OURANT. N° 121. Woensdag 1869. 21 Juli. Middelburg 20 Juli. Van de 757 kiezers van leden voor den Middelburg- schen gemeenteraad hebben heden 376 aan de stemming voor de verkiezing van vijf leden deelgenomen. Bij vroegere verkiezingen ten gevolge van periodieke aftreding hebben gestemdin 1853, 333 kiezersin 1855, 426in 1857, 351; in 1859, 285; in 1861, 262; in 1863, 170; in 1865, 315; in 1867, 367. Onmiddellijk na opening der biljetten op morgen zal de uitslag op eene van de straat zichtbare wijze aan ons bureau te lezen zijn. De Staatscourant van Dinsdag 20 Juli bevat de wet van den 16c° Juli jl. tot uitvoering der bepalingen van de artt. 33, 36, 37 en 38 der herziene akte omtrent de Rijnvaart. Naar wij vernemen zal de minister van binnenlandsche zaken het ontwerp van wet, regelende het onderwijs in de beeldende kunsten, in de aanstaande zitting der staten-generaal op nieuw bij de tweede kamer indienen. Inmiddels is de Koninklijke academie van beeldende kunsten te Amsterdam als feitelijk opgeheven te be schouwen, daar de lokalen, door de gemeente voor deze instelling beschikbaar gesteld, sedert 1 dezer maand die bestemming niet meer hebben, en door den minister bepaald is dat de nieuwe cursus in October a. niet moet aanvangen. Uit Utrecht schrijft men ons „Kermis en verkiezingen vallen bier samen wat den tijd aangaat, overigens hebben zij, hoop ik, niets met elkander gemeen, en ik wil u dus van beide afzonderlijk iets vertellen. Zelden dreigt of belooft (zooals ge wilt) een kermis zóo geanimeerd te worden. Wij zijn nog in de zoogenaamde „niet drukke" week en toch is alles reeds zóo woelig, dat ik mij haast niet voorstellen kanj dat het de volgende week nog levendiger worden moet. Een fatsoenlijk amusement leveren Oscar Carré en 'tpark Tivoli. Wat Carré aangaat, ik kan mij voorstellen dat er gevonden worden, die zich voor tien voorstellingen abon neren. Wij Hollanders hebben wel eens te weinig eerbied voor lichaamsoefeningen en hoog ontwikkelde lichaams kracht; in dat opzicht staan wij heel ver af van den Griek, die, gelijk hij het begrip goed met het begrip schoon vereenzelvigde en zich daarom haast geen edele ziel in een mismaakt lichaam kon denken, fijne geest beschaving met vlugheid eu kracht van lichaam op éene lijn stelde. De grieksche Apollo, daarom de meest popu laire god, dewijl hij de zuiverste type van den Griek vertoonde, was aanvoerder der muzen, de god van alle kunst en beschaving; tevens was hij een welgemaakt, krachtig man, onberispelijk van gelaat en vormen. Ik voor mij,'k heb respect voor den fashionabelen, krachtigen en moedigen Carré, die op het eene oogenblik bewijzen geeft van zeldzame oefening en schier vermetelen moed, om op het andere met zijn doordringend oog meer dan met zijn luidruchtige zweep zijn élèves, de moedige hengsten, in bedwang te houden en naar zijn wil de sierlijkste bewegingen te laten verrichten. Ik zie met aesthetiseh genot die Engelsche, Amerikaansehe en Duitsche vrouwen, welke ons door hare krachtige be wegingen zouden doen vergeten, dat zij tot de zwakke sexe behooren, zoo zij ze niet met zooveel bevalligheid uitvoerden als alleen een vrouw dat vermag; eindelijk zijn de even dwaze als forsche toeren der geestige clowns altijd amusant. „In het park Tivoli smaakt men een ander fatsoenlijk kermisgenot en voert de ondernemer tevens een genre van amusement in, wat bij ons te lande, ook al om het klimaat, nog weinig algemeen is, ik bedoel het Café chantant in de open lucht. Wanneer men na vermoeiend warme dagen des avonds kalm kan neerzitten, niet in een benauwde tent, maar in de open lucht; wanneer men daarbij goede muziek hoort en van tijd tot tijd werkelijk comique scènes of operettes waarlijk geestig ziet op voeren, dan rust men zeker op de meest geschikte wijze van de warmte en vermoeienissen van den dag uit. Zooals ge dus ziet, is hier voor het meer of minder def tige publiek ruimschoots gelegenheid'jzich deftig te amuseeren't ware te wenschen, dat