öuitrnlanö. Camp die bedaukt hebben, de heeren mr. E. H. 's Jacob en mr. B. H. M. Hanlo. Na hetgeen ik u reeds vroeger schreef, behoef ik wel niet te zeggen dat, ofschoon ik de beide laatstgenoemde oandidaturen niet ongelukkig vind, ik toch veel meer sympathie heb voor de-nieuw gestelde der vereeniging de Grondwet, al vergeef ik het haar noode dat zij ten aanzien van de aftredenden niet meer doorgetast heeft." Kerknieuws. Bij de Nederduitscho hervormde gemeente te Stave- nisse is tot predikant beroepen de heer M. J. C. de Wolff, predikant bij die gemeente te Brakel (Gelderland). De heer W. Mense, predikant bij de hervormde gemeente te Bodegraven, heeft voor het beroep naar Alkmaar bedankt. Onderwijs. Tot tweede hulponderwijzeres aan de meisjesschool te Zierikzee is benoemd mejufvrouw D. L. van der Velden, te Breda. Marine en leger. Uit Breda schrijft men ons dd. 16 Juli. „De uitslag der overgangs-examens van de cadetten van het laagste studiejaar is even weinig bevredigend geweest als die der overige studiejaren. Op een getal van 60 jongelieden zijn er niet meer dan 15 ongeveer terstond tot een hooger studiejaar bevorderd, terwijl er 10 veroor deeld zijn op nieuw hetzelfde studiejaar te beginnen. De overigen ruim 30 hebben vakken mede, waarin hun de gelegenheid zal geschonken worden na het verlof her-examen te doen. Alle cadets zijn thans vertrokken, evenals alle burgerlijke en militaire beambten aan de koninklijke militaire academie werkzaam. Het gebouw is nagenoeg geheel verlaten, en een doodelijke stilte heerscht in de gangen, tot voor weinige dagen door een schaar levenslustige jongelieden bevolkt. Over de oor zaak der slechte examens wordt verschillend gesproken. De meest, aannemelijke meening is dat nu de jongelieden veel vrijheid genieten, veel meer dan vroeger, zoowel in het gebouw als daar buiten, en de vrije studie in begin sel is ingevoerd; het eenige middel om bruikbare officie ren te. krijgen bestaat in gestrenge examens. Moest men vroeger studeeren onder strenge controle van onder officieren en was de arbeid toen gedwongen, wie nu geen lust heeft in studie, straft zichzelven wel bij slot van rekening het meest, maar ontvangt op het oogenblik zelf geen materiöele straf, mits hij geen wanordelijkheden plege! Volgens art 11 van het reglement voor het Konink lijk instituut voor de marine te Willemsoord en overeen komstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verbaal van rangschikking', zijn door den minister van marine, met den Ion Septem ber a., benoemd tot adelborsten 3e klasse bij voormeld instituut de volgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld, als: F. van den Berg; P. van der Breggen; W. J. de Bruyne; J. W. 0. H. Bueninck; K. W. H. Goetz; II. J. E. van Gogh; C. F. W. K. Happé; A. H. Hoekwater; F. B. 's Jacob; L. Kamphuis Suermondt; P. J. P. Kor- pershoek van der Kooy; 0. II. Kuyck; F. M. A. Mathon; K. F. B. van Nouhuys; H. Slot; G. J. Sluyterman; J. C. Veenhuyzen; B. H. Zimmer. De heer B. van Lier wordt, op zijn verzoek, met den laatsten September a. eervol ontheven van de be trekking van visiteur der quarantaine te Vlissingen, en als zoodanig vervangen door den heer E. J. Muller. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden morgen uitspraak gedaan in de onzen lezers bekende zaak van 1". Marinus Oppeneer, oud 50 jaren, arbeider, geboren te Bieselinge; 2». Pieter Oppeneer, oud 20 jaren, 3°. Hubrecht de Kok, oud 48 jaren, en 4°. Marinus de Kok, oud 43 jaren, allen arbeiders, geboren te Oudelande; 5°. Marinus Mol Joh.zn., oud 49 jaren, geboren te Drie wegen, koopman, en 6°. Pieter Nicolaas Dikkenberg, oud 46 jaren, geboren te Middelburg, broodbakker, allen wonende te Oudelande. Bij een zeer uitvoerig arrest zijn schuldig verklaard: M. Oppeneer, P. Oppeneer, H. de Kok en M. de Kok ieder aan vy f, en M. Mol Johz. aan een diefstal gepleegd bij nacht door meer dan een persoon in een bewoond huis of in de aanhoorigheid daarvan, met behulp van inklim ming of van valsch-e sleutels; M.Oppeneer aan negen, P. Oppeneer aan vijf, H. de Kok aan vier en M. de Kok aan twee diefstallen gepleegdbij nacht door meer dan een persoon in een bewoond huis of in de aanhoorigheid daarvan; M. Oppeneer aan vier, P. Oppeneer aan vier, H. de Kok aan drie en M. de Kok aan drie dief stallen gepleegd met inklimming of valsche sleutels op plaatsen die niet als bewoonde huizen worden aange merkt of