doen een examen waarvoor Napoleon I en andere eminente legerhoofden zeker zouden zijn gedropen. Om den echt militairen geest bij den officier op te wekken, moet men den jongeling reeds op jeugdigen leeftijd aan tucht en discipline gewennen. Maar volgens dit ontwerp zullen de jongelieden eerst een soort van studentenleven leiden. Men zal geen militairen vormen, maar boek wormen. Hij wees op hetgeen tegenwoordig bestaat men vindt ook nu wetenschappelijk opgeleide officieren, maar die tevens met echt militairen geest zijn bezield. Ook hij wenschte nadere inlichting omtrent het tijdstip der invoering. Nog merkte hij op dat men in de tweede kamer deze zaak met buitengewonen spoed had doorge dreven, zonder de voorlichting af te wachten van mannen als Stieltjes en Knoop, terwijl men de openbare meening belet had zich behoorlijk over de zaak te doen kennen. De heer Messchert van Vollenhoven vond mede be zwaar in den laten leeftijd waarop de jongelieden de militaire opleiding zullen ontvangen, eu sprak hierover in den geest van den heer Schimmelpenninck. Hoewel bijzonderen eerbied toedragende aan den minister van oorlog, zon hij zich verplicht zien tegen de voorgestelde regeling te stemmen. De minister van oorlog meende dat de heer van Bylandt juist had ingezien wat, in den tegenwoordigen tijd, bij de vorderingen van het middelbaar onderwijs, noodig was voor den militair. In 1870 zal nog een admissie- exainen plaats hebben, maar er zijn maatregelen genomen om de jongelieden, die in 1872 aan de academie komen, af te scheiden van hen die onder het tegenwoordig stelsel zich daar nog zullen bevinden. Daartoe was den minister eene uitstekende gelegenheid aangeboden te Geertruidenberg. Alzoo zou er in geen geval eene ver- eeniging tusschen beide categoriën plaats hebben, maar, onder de werking dezer wet, een geheel zuivere en nieuwe toestand aan de academie in het leven worden geroepen. De minister verklaarde daartoe gekomen te zijn, omdat vele ouders bij het laatste examen waren teleur gesteld. Van de 90 adspiranten zijn slechts 24 aange nomen, en in het najaar zullen 24 nogmaals het examen doen. De oorzaak van die slechte réus.v'/e is voornamelijk daarin te zoeken, dat men met het oog op dit wetsontwerp zooveel mogelijk jongelieden, rijp en onrijp, aan het examen heeft onderworpen, en het is voor die nu niet geslaagde jongelieden, dat het admissie-examen in 1870 zal plaats hebben. Wat de bezwaren van den heer Schimuielpenninck betreft, de minister gaf toe dat men een goed soldaat kon wezen zonder wetenschappelijk gevormd te zijn, maar bij geloofde toch ook dat wanneer men, zooals hier, geen oorlogs-ondervinding heeft, wetenschappelijke opleiding onmisbaar is. Nu is men bezorgd voor den invloed van het onderwijs aan de hoogere burgerscholen op de militaire vorming, maar de minister meende dat die instellingen voor de toekomst zeer goede vruchten zouden afwerpen, beter dan die van de africhtingsseholen waar tot dusver de cadetten werden voorbereid. De hoogere burgerscholen zullen juist den officier een ruimer blik geven. Wel zijn niet alle onderwezen vakken voor hem noodig, maar het meerdere zal het mindere niet in de weg staan. Aangaande den tweejarigen cursus aan de academie herinnerde de minister, dat in vroegere jaren bij de cadettenschool voor de artillerie en genie, de cursus niet langer dan 2 jaren en 3 maanden heeft geduurd, en dat toch in die school uitstekende mannen zijn gevormd. De minister was overigens voornemens het onderwijs aan de academie zdo te doen inrichten, dat de cadetten voor de infanterie en cavalerie bijna geen propadentiseh onderwijs zullen genieten en na een half jaar reeds zullen overgaan tot de militaire vakken. Op het voor beeld van andere landen, zullen er weinig lessen gegeven, maar veel overgelaten worden aan eigen studie, d oor uitwerking van de lessen in den cursus, en dan twijfelde de minister niet of op die wijze zou het onder wijs aan de Academie beter zijn dan tot dusver. De minister had ten vorigen jare met opzicht tot de fortifi catiën reeds op die wijze eene proef doen nemen en deze heeft de beste uitkomsten opgeleverd. Zoo zal men voortaan zorgen dat de jongelieden zichzelven ontwik kelen en, eenmaal officier geworden, lust behouden in de studie, 'tgeen tot dusver niet altijd het geval is. Practi- sche soldaten kan men op een school niet vormen. Maar tot tegemoetkoming zullen dienen de practische oefe ningen op de Woensdag- en Zaterdag-namiddagen, bij de escadrons cavalerie en de batterij veld-artillerie die