men ook met de volksmenigte klaar was. De gezondheidscommissie wendde zich per adres tot den gemeenteraad en verzocht dat de tapperijen op een niet te laat uur mochten ge sloten worden, dat de politie dubbel waakzaam zoude zijn dat men een te groote ophooping van menschen zoude zien te voorkomen door muziekuitvoeringen op verschillende punten te geven. Ons dagelijksch bestuur antwoordde vrij snibbig, dat de burgemeester het vroe ger of later sluiten der tapperijen bepaalde, dat de politie te Utrecht altijd waakzaam was (gelukkig Utrecht!), dat muziekuitvoeringen zouden gegeven wor den, als de gelegenheid ziefe daartoe leende. „Toch lag het, dunkt mij, op den weg dier commissie, voor zooveel zij er iets aan vermocht te doen, een dam op te werpen tegen die bacchanalieën, welke men kermis pret noemt, en welke niet het minst in die steden ge vonden worden, waar de lagere volksklasse van vrome geestdrijverijen tot uitspattingen overslaat. „Nu een enkel woord over de verkiezingen. „Behalve de drie reeds bestaande kiesvereenigingen de Utrechtsche, de Unie en dan, voor zooverre het zich tot dusverre met de verkiezingen bemoeide, het Consti tutioneel gezelschap wil zich nu ook nog een kerke lijke laten gelden. Zij heeft recht van bestaan, want in Utrecht oefenen kerkelijke zaken en inzichten nog altijd grooten invloed uit en bij sommige klassen van burgers wacht men nog altijd op het wachtwoord, zooals het van den kerkeraad uit gegeven wordt. Het Constitutioneel gezelschap heeft zich voor ditmaal van verkiezingen onthouden. Er loopen dienaangaande verschillende ge ruchten. Volgens sommigen was het enkel een regle- ments-quaestie, welke het genootschap voor ditmaal verhinderde, zijne candidaten aan te bevelen; volgens anderen zal men bij de herziening van dat reglement in September e. k. het genootschap ook voor 't vervolg tot een debating club terug brengen. Vergis ik mij niet, dan zal door dien maatregel het aantal leden ook zeker tot minder dan de helft teruggebracht worden. Juist het verkiezingswerk is voor dat gezelschap hoofdzaak, mits men niet enkel met advertenties manoeuvreere en du haut de la grandeur aanbevele, maar ook en in de eerste plaats door brochures of lezingen en op meetings voorlichte, en op die wijze een moreelen invloed trachte te verkrijgen. Zonder dat geloof ik, dat zulke advertentiën meer scha den dan baten. Men vertelt, dat bij de vorige verkiezin gen de candidaat juist door die advertentie een honderd stemmen verloren heeft. Als 't u interesseert, wil 'k hier nog even bijvoegen, dat de eindexamens der hoogere burgerschool reeds zijn afgeloopen en dat alle candidaten, leerlingen dier school, zijn toegelaten. „Ik verheug mij over de goede resultaten, welke die inrichting oplevert. Zij kan te Utrecht groot nut stichten. Wanneer zij steeds bij haar onderwijs, zooals ze begon nen is, strikte onzijdigheid handhaaft en zich slechts daarop toelegt, dat zij den opkomenden burgerstand door degelijk onderwijs ontwikkelt, dan maakt zij dien stand van zelf rijp om het kerkelijk juk af te schudden en zal zij op eervolle wijze den tegenstand overwinnen welke haar hier van meer dan eene zijde te wachten stond en staat." Aan het verslag aangaande de werkzaamheden van het Koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut in 1868-1869, dezer dagen in de Staatscourant mede gedeeld, ontleenen wij het volgende In betrekking tot de afdeeling voor de waarnemingen te land wordt opgegeven dat ook buitenslands de werkzaamheden van het instituut steeds de aandacht trekken. In October 1868 is aangevangen voortdurend de magnetische declinatienaald zelve hare standen photographisch te doen afbeelden, iets wat nog slechts op zeer weinig plaatsen in Europa geschiedt. Van storings- dagen worden die dan vermenigvuldigd en naar enkele observatoriën als Greenwich, Kew, Lissabon en St.