingen, zóo vast in het opmerken, zóo vaardig in het antwoorden, dat men zich soms inderdaad niet kon voorstellen, dat zij tot een kring van zulke ongelukkigen behooren. Vooral was het opmerkelijk met welk eene vrijmoedigheid en recht levendige opgewekt heid zij hunne versjes voordroegen en hunne werkzaam heden verrichtten. En niet minder aardig was het, hunne

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1