de minister te Breda wenscht te leggen. Den heer Schimmelpenninck verzekerde de minister, dat geen schoolmeester de hand in dit wetsontwerp heeft gehad, maar dat hij in het staatsexamen aanleiding tot de samenstelling had gevonden. Aan 'thoofd van dat staats-examen stond de heer Delprat, die zich vol komen homogeen heeft verklaard met de voorgestelde wet. Dit levert dan toch eene groote reden van vertrou wen op. De minister betoogde overigens dat de hoogere burger scholen hier te lande dezelfde voorbereidingscholen zijn als de Realschiile in Pruisen eu de Lyceen in Frankrijk, en dat Wat het practisch onderwijs betreft, de applicatie- school daarin zal moeten voorzien. Is men nu gelukkig in de keuze van het hoofd der inrichting en der docen ten, dan twijfelde hij niet of de zaak zou volkomen slagen- De rijper leeftijd der jongelieden zou geen nadeeligen invloed hebben op de vorming, op het ontvangen der indrukken die de aanstaande officier behoeft. De beraadslagingen werden hierop gesloten en het ontwerp aangenomen met 22 tegen2 stemmentegen de heeren Schimmelpenninck van der Oije en Messchert van Vollenhoven. De vergadering werd tot nadere bijeenroeping ge scheiden. Vermoedelijk was zij de laatste vóór de sluiting van het zittingjaar. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van Vrijdag 16 Juli. Benoeming leeraren; idem hulpondervvjjy.eresmissives gedeputeerde staten rekening grindwegenidem straatweg Zierikzee-Bronwershaven adres Uudbouwers; proces-verbaal kasopneming; kennis geving mr. W. C. de Cranebenoeming stembureau remissie hoofdclijken omslag; uitgifte grond; missive plaatselijke schoolcommissie; boekgeschenk; jaarverslag; gemeenterekeningvaststelling rekeningen wijziging poli- tier egl era ent haven. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heer de Crane. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na eene opmerking van den lieer van der Grijp goed gekeurd. Wordt, op voorstel van burgemeester en wethouders, overgegaan tot de benoeming van leeraren aan de hoo gere burgerschool en burger-avondschool uit de volgende aanbevelingen. 1°. Voor leeraar in de scheikunde en natuurlijke his torie aan de hoogere burgerschool: in de werktuig-, natuur- en scheikunde op de burger avondschool de heeren W. K. J. Schoor te Leiden, J. Mijers te Hoorn en J. C. Enklaar te Leiden. Is benoemd de heer W K. J. Schoor te Leideu met 11 stemmen, de heer Enklaar be kwam 1 stem. 2°. Voor leeraar in de wiskunde, 3 laagste klassen der hoogere burgerschoolF. F. Leupen, thans te Mid delburg; G. J. van de Stouwe, te Leiden; L. Verveen, te Harderwijk; A. Rutgers, te LeidenG. C. Wouters, te Voorthuizen. Is benoemd de heer F.F. Leupen, thans te Middelburg, met 7 stemmende heer L. Verveen bekwam 5 stemmen. 3°. Voor leeraar uitsluitend in de geschiedenisde heeren G. deBruyne Pz., te Middelburg; E. Zuidema, te Utrecht; H. Hermans, te Groningen, enH. H. van Witzen- burg,te Driebergen. Is benoemd de heer G. de Bruyne Pz., te Middelburg, mét 11 stemmen. De heer Zuidema ver kreeg 1 stem. 4°. Voor leeraar in de staatswetenschappenmr. P. A. J. Bouvin, te Zierikzee, en mr. J. Verwey, te Hof van Delft. Is benoemd de heer mr. P. A. J. Bouvin, te Zierik zee, met 8 stemmen; de heer mr. J. Verwey bekwam 3 stemmen, terwijl 1 briefje in blanco was. 5°. Voor leeraar in het boekhouden is aanbevolen de heer P. 0 van de Velde Olivier, die met algemeene stem men is benoemd. Hiervan zal aan de benoemden en de autoriteiten, die het aangaat, worden kennis gegeven. Voor 2<i« huiponderwijzeres aan de meisjes-school waren aanbevolen mej.: D. L. van der Velde, te Breda; A. F. Spruyt, te Kampen, en H. A. ten Gate, Iluender, te Helder. Is benoemd mej. D. L. van der Velde, te Breda, met 10 stemmen; mej. A. F. Spruyt verkreeg 1 stem, terwijl 1 briefje'in blanco was. Hiervan zal aan de be noemde en de autoriteiten die het aangaat worden kennis gegeven. De heer Fokker verlaat de vergadering. Worden medegedeeld twee missives van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot uitgifte van gemeentegrond en tot beschikking uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1869. Voor ken nisgeving aangenomen. Da rekening der commissie van de grindwegen in Schouwen over 1868 wordt ter secretarie ter inzage voor de leden gelegd. De rekening van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven voor 1868 wordt gesteld in handen van de lieeren de Jonge, van Dongen en Moolenburgh, tot onderzoek en rapport. Komt ter tafel een adres van eenige landbouwers wonende