-Pe- tersburg gezonden, van waar de daar vervaardigde photographiën ter vergelijking terug worden ontvangen. Het is dan zeer belangrijk te zien, hoe de naald over zulk een groot gedeelte van Europa terzelfdertijd ge- rtige, ja bijna gelijke bewegingen maakt. opzichte van de mogelijk geworden verkorting van de reis naar Java en terug zegt de heer Buys Ballot in zijn verslag het volgende: Ontegenzeggelijk is het, dat niet de bouw der schepen of tuigage een voordeel van minstens zeven en een halven dag op de terugreis heeft doen winnen. Die invloed blijkt hoogstens van twee en een halven dag te zijn. Daarentegen de andere vijf dagen, alleen voor de schepen der Nederlandsche handelmaatschappij, die gevaren hebben, een voordeel van ƒ180,000 afwerpende, zijn uitsluitend toe te schrijven aan het volgen van betere koersen, aan de ontwikkeling der gezagvoerders, waardoor zij de beteekenis van al die omstandigheden beter hebben leeren verstaan en dus beter daarvan hebben leeren gebruik maken, naar aanleiding en ten gevolge van de bemoeiingen van het instituut. Die schepen doen alleen dekken de onkosten voor het meteo rologisch instituut gedurende die jaren, waarbij dan het voordeel van alle andere schepen voor niets wordt geteld, evenmin als de overige voordeelen, de ontwikke ling der meteorologie van het vaste land enz. Er zijn commissiën in onze handelssteden, bijzonder te Rotterdam, die telken jare door uitgeloofde medailles, evenals de Nederlandsche maatschappij van nijverheid dit om de twee jaren doet, de zeelieden aanmoedigen zelfs de Association scientifique te Parijs kent telken jare drie gouden medailles toe; ditmaal aan de heeren A. H. van der Waal, F. J. Hoffman en A. Romijn. Uit het aantal ingekomen journalen, voor het laatste jaar 91 bedragende, blijkt, dat de zeelieden van hunne zijde krachtig medewerken om de onderzoekingen der afdeeling te bevorderen. Dat ook het gehalte verbetert, leerde de vergelijkende beoordeeling. Behalve aan den ijver onzer gezagvoerders is dat ook toe te schrijven aan den krachtigen steun der commissiën. Volgens de nieuwe berekening der zeilaanwijzingen zijn geheel nieuwe tabellen der snijpunten samengesteld voor de reizen van Nederland naar Java, zoodat ongeveer 3500 reizen in de tabellen zijn opgenomen. In de bij het verslag gevoegde memorie betrekkelijk de uitkomsten op practisch gebied door de afdeeling Zeevaart van het Koninklij k Nederlandsch meteorologisch instituut verkregen, bijzonder in verband tot de aan staande opening van het kanaal van Suez leest men o. a. Wij staan aan den vooravond van eene groote gebeur tenis, namelijk in het najaar zal de doorsnijding der landengte van Suez voltooid zijn en dat kanaal voor den wereldhandel geopend worden. De verandering voor handel en scheepvaart uit de opening van dezen nieuwen weg te wachien, zal belangrijk zijn en in vele opzichten voordeelen afwerpen voor hen, die zich tijdig in de nieuwe orde van zaken weten te voegen, die, volgens het Hol- landsch spreekwoord, met het verloopen van het tij de bakens verzetten. In Juli 1856 was door Z. JJ. den koning eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de gevol gen der doorgraving van de landengte van Suez, en middelen aan te wijzen om bij de veranderde omstandig heden ons aandeel in handel en scheepvaart te behouden en zooveel mogelijk te vergrooten. De commissie bracht in 1859 een rapport uit, waarin zij als conclusie van haar onderzoek aanraadt: uitbrei ding van het stoomvermogen bij de Nederlandsche handelsvloot dadelijk met beleid en kracht aan te vangen, teneinde, wanneer het oogenblik daartoe zal zijn aange broken, ook daarin ter mededinging gereed te zijn. Deze conclusie ten voordeele van het stoomvermogen, wordt door eenige berekeningen nader toegelicht. Hier tegenover stelt echter de heer Cornelisser., direc teur der afdeeling zeevaart, in de memorie een overzicht van dit rapport en van de door de wetenschap reeds ver kregen uitkomsten, eveneens door berekeningen toege licht, waarin hij o. a. zegt

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1