daarmede gelijk gesteld M. Oppeneer aan drie, P. Oppeneer aan twee H. de Kok aan drie en M. de Kok aan twee diefstallen gepleegd bij nacht door meer dan een persoon op plaatsen die niet als bewoonde huizen worden aangemerkt of daarmede gelijk gesteld; P. N. Dikkenberg aan medeplichtigheid aan drie dief stallen gepleegd bij nacht door meer dan een persoon met behulp van valsche sleutels in een bewoond huis of in de aanhoorigheid daarvan, met vrijspraak van de overige hun ten laste gelegde feiten. Als verzachtende omstandig heden zijn aangemerkt: voor Pieter Oppeneer zijn jeugdige leeftijd, zijne bekentenis en zijne verhouding tot zijn vader Marinus Oppeneer; voor Hubrecht de Kok zijn bekrom pen verstand en zijne armoede, en voor Pieter Nicolaas Dikkenberg zijn vroeger onbesproken gedrag. Op grond van verschillende wetsbepalingen zijn veroordeeld: Mari nus Oppeneer tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 6 jaren; Pieter Oppeneer tot eenecorrectioneele gevan genisstraf van 3jaren; Hubrecht de Kok tot eene cor rectioneele gevangenistraf van 5 jaren; Marinus de Kok tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren; Marinus Mol Johz. tot eene correctioneele gevangenis straf van 2 jaren; en Pieter Nicolaas Dikkenberg tot eene correctioneele gevangenisstraf van 1 jaar, in een zame opsluiting te ondergaan; alsmede ieder hunner solidair in de kosten voor het misdrijf waaraan hij is schuldig verklaard, met bevel tot aanplakking van een extract uit het arrest voor zooveel de le en 4e beschul digde betreft in verschillende daartoe aangewezen ge meenten op de gebruikelijke plaatsen, en bevel tot teruggave der overtuigingstukken aan de eigenaren of rechthebbenden. De hooge raad der Nederlanden heeft jl. Vrijdag het arrest van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland in de zaak van Pieter Johannes Bosman c. s., met betrek king tot het eerste proces aangaande de Rotterdamsche ongeregeldheden, bevestigd en het beroep in cassatie mitsdien verworpen. Gemengde berichten. Ten aanzien der afschuivingen in het bijna op diepte gegraven gedeelte kanaal tusschen Middelburg en den Abeele zal, zoo in het kanaal als in de nieuw gegraven waterleiding, de grondverplaatsing bij schatting bedragen 3000 kub. ellen grond. Men is dadelijk aangevangen, om, voor zooveel mogelijk, een en ander voorloopig te her stellen. De tentoonstelling van schilderijen en andere kunstvoorwerpen te Munchen zal a. Dinsdag geopend worden. De ingezonden voorwerpen zijn verzekerd voor een bedrag van ruim anderhalf millioen florijnen. Bij het jongste bezoek des konings van Pruisen te Kiel, werd hem door den gouverneur, namens de bevol king van Sleeswijk-Holstein, een collation aangeboden, waarvan de kosten bedroegen 419 thaler. Deze som zou gevonden worden uit de gelden, bijeengebracht door een groot aantal personen, die ieder een zeker bedrag, door deu gouverneur vastgesteld, moesten storten. Thans verneemt men, dat velen het hun opgelegde aandeel niet willen betalen. De redenen dier weigering hebben zij schriftelijk ter kennis van de regeering gebracht; deze heeft de klacht ongegrond verklaard en zal hoogst waar schijn lij k overgaan tot dwangmiddelen, teneinde de aange slagen personen tot de gevorderde betaling te noodzaken. In de stad Gefle, zeventien mijlen ten noorden van Stockholm, is een brand ontstaan, waarbij het stadhuis, telegraafkantoor, postkantoor, eenige werven en maga zijnen zijn vernield. Men vreesde dat het grootste ge deelte der stad een prooi der vlammen zou worden. Volgen bericht uit Riidesheim is de vrees voor een ongunstigen wijnoogst geweken. Door de ingevallen warmte ontwikkelen de druiven zich zeer goed, en. blijft de zomer nu gunstig, dan verwacht men eene goede wijnlezing. Te Hamburg is een persoon gevat op het oogen blik dat hij den van de speeltafel opstaanden broeder van den onderkoning van Egypte een bedrag van 15000 franken in banknoten uit den borstzak van zijn kleed haalde. De zakkenrolder is een Engelschman. De Britsche consul te Bah ia heeft in een rapport opgegeven het tarief der prijzen die in 1866 de slaven in Brazilië hebben gegolden. Het is: Afrikanen, man nen 4000 franken; vrouwen 2750 franken Kreolen, mannen 3250 frankenKreolen die een handwerk ken nen 5400 franken; idem vrouwen 4100 franken. De vervaardiging van vélocipèdes verschaft aan vele nijvere handen brood. In Birmingham heeft men dezer