te Oosterland en Sir Jansland, verzoekende toe te staan om den weg over het verste Sas in brnikbaren staat te brengen uitfondsen daartoe door belanghebbenden bijeengebracht. Burgemeester en wethouders zijn het in beginsel eens, om gunstig op het verzoek te beschikken, onder voor waarde dat voortdurend 3 personen onder goedkeuring van het bestuur worden aangewezen, die zich aansprake lijk stellen tegenover het bestuur, dat de dam steeds zal blijven voldoen aan zijne bestemming tot waterkeering, en doen in dien zin een voorstel. Na eenige discussie wordt op voorstel van den heer Koole besloten, de beschikking aan te houden tot eene volgende raadsvergadering. Wordt medegedeeld het proces-verbaal der jongste opname van de kas en boeken des gemeente-ontvangers, waaruit bleek dat zich in kas bevond 9292.10, en voor kennisgeving aangenomen. Wordt medegedeeld de kennisgeving van den heer mr. W. C. de Crane, dat hij de benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aanneemt. Dientengevolge is eene nieuwe verkiezing uitge schreven. Voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van het bureau van stemopneming voor de keuze van leden van den gemeenteraad op 20 Juli e. k. worden gekozen de heeren van der Grijp en van der Vliet, en de overige leden als plaatsvervangers. Op verzoek van den heer H. J. Rusman wordt wegens zijn vertrek naar elders remissie van hoofdelijken omslag verleend voor 7 maanden, ƒ8.86], waarvan aan den ge meente-ontvanger zal worden kennis gegeven. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten evenals vroeger aan Jan Douw een stukje grond zijnde een stadspad in het lange Groenendal westzijde, groot 57 ellen, voor een tijdvak van 21 jaar in huur uit te geven op dezelfde voorwaarden als in 1848. Wordt gelezen eene missive van de plaatselijke school commissie, berichtende dat in de school van den heer Bastmeijer eeuige vertimmeringen enz. zullen moeten plaats hebben bij de toevoeging vau een nieuwe klasse voor meer uitgebreid Jager onderwijs, welke de heer Bastmeijer bereid is voor zijne rekening te nemen eu die begroot wordt op p. m. ƒ360, mits de huurprijs van bet schoollokaal, door hem aan de gemeente afgestaan, met 1 September e. k. met 50 'sjaars verhoogd worde. De heeren van Dongen en de Jonge achten den ge- vraagden huurprijs te hoog. Dc heer Koole is van een ander gevoelen en acht dien niet te hoog; evenzoo de heer Moolenburgh, die ook op merkt dat het ook der schoolcommissie niet te hoog is voorgekomen. Wordt besloten in het voorstel te treden, met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren van Dongen, de Jonge en Nauta van der Grijp. Een geschrift getiteld „Philippus eu Petrus Lansber gen," eene bijdrage als toevoegsel aan die van den heer Fokker, van den heer van der Baan ten geschenke ontvangen, wordt ter secretarie ter inzage voor de leden gelegd en in de boekerij geplaatst. Het verslag van de Vereenigiug tot wering van armoede van 1 Mei 1868 tot ultimo April 1809 wordt ter secretarie ter inzage voor de leden gelegd. De rekening der gemeente over 1868 wordt gesteld in banden eener commissie, waartoe als leden worden be noemd de heeren Moolenburgh, Koole en van der Vliet. Bij monde van den heer Koole wordt namens de com missie ad hoe rapport uitgebracht op de rekening der Commerciewerf en van het harraonie-gezefschap „Kunst en eer," beiden over 1868, strekkende tot goedkeuring, de le in ontvang op 297.82, in uitgaaf op ƒ319.83], en alzoo een nadeelig slot van ƒ22.01]; en de 2» in ontvang op f 330.57], in uitgaaf op 328.23, goed slot ƒ2.34]. Aangezien de heeren Cau en de Jonge bij de eerst genoemde rekening rendanten van rekening zijn, hebben, bij de behandeling van deze,beideheeren zich verwijderd en heeft de heer van Dongen het presidium waargenomen. Overeenkomstig het voorstel der commissie is besloten. Bij monde van den heer Moolenburgh wordt namens do commissie ad hoe rapport uitgebracht op de rekeriiug van het Luthersch armbestuur over 1868, strekkende tot goedkeuring: in ontvang op ƒ699, in uitgaaf op 695.35, goed slot 3.65 Aldus besloten, overeenkomstig de conclusie van het verslag. Wordt voorgesteld eenige wijziging te brengen in het reglement van politie op de haven, overeenkomstig het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen. De heer van Dongen verlaat de vergadering. De voorgedragen wijziging wordt goedgekeurd. Hierna sluit cle voorzitter de vergadering. SNELTEItSDRUKKEftlJ VAX DE GEBROEDERS ABRAHAMS,

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 6