dagen een bestelling ontvangen van 3000 twee wielige rijtuigen, waarvoor in het eerst het noodige notenboomhout ontbrak. In Engeland zijn reeds 69 oc trooien op de verbetering van vélocipèdes aangevraagd. Te Maisville in Amerika heeft men er een uitgevonden, die als een uurwerk wordt opgewonden en dan een half uur loopt. De Zweedsche ingenieur Detterstroem heeft een model uitgevonden, dat men op spoorwegen gebruiken kan, weinig vermoeiend is en in éen uur drie uren gaans aflegt. Zoo wordt ook melding gemaakt van een nieuwe in Amerika uitgevonden water-vélocipède, die geschikt moet zijn voor het reizen over meeren, rivieren en zelfs over de zee. Om den toestel te doen drijven, zijn in de wielen een groot aantal luchtkamers aangebracht. Op den spoorweg tusschen Karaerijk en Cattenières is dezer dagen, bij het elkander voorbijrijden van een personen- en een goederentrein, een der telegraafpalen, die op een van de wagens van laatstgenoemden trein geladen waren, in een waggon van den personentrein geslingerd, waardoor een der tweezicli daarin bevindende passagiers, een bekend handelaar van Ronbaix, op de plaats zelve gedood is geworden. In een brief der Suez-kanaalmaatschappij aan The Nautical Magazine wordt gemeld, dat in November e. k., en wel op den 17cn dier maand, de plechtige opening van het kanaal zal plaats hebben. Alle schepen, zoowel handels- als marine-vaartuigen, met personen aan boord die de opening van het kanaal willen bijwonen, zijn vrij van alle tollen. Dieschepen moeten echter op 16 November zich te Port Saïd bevinden om op 17 November door het kanaal naar het Timsah-meer te varen en op den volgen den dag voor Ismaïla te blijven liggen, alwaar een feest zal gegeven wordenop 19 November varen zij dan tot de Roode zee. Te Ween en heeft Zaterdag een examen plaats gehad voor meisjes om als leerling-telegrafist bij den lokalen telegraafdienst te worden geplaatst. De negentien meisjes van een aldaar onlangs opgerichte voorberei dingsschool hiertoe zijn allen aangesteld geworden. Tliermometerstaiid. 16 Juli 's av. 11 u. 62 gr. 17 'smorg.7u. 64gr.'smidd.lu.76gr.'sav. 7u. 71gr. Algemeen overzicht. De schending van het Nederlandsch grondgebied door de aanranding en wegvoering van den Engelschen koop man Lamb wordt in verschillende heden ontvangen buitenlandsche dagbladen besproken. Zoo lezen wij in eene mededeeling uit 's-Gravenhage aan het Fransch dagblad le Temps na eene uiting van verwondering over de houding der justitie in Zeeland de volgende zeer juiste opmerkingen „Lamb moge zijn wie hij wil, dit neemt niet weg dat er op Nederlandsch grondgebied een daad van geweld is gepleegd door Engelsche politie agenten en dat wij dergelijke beleediging niet kunnen dulden. Wat men heden doet met dezen man kan men morgen met een politieken balling doen, die aller achting waard is. De willekeur waarvoor, indien de gepleegde daad straffeloos bleef, aan Engeland een vrijbrief zou worden gegeven, zou men ook aan Pruisen en aan Frankrijk moeten toestaan en indien er iets is, waaromtrent wij Neder landers zeer lichtgeraakt zijn, dan is het dit: dat alle vreemdelingen, die op onzen bodem een schuilplaats zoeken en niet behooren te worden uitgeleverd krachtens bestaande tractaten, recht hebben op de bescherming der Nederlandsche vlag. „Ik twijfel dan ook niet of ons gouvernement zal krachtige vertoogen richten tot de Engelsche regeering en de onmiddellijke terugzending van Lamb naar het Nederlandsch grondgebied eischen. Maar zal men zeg gen als de Engelsche regeering weigert? Wij bezitten de macht niet om haar te dwingen, maar zij weet wel dat zich óf in Europa óf in Amerika gebeurte nissen zouden kunnen voordoen, waarbij het haar minder aangenaam zou wezen dat zij een zeemogendheid, door een weigering om haar recht te doen wedervaren, tegen zich in het harnas had gejaagd, welke zeemogendheid zich op slechts acht uren afstands van de Engelsche kust bevindt." Wij weten niet in hoeverre deze laatste overwegingen op de Engelsche regeering invloed zouden kunnen uit oefenen; wij kunnen evenmin ons verzekerd houden dat het Nederlandsch gouvernement bijzonder dringend in zijne eischen tot terugzending van den Engelschen koopman zijn zal, maar dat Nederland's reputatie zeer lijden zal in het buitenland, indien voor de gepleegde schending Yan zijn grondgebied geen voldoening wordt

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2